Nový gramofon - laik

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod polohy 8. 5. 2016 20:27

Zdravím všechny,

po otci mám gramofon Tesla GZ 040 (pro představu obrázky zde: (http://stareradia.blog.cz/1305/tesla-gz-040). Vzhledem k tomu, že už má asi nejlepší za sebou, uvažuji o koupi nového.

Trochu jsem procházel fóra a jsem trochu zmaten - všude se to hemží pojmy jako přenoska, předzesilovač, zesilovač, receiver apod. U té Tesly stačilo položit desku, zapojit kabel k repráčku (který je zabudován ve víku) a pustit. U nových strojů zjišťuji, že koupí gramofonu to nekončí, ale je potřeba dokoupit ještě další "krabičky", abych vůbec něco slyšel. Navíc ta Tesla umí automaticky zastavit a zvednout rameno - tuto vlastnost bych ocenil i u nového.

Zde Vás prosím o návrh (nejspíše sestavy), kterou je potřeba pro poslech pořídit. Strop 10k, poslouchám rock a metal.

Děkuji.

Mates
Naposledy upravil polohy dne 8. 5. 2016 21:05, celkově upraveno 1
polohy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 8. 5. 2016 20:41

project carbon debut dc, idealne s ortofon 2m red, phonobox mm jako predzesilovac, co se tyce novejch, v Evrope nic moc lepsiho neni.

Co se tyce pouzitejch tak je ten vyber moznosti obrovskej, ale slozitejsi.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polohy 8. 5. 2016 20:45

Omlouvám se, ale asi jsem to nejasně napsal - ten 10k strop je pro vše dohromady (tzn od Gramo až po repro)
polohy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 8. 5. 2016 21:04

lol aha ty chces gramofon s reproduktorem, tak to gl, radsi si kup aktivni repra a pripoj se je k pocitaci, protoze jestli chces vsechno novy, tak s timhle rozpoctem neni sance
Naposledy upravil sashafckinggrey dne 8. 5. 2016 21:05, celkově upraveno 1
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 5. 2016 21:15

Jsem na noční, takže tady jen na mobilu - pohledej po bazarech nějakou Teslu NC XXX nebo líp NZC XXX - to s tím Z už obsahuje zesilovač pro bedny - a ta kombinace XXX je číslo začínající čtyřkou nebo pětkou, NE NULOU NEBO JEDNIČKOU. Zbytek se dá dořešit nějakou stavebnicí nebo i věží s AUX vstupem. Ta desítka na všecko je fakt zoufale málo....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 8. 5. 2016 22:20

Pro Ject Elemental i když nový raději nebrat, to už bych se podíval do bazaru. A na celou sestavu (přenosky-gramofon-Phono předzesilovač-zesilovač-repro) by to asi docela chtělo navýšit rozpočet (jak už tu bylo psáno).
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 5. 2016 01:35

Však Ementála mu nikdo neradil, doporučeno bylo koupit Debut....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod polohy 9. 5. 2016 20:13

Já teď čistě pro ujasnění:

Gramofon Lenco L90 má vestavěný předzesilovač. Takže když k němu připojím toto repro

https://www.alza.cz/aq-m23-cerne-d38102 ... d=18854402

tak to bude hrát aniž bych potřeboval ještě nějaký zesilovač ?
polohy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Duke650 9. 5. 2016 21:24

Ty bedny jsou aktivni tj je v nich zabudovany koncovy zesilovac. Mezi garmofon s vestavenym predzesilovacem a tyto bedny potrebujes uz jena kabely, zadne dalsi krabicky. Ale nedelej si iluze o zvuku
FiiO K9 Pro_FiiO M11 Pro_Questyle QP1R
DCA AEON RT_Oppo PM-3_JH Angie_Tansio Mirai TSMR-3 Pro
TEAC NT-505>Lyngdorf RP-1>TEAC AP-505>KEF R700
Panasonic 65GZ1000>Yamaha YSP-2200
Duke650
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 5. 2016 21:52

polohy píše:Já teď čistě pro ujasnění:
....
tak to bude hrát aniž bych potřeboval ještě nějaký zesilovač ?
Jo, bude to produkovat nějakej ten (pa)zvuk, respektive bude z toho slyšet, že na desce původně byla nějaká nahrávka. Ale i vzhledem k tomu, že původně jsi i podle vlastního tvrzení na ty desky používal "stroj" GZ-040, což je gramofon původně určenej jen pro reprodukci monofonních desek, osazenej keramickou nebo piezokrystalovou přenosku z řady VK4xxx využívající ve srovnání s těma moderníma gramcema přibližně 10násobnou sílu na hrot, tak se obávám, že svoje desky sis na tom "krystalovým struhadle" poničil natolik, že po přehrátí moderní přenoskou s úzkým hrotem a velkou poddajností systému se ti výslednej zvuk nebude líbit ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 9. 5. 2016 22:23

No jenže ementál je lehká váha a je nejlevnější (po čemž by se tazatel s velmi malým rozpočtem asi poohlížel), tak bych raději vzal nějaký ověřený bazar.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod polohy 10. 5. 2016 03:59

Ok, díky za ujasnění. Naštěstí mám i pár desek, které na tom struhadle zatím nebyly.
polohy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 5. 2016 09:39

Pámbu zaplať za ty dary - aspoň někdo má dost soudnosti a desky nehobluje jak angreštový fošny na rakve....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod polohy 10. 5. 2016 09:45

OK :D. A mohl bys srovnat kvalitu zvuku toho L90 a ProJectu ? Je mi jasné, že za minimum prostředků kvalitu nedostanu, ale nejsem audiofil a je mi proti srsti brát si hypotéku kvůli občasnému poslechu. Díky
polohy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 5. 2016 11:39

Samotný gramce mají technickou kvalitu srovnatelnou, Lenco je výroba Litovel, mechanicky odvozený od tesláckýho řemínkovýho šasi HC43/47/51 - má synchronní motorek na 230V s dvoustupňovou řemeničkou, řemínek se přehazuje mechanicky vodicí vidličkou = rychlosti 45 2/3 a 33 1/3 RPM. Rameno má zvedáček, posun radiálně nad deskou manuálně, spouštění na desku tím zvedáčkem, koncový vypnutí pohonu a aktivace zvednutí ramene nad desku po dojetí hrotu do výběhový drážky desky. Vyšší typy mají elektromagnetický vracení přenosky po dohrání zpátky na stojánek, někdy pitch regulaci (přesný donastavení otáček) a k tomu stroboskop na kontrolu otáček.

ProJect je sice taky rakouská firma, ale gramce o5 vyrábí v Česku, používá se zase synchronní motor, ramena na přenosku dělají buď z hnilíkový trubky nebo z karbonu. Mají těžší talíře než Lenco, ale konstrukci jednodušší = bez "udělátek" jako je koncový vypínání a podobně = vhodný vysloveně pro puristy. Talíře dělají z různejch materiálů včetně akrylu nebo kompozitních sendvičů.

Ani jedna firma nemá vysloveně vyhraněnou značku přenosek, přitom dobrej pro výsledek je samotná přenoska asi tak 50% předpokladem. Zbylejch 50% se dělí mezi gramec, desku a snímací přenoskovej preamp zhruba rovným dílem, možná preamp má nad zbylýma dvěma trochu převahy - dobrej preamp zvedne úroveň i trochu technicky horšího gramce, ale špatnej preamp utopí i dobrej gramec, výbornou přenosku a vynikající desku.

Jako přenosku bych pro začátek nekupoval nic extra drahýho, měl by bohatě stačit typ ORTOFON OMB-5 nebo OMB-10 - kam se vyšvihneš potom už záleží jen na tloušťce prkenice ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků