Pro-Ject Debut Carbon Esprit vs Pro-Ject RPM 1.3 Genie

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod armaman 7. 7. 2013 16:41

Tak nech sluzi. Co bolo to co rozhodlo?
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 7. 7. 2013 18:32

No mě to příliš proargumentováno nepřijde, alespoň dle dosavadní diskuse. Protože na zvuk bude mít podstatný vliv více parametrů, jak jsem psal otázky v úvodu mého předchozího příspěfku. Bude záležet na umístění gramofonu a na sladění sestavy PRE+Amp+Speakers, pokud bude k dispozici sice kvalitní ale střední kategorie a v dohledné době se neplánuje upgrade, tak ty gramofony jsou srovnatelné. Oba gramofony mají v něčem kompromis. Jen výborná univerzální přenoska 2M Red je bez diskuse. Napiš, co odpoví z AQ nebo ProJect, tj. jak to vypadá s bronzovým ložiskem u modelu Debut aj. Ještě je tu model Essentials, který má náhon po obvodu talíře. Mno není nad to dobře se rozhodnout na základě relevantích info... :hm :nenapadne 8-P
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 19:49

Na odpověď z Litovle jsem samozřejmě taky zvědavý. Hodně mi napoví i to, že se na oba půjdu podívat a ozkoušet si je (byť v poslechové místnosti, ale i to mi něco řekne). Na tom RPM se mi líbí ta možnost upgrade, -70 dB. Poctivá úvaha Dinosaura mě navádí taky na to, že o dva fouse by měl být RPM lepší.

Ale žijeme ve světě neskutečných možností :-), takže nevylučuju, že potkám nějakou zajímavou nabídku na Dual nebo na Thorens atd atd... Myslím, že prostě za tu cenu, kterou do toho hodlám nyní dát člověk oopravdu řeší ty zmíněné počty fousů...

No a jak jsem psal na začátku. Pre amp mám za 3,300 lampový, jeden nadšenec postavil někde v Německu dle dostupných schémat, používal a an ebay pak prodal. Ještě mě ho bude testovat a případně tunit kamoš, kterej ale kdyby ho (to schéma) stavěl, tak mne přijde asi na jedenkrát tolik. Není to špička, ale spíš nižší střed a já žiju s hřejivým pocitem, že mám hřejivé lampy :-). Na obrázku to vypadá rozhodně poctivě a cena rozhodla, že nebudu nic brát od Pro-ject, případně jiných výrobců. Nejraději bych o předzesu vůbec nevěděl...mno uslyšíme...

Obrázek

Dále se budu rozhodovat mezi CA a NAD integrovaným zesilovačem. Taky nejdříve ozkouším. Watty už u mne nerozhodují, to už mám za sebou, takže hledám tak něco do 100W.

Největší potíž bude s repro, na to už nemám naštřeno a i když to někteří považují za nejstěžejnější, tak u mne je to nyní v plánu až na konec. Takže začnu s repasy a časem bych třeba ty Klipsch nebo Tanoy, JBL...to bude další questík, kterej budu řešit až budou finance, teď bych se akorát nas...
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 8. 7. 2013 05:30

Project preamp by som osobne neriesil.

Ak uz DIY tak Actidamp mkIII a IV popripade upraveny mkIV-v3 ktory az sa dobre pamatam je konstruovany aj pre MC a mal by mat vypinatelny subsonicky filter. Ak sa mylim tak ma poopravte. Tejto problematike sa uz aktivne nevenujem.

No a ak si tak zažrany do analogu tak odporucam sa poohliadnut po znackach Rega a Naim. Z toho Naim ma udajne dobre hodnoteny phono vstup a je tak akoby predurceny pre analogovu zostavu.
No otazne je co budes na tom pocuvat potom podla toho ladit aj zvysok.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lee1980 8. 7. 2013 10:16

Rega a Naim jsou velmi sympatické firmy, ale mimo můj rozpočet. Uvidíme v budoucnu, jak se to všechno bude vyvíjet, zatím jsem fakt analog junior :-) a na startu, nechci ten začátek moc přepálit...

Pan z Litovle odpověděl a šl oto velmi rychle - respekt to pan Karel Svoboda z Litovle (AQ - Litovel Červenka):

rozdíl mezi Vámi poptávanými modely je možná spíše filozofický. Osazeny jsou strejnou přenoskou 2M-RED. Debut Carbon je klasický gramofon na obdélníkovém soklu s plexikrytem. RPM 1.3 je spíš audiofilské řešení, kde pohon není pod talířem, ale je vně talíře a navíc stojí zcela separátně na podložce. U RPM 1.3 je uložení talíře provedeno položením osy přes ocelovou kuličku do bronzového pouzdra. U Debutu je ocelová osička zasazena do bronzového pouzdra.

Nechtěl bych to stavět tak, jestli je jeden model kvalitnější než druhý. Každý je pro jiného uživatele. Jestli je pro Vás důležitější spíš komfort a jednuduchost, tak spíš Debut, jestli naopak hodláte gramofon více "ladit", tak bych volil RPM.


Tak mechanik (mimo jiné) moc nejsem, takže tomu s těma oskama a pouzdrama moc nerozumím. Ale tak nějak si (aji dle toho co jste tu psali), že RPM je prostě více vytuněný s tím "pajšlem".

Každopádně teď si musím nechat chvilku čas na ozkoušení a přemýšlení na "cože to já vlastně budu za uživatele".
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 8. 7. 2013 12:51

Aha takže to vypadá, že začali montovat mosazné ložisko i na základní modely Debut. Anebo to jen špatně uváděli v popisech, protože všude u distributora AQ je uvedeno nerez ocel (??).

Debut Carbon Esprit - do bronzového ložiska v obdélníkovém soklu se nasadí subtalíř se zalisovanou ocelovou nerez osou (žádná vychytaná kulička, protože ložisko je mělké) a na subtalíř se umístí talíř, ale asi nepůjde zaměnit za těžší a vyšší talíř díky nízkému přesahu k soklu. Protože stojí na antivibračních nožkách, bude méně náročný na usazení, takže jej lze umístit i na běžný HiFi stolek. Proto lze očekávat, že usazení na fixní polici mu sice pomůže, ale ne tak výrazně jako RPMku. Hodně uživatelů hraje s otevřeným plexi víkem, které je spojeno s šasi a takto může být zdrojem vibrací chycených z okolí (třeba z repro), ale uživatelsky je to friendly. Otevřu – hraju – a zavřu až nakonec.

RPM 1.3 - na železném soklu má umístěnou ocelovou nerez osu, na kterou se nasadí talíř v němž je bronzové ložisko (na jehož dně ale vzhůru nohama má být kulička), to je lepší řešení obecně i audiofilské řešení. Pokud budeš kupovat RPM, rovnou bych ho objednal s těžším talířem. Protože stojí na hrotech, předpokládám, že bude náročnější na usazení. Pro nejlepší řešení bude vyžadovat ke zdi zafixovanou stabilní a těžkou polici a na ní ještě Groud It nebo žulová deska (znám kamenictví za rozumné ceny nebo se dá koupit betonová dlaždice za 100 Kč ošklivá ale funkční). Gramofon nemá cenu pokládat na zem. Plexi víko je mimo konstrukci gramofonu, takže bez vlivu.

Pokud jsou gramofony za stejné peníze, tak bych si vybral RPM 1.3, a pak si ho doladil za už mírnější náklady nebo DIY. Navíc tato finalizace (talíř, fixní police, Groun It, Clamp a plexi) je jednoduchá a s jasným výsledkem => která se ale vyplatí ! Debut Carbon Esprit je taky hodně povedenej gramofon s výborným ramínkem a hodně mě potěšilo to bronzové ložisko. Ale RPM mu po finalizaci uteče – nejen o dva fousy. Navíc nejbližší gramofony s externím motorem a lepším ramínkem jsou 9.1 a 9.2, ale ty už jsou 4x nákladnější…

Jaké jsou elektronky v tom PRE z německého ebaye - 83ky ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 8. 7. 2013 17:50

To je dobrá správa ohľadom toho ložiska v Debute.
Čo sa týka guľôčky v ložisku, neviem ako je to u pôvodnej NC500, no moja mi prišla bez nej, čiže oska subtaniera bola položená na teflonovom povrchu spodnej matky ložiska, v ktorom už bola mierne vyhĺbená jamka (predpokladám, že pokiaľ nebola použitá guľôčka, mal by byť povrch rovný). Pridaná guľôčka z klasického guľôčkového ložiska tam teda pekne zapadla. Podobne by to šlo spraviť aj v Debute. Keďže výška spodnej matky ložiska, ako aj výška ramienka sa dá meniť, nie je problém nastaviť pôvodný VTA.
A to plexi veko nie je problém dať pri prehrávaní dole (je nasadené na dvoch kolíkoch bez dodatočnej fixácie).
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 8. 7. 2013 18:14

Mal som dve nc500 ale ani jedna gulocku nemala. Mam za to ,ze ak by sa do loziska vlialo viac oleja teda nie len potriet osku tak by to urcite taky tlak na to lozko nemalo.
Videl som video kde do loziska gramofonu Kuzma Stabi doslova olej liali
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 8. 7. 2013 20:05

V NC 500 je ložisko bez kuličky, do 6-ti hraného šroubu (viditelný ze spodní str.) je vyvrtaný otvor, do kterého je vložená bronzová trubička, "stříbrné" dno je součástí toho šroubu a má kulatý tvar, do toho krásně zapadne osa subtalíře. Teď jsem se na to díval, ale vypadá to jako by tam byla matná plastová kulička. Ale je to optický klam, chce si to ošahat tenkým drátkem. Předpokládm, že podobně to bude v Debutu. U RPM je v ložisko v talíři a na dně je viditelná (i hmatatelná) kulička, ale je tam nějak zafixovaná, že nemůže vypadnout, a osa je taky o kus delší než u 500.

RPM 1.3 se mi moc líbí !!! Jak tu tak o něm píšu, už mě zase honí mlsná na nový strojek. A taky mi přijde jako výborný základ a konstrukční inspirace na stavbu vlastního gramofonu, ale chce to masivní základnu s HiQ ložiskem, těžký talíř a raménko...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 8. 7. 2013 21:21

U mňa to vyzerá takto:

na spodu je zrejme teflon, ktorý je mierne prehnutý smerom dolu a uprostred je mierna jamka
Obrázek

po vložení guľôčky z ložiska:
Obrázek
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 8. 7. 2013 22:58

Já jsem 500 nerozebíral, ale čučel jsem do toho ložiska jak husa do flašky a dif jsem si woko nevykoukal, ale pak jsem si pomohl tím drátkem a testoval, co je vlastně uvnitř ložiska (vypadá to na teflon) a gramofon říkal, abych ho tak nelechtal nebo se posexx smíchy... a že se bude snažit mi udělat co nejvíce radosti z muziky 8-P
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lee1980 14. 7. 2013 19:02

DinosaurJr píše:
Jaké jsou elektronky v tom PRE z německého ebaye - 83ky ?


tak na lampách je napsaný 6h9c. Nevím jestli je to označení, co to popisuje, ale někdko mi říkal, že to je lepší než ty Ecc 83.

Ve středu jsem domluvený na první poslech a ozkoušení různých komponentů, tak jsem zvědavý. Zatím jen zesáky a nějaký bedny, na nějakým cd přehrávači...no, takže to vlastně moc vypovídající hodnotu mít nebude :oops: ... Ale na začátku srpna můžu do studia, kde to rpm i debut budou mít. Tak pak napíšu. Jsem zvědavej víc na to rpm a to aji díky vašim příspěvkům.
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod iggi 25. 1. 2017 08:49

a čo teraz,
Pro-Ject Debut Carbon Esprit (DC)
alebo
Pro-Ject RPM 1 Carbon

Obe s prenoskou 2M red
iggi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 25. 1. 2017 22:11

Hups - Přes den jsem zachytil oživení zdejšího téma. Tak sem postni charakteristiky gramofonů. A co budeš mít za Phono předzesilovač ? A kam přesně máš možnost ho umístit ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 4. 2017 12:31

Dobrý den,
rád bych se zeptal místních, co by mi doporučili za gramec domu do obýváku. Poslouchám převážně grindcore, noise, metal atd... M2lo by to vládnou přehrát od 5'' do 12'' mám jich asi 100 :)

líbí se mi gramofony Pro-ject. Chtěl bych něco od nich... Každopádně finance jsou na to omezené, ale nejde mi o audiofilskou sestavu ze zlata.

Budu rád za případnou reakci :)

Děkuji,

Honza
anonymni

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků