Pro-Ject Debut Carbon Esprit vs Pro-Ject RPM 1.3 Genie

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lee1980 5. 7. 2013 18:20

Dobrý den, pořizuji si nový, svůj první gramofon a moc se na to těším :-). Po neúspěšných pokusech se dostat k nějaké lepší Tesle (např. vychvalované 500), jsem se rozhodl jít do Pro-ject. Doma mi leží, dle mě už nepoužitelný NZC 130 (krásný, ale jen na pohled). Rád bych se rozhodl pro jeden z těchto modelů a budu rád, když mi svými zkušenostmi a názory pomůžete.

Oba typy bych rád s Ortofon 2M Red. Pocitově se víc kloním k tomu Carbonu, ale o RPM tu celkem často čtu. Na RPM bych kvůli domácím dravcům nějaký kryt musel vyrobit, ale to by asi neměl být problém...

Poslouchal bych na tom převážně rock, jazz, blues, pop. Rád doplním další informace bude-li to pro rady a tipy potřebné.
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 7. 2013 19:41

No takový výběr mě velmi zajímá. Ale asi by bylo dobré doplnit, co bude PRE, jaký Amp a jaké reprobedny ? A ještě asi taky popsat poslechovou místnost. A taky jednen z důležitých parametrů, kde bude gramofon umístěn ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lee1980 5. 7. 2013 19:59

Zatím mám koupený přes ebay z druhé ruky lampový předzes, slušný a hlavně za slušné peníze. Plánuju si pořídit CA nebo NAD koncový zesilovač. Uvažuju o těchto typech Cambridge Audio Azur 351A, Cambridge Audio Topaz AM10, NAD C 316BEE, NAD C 326BEE. Repro, tam je to slabší, začnu s nějakými repasy a musí to být regálovky, nechci aby mi zvířectvo podrápalo dryhý sloupovky. Jinak by se mi asi pak líbily Klipsch Reference RB-81 II či nižsí modely. A kde bude gramofon? V místnosti co má 32 m2. Gramofon buď na piánu nebo na nějaké festovní poličce umístěné na zdi. Na nějaký stolek to dát bohužel nemůžu.
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod DC20 5. 7. 2013 20:14

Celkom ťažký výber, relevantné informácie Ti poskytne asi len človek ktorý ich mohol osobne oba porovnať.
V prospech RPM hovorí oddelený synchrónny motor a bronzové púzdro ložiska, v prospech Debutu karbónové ramienko, ktoré dobre pohlcuje vibrácie a akrylátový tanier.
Otázne u tohoto nového Debutu je ložisko spindlu - Armaman spomínal, že jeho (asi staršia verzia) bolo plastové.
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 5. 7. 2013 20:48

Myslim, ze RPM by mal byt jasna volba....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 08:15

Díky za reakce!

DC20 píše:Celkom ťažký výber, relevantné informácie Ti poskytne asi len človek ktorý ich mohol osobne oba porovnať.
V prospech RPM hovorí oddelený synchrónny motor a bronzové púzdro ložiska, v prospech Debutu karbónové ramienko, ktoré dobre pohlcuje vibrácie a akrylátový tanier.
Otázne u tohoto nového Debutu je ložisko spindlu - Armaman spomínal, že jeho (asi staršia verzia) bolo plastové.


armaman píše:Myslim, ze RPM by mal byt jasna volba....


Armamane, RPM spíš? I přes tu robustnost a carbonový ramýnko? No jsem pravda trochu zviklaný oproti mé dřívější preferenci pro Debut...hlavně tím odděleným motorkem u RPM. Ale furt nevím, jestli mi neutíká něco důležitého, tak nějak cítím, že prostě nekupuji rohlíky :-).
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 7. 7. 2013 08:21

Co mas na mysli pod robustnostou? Cielom kazdeho i dyi vyrobcu je gramo s oddelnym motorom a tazkym tanierom. Dovod? Vibracie a ruchy od motora.
Dalej RPM ma poriadne "dospele lozisko" ..... Debut ,aspon ten moj mal plastove puzdro... Vo mne osobne toto velku doveru nevzbudzuje... A ak sa nemylim tak RPM je oblubeny aj medzi hifistami ktory to aspon trochu myslia s analogom vazne...
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 08:54

armaman píše:Co mas na mysli pod robustnostou? Cielom kazdeho i dyi vyrobcu je gramo s oddelnym motorom a tazkym tanierom. Dovod? Vibracie a ruchy od motora.
Dalej RPM ma poriadne "dospele lozisko" ..... Debut ,aspon ten moj mal plastove puzdro... Vo mne osobne toto velku doveru nevzbudzuje...


Tou robustností Debutu jsem myslel to, že má 5.6 kg, kdežto RPM 3,3 kg. Tím plastovým pouzdrem myslíš, ten sorbotan? Těžko se o tom něco dočíst, ale co tak jsem našel je to, že to je visco elastický polymer, který velmi dobře absorbuje "nárazy a chvění". Ale máš recht, že bronzový pouzdro na mě taky dělá lepší dojem. Navíc vidím, že odstup signál šum, je RPM taky o něco lepší. Takže teď už mi jen vrtá hlavou ta váha, akrylátový talíř a uhlíkový vlákna v ramínku Debutu a jeho ocenění EISA... RPM se mi ale začíná víc a víc líbit.

Asi to myslím aspoň trochu vážně :-).

Díky.
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 7. 7. 2013 09:04

Tak to,ze je ten rozdiel vo vahe tak znacny so netusil.
Taktiez neviem aky je rozdiel v cene..
A pokial ma opät pamät neklame tak RPM ma lepsie hodnotenia. Navyse neviem ako debut carbon, ale ten moj mal tanier s priemerom 280mm cize platna mala konce volne. Ak vsak uz ma akrylatovy tanier tak ten je uz 300mm.
IMHO tanier by mal byt pod celou platnou...
Navyse u RPM je vacsia sanca s tak masivnym loziskom pouzit i clamp...
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 09:37

Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 7. 7. 2013 09:53

Ok ale motor je u debut na sorbotane nie lozisko....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod DC20 7. 7. 2013 11:11

Najlepšie bude ak napíšeš priamo do SEV Litovel. Sú veľmi ochotní a reagujú rýchlo.
Prípadne skús kontaktovať užívateľa renown z fóra hifinazory.cz a spýtať sa na dané ložisko.
V prípade, že by bolo mosadzné aj v Debute, bral by som ten.
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 11:50

Díky, napsal jsem do SEVu a zeptal jsem se na všechno co jen jde.
Lee1980
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 7. 7. 2013 12:49

No asi by to taky chtělo uvést jaký k tomu máš zesilovač a reprobedny ?
Pokud budeš mít stabilizovaný tento základ, tak ještě vybrat PRE ?
A jak bude vypadat poslechová místnost ?

RPM 1.3
talíř 1,6 kg / 300 mm
rameno typ / délka / váha / zdvih Pro-Ject 8.6 S / 218,5 mm / 8,5g / 19 mm
Manual turntable with S-shaped 8.6" tone-arm, Headshell a Armtube jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku. Horizontální ložiska se skládají ze dvou tvrzených nerezových bodů a kuliček.
Vnitřní kabely sestávají z postříbřené, vysoce čisté mědi.
přenoska Ortofon OM 3E / Ortofon 2M Red
kolísání otáček +/- 0,15 %
odchylka rychlosti +/- 0,8 %
Odstupní signál šum - 70dB
pohon - řemínkem po obvodu talíře (bez sub talíře)
mosazné ložisko (hluboké) je uloženo v talíři a ne v gramo, osa je napevno v kostrukci
uložení motoru - zcela samostatně mimo konstrukci gramofonu, v této cenové kategorii unikátní ! Díky tomu je možné použít trochu raménko trochu jednodušší než na Esprit, proto je ve tvaru S, ale je s ním dosaženo lepšího odstupu. Prvním levným a jednoduchým (do konstrukce nezasahujícím) krokem upgrade u RPM může být výměna talíře za těžší 2 kg acrylátový.

Debut Carbon Esprit
talíř 0,9 kg / 300mm akrylátový
rameno typ / délka / váha / zdvih Pro-Ject Carbon 8.6 / 218,5 mm / 6,0 g / 18,5 mm
Raménko 8,6 ", Carbon, "krátké" rovné OK, dnes už celocarbon, v této cenové kategorii unikátní
přenoska Ortofon OM 5E / 2M Red
kolísání otáček +/- 0,10 %
odchylka rychlosti +/- 1,5 %
Odstupní signál šum - 68dB
pohon - řemínkem na subtalíř
Ložisko (??) - nerez ocel zapuštěné v šasi - můj dohad
uložení motoru - v konstrukci gramofonu čtyřbdově na gumičkách, řemínek je silnější (pásek) a protože se vibrace můžou přenášet přes tento systém než jen přes užší a dlouhý řemínek u RPM, tak je nutné použít lehké raménko s nízkou rezonancí.

Např. na NC 500 je mosazné ložisko v desce a do něj se zasazuje subtalíř se zalitou osou a na něj pak položí talíř. Ale přijde mi, že je mělčí než u RPM, která tak má nižší těžiště a unese i těžší talíř.

Srovnání: ložisko - motor - přenoska - ramínko - upgradovatelnost -plexi => celkem předností
RPM: mosaz (+) externí (+) 2M Red (=) S (-) ano (+) ne (-) => +3
Esprit: ocel (-) interní (-) 2M Red (=) Carbon (+) s obtížema (-) ano (+) => +2

Závěr
Oba gramofony s 2M Red jsou v ceně do 10 tKč výborné ! Liší se konstrukcí. Zatímco Esprit s Carbon je dotaženo na max. svých možností (pak už to bude chtít masivnějsí základnu a lepší ložisko - takže jiný gramofon), tak u RPM si ještě lze pohrát s talířem (pak už to bude chtít masivnější základnu a lepší 9" raménko, see RPM 5.1 (ten má ale zase interní motor) nebo 9.1 a 10.1).
RPM by mělo mít ve výsledku hrát o dva fousy lépe než Eprit. Ale uživatelsky na tom bude o trochu hůře - přístup k zapínání motor a manipulace s pelxi krytem, který je nutno si dokoupit. Ale jde si na to zvyknout.
Naposledy upravil DinosaurJr dne 7. 7. 2013 18:11, celkově upraveno 1
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lee1980 7. 7. 2013 16:32

Díky moc! Tak to mám proargumentováno. Na konci léta jdu pro RPM. Kryt (ne-plexi) si vyrobím sám a bude...

Díky všem za váš čas.
Lee1980
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků