Foobar a Crossfeed - prinos pre sluchatkovy posluch ?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eraser_svk 21. 6. 2007 22:34

na
http://www.naivesoftware.com/

sa da najst DSP Crossfeed.

o ktorom autor tvrdi

"To help reduce listening fatigue caused by the unnatural stereo image provided by headphones, Crossfeed processes the left and right channels of stereo audio signals with a filter that mimics the sound absorption characteristics of the human head. After running through this filter, it then mixes a delayed portion of the left and right channels with each other to simulate the delay that occurs when listening to audio signals through stereo speakers positioned approximately 60 degrees apart from each other. The effect is subtle."

pre anglicky nehovoriacich - odfiltruje frekvencie, ktore sa pri posluchu na reprakoch stratia,resp. absorbuju a simuluje oneskorenie zvuku, ako je to v reale pri posluchu stereo reprakov...

mna zaujima, co si o tomto myslia audiofilovia - ja som ho otestoval na PX 100 a rozdiel bol celkom maly, nemozem ale povedat, ze islo o posun k horsiemu. prvy dojem bol, ze to orezalo stredy, ale tie tam su. prave naopak, po chvili pocuvania som si na toto DSP tak zvykol, ze po jeho vypnuti sa mi zda zvuk horsi... rozdiel bol citit hlavne pri gitarovych trackoch...

co vy na to?
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 21. 6. 2007 23:10

Pěkný náběh na flame :lol:

Už jsem podobný dotaz kdysi vznesl a dopadlo to takhle.

Jinak já se z různých DSP pluginů postupně vyléčil (a že jsem jich vyzkoušel dost) a teď používám jenom iZotope Ozone, který mi jen lehoučce dokresluje prostor ve sluchátkách (HD 555).
Nicméně, kdybych měl ještě lepší sluchátka a kvalitní zdroj zvuku + sluchátkový zesilovač, asi bych nepoužíval ani to (viď Jersey II. :wink: ).
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 22. 6. 2007 11:32

Hehe, z takových podobných "vylepšení" jsem již vyléčen. Pár jsem jich zkusil a v některých případech byl výsledek doslova katastrofální. Nicméně musím říci, že pokud se to někomu tak líbí, ať to tak poslouchá. Přímo tento plugin jsem nezkoušel, ale rád (až budu mít malinko času) poslechnu, jak to s tím je. Nechci něco odsuzovat předem, ale výsledek je mi, myslím, jasný už teď :)

al.ish
Asi ne, to už by bylo proti nepsaným HiFi zákonům :D Ne, to byl samozřejmě vtip. Ale máš pravdu v tom, že to nepoužívám, jelikož to kvalitu zvuku většinou degraduje. V těchto cenových kategoriích má cenu uvažovat o hardwarové úpravě zvuku v podobě procesoru, ale to už jsme zase někde jinde.
Naposledy upravil Jersey II. dne 23. 6. 2007 08:57, celkově upraveno 1
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 22. 6. 2007 16:56

dik za rychle odpovede :wink:

tiez som vyskusal rozne "super-DSP" a nebolo ich malo :wink: tento je vsak iny :)

ked som ho prvy krat vyskusal, najprv som myslel, ze je vypnuty :) , ked som sa ale zapocuval, rozdiel je tam velmi maly, niekde ho poznat viac, niekde menej...
prvy dojem bol ten, ze to vyfiltrovalo nejake stredy a mierne zvyraznilo basy (jj, takych DSP su stovky a s Hifi nemaju nic spolocne)
- ale len s velmi malym ucinkom a bol to len dojem...
ked som ho vypol, zdalo sa mi, ze sa tam vratili "odpadove" frekvencie, ktore tam nemaju co hladat - bez nich som o nic neprisiel a s nimi mi to znie horsie :) viem, ze takto prave znie diagnoza mnohych ludi, ktori si ladia ekvalizer do V-cka, ale nebojte sa, medzi nich nepatrim :wink:

neviem ako na ostatnych sluchadlach, ale na ekvalizovanych PX 100 (zoslabene frekvencie) na externej USB zvukovke prinieslo toto DSP posun k lepsiemu.

zaujima ma pre to, aky vplyv by to malo na lepsich sluchadlach a u ludoch, ktori uz maju vytrenovany HiFi sluch :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod appletree 23. 6. 2007 00:02

eraser_svk: tak ja mam sice cerstvo zakupene HD 595 [i:*****](to len aby som sa pochvalil :mrgreen:)[/i:*****] ale zato vytrenovany sluch hifistu mi celkom urcite chyba.
Jersey II.: mozno je to dost lamerska otazka, ale tie sluchadlove procesory potom funguju na analogovom principe ?
appletree
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod al.ish 23. 6. 2007 07:48

appletree
Koukni sem.
al.ish
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod appletree 23. 6. 2007 10:37

Diks. Takze su aj analogove aj digitalne. Len pri tych digitalnych mi to neda... najskor sa za zdroja prevedie digitalny zaznam cez D/A konvertor, potom sa analogovy signal privedie na sluchatkvy procesor, prejde cez A/D upravi sa a potom von cez D/A ? Nie je to trochu divne ? Su aj medzi tymi digitalnymi nejake spickove modely ? Lebo v tom pripade by teoreticky uprava zvuku priamo na kompe mala davat lepsiu kvalitu pri pouziti rovnakych algoritmov, kedze prechadza iba cez jeden D/A. Sucasne desktopy by uz snad mohli byt dostatocne vykonne, aby to dokazali aplikovat "real time" uplne zhodnym algoritmom ako specialne na to urcena krabicka, alebo sa mylim ?
appletree
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shimon 27. 1. 2012 11:54

Ospravedlňujem sa, že otváram starý topic, no predpokladám, že za uplynulé štyri roky sa situácia na poli digitálnych sluchátkových procesorov mohla posunúť zase o niečo ďalej :-)) .

Po vypočutí albumu "My Way: The Best of Frank Sinatra (1997)" som takmer nemohol uveriť vlastným ušiam. Obrovský priestor a priam neskutočná lokalizácia nástrojov v priestore a to všetko aj na tých najbežnejších sluchátkach. Pochybujem, že by v dobe Sinatru poznali niečo ako binaurálna nahrávacia hlava, takže tipujem to všetko na remaster. Zaujímalo by ma, či by bolo možné dosiahnuť podobný efekt pomocou nejakého programu alebo to mám jednoducho brať ako niekoľkotýždňovú prácu skvelých zvukových technikov. Skúšal som aj rôzne DSP ako Crossfeed alebo bs2b Bauer, dospel som síce k počúvatelnejšiemu zvuku, no priestor sa väčšinou ešte viac zúžil.

Pre predstavu pridávam ukážku zo spomínaného albumu: http://uploading.com/files/ef45me79/10% ... e%2B.flac/
Shimon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 1. 2012 12:32

Fakt by mě zajímalo na čem jsi to poslouchal, protože ta ukázka, co jsi uploadnul je podle mě hrozná. Zpěv uprostřed a zbytek buď úplně vlevo nebo úplně vpravo. Prostor mezi tím na který jsem zvyklý z prakticky všech jiných nahrávek je tady úplně prázdný a nahrávka je podle mě na poslech dost nepříjemná.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shimon 27. 1. 2012 16:50

Počúval som to na obyčajných Koss Porta Pro, ktoré samy o sebe priestorom zrovna nevynikajú + plugin Crossfeed, vyskúšal som si to vypočuť aj bez neho a je pravda, že tam už bola tá separácia medzi Ľ a P kanál naozaj výrazná. Nič to nemení na tom, že väčšina hudby, ktorú počúvam, sa spomínanej nahrávke kvalitou ani nepribližuje :roll: . Dalo by sa ti uploadnúť nejakú vyslovene audiofilskú priestorovú nahrávku, ale aby to bolo stereo, nie binaural?
Shimon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Broslowski 27. 1. 2012 17:12

kup si cosi od richarda mullera (monogamny vztah je skvely album, aj dobre nahraty), sara k, diana kral ...
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 27. 1. 2012 17:25

Alebo si stiahni nejaku free testovaciu high definition nahravku. Napr. tu: http://www.lessloss.com/high-resolution ... -c-68.html
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shimon 27. 1. 2012 20:21

Vďaka za tipy. Tie nahrávky z lesloss.com sú asi to najlepšie, čo som v živote počul.
Shimon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shimon 29. 1. 2012 19:57

Po niekoľkých hodinách hrabania sa na fóre head-fi.org som našiel presne to, čo som hľadal. Volá sa to "Isone Pro" a asi ako jediný zo všetkých pluginov, ktoré som vyskúšal, zásadne nedegraduje kvalitu nahrávky(samozrejme potom ako sa človek chvíľu vyhrá s nastaveniami). Je veľmi užitočný najmä pri menej kvalitných nahrávkach, dokáže pomôcť dokonca aj mono nahrávkam. Rozhodne odporúčam.

http://www.head-fi.org/t/473885/isone-p ... r-computer
Shimon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 17. 11. 2013 21:06

Vyskusal som v predoslom prispevku odporucany Isone a je to velmi zaujimave.
Uz Bauer Stereophonic to Binaural DSP je zaujimavy a vseobecne na forach chvaleny. Scena sa dostava kusok viac predo mna a poloha nastrojov sa zaostruje, spresnuje.
Ale co som vyskusal Isone, posun sceny predo mna a prirodzeny, konzistentny pocit z priestoru a polohy nastrojov este viac vzrastli.
Zistil som, ze mozno stiahnut bud free TB Isone Surround http://www.toneboosters.com/tb-isonesurround/
alebo plateny TB Isone (moznost najprv vyskusat trial) http://www.toneboosters.com/tb-isone/
Platena verzia stoji 15 EUR. Ak by som usudil, ze ju chcem a budem pouzivat dennodenne, 15 EUR sa mi nevidi byt vela.
Rozdiel medzi free a platenou verziou:

Free verzia TBIsoneSurround
  • Low-latency processing (511 samples)
  • Support of all sampling rates from 44.1 to 192 kHz
  • Mastering-grade integrated peak limiter to prevent clipping artefacts
  • Four different virtual environments (Movie theater, home cinema, audiophile, live concert)
  • Customizable distance
  • Based on the VST 2.4 specification to allow compatibility with virtually all host programs

Platena TBIsone
  • Zero-latency processing, allowing for studio and live operation
  • Real-time HRTF and BRIR processing
  • Support of all sampling rates from 22 to 192 kHz
  • Loudspeaker designer to model frequency response (on axis and 45-degrees off-axis response)
  • Customizable room (volume, distance, early reflections, diffusion)
  • Customizable loudspeaker azimuth angle (0 to 45 degrees)
  • Customizable HRTFs (strength, head size, ear size)
  • Based on the VST 2.4 specification to allow compatibility with virtually all host programs

Zatial skusam tu free verziu.
TB_IsoneSurround.jpg
TB IsoneSurround Free
TB_IsoneSurround.jpg (41.9 ) Zobrazeno 9536 krát

Free verzia ma v popise:
TB IsoneSurround targets multimedia enthusiasts using headphones. It can be used on stereo content (simulating a virtual stereo loudspeaker setup) and 6-channel (5.1) multi-channel surround content (simulating a full surround experience). Besides binaural source simulation, the plugin also includes four different listening environments to optimally match the environment to the audio material.

TB IsoneSurround is the perfect extension for any multimedia player that supports VST plugins. Experience full surround-sound when watching movies using headphones.

Please note that TB IsoneSurround does not perform any internal stereo-to-surround upmixing. Stereo input will be reproduced on a virtual stereo sound set; multi-channel input will be reproduced on a virtual 5.1 sound set.

Cize funguje to aj ako DSP plugin pre prehravanie 5.1 nahravok cez sluchadla. Doteraz som pouzival standardny Foobar plugin "Convert 5.1 to stereo", ale toto je lepsie.


Reagujem sice na predosly prispevok, ale mozno som tu offtopic, lebo nejde o cisto crossfeed, ale o binaural source simulator + virtual room environment.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků