High end nemusí být drahý.

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod razerfan 25. 11. 2018 00:45

S klidným svědomím můžu doporučit každému kdo má 3-4 tisíce na otevřená domácí sluchátka postarší Sennheiser HD540 z ebaye (dají se sehnat za 2 a půl až 3 a půl tisíce i s poštovným). + 500Kč za Brainwavz memory foam pads z německého Amazonu. Výhledově investice cca 2000,- do kabelu (amíci doporučují Mogami Sennheiser kabel z eBaye, já mám dobrou zkušenost s českým kabelem od Kabelguru, ale ten je z trochu zvláštního materiálu a není moc pohodlný). Zbývá otázka, jaká levná zvukovka je rozehraje dostatečně dobře. Rada zkušenějších je vsadit na druhou verzi těchto sluchátek tj. koupit 300 Ohm verzi HD540 Reference II. Tu rozehrajete snáz než 600 Ohm verzi. Někteří však přísahají na to, že 600 Ohm verze Reference I je nejlepší. Dobře s nimi hraje už Shanling M0 za 3 tisíce, i s 600 Ohm verzí, ale samozřejmě z nich jím nevymáčknete plný potenciál. Mou zkušeností je, že HE-400i s Shanling M0 hrají opravdu velmi dobře, a HD540, ač nejsou dostatečně vybuzené, a lépe jim vyhovuje hutnější a tmavší zvuk zesilovače, zní na M0 téměř stejně dobře. Podstrčte jim ale lepší aparaturu (např. R2R-11 za 10000Kč), a HE-400i nepřidají k zvukovému projevu skoro nic, zatímco HD540 vyrostou v neuvěřitelně texturovaný hutný zvuk se zvýrazněnou basovou složkou. Další tipy k výběru zvukovky pro HD540: Shanling M0 není externí zvukovka, byť může fungovat v USB módu, neboť má vyšší latency. S počítačem funguje jen k přehrávání hudby - ve hrách a při sledování filmů je vysoká latency na škodu. Okolo 5 tisíc korun se ale určitě nějaký vhodný DAC+AMP plnící roli externí zvukovky, který je rozehraje, vyskytuje. Mohla by se tu na to téma strhnout nějaká diskuze. Jasně, ve výdajích se dá pokračovat nákupem lepších spojovacích kabelů mezi počítačem a převodníkem, napájecích kabelů apod., ale to už jsou jen malé krůčky k dokonalosti.. Krása HD540 je, že roste s kvalitou komponent, na které je zapojíte. Tuším však, že již za 10 000 Kč (včetně sluchátek) dosáhnete na sestavu, která předčí COKOLIV jiného v této i dvojnásobné, trojnásobné ... ceně v přirozeném podání zvuku a technických aspektech. Hodí se i jako univerzální otevřená sluchátka k PC (vyzkoušeno na novém Battlefieldu). Magnetoplanární HE-400i tímto definitivně odsouvám k použití na cestách s Shanling M0. HD540 si u mne doma vybojovaly své místo jako univerzální sluchátka neskutečných kvalit. Mohou to být jediná sluchátka, která si kdy koupíte.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 1. 12. 2018 10:17

Před pár dny 600 Ohmové Hd540 získal někdo v dražbě za 1500,- a poštovné z UK. https://www.ebay.com/itm/Vintage-sennhe ... 663.l10137 Vypadají že jsou v pěkném stavu. S novými náušníky a dobrou aparaturou mu budou hrát jako sen.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 3. 12. 2018 13:51

Věrný názvu tématu sdílím tip tibormiho na levné a přitom výkonné kombo převodník+zesilovač FX-AUDIO DAC-X6 (2.0) odkud jinud než z čínské provenience, stojí 1500,- s poštovným zdarma z Alie.. Podle uživatelů je latency velmi nízká a tím pádem to může fungovat jako externí zvukovka. Těžko odhadovat jak to bude hrát s HD540 ale po stránce výkonnové by ani 600 Ohm verze nemusela strádat.

Tak si to sečtěme, už za 1500,- (aparát) + 2000,- (sluchátka) + 500,- (náušníky) tj. celkem za 4 tisíce korun českých si lze šáhnout na High end zvuk z kategorie “kam se hrabe He-400i”. Další investice jsou lepší propojovací kabely a třeba lepší kombo převodník a zesilovač, ale sluchátka budou pevný bod solidní. Jasně, je to risk, protože nevíte jak toto kombo hraje a taky se vám nikdo nezaručí, že se vám použitá sluchátka jednou nerozbijou. Při troše péče by vám mohla vydržet dalších 30let!

Někde jsem si před lety přečetl, že sluchátka tvoří většinu (řekněme 80%) z celkového zvuku. Aparatura která je vybudí ale nehraje na výbornou tvoří zbytek. Toto vlákno vlastně radí v tomto duchu - vzít výjimečná sluchátka, která jsou levná a podstrčit jim něco co je rozehraje na těch 80%. Aby to hrálo na plných 80 potřebujete nedusit sluchátka nevhodnými náušníky. 80 procent zvuku vrcholného modelu sluchátek Sennheiser z roku 1985 předtím než firma začla měniče mršit aby z nich vydolovala tmavý přebasovaný zvuk, tj. modelu který pravděpodobně překonávají až velmi drahé vrcholné modely sluchátek jiných firem vydané někdy po roce 2010-2015, tak těchto 80 procent bude vždy více než 100 procent zvuku dnešních středních modelů sluchátek, která stojí daleko větší pálky.

Rozumím i tomu, že většina uživatelů Avmanie je nikdy neslyšela, kór s těmito náušníky. Berte to jako výzvu, jako když vám někdo řekne že na kraji cesty se válí diamanty, stačí se sehnout lol .

A k jakým žánrům že to je High end? K akustické hudbě, klasické hudbě, jazzové hudbě, popové hudbě, rockové hudbě, tvrdé rockové hudbě, k živým koncertům.

K čemu se hodí méně nebo vůbec?
K moderní hudbě - u té se projevuje nedostatečná hloubka basu. Pokouší se (zbytečně) vykreslit chybějící textury elektronických nástrojů a snaží se rozsadit do prostoru jehož středem je vaše hlava zvuky, které jste zvyklí vnímat ploše. K tvrdé metalové hudbě - u té se neprojeví klady sluchátek spočívající ve vzdušném a čistém přednesu a jasných výškách, a asi byste opět ocenili o něco hlubší bas.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 3. 1. 2019 20:44

Dvě informace - HD540 po troše porovnávání hrají lépe než s náušníky Brainwavz s pleather náušníky od ebay uživatele wang_yifei. Téměř dokonalý zvuk. Lépe mohou hrát jen stock náušníky (sou-li v použitelném stavu), tak než je vyhodíte jako ošuntělé, tak si je dobře poslechněte.

Druhá informace je o uzavřených sluchátkách HD250 Linear 1. Jde o skutečný poklad.. Vyráběla se ve 300 Ohm a 600 Ohmové verzi. Já mám 600 Ohmovou, a za tu musím čestně prohlásit, že s výše doporučenými náušníky z ebaye hrají zajímavěji než HD540. Má to ale háček - u HD250 Linear 1 ještě více záleží na synergii se zdrojem. S přenosným přehrávačem Shanling M0 hrají nejkrásněji - nikdy v životě jsem neslyšel tak pěkně a sladce (téměř homeopaticky sladce) hrající sluchátka. S tmavěji znějícím aparátem R2R11 hrají velice čistě a trochu světleji než HD540ky. Mohla by vám vadit přílišná světlost jejich zvuku se světlejším aparátem, ale pěkně ji kompenzuje tmavější zvuk zesilovače v R2R11 a uvedené náušníky. S přenosnou krabičkou Chord Mojo nehrají hezky - nevím proč, ale neslyším v nich ani tu krásu jako s Shanling M0 (toho času za 3 tisíce Kč) ani tu čistotu jako s R2R11. Ještě jednou to raději zopakuji. Zvuk HD250 Linear 1 (neplést si s HD250 linear 2 - které mají zcela jiný - zábavnější zvuk do V) na Shanling M0 je velikým překvapením a daleko vzadu za sebou nechává cokoliv co jsem do teď slyšel. Pokud bych měl uvést jeno jediné slovo, napíšu že zní dospěle. Na R2R11 navíc soupeří s referenčně čistým a studiově neutrálním zvukem HD540 a převyšují jej unikátním charakterem svého zvuku, který z každé dobře nahrané rockové skladby udělá příběh. Nejprve jsem měl za to, že jejich zvuk je velice studený, a bez emocí - s těmito náušníky však vidím, že vzbuzují více emocí než cokoliv jiného co jsem mohl dosud slyšet. A nejsou drahá - dají se koupit opět za 3 tisíce, a při trošce štěstí i za méně. Neskutečný kauf. A nejen hard rock - teď do nich pouštím death metal (Pig destroyer) a i s tím dělají kouzla. Hlas Whitney Houston zní jako naživo. Ozzmosis jako kov. Akustické kytary jako kdyby právě vyměnili struny :-). Jejich zvuk je velmi plastický, velmi dynamický, velice čistý, studenější - velice dobře kontrolovaný. Prostor je veliký, lehce expanzivní a neprojevuje s v nich neduh uzavřených sluchátek - že znějí jako uzavřená sluchátka. Tato sluchátka znějí otevřeně. Timbre je přirozeně sladký. Bas je pevný a slam je tak akorát (spíše méně, neruší). Výšky jsou reálné. Zvuk je živý, dynamika se projevuje tak, že velice dobře reagují na jmené nuance změny hlasitosti zvuku. Jsou to první sluchátka, u nichž bych řekl, že platí jak to, že sedíte v druhé řadě, tak i těsně u pódia nebo na okraji pódia. Zvuk si hraje s hloubkou prostoru. Neteče z nich zvuk ven - dají se poslouchat i v kanceláři. Tlumí pasivně od okolních zvuků i když nehrají.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 3. 1. 2019 22:11

Nechci nějak podcenovat M0, ale pokládám za zázrak, že vůbec dokáže ty 600 Ohmové HD 250 dostatečně zesílit.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 4. 1. 2019 00:03

Asi nedokáže (vybudit). Zesílit ano (53 až 95 na High gain podle zvyku a nahrávky). A na tu impedanci 600 Ohm usuzuji jen podle vnějších znaků - nemám měřák abych to ověřil. Ale i tak zní dobře. Prostě dobrá sluchátka, i když jim málo zatopíš tak jsou furt dobrá, skvělá. Asi je to spodní okraj jejich schopností, ale timbre (dojem) je na M0 dobrý. Jakoby bylo důležitější že si s M0 pocitově sednou než to že je něco dostatečně vybudí. Měl jsem na nich nejprve velmi světle hrající náušníky (náhradní náušníky Sennheiser pro HD430 od Thomanna) a sedl jsem si na zadek z toho jak hrají živák Dire Straits. Ty výšky šly tak vysoko že to nemělo konec. Byla to díra do vesmíru - s M0. A nyní si vem, že jim ty ebay náušníky doplnily spodní frekvence, takže najednou znějí tak akorát se vším. Pro mně hrají líp než HD540, ale nevím zda jsou přirozeně znějící když dělají takový dojem - protože mají charakter? Je to zabarvení na které jsem nebyl zvyklý. Asi nejsou referenční, jsou prostě unikátní.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 4. 1. 2019 09:09

Ještě jsem je jednou porovnal (Linear 1) s Linear 2 na Chord Mojo a na něm znějí blíže k sobě navzájem. Ten zajímavý zvuk Linear 1 na Shanling M0 určitě souvisí s tím, že nejsou dostatečně vybuzené. S Mojem zní čistěji a vzdálenější zvuky středů vystoupnou z dálky do popředí. Obě synergie (M0 i Mojo) jsou zajímavé, a pokaždé bych řekl že Linear 1 hraje lépe než Linear 2 - dynamičtěji, čistěji, zajímavěji. Má víc výšek než Linear 2, které je třeba lehce utlumit tenkou molitanovou vložkou.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pixxel 4. 1. 2019 10:37

Zajímavé, zajímavé... Ty upravené HD 540 si porovnával s neupravenýma HE400i?
Já jsem nedávno na své HE400i nasadil Alpha pads olačky, udělal nový kabel ze stříbra či něčeho takového a přepojil z tesly TW44 na videoton ra-6386-s a wow.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod razerfan 4. 1. 2019 21:07

S upravenýma HE-400i. Ty MrSpeakers Alpha Pads (jak poradil doodle) mají tlustou koženku a asi trochu dusí výšky. Moc se mi nechce je (HE-400i) teď tunit, ale ten rozdíl je nebe a dudy. Já fakt nemít pocit HE-400i vůbec zkoušet :-) Já nemít fakt vůbec žádná poct HE-400i dobrá sluchátko. Ony jsou dobré, na filmy a hry. Ale prosím, HD250 je jiný kafčo skoro se vším. Neříkám že HE-400i je jako Jihlavanka zatímco HD250 a HD540 jsou výběrové kávy z kofio, spíš že HE-400i jsou jako ta nejlepší káva která se prodává v tesku, což je opravdu dobrá káva. HD250 Linear 1 (Early Production) a (s odstupem) HD540 Reference 1 (Early Production) a podle Headfiářů HD540 Reference 1 Gold 600 Ohm jsou pak káva jako kdybyste si na tu plantáž dojeli, a tam vás poslali za malofarmářem, který by vám udělal svůj nejlepší šáalek haha.

/edit
nějaký názor na Linear 1 - prý zní líp než HD800, T1 limited edition, Stax... Utopia (o příspěvek níže), ale pšt.
nějaký názor na HD540G - prý zní líp než LCD-2 pre fazor, LCD-3 pre fazor, LCD-4, Grado HP-1000 (HP-2), ZMF Auteur, HD 600, HD 650 (modded) a HiFiMan HE 500, ale pšt.

/edit
S Mojem Linear 1 zní moc světle a tence. S M0 nezní světle, ale samozřejmě je pryč ta vysoká čistota ve výškách a také čistota pozadí od Moja. Tím pádem je zvuk na M0 relaxovanější. Tonalita je dobrá, hodně dobrá. Je to spodní hranice toho jak HD250 umí znít, ale synergie je ok. Přepínám na R2R11 - trošku tmavší tonalita než s M0. Plastičtější bas (více tělnatý), více basu, lepší pevnost basu, výšky cinkavější. Určitě to stále není vrchol toho jak tato sluchátka umí hrát. Ale je to dobrý zvuk. Ubírám hlasitost. Stále dobré. Přepínám na zesilovač Samson QH4 (krmený z R2R11). Podobné Shanling M0, ale trochu nepřirozený ostřejší agresivní nádech. Přepínám na integrovaný zesilovač Yamaha AS-500. Trochu jiné podání prostoru, klidnější zvuk, méně detailů. Vracím přes Samsona zpátky na R2R11. Nejlepší volba - přibylo basů, prostor malinko ztrojrozměrněl, přibyly detaily, tonalita nepatrně ztmavla (to kdyby se nestalo tak se nic neděje, ale nevadí to), zvuk se zklidnil a zesládl - preferovaná synergie. Velmi přirozený zvuk.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků