Vintage sluchátka aneb vlákno pro staré kousky...

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 7. 2. 2019 09:39

Cleary jsem v Audigu taky zkoušel a nijak zvláště nadšený jsem z nich nebyl.
Ano, hrají dobře, ale svoji cenu si absolutně neobhájí.
Navíc levnější LCD-X jsou dle mě ještě o něco lepší.

HD 600 nepotřebují to nejlepší, ale potřebují alespon trochu slušný zesilovač (z levnějších Atom, Asgard 2, Arcam rHead, Vali 2...). M0 je logicky pro 300 ohmová sluchátka nesmysl a je předem jasné, že je nestačí plně vybudit.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hanysek3099 7. 2. 2019 12:02

Až budu mít cestu do Prahy či Brna, chystám se pár hodin v Audigu strávit. Budu to mít nabité, mám v plánu vyzkoušet pár in-earů v ceně kolem 5000 Kč (hlavně IT01s) a najdu si čas i na otevřené modely, které nemám zatím příliš vyzkoušené. Zpět k HD 545, náramně z nich zní hudba mých pubertálních let, tj. např. Oasis apod. Obecně kytary na nich mají opravdu moc pěknou energii a celková vzdušnost projevu je velmi příjemná. Navíc je opravdu dokáže rozehrát bez větších problémů i Shanling M0. Po zapojení do LG V30 to také není zlé, hlasitost je plně ok (dokonce vyšší než u Shanlingu), ale už mi chybí přesnost a separace nástrojů. Po zapojení do notebooku (Acer Predator 17) je to tragedie - zvuky rozplizlý dohromady, ostrost a přesnost fuč atd. :-)
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod razerfan 9. 2. 2019 20:47

HD545 mají vzdušnost, nenapsal jsem to výše správně, nicméně HD540 je ještě o hodně vzdušnější a čistší. Jestli si je někdo chcete poslechnout, tak je vezmu (a Hd250ky taky) na av show 1.března. Asi se tam podívám už v pátek, abych se vyhnul sobotnímu návalu.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 16. 2. 2019 11:27

Ok, drobná změna v preferenci náušníků.

Pro HD540 se u mně před náušníky z tenké koženky (např. HD430 pads, HD250 pads a hlavně koženkové náušníky z ebay /wang_yifei/) dostaly vzdušnéjší náušníky z měkčího materiálu (velour, látka) a s hodně prořídlou výplní (staré molitánky). Konkrétně jsou to původní náušníky z sluchátek HD560 (šedý velour, tzv. šeďour), případně náušníky domácí výroby kde se vezmou za základ látkové náušníky z ebay, vyndá se z nich memory foam (hustá paměťová pěna) a místo ní se dá stará prořídlá pěna z nějakých starých koženkových náušníků nebo měkký molitan z levných náušníků Hifiman). Co je výsledkem? Méně nabasovaný zvuk s méně ostrými hranami, ale s perfektním vzdušným projevem a vyníkajícím timbre. HD540 jsou referenční sluchátka a předělávat je na univezální sluchátka pomocí koženkových náušníků zkrátka nedává smysl, a jde jim trochu proti srsti. Zvuk u nich musí plynout bez bariér a 30 let staré velurové náušníky z HD560, které by neznalý člověk vyhodil do koše zní nejlíp (a nejsem sám kdo si to myslí). Kabel nadále používám ten od Kabelguru - má velmi vzdušný projev a krásně jde na ruku charakteru sluchátek.

Na HD250 si u mně wangovy náušníky z ebay udržely první místo oblíbenosti. Vypodložil jsem je zespoda trochou skladové obvazové vaty (z roku 1990 :-), takže taky vintage ) aby se zvýšil jejich profil, a trochu se zlepšil prostor a trochu se utlumila jejich ostrost, a spolu s tlustým měděným kabelem, který nabízí hutnější a lehce dopředu vytažený zvuk mám hned sluchátka s moderním zvukem a zvýrazněným basovým pásmem a dobrým množstvým ostrosti, kterou dodává kůže, a zároveň skrze tyto serepetičky vyzařuje unikátní a vynikající charakter sluchátek.

Pro Akg K240 DF - sundal jsem tlusté kožené náušníky, po nichž měly sluchátka utlumený a hodně teplý nasládlý zvuk, a nandal jsem koženkové náušníky s tenčím profilem z Amazonu, o který se dobře lidé vyjadřují na HeadFi v threadu pro HD250 a HD540, a hned se ve zvuku objevilo trochu více výšek a čistoty. Pořád to není čistota a úroveň detailů jako u výše uvedených dvou starých Sennheiserů, ale nadále si DF podržely neagresivní a trochu měkčí zvuk, který se výborně hodí pro noční poslech, příjemný univerzální zvuk..

-- 16. 2. 2019 11:46 --

kuko61 píše:Najvačšia piplačka bola oprava kontaktu kábla - strunky. Tu je video, ako to vyzerá, ak by niekedy niekto potreboval
https://www.youtube.com/watch?v=mBpic9jbjzs


Jedna strana na HD560 Ovation 1 (levá) chrastila, tak jsem s pomocí tohoto videa vyndal měnič a odstřihl jsem přečnívající drátek - z té strany odkud drátky nevedou do sluchátek na jedné straně drátek z nýtku přečníval a kynklal se a to se mi nelíbilo, tak šel pryč, a světe div se, sluchátka už nechrčí.

-- 16. 2. 2019 11:49 --

Na cestě jsou telefunken TH-40
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 17. 2. 2019 17:56

Beyerdynamic DT990 600Ohm (cca z r. 1985)
P2170012m.jpg


Narozdíl od studiových sluchátek DT880 byly cílené na domácnosti. Jsou zábavněji laděné, ale podle informací na webu je i tak v nich slyšet typický zvuk sluchátek Beyerdynamic. S DT880 jsou si prý krom ladění docela podobné. Co na to moje uši: určité kouzlo v sobě zvuk má.. Ale zní moc tmavě a skoro bez jiskry, jsou posazené do nižších středů, výšky jsou skoro bez jiskry. Mají jakousi hebkost, vzdáleně mi tím připomínají zvuk novějších DT880 250 Ohm, které jsem vlastnil v roce 2008. To byla reedice DT880 z roku 2005. Předtím byly v r.2003 DT880 ve verzi s jiným grillem. Pak dlouho nic, a pak tu máme období začátku jejich výroby od r.1980.

Více o modelech sluchátek Beyerdynamic tady.

Těžko dávat nějaké doporučení. Lidé si schválí DT880 Pro 250 Ohm, pak DT880 Premium 600 Ohm r.v.2005, i verzi z roku 2003 (ta je pouze 250 Ohm). No a pak je zde skupina lidí, která přísahá na staré verze z 80 let. Především na sluchátka s přídomkem M (Monitor) a S (Studio), které měly širší pásmo nad 25000 Hertz. Měly by být sice bez jiskry, jež mají novější revize, ale mají mít určitou příchuť (timbre) kterou novější verze nemají. Asi tuším jakou, staré DT990 to tak nějak mají.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 19. 2. 2019 08:49

BabetakCZE píše:Tohle jsou moje, taky velur - originál od Sennheiseru.
Všiml jsem si, že jsou dvě revize - šedá a lesklá modrá.
I když to z mé fotky nejde poznat, tak mám tu lesklou modrou.
Někdy se je pokusím vyfotit líp.
DSC_0303.JPG

Taky mám modrou.. Líbí se mi zvukově víc než HD565. Určitě si je nechám.

Nejvíc jsem teď odvařenej z Linear 2. Bas a slam a drajv z vorzüge neskutečnej. Nehrajou s akustickou hudbou zdaleka tak dobře jako Linear 1, ale tvrdá a elektronická hudba jim jde. Těším se na prvního března do Giovanni, konečně zkusím "o co přicházím když jsem nevysolil 40 tisíc na dřevo za nějaký dnešní top model". Vezmu si s sebou do báglu asi 3 kousky: Linear 1, Linear 2 a 540.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pacient 7. 3. 2019 12:20

Tak jsem se nechal tímto threadem vycukat a začal toužit po některých vintage Sennheiserech.
Štěstí mi přálo a povedlo se mi koupit na kleineinzeige úžasně zachovalé HD 540 I, 600 ohm. Dokonce OVP s původní účtenkou a přídavným spiral kabelem.

To je ale jen taková třešnička na dortu, dobrá jen pro chlubení.
Hlavní je to jak hrají.

Musím říct, že jsem nečekal jak moc skvělé jsou..
Předchozí chvalozpěvy vůbec nepřeháněly. Je to zatím to nejlepší co jsem doma měl.
Těším se na každý večer, kdy mi zbyde chvilka na poslech.
Diky razerfan za skvělý tip!
Přílohy
$_59.JPG
pacient
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod razerfan 8. 3. 2019 08:07

Kleinenzeige, to ani nevím jak funguje, asi jako ebay, že jo. No, jsou super. Už nevím jak hrajou původní náušníky, ale kdybys chtěl experimentovat, tak šedé použité velurové náušníky z HD560 ovation jsou podle postřehů lidí nejlepší. Mám je tam:) jeden týpek mi je poslal, ale shání se tak že si kvůli nim koupíš celé hd560. Zvuk je hodně vzdušný, ale to je na origo náušnících taky. A pak je druhá sorta lidí, kteří mají rádi trochu víc basu, tak ti tam dají ty koženkové náušníky od wanga z ebay, ale zvuk trochu ztratí vzdušnost a získá trochu nepříjemné ostré hrany. Takže za mně staré velur nebo origo látka je nej. Podobná sluchátka možná jsou k701, ale asi s horším timbre (přirozený zvuk), ale to je spekulace. Na cestě jsou dt48 což je klasika od beyeru. Mělo by to být též bomba. Hd250 liner 1 mají hodně podobný zvuk jako hd540, trochu tvrdší bas, a pěkně si sednou s koženkovými wang náušníky. No a kabel, ze všech 4 co jsem zkusil nejlíp hraje s hd540 ten z kabelguru. Mohli by ti jej půjčit abys to sám slyšel. Lehce míň basu ale více vzdušnosi a lehkosti a refined zvuk.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 8. 3. 2019 17:46

Kleinenzeige je lokalny eBay - je rozdeleny na mestá a velakrat sa tam neposiela poštou, ale clovek si pre tovar pride osobne. Nieco ako su susedske burzy v ramci mesta na Facebooku. Ale niekedy sa dá dohodnúť na zaslaní aj mimo Nemecko.
Casto su tam veci, ktore sa na "veľkom" eBay neobjavia. Ale ja som sa tam zatial nepokusil nakupovat, zatial mi stacil eBay :)
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 8. 3. 2019 20:30

Kromě DT48 brzy dorazí Telefunken TH40. Je to jen jeden z modelů Telefunken, na které nedá dopustit Pkshan z Headfi, který prodal všechna ostatní sluchátka (vč. HD540) a už má jen modely sluchátek této značky. Jsem zvědav. Ale Pkshan je spíš na Timbre než na záplavu detailů, takže neočekávám zázrak. Druhá zajímavá sluchátka která již dorazila jsou The Superex Professional ST Pro B snad až z 60.let, opět jedna z starých monstr sluchátek, která do dnes někteří posluchači nevyměnili za jiná sluchátka. Jsou nepohodlná, timbre je velmi zajímavý. Bez modů se to ale asi neobejde, jinak neuslyším jejich plný potenciál. Třetí sluchátka která jsem chtěl zařadit to trojky vintage uzavřených sluchátek alá Otík měla být Sansui SS-60 nebo SS-80 ale jejich aukce mi utekla. Není to jediný model Sansui, který se dá koupit, tak snad budu mít šťastnou ruku, až po nějakém šáhnu příště. Tím se pomalu dostávám do bodu, kdy přestanu sluchátka kupovat a začnu se jich zbavovat. Nejsou to špatné kousky, ale HD560 Ovation 2, HD250 Linear 2, HD430, AKG K240 Sextett MP, HD565 Ovation půjdou z domu. Kdybyste někdo měl o některé z nich zájem, napište mi. Na měsíc je dám do inzerátů na Avmanii, pak na měsíc na Headfi, a neprodají-li se, na ebay.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod duuudl 9. 3. 2019 10:29

Měl jsem doma Sansui SS-100, moc krásné magnetoplanary, ale zvukem to není úplně ono. Zvukově TOP jsou staré AIWA HP-500.
duuudl
Junior

Odeslat příspěvekod razerfan 9. 3. 2019 11:48

Čištění starých sluchátek - snadný způsob.

Občas nám je pošlou v bídném stavu, ale i když přijdou na oko čistá neuškodí je trochu očistit. Uši jsou cenné orgány, do kterých se lehce dostane infekce, a proto sluchátka vč. náušníků důkladně očistíme a zbavíme bakterií.

Nejprve otřu všechny nečistoty ze sluchátek pomocí jednorázových čistících utěrek wet Clean IT wipes na plasty (dají se koupit v PC shopech). Pokud něco napadalo do grilů, zkusím to opatrně odstranit pomocí clean IT Magic cleaning gum, kterou se vyndavá bordel z klávesnic. Utrhněte středně velký kus a projíždějte po grilu dokud se na něj nenabalí bordel., moc netlačte aby neuvízla hmota uvnitř v grilu. Nakonec vezmu do ruky jednorázové antibakteriální ubrousky Dettol. Jsou vlhčí než clean IT wipes, jejich vlhkost se z povrchu rychle odpaří. Přetřu jimi již čistá sluchátka - komplet celá, i kabel. Za minutu jsou suchá.

Původní náušníky obvykle nechceme vyhodit, znějí nejlépe. Může do nich být natažen pot uživatelů z nejintimnějších momentů, které se sluchátky přožili. Nejsou-li moc chatrné, můžete je vyprat v lavoru v mýdlové vodě (mýdlo s Jelenem na ruční praní), pak v několikrát v čisté vodě a nakonec je stříknout sprejem Dettol nebo promnout v ubrousku Dettol a nechat přirozeně vyschnout. Jinak si vystačíte s antibakteriálními ubrousky Dettol - jsou hodně vlhké, takže když v nich promačkáte suché náušníky, natáhnou antibakteriální kapalinu, zabijou bakterie a přestanou *****ět.

U sluchátek Sennheiser jsou měniče chráněné tenkým papírem zabudovaným v povrchu měničů, na které se časem může přilepit molitanový kroužek pod náušníky. Sundáme náušníky a nehtem nebo nějakým nástrojem sloupneme žmolky molitanu uchycené na papíru. Kdo se cítí na rozebrání sluchátek, měl by být opatrný při vyndavání a vkládání měničů z mušlí sluchátek - nechcete přetrhnout tenký drátek spojující konektory s cívkou měniče sluchátek, to by byla konečná. Tlumící prvky umístěné v zadní části mušle jsou obvykle v chatrném stavu, přilepené časem na zadní stranu mušle a dotekem se poškodí, proto bych radil tuto část sluchátek po vyjmutí měničů jen ofouknout a tím z nich odstranit prach. Zbytek vnitřku mušle můžete otřít jednorázovými obrousky. Samotný měnič je obvykle v dobrém stavu a tak bych na něj nesahal.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 16. 3. 2019 21:28

Beyerdynamic DT48 - první sluchátka pro špionážní a později domací poslech ve výrobě od r.1937 se vyráběly v skoro nezměněné podobě až do r.2012. Zvuk je výrazně neutrální, skoro nezáživný, mírně kovový. Koupil jsem si novější barevnou verzi DT48a pro audiometrii (vyšetření sluchu), vzhledem nic pro milovníky Wehrmachtu, zvukem asi ano. Mají suchý německý zvuk, po výměně náušníků na origo Beyeří over-ear DT48 náušníky je v něm dostatek basu, prostor je středně široký, středy jsou měkce mechové, podání zvuku je kovově čisté. Trochu nezvyk. Chvíli potrvá se přeorientovat, ale lidi co tenhle šílený switch na neutralitu přežijí přísahají že jim vše ostatní zní divně. Jen letmo jsem je prohodil s HD250 Linear 1 a Hd540, a zvuk je jiný. Jsou to neemotivní, středová monitorovací sluchátka s free-field laděním ( https://www.head-fi.org/threads/free-fi ... ns.580270/ ) tj. zní tak jako by hudba zněla v otevřeném prostoru, což není ideální podání prostoru pro poslech hudby, lepší je diffuse-field podání. Nicméně zajímavá zkušenost to je. Zkusím pár dalších náušníků a dám jim šanci :).
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 29. 4. 2019 17:57

tak paciente - pořád spokojenost?
a duudle- ty aiwy moc nejsou k sehnání
dorazily telefunken th60 - nechám si je opět přepájet na jack ..
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod duuudl 5. 5. 2019 23:57

shánějí se fakt špatně, už se provalil jejich potenciál
duuudl
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků