Vision Ears a 64Audio

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod XYZMartinXYZ 27. 4. 2017 21:46

Dnes jsem se při návratu domů ze služební cesty stavil v Berlíně na zkoušku několika sluchátek, který se bohužel v našich končinách moc neviděj a docela mě zajímaly. Měl jsem domluvenej test hlavně sluchátek 64Audio, protože jsem je chtěl zkusit a četl jsem na ně dost pozitivních recenzí. Test jsem si domluvil předem mailem s Mikem z In-ear Monitoring v Berlíně: http://www.inearmonitoring-in-berlin.de/
Mike byl moc ochotnej a ke každejm sluchátkům mi před zkouškou popsal zvukovou charakteristiku a jeho popis můžu po testu jen potvrdit. Mají komplet sortiment 64Audio, ale z webu 64Audio jsem si předem z popisů a recenzí na Head-Fi vytipoval dvoje sluchátka, který mě zajímaly. Byly to modely A6 a A10. Když mi Mike A6 půjčoval, říkal že jsou basovější a ne tak detailní jako A10. To můžu jen potvrdit. Přišly mi projevem trochu podobný Harmony 8.2 od Custom Art. Opravdu hlubokej a údernej bas, ovšem trochu potlačený vyšší frekvence, což má za následek snížení detailů. Mě osobně tahle charakteristika sluchátek moc nesedí, takže jsem Mika poprosil o A10. Ty měly bejt podle jeho popisu čistší a detailnější, s ne tak výrazným basem. Mě osobně seděly mnohem víc než A6 a opravdu to jsou sluchátka s čistším a detailnějším zvukem. Basů je ale furt na mě osobně skoro dost a ač se mi zvuk celkem líbil, furt nebyl úplně tak čistej a detailní, jak by se mě osobně líbilo. Určitě bych si dokázal představit, že by to byly moje jedinný sluchátka, ale určitě se nekonal žádnej wow efekt, kvůli kterýmu bych za ně byl ochoten zaplatit 2000 euro. Mike mi pak ještě říkal, že výměnou za jinej Apex modul je možný zvuk ještě trochu upravit směrem, kterej by se mi asi víc líbil (míň basů, větší detailnost), ale to už jsem dnes nezkoušel.
Viděl jsem ale, že tam ještě nabízejí německý sluchátka Vision Ears. Na ty jsem četl na Head-Fi taky super recenze, takže jsem poprosil Mika, jestli bych si VE6 mohl taky vyzkoušet. VE6 dema tam měli, tak jsem si je na chvíli půjčil. Musím říct, že mě zaujaly mnohem víc, než 64Audio. VE6 mají mnohem čistší a detailnější zvuk, než A6 a A10 od 64Audio a možná bych je charakterem zvuku přirovnal ke Spartanům, co jsem měl půjčený od Mrazíka. Basů mají řekl bych o trochu víc VE6, než Spartany a možná nejsou VE6 až tak extrémně analyticky detailní jako Spartany, ale mě osobně se moc líbily. Sluchátka jsem zkoušel i na songu Deamons In You od Tarji Turunen, kdy mi přijde, že ta nahrávka samotná je hodně přebasovaná a na všech sluchátkách už některý pasáže místo čistýho zvuku začínaj "chraptět". VE6 tu píseň zahráli snad jako jediný krasně čistě, bez jakýhokoli zkreslení a chraptění ve sluchátkách.
Domluvil jsem se s Mikem, že se u nich někdy až zas pojedu kolem znova zastavím. Mike mi slíbil, že by měli mít co nejdřív i nový VE8 od Vision Ears a příště bych rád zkusil i jiný APEX moduly. Byla to jen taková krátká zkouška, ztrávil jsem tam jen něco kolem hodiny a na pořádnej test je to určitě málo. Jsou to jen takový moje první krátký dojmy ze sluchátek 64Audio a Vision Ears. Určitě by to chtělo víc času, protože na Spartany a Harmony 8.2 jsem si musel taky pár dní zvyknout, abych si jejich poslech užil.
Každopádně to dopadlo tak, že já osobně bych si teď spíš vybral VE6 od Vision Ears, než A6 nebo A10 od 64Audio.
Pokud někdo pojedete kolem Berlína, určitě doporučuju Mikovi z In-Ear Monitoring Berlin napsat a domluvit si schůzku na poslech. Vision Ears za to podle mě určitě stojej :D
Já se tam určitě zas někdy stavím na další poslech zatím nevyzkoušených sluchátek a nejspíš si u nich časem i něco vyberu :D
XYZMartinXYZ
Junior

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 28. 4. 2017 06:52

Moc pěkná zpráva ze služební cesty. Doufám, že brzy zase někam pojedeš :-)
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod XYZMartinXYZ 28. 4. 2017 20:01

Trochu bych se zamyslel nad tím, proč vlastně výrobci používají tolik měničů? Proč použít třeba 4 měniče na středy a další 4 na výšky, když jsou pak laděním vyšší frekvence stejně trochu potlačený?
Než jsem se o to začal trochu víc zajímat, myslel jsem si, že ty vyšší počty měničů jsou používaný právě proto, aby sluchátka byly schopný přehrát co nejvíc detailů. Myslel jsem si, že proto mají výrobci sluchátka se třema, šesti, osmi, deseti měniči. Že každý navýšení má za následek detailnější a čistší zvuk, což ovšem evidentně není pravda a sluchátka s menším počtem měničů jsou kolikrát detailnější a znějí čistěji, než víceměničový modely. Krásným příkladem jsou třeba Savanty, jen se dvěma měniči.
Myslím tím, že by mě z technickýho hlediska opravdu zajímalo, proč se teda používají třeba čtyři měniče na jedno pásmo? Jakou to má technicky výhodu oproti jednomu nebo dvěma měničům na pásmo? Je to kvůli vykreslení prostoru? Máte někdo tušení, nebo mám zkusit začít prudit něklterýho z výrobců? :D :D :D
XYZMartinXYZ
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 29. 4. 2017 09:16

Proč více měničů pro jedno pásmo? Třeba JH Audio to vysvětluje tak, že díky rozložení mezi více měničů se tím snižuje jejich zatížení, můžou hrát hlasitěji s menším zkreslením.

Hodně je to otázka ladění. Ano, jsou tu čistě znějící Etymoticy, Q-Jays, Savanty a i HUM Pristine. Ale u všech je to dáno jejich laděním do světlosti/neutrálnosti. A upřímně, u všech se jejich menší počet měničů v tom zvuku negativně projevuje, především tu máme chybějící rozsah do nejhlubších a nejvyšších frekvencí. Když vezmeš podobně laděné víceměničová sluchátka(Jomo Samba, Prophile 8, Hidition,..), tak je v otázce detailnosti, rozsahu, přesnosti a rozlišení roznesou na kopytech.

Poskládat dobrá světlá detailní sluchátka není problém, stačí tam plácnout TWFK měnič a je to. Kdo hledá světlý detailní zvuk, má cestu dost jednoduchou. Proto třeba spousta lidí měla tak rádo Fischer DBA-02, Brainwavz B2 a podobné koncepce. Levné a pohodlné špunty, ze kterých byl jediným upgradem tak UERM.

Ale když chce někdo sluchátka, která hrají přesně, detailně a přitom mají hodně basu, plné středy, teplejší zabarvení apod, tak si musí pomáhat právě více měniči, které při daném podání právě dokážou vytáhnout technické vlastnosti o třídu výše. Takže tu máme třeba Kaiser K10 a Heir 10.A, JH Audio a spoustu dalších high-end in-earů.

Tvým problémem trochu je ten vzorek, ke kterému jsi se dostal. 64Audio vždycky patřilo mezi "komerčněji" laděné značky a jejich top modely na tom nejsou jinak. Vidět to je na majitelích modelu U12, většinou bass-heads nebo naopak hledající různé způsoby, jak ty sluchátka kabely, nástavci, přehrávači, Apex moduly učinit co nejméně basovými a o něco světlejšími. A Custom Art taky ladí svá sluchátka spíše na příjemný poslech, než na ten nejčistší a nejdetailnější.

Samozřejmě, hodně je to i marketingový tah, protože počet měničů dává průměrným zákazníkům aspoň trochu pocit, že se v té nabídce vyznají a chápou jí. Stejně jako počet megapixelů u foťáků a počet jader u telefonů. Osobně jsem taky skeptický k neustálému zvyšování měničů, 12 měnič od JH Audio je třeba velkým zklamáním, model A18 taky budí spíš pochyby.

Ale zkušenosti po těch letech mě stále vedou k tomu, že víceměničová sluchátka jsou stále tím nejlepším v in-earch. Ale ta rozumná hranice bude někde mezi 4 a 8.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 29. 4. 2017 09:43

Bína : :tleskani
Na doma : zvukovka Tascam US 122 MKII + monitory Tascam VL-A5, príručné repráčiky Creative T20 II, slúchadlá SuperLux HD681 EVO
Do postele : KZ ZS5, Clip ZIP (RockBox)
Na zvuk hovoreného slova pri sledovaní YT z mobilu : SE MH1
NOWOCAYN
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod XYZMartinXYZ 30. 4. 2017 16:20

Ono je samozřejmě těžký ty sluchátka nějak víc poznat, pokud na to má člověk nějakejch 15 minut. Třeba na Harmony 8.2 od Custom Art jsem so zvykal docela dlouho, ale ke konci mýho testovacího období jsem jim docela začal přicházet na chuť. Co pročítám recenze třeba na Head-Fi, tak je plno lidí, kterejm se projev Harmony 8.2 líbí. Co jsem si ale měl možnost poslechnout vícero "lepších" sluchátek, tak se mě osobně víc líběj spíš ty sluchátka označovaný jako referenční, právě pro svojí detailnost.
A i podle toho, co mi Mike o Adel a Apex modulech říkal, tak už z principu prej trochu ořezávají vejšky (odvádějí je do okolí, místo k uchu), což pocitově trochu snižuje detailnost sluchátek. Ostatně totéž psal někdo na Head-Fi u porovnání Empire Ears Athena ve verzích bez a včetně Adel technologie. Verze s Adel má i podle něj o něco míň vejšek a detailu, výměnou za lepší prostor. A pokud někomu ostřejší vejšky vaděj a má radši trochu "hladší" zvuk, dá přednost Adel modelu.
Ale jak jsem psal, A10 se mi charakterově na první poslech docela líbily a určitě by si zasloužily dlouhodobější poslech na pořádnej test. Na první poslech ovšem nejvíc zaujmou rozdíly, oproti tomu na co jsem zvyklej a pak teprve dlouhodobějším poslechem zjistím, nakolik je to dobře nebo špatně.

Každopádně díky za reakci a osvětlení, jak je to s tím počtem měničů. Aspoň jsem se trochu duševně obohatil :D
XYZMartinXYZ
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků