In-eary a jejich údržba

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 10. 4. 2017 22:44

Drahé in-eary se v posledních letech stávají čím dál tím populárnějšími a i zde na fóru máme dost členů s high-end kousky a customy. Jak se ale o taková sluchátka starat, aby investice skutečně vydržela mnoho let? Pojďme se podívat na pár příkladů, některé budou opravdu základní, o jiných se naopak skoro vůbec nemluví.

Musím velmi poděkovat Naďe Hošťálkové z Auris Audio za konzultaci a zaslání vzorků pro tento článek :) https://www.auris-audio.cz/

Čištění zvukovodů

Nejzákladnější údržba sluchátek, o které se zmiňuje v manuálu snad každý slušný výrobce. U mnoha dražších in-earů, především customů, jsou totiž zvukovody naprosto nechráněné a postupně se v nich hromadí ušní maz, což může vést k mnoha problémům. Maz může úplně ucpat jeden ze zvukovodů, může proniknout k akustickému filtru a tím změnit jeho efekt a v nejhorším případě může proniknout do samotných měničů sluchátek. V pravidelných intervalech by tedy mělo docházet k jeho odstraňování.

Každému se samozřejmě tvoří ušní maz jiným tempem, například mě osobně se na sluchátkách hromadí velmi pomalu a zvukovody kontroluji jen jednou za pár týdnů. Ale znám i případy lidí, kteří už prvním nasazením dokáží ušním mazem ucpat všechny zvukovody na sluchátkách. (Aneb setkání mých JH Audio 13 s Kocmeisterem :D )

Pokud máte průhledná sluchátka, možná jste si všimli malých válečků ve zvukovodech a můžete si myslet, že tam jsou právě pro ochranu vnitřností. Jedná se ale o akustické filtry, o velmi zásadní a citlivou součástku sluchátek upravující výsledný zvuk. Tedy o žádnou ochranu sluchátek se nejedná a maz by se k nim neměl ideálně nikdy dostat.

Pro odstranění mazu nejlépe poslouží čistící nástroj s malým očkem, který většina výrobců přidává do příslušenství sluchátek nebo se dá za pár drobných koupit i samostatně.

Obrázek

Při samotném čištění dodržujte následující:

• Očkem se pokoušejte maz vydlábnout, pozor ať ho pouze nestrkáte hlouběji do zvukovodu
• Při čištění vždy držte sluchátka zvukovodem směrem dolů, aby uvolněný maz padal ze sluchátek ven, a nikoliv hlouběji dovnitř
• Očkem příliš netlačte, zvukovody sluchátek jsou jen z tenkých plastových trubiček a nejsou tedy příliš odolné
• Nikdy očkem netlačte na akustické filtry uvnitř zvukovodů
• Pro čištění nepoužívejte štěteček, který se také často vyskytuje na čistícím nástroji u in-earů. Jeho účel je jiný a při použití na zvukovodu se spíše jen podaří maz ještě více zatlačit dovnitř

Čištění povrchu customů

Při užívání customů se na jejich povrchu usazuje nejen ušní maz, ale i další nečistoty. Samozřejmě to ubírá na kráse mnohdy nádherných sluchátek, které kvůli tomuto mohou navíc časem žloutnou. Ale zároveň se může jednat i o živnou půdo pro mikroorganismy, jenž bývají příčinou ušních zánětů. Pravidelné čištění by tak mělo být samozřejmostí.

Ke customům se většinou přidává malý hadřík z mikrovlákna, ten ale vyžaduje pravidelné praní a nedokáže sluchátka očistit úplně dokonale. Ideální tak je využívat ho v kombinaci s dezinfekčním sprejem pro naslouchadla: https://www.auris-audio.cz/cedis-cistic ... nty-do-usi

Obrázek

Asi nejlepší variantou jsou ale jednorázové dezinfekční vlhčené ubrousky. V období, kdy jsem customy používal nejvíce, jsem je alespoň jednou týdně tímto ubrouskem setřel. https://www.auris-audio.cz/cedis-cistic ... bnik-25-ks

Obrázek

A mimochodem, právě zde přichází na řadu kartáček z čistícího nástroje, kterým se mají sundavat zaschlé usazeniny.

Obrázek


Vlhkost


U naslouchadel hodně řešený problém, ve sférách hi-fi ale zmiňovaný překvapivě málo. Nasbíraná vlhkost totiž může zvuk sluchátek ovlivnit zásadním způsobem, ať už přes změnu vlastností akustických filtrů či poškození samotných měničů.

Samozřejmě v oblastech s vyšší humiditou vzduchu by to byl asi závažnější problém, ale i u nás se může jednat o závažnou věc, pokud se sluchátka hodně sportujete nebo je používáte v zimě. Například na kovových in-earech Campfire Audio jsem v zimě pravidelně pozoroval vy.sráženou vodu v okolí zvukovodů a upřímně jsem z toho moc klidný nebyl.

Ideální tedy bude in-eary dávat do vzduchotěsné nádoby s něčím, co bude pohlcovat vlhkost. Zde skvěle poslouží populární Pelican case, ale funkci zastane i uzavíratelná plastová nádobka či sklenice od marmelády :) O vlhkost se pak může základně postarat pytlíček se silikagelem, který se Vám válí v krabici od bot. Profesionálnějším řešením ale budou vysoušecí tablety https://www.auris-audio.cz/cedis-vysous ... -sluchadla

Ideální by bylo takto sluchátka uschovávat pořád. Osobně to řeším tak, že aktuálně používané in-eary nosím v Pelican case, kam jsem připevnil právě jednu vysoušecí tabletu.

Obrázek

High-end řešení problémů

Pokud Vám šťourání se ve sluchátkách malým očkem a měnění tablet přijde nespolehlivé či nepraktické, je možné sáhnout po sofistikovanějším řešení.

Na trhu se dají koupit vakuové čističe, které se mají postarat jak o zanášení zvukovodů, tak o problémy s vlhkostí. Mě se idea malého vysavače v blízkosti mých ultra drahých sluchátek moc nelíbí, ale řešení to může být zajímavé, i když trochu dražší:

Obrázek

http://www.sereneinnovations.com/hearin ... ner-hc2001

http://www.jodivac.com/jodi-pro_product_details.html

Vlhkosti se lze také zbavit pomocí vysoušečů naslouchadel, například: https://www.auris-audio.cz/uv-vysousec- ... is-e30.dus

Obrázek

Při výběru vysoušeče bych byl ale opatrný. Určitě bych volil nějaký s větším prostorem pro sluchátka, ať nemusíte neustále odpojovat kabel (což kabelu ani sluchátkům nesvědčí). Otázkou je také UV ozařování sluchátek, které sice může mít pozitivní účinek, ale obával bych se možného vlivu UV záření na skořepinu sluchátek a volil bych tedy raději variantu bez UV či s možností UV vypnout.


Jaké Vy máte zkušenosti a rady pro údržbu sluchátek? Podělte se zde v diskuzi.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: JOMO Samba|NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M3s & M2s & M1

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lithrai 11. 4. 2017 07:47

U Hidition New Tears 6 je jeden akustický filter až nebezpečne blízko vyústenia. Koľkokrát mám pri čistení strach, aby som ho tým čistiacim nástrojom nepoškodil. Našťastie sa mi ušný maz až tak moc netvorí, ale hlavne dbám na to, aby som mal čisté uši, keď si ich idem nasadiť.
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 11. 4. 2017 09:16

Užívám klasický silikonový nástavce, ale i pěny.Vždycky se po vyndání sluchátka z ucha podívám na nástavec a pokud je na něm čerstvej ušní maz, hned ho otřu papírovým kapesníčkem.Dávám pozor, abych to svinstvo nezatlačil do zvukovodu.
Doma si občas prohlédnu nástavce podrobněji a pokud je na nich zaschlej maz (tak je otřu navlhčeným kapesníčkem.K vlhčení kapesníčku používám spray do nosu, nebo do uší (složením je to totéž...Vincentka).

Pokud jsou, ale nástavce opravdu nechutně špinavý (což je u pěnovejch pravidlo :-! ), to znamená zanešený zaschlým mazem, sejmu je a nechám vykoupat v mističce s teplou vodou.Šmudlám je při tom štětečkem, a pak je otřu do sucha papírovým kapesníkem.
Nejen, že spolehlivě odstraním zaschlej ušní vosk, ale dělám to i pro hygienu samotnejch náušníků.

Baktérie jsou všude kolem nás a ty mrchy číhaj na příležitost, jak se nám nějakým tělním otvorem dostat dovnitř těla :pozor
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jabarkas, Topes a 2 návštevníků