Sluchátka Massdrop FOSTEX TH-X00 - recenze

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kychtax 12. 1. 2016 14:25

Vítejte u recenze sluchátek MassDrop Fostex TH-X00. :-))

Základní parametry sluchátek:
• Closed-back design
• 50 mm dynamic transducer
• Magnesium alloy construction
• Mahogany earcups, brilliant gloss finish
• Leatherette earpads, matte black
• Magnetic flux density: >1 tesla
• Impedance: 25 ohms
• Sensitivity: 94 dB/mW
• Maximum input: 1,800 mW
• Frequency response: 5–45,000 Hz
• 10 ft (3 m) thick, braided Y cable
• 1/4 in (6.3 mm) gold-coated stereo phone plug
• Weight, without cable: 12.3 oz (350 g)
• Weight, with cable: 17 oz (482 g)

Popis sluchátek

Sluchátka přišla za poměrně dlouhou dobu po ukončení „dropu“ na Massdropu. Drop byl skončen 1.12. 2015, sluchátka jsem měl v ruce 23.12. 2015, což jsou cca 3 týdny. Po rozbalení kartonu se objevila jednoduchá levná papírová krabice s redukcí 6,3 na 3,5mm Jack, pytlíkem na sluchátka a samotnými sluchátky. Šetřilo se na všem kromě sluchátek samotných, což je dobře. Sluchátka samotná konstrukčně nijak nevybočují z rodiny Fostexů, ale pomyslně se vkliňuji mezi modely TH-600 a TH-900. Tzn. u Fostexů klasický hlavový most pokrytý koženkou, uzavřené (semi-closed) lakované mušle sluchátek z mahagonu, k tomu tlustý cca 3m kabel opatřený textilním opletem, ukončený 6,3mm konektorem, 50mm měniče z rodiny Fostexů z bio dynamické membrány a specifické koženkové naušníky.

Zvuk

Preferuji dynamický projev, rychlé skladby, které mají drajv a zároveň různorodost (Fusion Jazz, prog metal, rock), kde se hudba hrne ve větším množství a komplexitě, jako spoutaný živel, bez výrazných defektů a deformací. Mírné zkreslení mi nevadí, spíš ho vyhledávám.

Sluchátka jsou momentálně rozehraná víc než 200 hodin. Jsou podobná modelu TH-600/starším Denonům, ze kterých vycházejí. Upraveny jsou významně náušníky, které mění tonalitu sluchátek směrem k většímu vyvážení pásem. Fostex se netají, že to byla největší změna v designu. Zároveň tvrdí, že jiná je i technická specifikace, tzn. že parametry měniče jsou mezi 1-1,5 gauss, což odpovídá rozmezí TH600 - TH900. Výsledný zvuk je blízko starším Fostexům, resp. Denonu AH-D7000. Silný, sametový bas, který je měkký, hluboký a dostatečně prokreslený. Sluchátkům dominuje. Proti modelům TH600/900 je zde pak více středů a zvolena je i střední cesta v podání výšek. Tzn., že zbytečně necinkají, nesyčí a je tam i dostatek detailu. Všeho je akorát a přirozeně, nikde nic výrazně neruší a netrčí. Je to pořád sice „U“ charakter zvuku, kde ale pomyslné okraje jsou níže než u předchůdců. Sluchátka tak hrají velmi neúnavně. V testu 6 hodin poslechu obstály výborně. Co se týká jasnosti zvuku, při srovnání s ATH A900X je zvuk více projasněný a vzdušný, méně zastřený, patrné na výškách. Proti HD800 se TH-X00 v jasnosti zvuku trochu ztrácejí, ale přičítám to zčásti světlosti HD800. Bas jde dobře škálovat pomocí ekvalizéru (i pro milovníky silného basu), sluchátka to zvládají velmi dobře.

Podání prostoru je průměrné až nadprůměrné. Trochu větší je vzdálenost předozadního prostoru, menší levo-pravého. Levo-pravý prostor je ale dobře spojitý po obvodu. Hudební dynamiku reprodukují díky použitým měničům velmi dobře.

Celkově je znát, že sluchátka byla konstruována pro více universální použití a žánry, pro širší škálu preferencí posluchače. Když sluchátka odkládám a dávám na hlavu HD800, vynikne rozdíl v analytičnosti HD800, slabším basu, přesnějších středech a výškách, obřímu prostoru. Ale chybí určitá zábavnost, plynulost, pohodovost a pro mne i hudební „masa“. Mám tendenci skladby přeskakovat a zaměřit se, co jak zní. U Fostexu si hudbu známých náhravek spíše poslechnu celé, nedělá mi problém je např. delší dobu vnímat zčásti, zapomenout se v hudbě, nechat se unést, aby mne z toho vytrhnul nějaký zajímavý detail. Uvědomuji se, že mi vyhovují.

Hud. žánry, kde u mne tato sluchátka excelují: Dance, disco, zejména 80.léta ale i rock, progresive metal. Naopak nehodí se asi úplně na klasickou hudbu, kde jsou HD800 králem.

Řetězec

Sluchátka umí hodně odpouštět nahrávce i okolnímu HW. Hrají přijatelně dobře i s ntb i se základní on-board zvukovou kartou. Dobrý zdroj je ale znát. Speciálně basy jsou oblastí, která potřebuje autoritu silného zesilovače, aby byla čitelnost a prokreslení úplné a kompletní. Stejný nárůst je i u reprodukce dynamiky skladeb. Sluchátka s dobrým HW škálují, ale ne tak významně, což je dáno tím, že hrají dobře už na základu.

Párování: Zkoušel jsem a bylo velmi dobré s asus xonar STX, Fiio X1. i sluch. zesilovačem Precision 2. Nenarazil jsem na žádný problém na pěti zařízeních. Jsou v tomto ohledu nenáročná. V zásadě sluchátkový zesilovač netřeba.

Verdikt

Jde o zábavná sluchátka s mírně „U“ zvukovou charakteristikou, plným právem v kategorii do 20.000 Kč. Jsou nenáročná na zesilovač. Zahrají dobře v podstatě vše, kromě klasické hudby. Nebál bych se je zvolit jako jediná „all-round“ sluchátka, samozřejmě pouze na doma. Pokud jako doplňující sluchátka k ostatním, dobře se doplní např. s HD800 a případně Hifimany/Grady, kdy každá zahrají jinak.
Přímí konkurenti: Oppo PM3, ATH W1000X, příp. AQ Nighthawk. Podle ohlasů majitelů Denon AH-D7000 - jsou jim v řadě ohledů velmi podobná.

Plusy/mínusy:

+výborný, nezastřený a neunavující zvuk, vhodný pro dlouhý poslech
+dobrý balanc mezi basovými sluchátky a „all round“ sluchátky.
+dobrá cena, znatelný posun ve zvuku od všech sluchátek v kategorii do 10.000
+nízké nároky na řetězec
+vyrovnanější zvuková charakteristika proti TH900, TH600, nástupce Denon AH-D7000
+slušná izolace zvuku, jakoby „klubový“ zvuk
+velmi dobře vypadají a jsou pohodlná
+vhodná pro moderní hudbu 70. 80. a 90. let
+bylo zábavné sledovat tento drop, diskuse na head-fi a massdropu
+vhodná i jako jediná univerzální sluchátka na téměř všechny žánry

-naušníky - nemusí všem vyhovovat malý otvor na ucho
-kvalita zpracování. Bylo potřeba rozhýbat levý kloub, lak.
-zčásti omezené podání prostoru, prostor není tak vzdušný a velký jako u HD800
-omezená dostupnost pouze přes massdrop, nutnost doplatit za clo a DPH, koupě na slepo
-v základu 6,3mm Jack. Na 3,5mm je přiložená redukce.
-Made in China

Co jsem mj. poslouchal:
Lee Ritenour ‎– RIT/Special - Lee Ritenour Live, 1984
Bob James – Obsession, 1986
Spyro Gyra - Rites of summer, 1988
Dave Grusin – Migration, 1989
John Petrucci - Suspended Animation, 2005
Dream Theater - Images and words, 1992
Steve Vai – Fire Garden, 1996

vlákno s diskusí:
viewtopic.php?f=1712&t=1243646
http://www.head-fi.org/t/788776/fostex- ... x00-review

prodejní vlákno:
https://www.massdrop.com/buy/fostex-x-massdrop-th-x00

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil kychtax dne 12. 1. 2016 18:45, celkově upraveno 2
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 12. 1. 2016 15:11

kychtax píše: ... Proti modelům TH600/900 je zde pak více středů a zvolena je i střední cesta v podání výšek. Tzn., že zbytečně necinkají, nesyčí a je tam i dostatek detailu. Všeho je akorát a přirozeně, nikde nic výrazně neruší a netrčí. Je to pořád sice „U“ charakter zvuku, kde ale pomyslné okraje jsou níže než u předchůdců...

Ty si TH-X00 priamo porovnával s TH600/900?
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 1. 2016 15:37

Já z nich tak nadšený nejsem, ano jsou to dobrá sluchátka na "relax", ale např. HD 600 zní vzdušněji, lehčeji a řekl bych že jsou i mírně realističtější. Detailů mi přijde že je více na Fostexu, vše je zvýrazněno, jakýkoliv dozvuk a detail je více slyšet, ale celkově se mi prostě víc líbí HD 600. Ale jako uzavřená alternativa k HD 600 jsou dobré.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 12. 1. 2016 16:12

bacil2 píše:
kychtax píše: ... Proti modelům TH600/900 je zde pak více středů a zvolena je i střední cesta v podání výšek. Tzn., že zbytečně necinkají, nesyčí a je tam i dostatek detailu. Všeho je akorát a přirozeně, nikde nic výrazně neruší a netrčí. Je to pořád sice „U“ charakter zvuku, kde ale pomyslné okraje jsou níže než u předchůdců...

Ty si TH-X00 priamo porovnával s TH600/900?

A ty bys to chtel rozporovat bacile? Tenhle rozdil je recenej uz ze "story" jak tyhle sluchatka vznikly. To ze u 600/900 maji vycucle stredy a zvyraznene vysky do miry, kdy uz jsou pro spoustu lidi neunosne, prece neni zadna novinka.


-Made in China

Ja myslel, ze pres tenhle nesmysl se vetsina lidi uz prenesla ;)

-v základu 6,3mm Jack. Na 3,5mm je přiložená redukce.

Za me je tohle plus
-kvalita zpracování. Bylo potřeba rozhýbat levý kloub, lak.

Kvalita zpracovani mi naopak prijde excelentni, zadny problem s kloubem jsem nemel. Nerozumim, co presne se ti nelibi na laku dreva.

Doplnil bych tenhle odkaz, jestli nekoho zajima mereni a historie: http://www.superbestaudiofriends.org/in ... sions.623/

Jde o zábavná sluchátka s mírně „U“ zvukovou charakteristikou, plným právem v kategorii do 20.000 Kč

Tohle bych vyzdvihnul, mam z nich podobny dojem. Preferuju je i pred dnesnima fazorovanejma lcd2.
Naposledy upravil sashafckinggrey dne 12. 1. 2016 16:31, celkově upraveno 1
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VobludaVobluda 12. 1. 2016 16:24

Též by mě to zajímalo.

bacil2 píše:
kychtax píše: ... Proti modelům TH600/900 je zde pak více středů a zvolena je i střední cesta v podání výšek. Tzn., že zbytečně necinkají, nesyčí a je tam i dostatek detailu. Všeho je akorát a přirozeně, nikde nic výrazně neruší a netrčí. Je to pořád sice „U“ charakter zvuku, kde ale pomyslné okraje jsou níže než u předchůdců...

Ty si TH-X00 priamo porovnával s TH600/900?


-- 12. 1. 2016 17:26 --

Kvalita zpracování není dobrá, jsou šité horkou jehlou - moje putuji zpět do Massdropu na výměnu za jiný kus.

sashafckinggrey píše:Kvalita zpracovani mi naopak prijde excelentni, zadny problem s kloubem jsem nemel. Nerozumim, co presne se ti nelibi na laku dreva.
VobludaVobluda
Junior

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 12. 1. 2016 16:29

VobludaVobluda: Co je špatně s tvým kusem? Zřejmě je to kus od kusu, moje jsou naštěstí v pořádku.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VobludaVobluda 12. 1. 2016 16:40

Jeden z kabelů (levý) vedoucích z náušníku je uvntiř zkroucený (dvojlinka) a tím pádem kratší o ca 6mm. Narovnat nejde.

BabetakCZE píše:VobludaVobluda: Co je špatně s tvým kusem? Zřejmě je to kus od kusu, moje jsou naštěstí v pořádku.
VobludaVobluda
Junior

Odeslat příspěvekod bacil2 12. 1. 2016 18:17

sashafckinggrey píše:
bacil2 píše:
kychtax píše: ... Proti modelům TH600/900 je zde pak více středů a zvolena je i střední cesta v podání výšek. Tzn., že zbytečně necinkají, nesyčí a je tam i dostatek detailu. Všeho je akorát a přirozeně, nikde nic výrazně neruší a netrčí. Je to pořád sice „U“ charakter zvuku, kde ale pomyslné okraje jsou níže než u předchůdců...

Ty si TH-X00 priamo porovnával s TH600/900?

A ty bys to chtel rozporovat bacile? Tenhle rozdil je recenej uz ze "story" jak tyhle sluchatka vznikly. To ze u 600/900 maji vycucle stredy a zvyraznene vysky do miry, kdy uz jsou pro spoustu lidi neunosne, prece neni zadna novinka.

... ja vôbec nič nechcem rozporovať ... ja sa len pýtam, lebo ma to ako majiteľa TH900 zaujíma ... chcem zistiť čo si o zvuku myslí sám kychtax ... to čo je odpísané niekde z netu, kde ide hlavne o to aby sa THX00 lepšie predávali ma až tak netankuje
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kychtax 12. 1. 2016 18:39

Nikoliv přímo, TH-600 jsem měl vloni na půlden půjčený a vycházím z toho co jsem si zapamatoval. Taky vycházím ze zveřejněným grafů měření obou proti sobě (více U proti méně U zvuku). 900 jsem neslyšel, vycházím z názoru jiných, a to že 900 jsou lepší. Nebylo by správné je nezmínit.

Detailů mi přijde že je více na Fostexu, vše je zvýrazněno, jakýkoliv dozvuk a detail je více slyšet
Ano i v tom tkví jejich zábavnost, vedle mňam basů ;-)

Co se týká kvality provedení.
Mám ten kablík taky mírně zkroucený, ale žádná tragedie. U toho kloubu jsem měl ze začátku strach, že to ulomím. Špatně se to hýbalo, pak se to naštěstí rozhýbalo. Moje výhrada k laku spočívá v tom, že na jedné mušli je zalakováno nějaké malé smítko, nejde vidět ale při pohlazení cítit. Prostě to není čistých 100%.

Ano, ty dva poslední mínusy jde dát pryč. Stejně tak ten první, kde to bude čistě individuální, podle tvaru ucha. Mi ty naušníky třeba vyhovují.

S HD600 stejně jako HD800 je těžko je srovnávat. Jsou úplně jiná. Bližší k srovnání budou 650, kde X00 hrajou, dle mého názoru, lépe.

Jinak ten kabel mi nevadí, chystám se je stejně překablovat a vyzkoušet s balancovaným kabelem.
Mělo by to jít jednoduše. Možná je to další menší plus - určitá vhodnost pro DYI úpravy i díky zkušenostem lidí s Fostexy a Denony (jsou podobná i uvnitř).
Naposledy upravil kychtax dne 12. 1. 2016 18:42, celkově upraveno 2
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 12. 1. 2016 18:41

bacil2 píše:... ja vôbec nič nechcem rozporovať ... ja sa len pýtam, lebo ma to ako majiteľa TH900 zaujíma ... chcem zistiť čo si o zvuku myslí sám kychtax ... to čo je odpísané niekde z netu, kde ide hlavne o to aby sa THX00 lepšie predávali ma až tak netankuje

V pohode.

Tam v tom linku, co jsem poslal je cela story za vyrobou, jak se k fostex dostal k massdropu a co vlastne meli v planu udelat za zvuk/co vylepsit oproti 600/900 modelum. Ja jsem si celkem jist, ze toto kychtaxovo tvrzeni je pravdive.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kychtax 15. 1. 2016 11:47

Bacil, když se podíváš jak malo se jich prodava z druhé ruky a kolik je požadavků na nový drop, tak ta sluchatka se nejspíš povedla. Samozřejmě, že ty první tři "marketingové" recenze nepůsobí důvěryhodně ..
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VobludaVobluda 15. 1. 2016 11:57

A nebo, že se povedl marketing. Na to, jak jsou to nová sluchátka vyrobena v omezeném počtu se jich prodává docela dost.
Jinak já si recenzi rozporovat dovolím - srovnávat se sluchátky, která během recenze nemáš he vaření z vody.

kychtax píše:Bacil, když se podíváš jak malo se jich prodava z druhé ruky a kolik je požadavků na nový drop, tak ta sluchatka se nejspíš povedla. Samozřejmě, že ty první tři "marketingové" recenze nepůsobí důvěryhodně ..
VobludaVobluda
Junior

Odeslat příspěvekod kychtax 15. 1. 2016 13:11

Která nemám? HD800 mám, ATH 900X mám. THX600 nemám, měl jsem na poslech. Už jsem vysvětlil.

Když chceš něco rozporovat, mohl bys napsat konkrétněji co, který detail se Ti nezdá. S čím nesouhlasíš. Jinak je to výkřik.

Já jsem to nesepsal, abych někomu něco dokazoval nebo se hádal. Jeden důvod byl, že se jedná o zajímavý produkt a různým čtením a poslechem jsem strávil dost času. Tak by bylo škoda ty informace nepředat. Druhým důvodem je to, že mne zajímají názory ostatních (zejména vlastníků X00)
ATC SCM 40, Primare A32, RME ADI 2 Pro AE, kabely kychtax
kychtax
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 9. 5. 2016 15:16

https://www.massdrop.com/buy/fostex-x-massdrop-th-x00

kiež by som mal práve 414$...okamžite by som ich bral..
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blanobijec 17. 1. 2018 10:43

Ahoj, jak jsou tyto sluchátka s izolací okolních zvuků? Dostalo se mi informace, že vůbec neizolují. Chci něco ke svým otevřeným AKG K 701 právě abych nerušil ženu u TV a naopak :-). Jo a případně srovnání těchto dvou sluchátek (i zvukové, s Káčkama jsem spokojen). Díky za reakce.
blanobijec
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků