NAD VISO HP50

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 3. 2015 08:31

MHOE píše:Stoupni... ...rovnou do vedlejší místnosti (s otevřenými dveřmi a přímým výhledem na repro), to už je pak úplně jiná galaxie.

Poslech repro z jiné místnosti, než ve které hrají, rozhodně nelze srovnávat s posunutím sluchátek o 1 nebo 2 cm na hlavě. To je naprosto nesmyslná analogie bez špetky logického opodstatnění.
Při posunu sluchátek na hlavě se z pohledu zvuku a mikroakustiky prostoru mezi reproduktorem a bubínkem změní jediná veličina: úhel vyzařování reproduktoru vůči boltci a zvukovodu. Tzn. ve světě reprobeden by tomu odpovídalo jiné natočení os reproduktorů vůči posluchači sedícímu v ideální poslechové pozici, tzn. také změna jediné veličiny.

Při interpretaci naměřené frekvenční charakteristiky (jedno jestli sluchátek nebo beden) je třeba mít na paměti, že o zvuku jako takovém řeknou jen malý zlomek. Neříká nic o dynamických vlastnostech, makro a mikrodynamice, neřekne nic o témbru, o prostorovosti, separaci, agresivitě...
A zvlášť u sluchátek, kde i drobným pohybem mušle po hlavě dojde k výrazné (=zřetelně slyšitelné) změně zvuku, kde je potřeba grafy masivně vyhlazovat a různě kompenzovat podle vůle a rozhodnutí měřitele, je třeba výsledky brát s opravdu velkou rezervou a jen jako nezávazné vodítko. A porovnávat lze pochopitelně jen měření provedená shodnou metodikou se shodným hardwarem a se shodným zpracováním naměřených dat.

A otázka ke grafu HP50: ta sluchátka opravdu zahrají naprosto plnohodnotných 10Hz nebo je to jen výsledek nesprávné interpretace naměřených dat?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 3. 2015 08:50

Napsal jsem SZ... Tady tyhle debaty už nepatří.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 3. 2015 09:09

Máme to chápat tak, že když ty sem napíšeš OT o poslechu beden z jiné místnosti, tak to sem patří a vysvětlení, proč je tahle tvá analogie nesmysl na n-tou, už sem nepatří :-D?


A proč by do debaty o poslechu a měření HP50 nepatřila otázka k jejich výkonu na 10Hz?
V SZ k tomuto odpovídáš, že graf ukazuje nijak nekompenzovaná data, která jsi naměřil. To sice zjevně není pravda, graf evidentně ukazuje interpolovaná data (tipuju třetinooktávový vyhlazení?), ale o to nejde.
Pokud HP50 opravdu zahrají 10Hz zcela bez poklesu, pak klobouk dolů před tím, jakou výchylku jejich repro zvládá. Akorát zkreslení asi bude monstrózní. Nemáš i graf THD?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod bacil2 17. 3. 2015 09:20

Petulda píše:A otázka ke grafu HP50: ta sluchátka opravdu zahrají naprosto plnohodnotných 10Hz nebo je to jen výsledek nesprávné interpretace naměřených dat?


... samozrejme "zahrají" aj bez väčšieho skreslenia, keď ich máš správne nasadené/utesnené na hlave! ... najlepšie zistíš ako skutočne hlboko "tlačia" sluchátka napr. na grafoch "30Hz Square Wave" od innerfidelity
http://www.innerfidelity.com/images/NADVISOHP50.pdf

okrem NADov majú ukážkovo "lineárny" bas napr. Focal Spirit Classic, Denon AH-D7100 alebo AKG K267 Tiesto Club set.
http://www.innerfidelity.com/images/Foc ... lassic.pdf
http://www.innerfidelity.com/images/DenonAHD7100.pdf
http://www.innerfidelity.com/images/AKG ... etting.pdf

naopak typický príklad "odluftovaných spodkov" sú HD650 a K712
http://www.innerfidelity.com/images/SennheiserHD650.pdf
http://www.innerfidelity.com/images/AKGK712.pdf
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 3. 2015 09:33

bacil2:
Díky za grafy, taky už jsem na to koukal.
Těch 10Hz u HP50 ale opravdu je jen hypotetických. Na grafu THD je vidět, jak od nějakých 28-25 Hz letí zkreslení téměř kolmo nahoru. Tzn. sluchátka evidentně vygenerují akustický tlak s nosnou frekvencí pod 25Hz, sinusovce to ale bude směrem k 10Hz čím dál míň podobný - výchylka repro je pod 25Hz evidentně na svém maximu.

Ale samozřejmě pro zvuk jako celek je tohle nepodstatné. Příkladný a důležitý je to nízký zkreslení od 28 Hz výš, i při akustickém tlaku 100 dB.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 3. 2015 09:34

Petulda píše:Máme to chápat tak, že když ty sem napíšeš OT o poslechu beden z jiné místnosti, tak to sem patří a vysvětlení, proč je tahle tvá analogie nesmysl na n-tou, už sem nepatří :-D?


A proč by do debaty o poslechu a měření HP50 nepatřila otázka k jejich výkonu na 10Hz?
V SZ k tomuto odpovídáš, že graf ukazuje nijak nekompenzovaná data, která jsi naměřil. To sice zjevně není pravda, graf evidentně ukazuje interpolovaná data (tipuju třetinooktávový vyhlazení?), ale o to nejde.
Pokud HP50 opravdu zahrají 10Hz zcela bez poklesu, pak klobouk dolů před tím, jakou výchylku jejich repro zvládá. Akorát zkreslení asi bude monstrózní. Nemáš i graf THD?


Jak to budes chapat ty, je tva vec. Ja jen nechci znovu opakovat chybu, kterou jsem v tomto vlakne udelal (debatovat o vecech, ktere s HP50 primo nesouvisi). Tvuj prispevek neobsahoval jen reakce primo k tematu, tudiz jsem se rozhodl reagovat formou SZ.

Tipujes spatne.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 3. 2015 09:50

MHOE píše:Ja jen nechci znovu opakovat chybu, kterou jsem v tomto vlakne udelal (debatovat o vecech, ktere s HP50 primo nesouvisi)

A jak s HP50 přímo souvisí tvé nesprávné úvahy o poslechu nějakých reprosoustav v jiných místnostech :-D?

MHOE píše:Tipujes spatne.

Jo, je to možné. Podstatné ale je, že tvůj graf zjevně ukazuje interpolovaná data, přestože se snažíš tvrdit opak (a mě uniká proč, vždyť je to jasné, logické a smysluplné, že se data naměření frekvenční charakteristiky vyhlazují)
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 3. 2015 21:26

Pro zájemce o finální verzi mých dojmů z HP50: http://goo.gl/KLToju. Ještě jednou mnohokrát děkuji uživateli borin7 za zapůjčení sluchátek k recenzi!
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 23. 3. 2015 00:17

MHOE: skutočne veľmi zaujímavá recenzia. Musím priznať, že som sa pri jej podrobnejšom čítaní dozvedel veľa nových informácii ... paradoxne však nie o samotných HP50 (tie poznám lepšie ako vlastné boty) ale skôr o tebe ako recenzentovi/človeku ... myslím, že diagnóza, čo uvádzaš priamo v titule „Pseudocircumaurální schizofrenie v přímém přenosu“ sedí ...
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 23. 3. 2015 07:26

Kazda recenzia vyjadruje nazor autora a neda sa ju od autora oddelit.
Bacil, napis vlastnu ...
Mne sa ta recenzia paci a v mnohom vyjadruje aj moju osobnu skusenost s tymito sluchadlami. Dam sem, co som uz napisal ako komentar pod recenziu:

S pohodlim som mal tiez tazkost, ked som ich mal doma. Vadila mi mala vyska otvoru pre ucho v nausniku. Viac nez hodinu som ich nedokazal pouzit. Potom ma zacali boliet usi. Priestor pre usi sa v malych nausnikoch zacal dost rychlo prehrievat. Tieto veci podla mna obmedzuju moznost viachodinoveho domaceho pouzitia. Podobne ako ty hodnotim konstrukciu z hladiska vhodneho charakteru pouzitia: nie je ani celkom na doma (male nausniky, prehrievanie), ani celkom na von (250g je skor typicka hmotnost domacich). Skor by som ich videl ako sluchadla lahko prenosne v batozine. Pre cloveka, ktory jazdi z miesta na miesto.

Mne sa na zvuku pacilo, ze nebol zastrety, farby nastrojov boli zive, timbre nastrojov bol vyjadreny pritazlivo. Vnimana sirka sceny ma tiez zaujala, presahovala vzdialenost menicov. Most sa dalo posunut trocha dopredu, cim sa scena vysunula kusok pred hlavu. Uzavrety charakter konstrukcie som vnimal ako obvykle.

Oblast 2-3 kHz sa mi javila byt mierne potlacena, co zodpoveda skor tvojmu grafu pre vacsi pritlak. Sluchadla odpustali aj agresivnejsie zmastrovanym nahravkam, v podstate som im nedokazal podhodit nic, aby zahrali vyslovene neprijemne. Povazoval som ich za sluchadla na temnejsej strane od uplnej neutrality.

Podla mna si svoju cenovku obhaja, na pomery uzavretych su to myslim velmi slusne hrajice sluchadla vyssej strednej triedy. Problemom pre mna bolo pohodlie. Napr. pre zenu s mensimi usami by mohli byt OK.
Naposledy upravil bogino dne 23. 3. 2015 23:36, celkově upraveno 1
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 23. 3. 2015 09:50

bogino píše:Kazda recenzia vyjadruje nazor autora a neda sa ju od autora oddelit.
Bacil, napis vlastnu ...

... a prečo by som mal?

Ja som pred vyše rokom založil túto tému a snažím sa sem priebežne dávať v rámci svojich možností všetko čo nejako súvisí z HP50 ... a ak to tu niekto trochu sleduje, tak moje názory sú mu dostatočne známe ... keby som tu už dlhšie dostatočne nevyrýval na túto tému a tému uzavretých sluchátok, tak by si si ty a MHOE možno ani nevšimli, že nejaké existujú, čo stoja za pozornosť ;-)

... inak vyplávala tu zas dosť viditeľne na povrch problematika „dôležitosti pohodlnosti“ sluchátok ... ja mám asi pomerne konfekčnú hlavu a uši, pretože s tým prakticky nikdy nemám väčší problém (ani pri IEM) ... a možno je to iba tým, že keď sa započúvam do dobrého/zaujímavého zvuku/muziky, čo ma dokáže dostatočne vtiahnuť do deja, tak nejaké to nepohodlie prestávam vnímať
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 23. 3. 2015 12:13

Tak záleží hodně na době poslechu. Pro mě jsou NADy pohodlné ale přesto po dvou hodinách poslechu už nepříjemné jako všechna ostatní sluchátka..snad s vyjímkou některých pecek
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod borin7 23. 3. 2015 12:43

Když jsem si je koupil,tak po 15 min jsem byl z toho bočního tlaku hotovej.Po roztažení v pohodě s nima dokážu poslouchat třeba 4 hodiny.
borin7
Junior

Odeslat příspěvekod Herrer77 23. 3. 2015 13:26

Co uvádět k ohlasům na pohodlí rovnou rozměry hlavy, velikost a úhel odstátosti uší? A samo i faktor nadšení z muziky, negujícího pocity nepohodlí... Jako reference by mohla posloužit třeba bacilova konfekční Harman Kardon hlava... :-)
HQPlayer - RME ADI-2 DAC - Creek Evolution 50A - stavěné regálovky
Herrer77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 23. 3. 2015 15:27

bogino píše:Kazda recenzia vyjadruje nazor autora a neda sa ju od autora oddelit.


Tak samozřejmě... To vychází z podstaty recenze, že.

Těm, kterým fyzický a tonální charakter HP50 sedne, koupi všemi deseti doporučuju... Jde zkrátka jen o to, že těch ALE je v případě NADů z mého úhlu pohledu tolik, že recenze zkrátka nemohla vyznít jinak než "jedná se o zvukem kvalitní sluchátka, která za svoji cenu stojí, varuji však před úskalími, která by vám koupi mohla časem více či méně znechutit".

Budu jen rád, pokud se někdo z vlastníků odhodlá rovněž napsat na tato sluchátka plnohodnotnou recenzi... Klidně i zcela opačně vyznívající. Pokud bude mít nějakou úroveň, může vyjít i přímo na HeadAudio, jako jiný úhel pohledu.

Problém je, že ve chvíli, kdy se do toho pustíte, zjistíte, že toto zabere mraky času a není to zdaleka tak snadné, jako někde na fórum napsat v pár slovech "Má to dobrý basy, muzika na tom zní skvěle, nejsou zcela komfortní, ale zvykl jsem si... Za ty peníze fajn." Nevím, jestli je to v mém textu vidět, ale čas, který jsem nad HP50 strávil, šel hluboko do desítek hodin. Opravdu to nebyla žádná legrace, nýbrž skoro plnohodnotná práce, která mi zabrala týden mého života (a to podotýkám, že jsem byl dosud bez pracovního úvazku, tudíž toho času bylo víc než je běžné)... Nejsem ani profesionální recenzent, který by za to dostal nějaké finanční ohodnocení. Dělám to jen z nadšení, stejně jako bogi. Zadarmo, nezištně.

Tímto si rozhodně nenárokuju nějaký respekt nebo cokoliv v tomto slova smyslu... Jen se snažím dát najevo, že jsem ze sebe vydal naprosté maximum, abych tuto recenzi napsal tak kvalitně a upřímně, jak v současné době dokážu. Byl to určitě nejtěžší audiofilní článek, jaký jsem zatím psal - těch rozporů a zádrhelů, které bylo nutno nějak pochopit, rozlousknout a udělat si na ně konzistentní názor, se objevilo početné množství.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků