[recenze] STAX SR-404

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 18:12

Recenze STAX SR-404 a srovnání s DIY elektrostaty

Prvně bych chtěl poděkovat Kubovi za zapůjčení tohoto skvostu! :tleskani
Původně to měla být spíše recenze SR-404, jenže taková sluchátka se nelehce popisují, takže to bude recenze kombinovaná se srovnáním s DIY elektrostaty.

Načem se testovalo:
Transport - Audigy 2ZS notebook (předěláno na koaxiál)
DAC - ZERO DAC upravené plně na verzi "Amarok" (více zde)
Zesilovač – DIY zesilovač Amarok^2 (více zde)

Co se poslouchalo:
Vanessa-Mae; U2; Mike Oldfield; Faith no More; Mňága & Žďorp; The Cranberries; Aleš Brichta; Ulytau; R.E.M.; Omnia

STAX SR-404
sr404.jpg
SR-404
sr404.jpg (32.74 ) Zobrazeno 9494 krát

Parametry výrobce:
Měnič: jeden elektrostatický push-pull oválný ~45×90mm
Frekvenční rozsah: 7 Hz - 41.000 Hz
Účinnost: 100 dB SPL/100V
Kapacita: 110 pF (změřeno 105pF včetně kabelu)
Tloušťka membrány: 1.35μm
Elektroda: perforovaný kovový plech
Mezera stator-membrána: 0.5mm
Bias: 580V
Hmotnost: 300 g bez kabelu, 472g s kabelem
Přítlak: 4 N (výrobce neuvádí)

Cena: samotné kolem 10000.- se zesilovačem SRM-006t II 35000.-

DIY
P9232144.JPG
2xES

DIY sluchátka jasně „vyhrávají“, co se týče rozměrů.

Parametry „výrobce“:
Měnič: jeden elektrostatický push-pull kulatý průměru 70mm
Frekvenční rozsah: víc než je slyšet ;)
Účinnost: 90 dB SPL/100V (@230V bias), 98dB/100V (@580V bias)
Kapacita: 91 pF včetně kabelu
Tloušťka membrány: 2μm
Elektroda: PCB
Mezera stator-membrána: 0.6mm
Bias: 230V
Hmotnost: 450g s kabelem
Přítlak: 6 N

Cena: o řád méně než STAXy
Více v tomto vlákně, nebo tady.

Dále budu popisovat jen STAX SR-404 s tím, že si budu pomáhat srovnáním s DIY

Konstrukce:
Jedná se o klasickou STAXovskou lambda konstrukci v plně otevřeném provedení. Kabel je plochý, poměrně těžký (trochu tahá) a budí dojem, že toho hodně vydrží a je zakončen klasickým pěti-pinovým konektorem. Pravý kanál je od místa rozdvojení kabelu označen čárkovanou čárou. Kabel je jen minimálně mikrofonický.
Celá sluchátka jsou vyrobena z plastu, ovšem nic nevrže a zdá se, že konstrukce snáší i hrubší zacházení. Náušníky jsou velké hranaté s oválným otvorem a jsou vyrobeny z měkké umělé kůže. Pohyblivá část hlavového mostu je pravděpodobně taktéž z umělé kůže. Měniče jsou v mušli umístěny kolmo a náušníky mají mírně jinou výšku v zadní části, takže jsou měniče ve výsledku k uchu natočeny (ne víc jak 5°). Sluchátka drží na hlavě perfektně i při pohybu.
Pohodlí u SR-404 je naprosto luxusní, oproti DIY je lepší, protože u SR-404 tvoří kabel mnohem větší část, takže samotná sluchátka mají méně. Navíc u DIY není zatím moc dobře vyřešen tvar mostu.

Zvuk:
Izolace obou sluchátek od okolí je absolutně nulová.
U obou sluchátek se rovněž objevuje efekt „lupy“, díky němuž je v nahrávce slyšet naprosto všechno.
Basy je asi nejjednodušší popsat – u obou sluchátek jsou velmi přesné. Basy na SR-404 jsou ve stejném množství jako u DIY (tzn. oboje hrají rovně). Rozdíl je však v tom, že u SR-404 je např. šlapák u Mňágy více úderný, ale hraje v hlavě, kdežto u DIY je méně úderný, ale nehraje v hlavě, ale kdesi v prostoru.
Středy jsou už odlišnější než tomu bylo u basů. U SR-404 je na konci středního pásma (~ kdesi mezi 1 a 2 kHz) poměrně široká špička a např. v Cranberries/Roses má zpěvačka docela uřvaný hlas (alespoň ve srovnání s DIY; tím uřvaným mám na mysli to, co dokonale umí Grada). Tato nepříjemná uřvanost platí všeobecně o všech hlasech při poslechu na vyšších hlasitostech.
Výšky, respektive vyšší středy jsou asi to nejodlišnější.
Bohužel nevím jak přesně bych to popsal (Kuba4 snad bude vědět jak to popsat), takže se omlouvám za smršť pitomostí. :-[
U SR-404 jsou výšky/vyšší středy oproti DIY jakoby méně uhlazené. Pří malých hlasitostech to není nic hrozného, nicméně při velkých hlasitostech mě SR-404 na vyšších středech tahají za uši a nutí mě hlasitost snížit na přijatelnou úroveň.
Celkově nejsou SR-404 nepatrně světlejší, jak by se mohlo zdát. Jsou ale oproti DIY mnohem ostřejší.
Na nejvyšších výškách jsou na tom z mého pohledu SR-404 hůře, např. drnknutí o strunu je u SR-404 více v pozadí.
Podání prostoru je u obou dobré. SR-404 oproti DIY trochu pokulhávají, protože hrají víc do hlavy. Prostor je u obou široký, separace velmi dobrá. SR-404 mají prostor nepatrně širší než DIY, ale předozadní prostor je u DIY větší.

Osobně mě SR-404 docela zklamali, čekal jsem, že budou podstatně lepší než moje DIY, ale nějak se to nedostavilo. :'(
Zatím nemám moc naposloucháno, takže další postřehy (pokud něco nového přibude) dodám za pár dní.
Rád bych si poslechl i SR-202, protože jsem se už dříve dočetl, že SR-404 a SR-303 jsou ostré, kdežto SR-202 nikoliv.

BTW, slyšel jsem i krátce AKG K702 (jo, na takové „sračce“ jako je ZERO) a každý, kdo tvrdí, že nemají basy si ke mně může zajít pro ránu. Mimo vyšší středy, které mě nakopli během několika vteřin jsou to špičková sluchátka :twisted:

EDIT: lepší obrázek.
EDIT2: SRS-4040 nestojí 350000.- ale 35000.-
Naposledy upravil Hergarok dne 24. 9. 2012 12:02, celkově upraveno 2
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radimecek13 23. 9. 2012 18:33

super porovnání,někdy bych si chtěl elektrostaty poslechnout..
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado

FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 18:37

Elektrostaty jsou podle mě mezi uživateli po republice rozprostřeny rovnoměrně ... stačí jen vědět kam jet. 8-)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod clostermann 23. 9. 2012 19:09

Zajímavá recenze , :tleskani , jen by mě zajímal výsledek s použitím SRM-006t II .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 21:12

Se SRM-006t bych to osobně ani nechtěl zkoušet (nejsem lampovej), ale srovnání by bylo asi zajímavé.
Co vím, tak Kuba4 v recenzi SR-404 podezříval lampy z nějakých nekalostí. Pochybuji ale, že si v tom spěchu vzpomenul na to, jestli ten můj tranzistorák hraje jinak než jeho SRM-006t.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 25. 9. 2012 21:12

Hergarok je fakt třída. Ty jeho obrovské elektrostaty fakt hrají parádně. Musel jsem zvednout ***** a poslechnout si je. Schválně jsem tam pak svoje Staxy nechal pro důkladné zvukové srovnání a doufám, že je taky změříš a zveřejníš to! Opět jsem si potvrdil, že mám spíše menší hlavu. Z rychlého poslechu jsem si odnesl dojem přirozeného zvuku s pevným basem, barevnými středy a reálně znějícími výškami. Bez přímého srovnání s top modely světových značek nedokážu říci jak by dopadly v mém žebříčku, ovšem rozhodně patří do kategorie nazývané high end. Podle paměti mi hodně připomínaly ATH AD1000. Byl jsem příjemně překvapen. Co se týká lampového zesilovače, myslím si, že přidává energii na basech a zvuk se pak jeví mohutnější, prostorovější a větší. Staxům to možná mírně zakryje typické sypané, šustivé, jemně zrnité výšky, DIY elektrostatům by podle mne neprospěl. Co se týká sluchátek Stax 404, 303 a 202, souhlasím s tím, že postupně ubývá vyšších kmitočtů, ovšem na úkor barevnosti a reálnosti středních kmitočtů. Všem doporučuji méně kecat a více poslouchat, pak by se opravdu na fórech nepsalo tolik nesmyslů.
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 9. 2012 09:22

SR-404 jsem letmo samozřejmě změřil. O:-)
THD jsem neměřil - to měřili ostatní a se svým aparátem bych stejně narazil na možnosti měřícího zařízení.

Co mě překvapilo u SR-404 byla rezonanční frekvence na volném vzduchu: 205Hz, čekal jsem kolem 60Hz (alespoň tuhle blbost jsem se dočetl na slavném head-fi). :roll:
Při neutěsněném prostoru hrají opravdu hrozně a ta špička na 200Hz je krásně slyšet. Dobrá zpráva je ta, že u těch svých můžu jít s napětím membrány asi ještě dál (teď mám cca 125Hz) a to tak, aby se mi nelepila membrána na stator ani při 580V biasu.

Na následujícím obrázku jsou frekvenční charakteristiky: bílá=SR-009, červená=SR-404, šedá=DIY.
Je zajímavé, že oboje STAXy mají podobnou špičku na středech. :hm
3ES.png
Bílá=SR-009, červená=SR-404, šedá=DIY

Na dalším obrázku je CSD (neboli "dozvuk"), abych řekl pravdu, tak jsem očekával, že SR-404 budou prakticky bez dozvuku. To, co se děje na středech společně s tím těsně pod 10kHz je zřejmě největší problém.
CSD.png
CSD

Z toho, co jsem zatím slyšel se zdá, že SR-404 jsou nejvhodnější na klasiku nebo jazz. U rocku je to (alespoň pro mě a na mém zesilovači) trochu horší díky trochu uřvaným středům a vyšším středům, nicméně stále je to špička.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 26. 9. 2012 20:49

Můžeš tu časovou osu dozvuku ještě trochu protáhnout? Dal by se ten hrb a doznívání na 1,5k nějak kompenzovat?
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 9. 2012 21:48

Když ji protáhnu, tak to půjde stále stejným směrem dolů. Surová data bohužel uložená nemám, v pátek to klidně změřím znovu...
Kompenzovat se to asi dá, ale ne "jentak". Prvotní otázkou je, co to způsobuje. Že by to byl nějaký podíl vlnové délky se mi moc nezdá, když vlnová délka vychází ~23cm. Identifikovat na které straně měniče se to děje bude docela jednoduché, zkusím to v pátek. Z vlnové délky by to napovídalo, že to bude problém mušle, která má větší rozměr cca polovinu vlnové délky, na druhou stranu je ta mušle tak děravá, že se mi tomu nechce věřit.
Je taky otázkou, jak se vlastně chová nekruhový měnič a jestli je nekruhový tvar vhodný.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Broslowski 27. 9. 2012 08:43

Skvelá práca chlape ;)
Broslowski
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hmpf 27. 9. 2012 11:23

Jestli jsou fakt dobrý tak je můžeš zkusit do budoucna začít vyrábět. Audeze taky takhle začli (přitom maj stále neduhy) a jak se jim daří.
Mytek Brooklyn DAC, Sveda Audio Blipo, XLR & power kabely
hmpf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod farkas22 27. 9. 2012 12:49

Sice OT, ale cim to, ze tie sluchadla vyzera ako nejake pozliepance z garaze ? Vlastne prakticky vsetky Staxy. Ma to nejaky ucel ? :-[
farkas22
Junior

Odeslat příspěvekod Odar 27. 9. 2012 12:55

Image firmy :mrgreen:
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod farkas22 27. 9. 2012 13:03

To som si vsimol, ze tie Staxy su vsetky nejake ... menej oslnive, co sa designu tyka. Je mi jasne, ze ich prednosti su inde, ale fakt ma zaujimalo, ci den design ma nejaky specialny ucel. Ale na usi by som si ich posadil rad. Do obyvacky uz skor nie :-D
farkas22
Junior

Odeslat příspěvekod Kuba4 27. 9. 2012 13:42

Jo, DIY elektrostaty i Staxy hrají lépe než Audeze, ty byly takové zastřenější, ale pohodové.

4 farkas22 a co bys udělal jinak? Víte co? Pojďme udělat nějakou renderovací soutěž na design elektrostatických sluchátek.
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bogino 27. 9. 2012 14:03

Elektrostaticke sluchadla su tak ojedinela vec, ze mozu vyzerat hocijako a vlastne by bola skoda, keby vyzerali tuctovo. Ja zeriem ako "technologicky" design Staxov, tak aj "retro" design DiY. :) Dolezite je, aby boli pohodlne.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer, foobar2000 ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA, Dispre II JFET ► HiFiMan HE-500
iPod 5.5G imod ► FiiO E11 ► Brainwavz B2
bogino
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod boriscz 27. 9. 2012 15:22

Fandim Hergarokovi , má veškeré podklady k práci elektrostatického měniče, postavil a ověřil vše na funkčním vzorku, pevně věřím, že je schopný k elektrostatum vyrobit slušný zes.
Když se prodají Stax nebo Jecklin Float, proč by se nemohly stát legendou třeba Hergaroky. Oslovit Hifi obec a ono se to už rozkřikne. Jo, ke slávě je sice ještě hodně práce, ale především můsí chtít.
Poslech se sluchátky při vysoké hlasitosti může trvale poškodit sluch ... tak bacha !
boriscz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 28. 9. 2012 00:09

Měl jsem tu dnes večer dalšího posluchače a ohledně SR-404 je to stále stejné - výšky šustivé, celkově hodně akční, prostor strašně široký a v rovině hlavy. Jinak oproti Alessandro MS1 mají údajně víc basů i staré STAX SR-3N... :lol:

Zkusil jsem vyhodit mušli jak jsem sliboval (tzn. tu zadní a boční mřížkovanou plastovou část) a na CDS se to moc neprojevilo - dozvuk těsně pod 10kHz se mírně zvětšil a mezi 1 a 2kHz se mírně změnil (první 1.5ms klesá rychleji, ale po 3ms je jeho úroveň stále stejná).
Takže problém bude buď v měniči, nebo v náušníku. Každopádně bych řekl, že je to vcelku neřešitelná záležitost.

EDIT: Ještě jsem zkusil vnitřní prostor náušníku kompletně vycpat tlumícím materiálem (tak, že by se tam ani ucho nevlezlo). Zmizel dozvuk těsně pod 10kHz, ale na středech se toho moc nestalo, navíc skoro úplně zmizely výšky. Tudíž bych ten dozvuk tipoval na měnič.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 16:03

Trochu více jsem poslouchal Omnii a už asi chápu, co některým lidem u SR-404 z hlediska basu chybí (alespoň tak se mi to jeví při srovnání s těmi mými). :-]
To, co jsem psal původně o údernosti není až tak pravda, je to trochu klam díky tomu, že u SR-404 je bas víc v hlavě. Po delším poslechu se jeví, že u SR-404 není bas ve skutečnosti moc úderný a že je spíš takový vzdušný, suchý. Naopak u DIY bych skoro věřil, že poslouchám naživo (obzvlášť skvěle zní buben u Omnia - Elven Lover).

Zbytek se jeví tak, jak jsem psal dříve.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 21:50

Hezke porovnani DIY a Stax. Zkousel jsi ty 404ky na nejakem zesilovaci od Staxu? Diky
davidhighend
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 21:59

Zatím nezkoušel, nicméně až si Kuba4 pojede zpátky pro svoje SR-404, tak nejspíš přiveze svůj STAX SRM-006t, takže pak doplním jaký bude rozdíl.

Hodil jsem zrovna do vlákna o DIY rozdílové křivky, co se týče srovnání SR-404 a DIY to ale moc neříká.
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 22:06

Diky, ten duvod proc jsem se ptal je, ze jsem mel moznost slyset nizsi model SR303, ale na tranzistoru SRM 727II a tam se mi prave zdalo vse v poradku. Zvlaste bas byl plny, prokresleny s detajly. Velice prirozeny. Nic se nezdalo byt ostre ani vycnivajici. Uzasna vzdusnost. Tim mne prave Stax dostaly a prinutily k prodeji HD800 :)
Ale samozrejme to kazdy muze citit jinak, je to velice subjektivni.
davidhighend
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 22:38

Hmm, jednak to bude asi tím, že SR-303 budou asi méně agresivní (je-li pravda to, že od SR-404 směrem k SR-202 ubývá vyšších frekvencí), za druhé to je osobní preferencí (mě ty uřvané středy docela vadí - například Grada nesnesu, včerejšímu návštěvníkovi nevadili a Kubovi asi taky nevadí - on sám v recenzi na svých stránkách popisuje akčnost, což podle mě bude asi ono) a třetí věc je to, že bez přímého srovnání s něčím jiným bych si asi na ty středy nestěžoval.
Co se týče výšek, tak si myslím, že je to dáno zvýrazněním kmitočtů kousek pod 10kHz (tam, kde je na CSD dozvuk), po ubrání ekvalizérem je to mnohem pohodovější, ale zase tomu cosi chybí, takže to není řešení.

Záleží ale asi taky co posloucháš: na instrumentální hudbu, klasiku, jazz a kvalitní nahrávky je to celkem v pohodě. Třeba na nějaký průměrný rock už je to horší.
Spíš bych to viděl tak, že SR-404 jsou společně s mým zesilovačem moc detailní, analytické, nebo jak to nazvat. Kdežto ty DIY jsou takové pohodové a nejsou k nahrávkám tak nekompromisní.

Rád bych ale někdy postavil proti sobě SR-202, SR-303 a SR-404 na stejné zesilovači. Mechanicky jsou všechny stejné a měniče jsou jiné údajně jen u SR-202, takže se vnucuje, že SR-303 a 404 budou dost podobné.

A co vlastně máš ty? SR-404 nebo ty SR-303+SRM-727?
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 29. 9. 2012 22:48

podľa mňa sú Staxy SR-404 v pohode :)
...skôr si myslím, že otázka znie: "kde udělali soudruzi z NDR chybu?"
bacil2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 23:02

Těma sodruhama z NDR myslíš konkrétně co?

Přes to všechno měření jsem zapomněl na poslech generátoru, tady je co jsem slyšel:
SR-404:
1.8kHz špička
5.8kHz velká špička
7.5kHz velký úzký propad

DIY:
4.8kHz špička
5.9kHz velký úzký propad
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 23:04

Hergarok : je to jak rikas, osobni preference. A je pravda, ze posloucham uz jen akustickou hudbu, vesmes jen jazz. Uz asi starnu :)
Mam SR 007 MkII s SRM 727II. Mne tam prave na tech tristatrojkach sedelo uplne vsechno, i ty stredy jak rikas, ze byly ujecene. To mne prave neprislo vubec, spis verne. Zalezi asi taky na cem to cele hraje. Ale to si musi kazdy poslechnout sam a zhodnotit jak mu to sedi.
davidhighend
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 23:31

Ono to bude asi hlavně v těch nahrávkách - pustil jsem si jazz a klasiku a tam vůbec nic na středech nevadí. Nejvíc mi zatím vadilo to, co jsem psal (Cranberries - Schizphrenic Playboy), ale to je doprasené ve studiu. :roll: (na druhou stranu s DIY je to v pohodě... :eh )
Navíc to s těma středama je opravdu jen v porovnání s DIY a rozdíl není při normálním poslechu citelný. Při velkých hlasitostech je ten rozdíl větší, ale stále nic extrémního, prostě to tam jen je.
SR-404 jsou i tak stále špička, o tom není pochyb!
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 11. 2012 01:19

Jak jsem sliboval ... srovnání se STAX SRM-006t.
FTF.jpg
DIY vs. SRM-006t

FTFI.jpg
DIY vs. SRM-006t uvnitř

Zatím mám naposloucháno hodně málo, takže komentovat budu později. Jediné, co se dá říct, je to, že prostor je u obou zesilovačů odlišný. Kombinace obou STAXů se k sobě dle prvotního dojmu hodí dobře, protože SRM-006t odstraňuje to (pro mě) nepodařené podání prostoru.

Nějaká čísla:
SRM-006t:
Přeslech R=>L 54dB, L=>R 38dB, stejné přeslechy jsou i bez SR-404.
Max 280Vrms naprázdno, se SR-404 se 40kHz sinus deformuje na 280Vpp (bráno od oka na osciloskopu).

DIY zesilovač:
Přeslech R=>L 68dB, L=>R ~ stejně, bez SR-404 >74 dB (citlivější měřák se mi nechtělo vytahovat O:-) ).
Max 420V rms naprázdno, se SR-404 se 40kHz sinus deformuje na 240Vpp (opět podle osciloskopu).

Pokračování příště...
EDIT: chybička...
Naposledy upravil Hergarok dne 4. 11. 2012 19:35, celkově upraveno 1
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 11. 2012 18:34

... pokračování teď: :love:

Ještě dvě čísla:
SRM-006t: při 20kHz fázový posun 43° při 210Vrms, se zátěží totéž.
DIY zesík: při 20kHz fázový posun 18° při 210Vrms, se zátěží totéž. (BTW, oboje je docela dost)

K tomu, co jsem napsal dříve - s tou odlišností prostoru to není tak žhavé. Je to znatelné jen se SR-404 u kterých scéna s DIY zesilovačem jakoby prochází hlavou. Se SRM-006t se scéna posune malý kousek dopředu. U DIY sluchátek není tenhle rozdíl prakticky znatelný.

Teď ke zbytku, testoval jsem to jak se SR-404, tak na DIY sluchátkách. Shrnul bych to jednoduše tak, že zesilovače si jsou hodně podobné (osobně mě to nepřekvapilo).

Rozdíly jsou v tom, že SRM-006t má pocitově víc vyšších basů i přes to, že je frekvenční charakteristika rovná. Osobně jsem názoru, že je to dáno lampami (zkušenosti s lampami moc nemám, ale dělal jsem jeden takový rádoby OTL lampáč a tam byl s basy problém podobný). Výsledkem je třeba to, že u Haydnova smyčcového kvartetu zní violoncello na SRM-006t temněji než na DIY zesíku ("je víc slyšet dřevo" ... zajímavý termín :mrgreen: ). Pro DIY sluchátka to není zrovna ideální, protože ty jsou samy o sobě nepatrně temnější a na můj vkus je to pak trochu moc. K SR-404 to ale nevadí, spíš naopak.

Druhá věc jsou transienty a výšky. Oboje se projevuje obdobně na obou sluchátkách. Co se týče výšek, tak na SRM-006t jsou oproti DIY zesíku jiné, snad uhlazené, činely rozhodně zní trochu jinak. Co se týče tranzientů, tak ty u SRM-006t trochu pokulhávají vůči DIY zesíku. Např. tleskání u flamenca u SRM-006t zapadá do pozadí ve srovnání s DIY zesíkem. Stejně tak třeba drnknutí u kytary nebo úder kladívka v klavíru není se SRM-006t tak výrazný jako u druhého zesilovače.
Tahle "druhá věc" je asi dost o osobních preferencích. Mě vyhovuje spíš můj zesík, ale mnozí by ho asi označili jako agresivní, nebo ostře znějící. Rozdíl mezi jednotlivými zesilovači dost možná souvisí s tím velkým fázovým posunem na výškách u SRM-006t. :?:

Na závěr bych to shrnul tak, že oba zesilovače jsou si podobné, ty rozdíly jsou vcelku malé. Po srovnání mi bylo celkem jasné, proč se dává SRM-006t jako set společně s SR-404 - prostě se k sobě hodí. :-)
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 4. 11. 2012 19:53

Mohou být ty různé přeslechy u zesilovače Stax způsobeny regulací hlasitosti? Nebo je problém někde jinde?
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 11. 2012 20:43

Když jsem to měřil, tak byla hlasitost nastavená na obou kanálech stejně, takže bych to tipoval na jinde. Víc jsem to ale nezkoumal, ale myslím, že by to tak snad nemělo být. :hm

EDIT: Zkusil jsem dát na zesilovači hlasitost naplno a digitálně ji snížit tak, aby to nelimitovalo (cca 300Vrms). Ten "lepší" přeslech byl teď 35dB a ten horší kousek pod 30dB (přitom SNR vstupního signálu je víc než dvojnásobné).
Tohle nesplňuje ani prehistorickou DIN 45 500, něco je evidentně špatně... :hm
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 5. 11. 2012 10:12

Takže lampy? ;-)
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Hergarok 5. 11. 2012 14:12

To bych neřekl (spíš určitě ne). Takový přeslech je snad schválně, protože přeslech praktiky nezávisí na velikosti výstupního napětí, ale na poloze potenciometru... :hm
Hergarok
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod romikol 11. 12. 2015 18:29

Hergarok napsal: BTW, slyšel jsem i krátce AKG K702 (jo, na takové „sračce“ jako je ZERO) a každý, kdo tvrdí, že nemají basy si ke mně může zajít pro ránu. Mimo vyšší středy, které mě nakopli během několika vteřin jsou to špičková sluchátka :twisted:

podepisuji se pod toto, K702 /mám ještě orig. Austria/ jsou výtečná sluchátka za směšnou sumu.po rozehrání s lepším kvalitnějším zesilovačem /samozřejmě je potřeba mít jak kvalitní nahrávku, tak i kvalitní transport, t.j. např. lepší zvuk.karta, DAC apod./, který je opravdu nutností aby jste z nich dostali větší část jejich potenciálu, t.j. prostor, separaci nástrojů, čisté neostré výšky a pevný prokreslený spodek. Středy nezmiňuji, protože ty jsou všeobecně u tohoto typu dost dobré.....
Naposledy upravil romikol dne 12. 12. 2015 04:08, celkově upraveno 1
Audiotrak Prodigy HD2 - Dispre II JFET /Hammond/ - AKG K702 /Austria/
romikol
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 11. 12. 2015 18:50

K702ky jsou za svoji cenu fajn sluchátka a s kvalitním, pasujícím řetězcem skutečně dokáží zahrát citelně lépe...

... v absolutním slova smyslu bych však o pevném prokresleném basu, dost dobrých středech či čistých výškách osobně úplně nemluvil. Na současnou špičku se už prostě nechytají.
Neaktivní profil.
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 11. 12. 2015 19:17

Myslíte, že by AKG K702 dostatečně nakrmil iFi Micro iDSD? Nemyslím hlasitost, o to strach nemám, ale jestli by z nich dostal maximální kvalitu ;-)

Měl jsem od kamaráda půjčeny 14 dní Sennheiser HD800 a po prvním zapojení do Micra jsem byl potěšen s tím, že na tom moje Shure SRH1540 nejsou vůbec zle a přechod na vyšší třídu není nutný. No ale po pár dalších hodinách jsem začal HD800 oceňovat čím dál víc a Shure mi přišly proti nim prostě takové tvrdé. Ta přirozená lehkost se kterou hrály a to rozlišení nejvyšších tónů bylo u HD800 prostě úžasné a to mám ještě dojem, že Micro jejich potenciál zcela nerozvinulo. Nicméně cena je pro mě pořád dost vysoká. SRH1540 kvůli navýšení rozpočtu pro HD800 prodat nechci, potřebuju i uzavřenou alternativu a tak by mě zajíímalo, jestli by AKG K702 byly dobrou volbou...
Herrer77
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 11. 12. 2015 20:31

AKG x7xx série se dle mého názoru HD800kám kvalitativně neblíží - a ten výkonnostní rozptyl se bude se zlepšujícím se sluchátkovým řetězcem jen a jen prohlubovat. Nemám vůbec nic proti AKGčkům a zároveň nejsem vyložený fanboy HD800vek, fakt ale nerozumím tomu, jak se vůbec může někdo pokoušet stavět tuto AKG sérii na úroveň HD800 (a že jsem těch pokusů už četl). Pokud vlastníte alespoň trochu kvalitní sluchátkový řetězec a dáte oběma těmto sluchátkových variantám déle než hodinu ve veřejné poslechovce, tak ten znatelný rozdíl ve prospěch Sennheiserů jako audiofil podle mne musíte být schopni slyšet. Cenový rozdíl mezi oběma má rozhodně své opodstatnění (byť ne pro každého, samozřejmě).

Těžko se to popisuje a samozřejmě se tomu bez osobní zkušenosti ještě hůře věří, ale pokud si k těmto Sennheiserům člověk doladí řetězec na míru (včetně doprovodných prvků typu kabely, transport apod.), tak se jejich extrémně pevnému a rozlišenému basu, neutrálním, křišťálově čistým středům a mikrorozlišeným, s lehkostí vyzařujícím výškám jen máloco vyrovná. x7xx série je oproti nim v basech mdlá, nerozlišená, postrádající dynamiku, ve středech až vyšších středech zkreslená, plochá až mírně uřvaná a ve výškách v technickém slova smyslu nerozlišená/zastřená, zrnitá. A to si myslím, že jsem Sennheisery zdaleka neslyšel hrát na jejich maximum, zatímco AKGčka zas tak moc škálovat s lepším řetězcem z mé zkušenosti nedokáží. Ono to jaksi bude mít svůj reálný základ, že jsou HD800 doslova celosvětovým fenoménem. Vyložená obliba AKGček nebo třeba i Beyerů je oproti tomu spíše lokální záležitostí některých světových regionů (střední a východní Evropa se zde samozřejmě vyloženě nabízí).

Osobně bych jako levnější alternativu k HD800kám doporučil třeba něco typu levných elektrostatů z druhé ruky. Konkrétně mne zaujaly SR-202ky u Hergaroka. Dále by se daly určitě prubnout i Hifiman HE-4, ale podobně jako u AKG to chce mít vhodný řetězec. No a kdyby to skutečně již nešlo jinak, tak pro někoho možná i ty K701/K702 (s nebo bez bass port modifikace dle osobních preferencí).

Na otázku nedokážu odpovědět, nemám s mikro osobní zkušenost.
Neaktivní profil.
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 11. 12. 2015 20:44

romikol píše:... každý, kdo tvrdí, že nemají basy si ke mně může zajít pro ránu.
No tomu hovorím slovo do bitky :D :D :D

...ale zbytočne riskuješ, že si budeš polámanými rukami zbierať zo zeme vybité zuby ... a za to predsa tie starodávne ákágéčka nestoja ... to už radšej Hifimany HE400S 8-)
bacil2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 11. 12. 2015 21:10

MHOE: Díky, takže zase šetřit :-)
Herrer77
Junior

Odeslat příspěvekod The Wolverine 11. 12. 2015 23:50

Sedmistovkové AKG mají podobný charakter jako HD800, navíc jsou to jedny z mála sluchátek, která se jim dokáží alespoň přiblížit v podání prostoru. Asi proto jsou poměrně často srovnávána; ovšem HD800 jsou po technické stránce minimálně o třídu výše.
Alternativu k sedmistovkovým AKG představují tisícovkové Audio-Technica, které navíc nejsou tak žravé. Jedny se teď povalují na bazaru za dobrou cenu: http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... ca-ad1000/
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► AKG K712 PRO
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 12. 2015 00:33

Stačí nasadit x7xx náušníky na jakákoliv fyzicky kompatibilní sluchátka... a budou mít podobný prostor jako AKGčka. Dokonce pak chytnou i mírně podobný témbr (podobně jako je tomu třeba i u Beyer EDT990V náušníků).

Jinak chápu, že z tohohle úhlu pohledu se berou jako "poor man's HD800" (jejich zvuk má rovněž výrazně prostorový charakter), ale upřímně - když je detailně porovnám jeden vedle druhého - tak mi ani ten jejich prostor nepřipadá úplně podobný. AKGčka jej až umělým způsobem vytahují do stran, aniž by přitom dokázaly zachovat jednolitost celé scény směrem do jejího středu. V praxi se pak prostor subjektivně rozpadá na Levá - střed - Pravá a nic mezi tím. HD800 též mohou na některé posluchače působit tak, že v prostových aspektech zvuku přehánějí, aspoň však výraznou šířku doplňují neméně impresivní hloubkou a jako celek působí homogenně, drží si souvislý tvar. Imaging je určitě lepší u HD800, je to jejich trademark ostatně.

Obrázek

Obrázek

Myslím, že minimálně něco z mých dojmů se dá odkoukat i na fotkách vnitřku mušlí... Otvory pro průchod vln z měničů do uší jsou u HD800 citelně širší (zvlášť pokud vezmu v potaz molitanové prstence, které s x7xx sluchátky současně prodávají). Vnitřní prostor mušlí je pak u HD800 designován jako plynule vypuklý, zatímco u x7xx sluchátek je dno placaté a tudíž jakýkoliv fyzický prostor mezi uchem a měničem ("akustickou komnatu", chcete-li) formují v podstatě jen náušníky samotné. Subjektivně horší výšku prostoru u AKGček pak podle mě rovněž možno přisoudit rozdílným fyzickým parametrům mušlí/náušníků - u AKG kruhové, u HD800 oválné odshora-dolů.

Musím si někdy poslechnout K812, abych zjistil, jestli se jim podařilo opravit alespoň některé neduhy, které se pro mne se 700 series pojí. Minimálně pohled na jejich konstrukci napovídá, že nejspíš ano.
Neaktivní profil.
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod romikol 12. 12. 2015 04:19

MHOE píše:K702ky jsou za svoji cenu fajn sluchátka a s kvalitním, pasujícím řetězcem skutečně dokáží zahrát citelně lépe...

... v absolutním slova smyslu bych však o pevném prokresleném basu, dost dobrých středech či čistých výškách osobně úplně nemluvil. Na současnou špičku se už prostě nechytají.

Vždy je ale potřeba hodnotit vůči ceně, za tu hrají mistrovsky, oproti cenově podobným sluchátkům. Je opravdu zajímavé sledovat, jak dokáží snadno změnit charakter zvuku s různým řetězcem, což se moc o jiných cenově podobných sluchátkách "asi" říct nedá. Takže je zde vždy potenciál ke zlepšení..... Kdo si to neověřil na vlastní uši, tak neuvěří. To co píšeš o AKG 7xx řadě není pravda, já na svém řetězci /především díky dispre, ale i jiným opampům na zvukovce/, mají podání bez průšvihů, to jest výšky jsou jemné, čisté a neostré, středy taktéž a basy jsou pevné, pro mě mají i to rozlišení. Vše hodně závisí na nahrávce. A to že mají prostor takto jednoduchý, též není docela pravda, rozhodně nehrají jen levá - střed - pravá. Slyším i zvuky mírně vzad či vpřed/o trošku méně/, nahoře či níže, prostě v celém rozsahu. Poslouchám nyní zrovna styl trance /VA- best of trance volume 2 (2014)/ a jasně rozeznám více poloh ve stereováze, je to téměř podobné jako u světových stran ale s tím, že subjektivně nejméně vnímám /slyším/ tu jižní /věřím ale, že pokud by nástroje hráli opravdu pode mnou, tak se s tím sluchátka též poperou/ tím směrem lezou nejvíce ty úplně nejnižší frekvence, ty ale moc neslyším, ty cítím. Např.u jedné ze skladeb slyším zpěvačku jakoby uprostřed a trošku posazenou výše, jedny nástroje /zvuky/ zní blíže po stranách, další o něco dále, někdy i též trochu výše či krapet vzadu a ještě více v pozadí slyším další zvuky /ty jsou už více vzdálené/, basy jsou opět úplně jinde - jde to opravdu snadno rozlišit. Pro mne mají hodně znatelný prostor, jsou vzdušné. Je to vždy a jen o dané nahrávce - co vše obsahuje a jak byla nahrána. Jinak Senn. HD800 jsem bohužel neslyšel, ale pokud se prodávají za 30k, tak by i měly být sakra lepší, ale co jsem zatím četl všude možně na forech, tak jsou samozřejmě lepší, ale ne tak rapidně aby svou cenu jednoznačně obhájili. Pro nižší střední vrstvu jsou AKG K7xx jako stvořená a rozhodně s dobrým řetězcem nejednoho "audiofila" potěší. Aby z nich dostal nějaký potenciál, stačí k tomu cca 10 tisíc Kč /pokud je šikovný tak i méně/. Ta investice se určitě vyplatí. Kdo má peníze nazbyt koupí něco lepšího. Jinak jak už někdo psal, že je nejlepší si sluchátka předem poslechnout, tak s tím souhlasím, ale dotyčný už musí vlastnit onen kvalitní řetězec, protože právě tato AKG-čka opravdu dokáží změnit rapidně charakter zvuku. Pokud mu nebudou na svém řetězci vyhovovat a oni nebudou chtít investovat do jiného, pak se mohou poohlédnout jinde. já když je zapojím např. přímo do výstupu na zvukovce Audiotrak, hrají naprosto jinak. Jsou více důraznější na středech i výškách a nemají onen prostor ani takovou separaci nástrojů, než když je zapojím analogově do dispre. Navíc se nedají poslouchat takto dlouhodoběji a výšky mohou být u některých nahrávek i nepříjemně ostré, poslouchat by se ale samozřejmě i takto dali, ale jen s volume v levotočivém směru. Je těžké někomu radit, každý si to musí ověřit na svých uších.
P.S.: zapoměl jsem na jednu důležitou věc a to, že hudbu poslouchám hodně pozdě večer i v noci, kdy je naprostý klid. Pokud posloucháte "otevřená" sluchátka přes den /pokud tedy nejste někde na samotě uzavřeni před rušivými vlivy/ vytratí se spousta zvukových informací.
romikol
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 12. 2015 09:55

Dle mého názoru až příliš operuješ se slovem "pravda".

Jak říkáš - těžko se radí bez osobní zkušenosti, takže si třeba někdy zkus rozšířit obzory poslechem širokého spektra modelů různých cenových kategorií... a třeba ti pak ty K702ky zas tak mistrovské připadat nebudou. A nebo třeba budou, kdo ví. Mně za tu cenu připadají fajn a zároveň chápu, že pro určitou skupinu lidí by se to "fajn" dalo zaměnit za "vynikající". Hlavní je, že jsi s nimi spokojen.

P.S.: V některých ohledech jsi úplně nepochopil, jak jsem to měl na mysli (např. ta prostorovost)... Ale zbytečné to asi rozebírat dál, v diskuzi o SR-404.
Neaktivní profil.
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 12. 12. 2015 10:45

Pánové, dost vám závidím, když básníte ve spojení se sluchátky o prostoru. Já na tohle asi nemám buňky, bo mi sluchátka a prostor nejdou tak úplně dohromady. Prostě tam tu kapelu, nebo dokonce koncertní síň nevidím a furt vím, že slyším "jenom" sluchátka. Jasně, slyším, když mi kopák bouchne do hlavy odněkud shora, ale takovou scénu bych naživo zažít nechtěl... :-) Je to i jeden z důvodů proč bych chtěl v budoucnu přejít na bedny a to i s tím, že přijdu o všechny ty detaily, co sluchátka nabídnou za nesrovnatelně nižší cenu.

Tuhle jsem poslouchal u kámoše stařičký Quadral Altan MK IV a ten pocit, kdy se místnost naplní zvukem, že prostě jakoby nevíte odkud hudba jde, protože je všude a zároveň je přesně tam, kde by bejt měla, ten je prostě nenahraditelný. Tam ten prostor cítím, tam vím, že je kytarista vlevo, bicí o kousek vpravo a trochu vzadu a dokážu i odhadnout jak daleko přede mnou stojí zpěvák. Je to jako bych věděl, že poslouchám dejme tomu ze třetí řady. Tohle mi žádná sluchátka, která jsem slyšel nedokázaly dát a jestli vám jo, tak opravdu tiše závidím. Jasně, můžu zavřít oči a celou tu "scénu" si intenzivně představovat, ale to je tak všechno. Nemyslím, že je to něčím přínosné. Připomíná mi to ze všeho nejvíc nějakej zvrácenej sluchátkovej 7.1 herní surround, kde potřebuju kupu soustředění a hlavně pozitivního myšlení, abych se orientoval v tom, odkud že to ty zvuky přichází. Celkově je to ale spíš hegeš :-)

Ale radší dopředu upozorňuju, že nezpochybňuju, že to takhle vnímáte, bo i moje 70letá máma, absolutní hudební laik, když si půjčí sluchadla a pustím jí tam klasiku, tak sama od sebe vyprskla, že tu koncertní síň vidí. Nechápu, ale jsem si jistej, že nekecá :-)
Herrer77
Junior

Odeslat příspěvekod bacil2 12. 12. 2015 11:22

romikol píše:
... Vždy je ale potřeba hodnotit vůči ceně, za tu hrají mistrovsky, oproti cenově podobným sluchátkům...

... Jinak Senn. HD800 jsem bohužel neslyšel, ale pokud se prodávají za 30k, tak by i měly být sakra lepší,...

... Pro nižší střední vrstvu jsou AKG K7xx jako stvořená a rozhodně s dobrým řetězcem nejednoho "audiofila" potěší...

... tvoje vnímanie sveta je narušené vlastnou psychoakustikou bez bližšieho kontaktu s inou realitou ako sú tie tvoje nešťastné ákágéčka :D :D :D

-- 12. 12. 2015 10:36 --

Herrer77 píše:Pánové, dost vám závidím, když básníte ve spojení se sluchátky o prostoru. Já na tohle asi nemám buňky, bo mi sluchátka a prostor nejdou tak úplně dohromady...
... i moje 70letá máma, absolutní hudební laik, když si půjčí sluchadla a pustím jí tam klasiku, tak sama od sebe vyprskla, že tu koncertní síň vidí. Nechápu, ale jsem si jistej, že nekecá :-)
... to máš podobné ako napr. aj pri sexe ... primárne nie je dôležitá "kvalita koncového orgánu" (ucha), ale to čo sa deje vnútri tvojej hlavy (psychika) ... :D
bacil2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 12. 12. 2015 12:02

bacil: :-) Jo, to bude ono. Při sexu jsem kanec, tam je to totiž obráceně, než v hi-fi, tam jsi tak silnej, jak je silná nejsilnější část tvýho řetězce a tou je u mě jednoznačně hlava :-D
Herrer77
Junior

Odeslat příspěvekod bacil2 12. 12. 2015 12:35

... ono to "naše materialistiské" hi-fi a radosť z posluchu muziky zas až tak moc nesúvisí ;-) ... dobrý textík je napr. tu:
http://www.innerfidelity.com/content/fi ... OAzUdIO.97
bacil2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod romikol 12. 12. 2015 18:52

však ano já Vám to neberu, jen jsem zaměřen na tu "nižší" cenovou vrstvu, bohužel peněz nemám nazbyt. A je pravda, že sluchátka asi nikdy nenahradí skutečný koncert. Promiňte že tady plýtvám superlativy na již dávno překonanou věc a zaplňuji téma nevhodným textem. Jen jsem zmínil své dojmy a případným váhajícím potenciálním kupcům jsem chtěl vyvrátit některé nepodložené argumenty o těchto sluchátkách kolujících i na jiných forech. Jsem v tomto směru spíše laik, jako valná většina, která by ráda okusila i něco lepšího, ale přitom dostupnějšího.
romikol
Junior

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 12. 2015 19:05

Podle mě se není vůbec třeba omlouvat, vše v pohodě... AKG K702 patří ve své relaci určitě k těm lepším modelům a byť podle mě nenabízí nikterak úžasné basy, středy ani výšky, v otázce reprodukce prostorových aspektů zvuku skutečně patří do topu, který lze mezi cenově dostupnějšími modely sehnat. To je ostatně hlavní důvod, proč je vůbec pořizovat, řekl bych.

Na mé komentáře ohledně jejich nedostatků třeba pohlížet především v absolutním slova smyslu. Jde totiž o to, že mnozí přispěvatelé ze zdejších luhů a hájů mají tendenci AKGčka (především 700 series) až příliš glorifikovat... a občas i stavět na úroveň různorodých high-end modelů (nejen HD800vek). Především ve střední Evropě kolem nich existuje jistý nádech kultu, který dle mého názoru není v kontextu posledních let už zasloužený.
Neaktivní profil.
MHOE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Herrer77 12. 12. 2015 20:21

bacil: Ano, přesně o tom to je. Vždycky mě dostane do kolen (a není to až tak neobvyklé), když slyším čerstvě zrozeného audiofila, který ač celou pubertu hupkal na europop, tak s prudce se zlepšujícím řetězcem najednou objevuje kouzlo jazzu a i tak nesrozumitelnej borec, jakým pro něj byl 25 let života Coltrane, je najednou jeho nejlepším kámošem. On ho vlastně ani dneska neposlouchá, ale tak nějak tuší, že je k jeho řetězci vhodnější, než geniální "everybody sing this song" jednoho výjimečného Švýcara... :-) Bullshit! Tenhle snobskej přístup k muzice mi přijde ubožejší, než Bobo samotnej... :-)
Herrer77
Junior

Odeslat příspěvekod hmpf 13. 12. 2015 01:13

The Wolverine píše:
Alternativu k sedmistovkovým AKG představují tisícovkové Audio-Technica, které navíc nejsou tak žravé. Jedny se teď povalují na bazaru za dobrou cenu: http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... ca-ad1000/

Já měl pár měsíců na zpátek na delší dobu doma zase AD2000 a jsou to moc fajn decetní sluchátka která se kdysi daly sehnat ještě když byl slušný kurz z pricejapan za hezkých 12tisíc. Mě přišli malinko podobné osmistovkám jen s menším prostorem a přímočařejším přítomnějším projevem což mám radši. Prý nejsou náročná mě se to moc nepotvrdilo, ale znám lidi co je pouští třeba i z iPadu a jsou spokojeni a nic víc nemají potřebu pořizovat:) rozhodně řada AD1000 je taky řešení.
Mytek Brooklyn DAC, Sveda Audio Blipo, XLR & power kabely
hmpf
Mírně pokročilý

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor