Uživatelský test sluchátek vyšší kategorie

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod clostermann 9. 12. 2011 23:32

Uživatelský test dynamických sluchátek a sluchátkových zesilovačů , řekněme vyšší kategorie . Vše proběhlo ve studiu http://www.vintageaudio.cz/ , za to jim patří velký dík .

V této akci byly porovnávány sluchátka - Sennheiser HD – 800 , Beyerdynamics T1 , Grado PS 1000 , AKG K – 701 , Beyerdynamics DT - 990 + magnetostatické vintage Energia původem z bývalého Sovětského svazu .

Ze sluchátkových zesilovačů byly přítomny a zapojeny pro posouzení tyto přístroje (viz. Foto) - Beyerdynamics A1 , SPL Phonitor , Vincent KVH – 111 , Prototyp DYI děleného (2KW toroid) tranzistorového zesilovače v třídě A .

Jako zdroj signálu posloužil CD přehrávač Canor CD VR+ (http://www.canor-audio.com/en/Tube-Ampl ... cd2vrp.php) , poslouchali jsme opravdu široké spektrum hudby (opět viz. Foto) . Výběr nahrávek (CD) byl pak podřízen k odhalení charakteristik jednotlivých přístrojů a k snadnějšímu definování rozdílů mezi nimi .

Zcela záměrně zde dále vynechávám detailní technický popis jednotlivých komponent , vzhledu , ergonometrie , obsahu balení a dojmů z jejich komfortu či používání , neboť se domnívám , že jde o informace „ hifistům“ notoricky známé a tudíž nezajímavé .. . Nakonec tato zjištění nebyla předmětem porovnání jednotlivých přístrojů , spíše jsme využili možnost mít tyto přístroje takhle pohromadě a porovnat je hlavně zvukově . Pro Ty , kdo by se pak chtěli dozvědět něco více o každém jednotlivém komponentu , vše lze najít na webu a udělat si obrázek o tom , co výrobce tím kterým řešením zamýšlel . Musím zde předeslat , že veškeré hodnocení bylo také vztaženo k poslechu stejné hudby na mé audio sestavě http://img577.imageshack.us/img577/615/ref2502.jpg) tedy přes reproduktory .

Nyní tedy k vlastnímu průběhu testu .

Nejprve bylo třeba vybrat sluchátkový zesilovač , který by mohl být námi považován za zvukově nejlepší v daném zastoupení , tedy pro nás “referenční” . Po vyzkoušení všech typů sluchátek a zesilovačů při daném spektru hudby , byl jednoznačně vybrán SPL Phonitor , proč tomu tak bylo – zmíním se později v další části testu .
OK , měli jsme tedy určité představy o zvuku jednotlivých sluchátek , některé z nich vlastníme , některé dojmy a zkušenosti - respektive názory na jejich zvuk jsme získali od majitelů a některé “ kupodivu” také z různých Hi Fi internetových for .. , přesto došlo skoro ve všech případech k jistým korekcím v názorech a hodnocení . Sluší se zde také uvést nejvíce používané nahrávky pro porovnávání zvuku sluchátek a jejich zesilovačů - D. Miles – A Tribute To Jack Johnson , Tracy Chapman – Tracy Chapman , Tonos Y Tonadas – La Chimera , Kari Bremnes / Rikard Wolff – Desemberbarn , Mathias Landaeus - Palle Danielsson – Opening . Vše zvukově zajímavé a technicky výborně provedené nahrávky .

Jak jsme to tedy viděli , respektive slyšeli my , nejprve tedy - sluchátka .

Nejsem velkým příznivcem “ dlouhých textů ’’ pro sdělení dojmů z porovnávání a poslechu Hifi přístrojů . To také bude platit i v tomto případě , takže raději krátce a srozumitelně . Tedy začnu od těch nejlevnějších a také jistě i nejstarších sluchátek (80 léta) . Ano , samozřejmě Sovětské magnetostatické Eněrgie - nepřirozené zabarvení zvuku , velmi drsné a podivným způsobem (synteticky) podáné důležité středy i když s relativně velmi bohatým a dobrým vykreslením různých detailů a transient . Spodek - téměř bez basů , pouze násilným přitlačením mušlí k uším dojde k narovnání charakteristiky přes středy směrem k nižším frekvencím . Potom to lze brát jako nevšední a jistým způsobem vintage – zábavný způsob poslechu . Jistý potenciál tam určitě je , ale samozřejmě není úplně dotažen , už kvůli věku a původu těchto sluchátek .

Páté místo - Beyerdynamics DT – 990 .

tady budu opět stručný - dosti presentně znějící sluchátka , chybí jakási přirozenost , zřetelné syntetické zabarvení na nižších středech , středech a výškách . Méně prokreslený i když objemově hutný bas . Je zde slyšet také určitá komprimace zvuku . První samostatný a nezávislý poslech se zdá být OK , při porovnání s dražší konkurencí (T1 , Senn. HD 800) lze slyšet , že jsou citelně horší ve všech parametrech . Celkově zvuk z těchto sluchátek zní velmi uměle a synteticky , bez sluchátkového pseudoprostoru a vzdušnosti .

Ctvrté místo – AKG 701 .

Pro nás o trochu lepší než DT – 990 , opět je tu slyšet nepřirozené zabarvení zvuku , celkově pak světlejší projev , více detailů , trochu tady chybí spodní část spektra i když to “málo” basů co hrají se zdá být zřetelnější a s texturou . Na druhou stranu je zde o něco více prostoru okolo nástrojů , působí tedy o trochu vzdušněji než předešlý typ , přesto tu určitá komprimace slyšet je .

Tady na tomto místě bych rád naše posuzování sluchátek rozdělil , jednak proto , že předešlá skupina sluchátek je skupinou v cenové relaci cca do 8 000 Kč a kvalita jejich zvuku a naše hodnocení tomu +- odpovídá , ale hlavně kvůli poslední trojici sluchátek , kterou bych chtěl probrat trochu pečlivěji .

Třetí místo – Beyerdynamics T1 .

S cenovkou okolo 23 000 Kč jsme rázem v nejvyšší kategorii sluchátek s dynamickým principem , tomu pak také odpovídal jejich zvuk . Oproti levnějším verzím sluchadel ze své vlastní stáje se vše zdá být (a také je) o notný kus dále . Basy mají lepší rozlišení , ve složitých pasážích v jednotlivých nahrávkách se až tak neslévají , jsou pevnější a poskytují více informací o povaze zdrojů , avšak ve srovnání s lepší dvojicí v tomto testu je potom u akustických nahrávek možné zaregistrovat jejich slabší prokreslení a dynamiku , dále také zabarvení na středech a výškách a komprimaci či stažení sluchátkového pseudoprostoru . Střední kmitočty jsou však určitě na lepší úrovni než u levnějších verzí a tím pádem znějí více reálněji a jaksi pro ucho přijatelněji , ovšem ne zcela bez chyb (viz. dále) . Celkově - trochu syntetické , trochu zabarvené , trochu komprimované , pro nás o velký krok za lepší dvojicí . Co však musím dále opět a speciálně zkritizovat je slyšitelné zabarvení tonů právě v pásmu středních kmitočtů , nejvíce to postihuje zejména hlasy zpěváků a zpěvaček , připomíná mi to tzv. klasické “ hrníčkové “ zabarvení zvuku slyšitelné zejména u levných uzavřených typů , nebo take i u firemních T 50 P i když v tomto případě nejde až tak o nesnesitelný jev jako u T 50 P . Bohužel je však dost dobře slyšitelný a výrazný , má potom také největší zásluhu na horším hodnocení těchto sluchátek . Pravděpodobně jde o nedostatek systému Tesla technology použitém v těchto technologicky příbuzných sluchátkách . Ano četl jsem mnoho pochvalných recenzí na tyto sluchátka , kde byly někdy také hodnoceny jako nejlepší sluchátka s dynamickým systémem .. bohužel u nás v Mladé Boleslavi tomu tak nebylo , právě a hlavně z důvodu zabarvení na středních kmitočtech , slitého zvuku a jisté odchylky od přirozenosti zvuku v jejich projevu , nejenom v akustických nahrávkách .

Druhé místo – Sennheiser HD 800

První a letmý poslech působí velmi dobře , řekl bych o třídu lépe než Beyerdynamics T 1 , prakticky vše zní u těchto sluchátek dokonaleji a přirozeněji a to výrazně . V porovnání s předešlým modelem lze slyšet sice ne až tak důrazné basy , zato jsou ale daleko prokreslenější a se zřetelnou texturou . Střední kmitočty a výšky jsou to nejlepší co lze dosud z testovaných sluchátek hodnotit , zejména u jednoduché akustické hudby (vzhledem k počtu nástrojů či zpěváků) jsou tyto relativně přirozené , dynamické , detailní (až velmi detailní) . Bohužel opět s zvláštním , uchu vadícím a dost dobře slyšitelným způsobem zabarvené , kde je opět slyšet jisté slévání a tedy I komprimace zvuku . Nejlepší sluchátka v testu - Grado PS 1000 jsou ve všem o notný kus dále a to ve všech ohledech či parametrech . Tím pádem nebylo pro nás dál co řešit a na výběru zvukově nejlepších sluchadel jsme se zcela jednoznačně shodli .
Jsem si vědomý toho , že ne každý bude s tímto relativně příkrým hodnocení souhlasit , ale tak jsme to v dané konfiguraci slyšeli a na vědomost to dáváme .

První místo v našem testu - Grado PS 1000

Posledním sluchátkům v našem testu , tedy vítězným Grado PS 1000 věnuji speciální čast textu , samozřejmě trochu později , můj dřívější a testu předcházející a nezávislý pohled na Grada lze nalézt tady… http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1712&t=1147368&start=0&st=0&sk=t&sd=a Popis zvuku jednotlivých zesilovačů bude pak následovat .

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod doloroso 10. 12. 2011 01:00

skoda ze ste nepridali napriklad Shure srh 940 k 990 a 701.. a popripade nieco od Audio technica, ci uz uzavrete A700 a A900 alebo otvorene AD900 a AD1000, idealne W1000X a W5000, by ma velmi zaujimalo ako by obstali v teste, skoda.. ale inak aj tak viac nez zaujimave citanie.. :tleskani
Samsung PS64F8500 + Marantz SR 6005 + Emotiva XPA-200 + Teufel Ultima 40 + Canton CD 105
Audio gd NFB-5 + Oyaide HPC-62SRH + Shure SRH 940
doloroso
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 10. 12. 2011 09:55

Mě je jasné, že zastáncům věrného reprodukovaného zvuku asi zčervenala zuřivostí hlava a teď kroutí hlavou :lol: proto jediné další doporučení je, snad si je ti dotyční teoretici pořádně konečně poslechnou :-P a udělají si vlastní objektivní obrázek. A to ještě doplním Phonitor je zesilovač zejména stavěný pro sluchátka vyšší impendence! Což Grado má opačné požadavky.

Doloroso četl jsi to vůbec 701 i 990 tam máš... Mě spíše přijde škoda, že nebylo více zesilovačů už i kvůli HD800, zcela jasné už při vyjmenování, že zmiňované zesilovače nemohli konkurovat Phonitoru, paž kvalitní zesilovače v komerci se objevují kolem $900 a výše a ještě se většinou jedná o vyjímky mezi které např. A1 rozhodně nepatří.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IkE Blaster 10. 12. 2011 11:17

On ale chtěl navíc ještě Shure SRH940 (k těm 990 a 701, co už tam jsou). Ale tady šlo spíš o zástupce nižší třídy, než globální porovnání všech možných sluchátek. Škoda, že tam nejsou ty AD1000.
IkE Blaster
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 10. 12. 2011 11:18

Pravda blbě jsem to přečetl omlouvám se :lol: i W5000 jsou velice dobrá zajímavá a příjemně zenějicí sluchátka, ale tam si dokážu představit, že by každý nezkousl zmiňovanou barevnost...
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radimecek13 10. 12. 2011 11:26

Test je to pěknej,ale vždycky záleží na uchu toho poslouchatele,kdyby tam byla jiná partička testování třeba dopadne jinak. 8-D Otázkou je pro koho testík je,tady na foru se pohybuje,tak 10 procent lidí,co sou za sluchátka schopni utratit více jak 5.000,- kč ostatní tady neustále hledaj "výborná " sluchátka do 2.000 max 3.000,- kč.Mě by třeba zajímal test sluchátek okolo 10.000,- na zesilovačích také okolo téhle částky,protože moc lidí,kteří si koupí sluchátkáč za 35.000,- a k tomu sluchátka za dalších 25.000,- asi nebude.Na druhou stranu je to zajímavé čtení a zkušenosti a když jednou vyhraju ve sportce,tak vím kam šáhnout 8-P
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado



FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HD800 10. 12. 2011 11:32

Docitam se, ze Grado PS 1000 jsou ve VSECH ohledech a parametrech lepsi nez Sennheiser HD 800. A jak dopadlo vzajemne porovnani techto dvou modelu co se "podani prostoru" tyce? I v tomto ohledu jsou na tom Grado oproti souperum z testu (HD 800, T1..) o tridu lepe?
HD800
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 10. 12. 2011 13:33

Samozřejmě to každý může slyšet jinak , tento "test" je jen o tom jak jsme to slyšeli my tady ve vintage audio při daném portfoliu sluchátek a zesilovačů .
HD800 - ono je složité popsat u sluchátek prostor , nicméně u Senn.HD 800 vždy došlo k jakémusi zmenšení báze směrem ke středu hlavy , zejména u akustických nahrávek sejmutých pouze jedním párem mikrofonů a v akusticky přirozeném prostředí - http://www.marecordings.com
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Kocmeister 10. 12. 2011 18:54

Jo moc pěkný srovnání, díky za něj. Konečně něco pořádnýho po dlouhý době ;-) . Jinak k poznámkám o kupní síle čtenářů tohoto fóra, jednu dobu se zde řešila naopak pouze sluchátka nejvyšší třídy a odpovídají nádobíčko k tomu. Byla tu silný skupina uživatelů těchto věcí. Určitě největší na českém internetu, narozdíl od mrtvých hifinázorů a dalších hififór. Ale už je to fuč, vítr to odvál. Většinou nepřispívají a tak šla úroveň víceméně dolů k DT990 a spol. jako někdy v roce 2008, kdy se fórum rozjíždělo.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dofo 10. 12. 2011 19:16

Zdenku vdaka za zaujimave porovnanie. Skoda, ze ste ako zdroj pouzili len lampovy prehravac, ono elektronky, na zaklade skusenosti, zvyknu skreslovat na basoch, ktore su potom sice objemovo vacsie, ale nekonturne, rozmazane. Pravda vsak je, ze tuto skusenost mam s prehravacom od Vincenta, Canor som nepocul. Neplanujes podobne testovanie aj s inymi zdrojmi?
dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod IkE Blaster 10. 12. 2011 20:08

Kocmeister: To je těžké, já sem přišel pro radu, co pořídit cca do 7k a odešel jsem s DT990, protože vše do toho limitu bylo podobné. A jiná kvalita byla až o cenovou třídu výš.
IkE Blaster
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 10. 12. 2011 21:56

IkE Blaster: ... ale no tak! To myslíš vážně? Například K701, SR-303 nebo HD600 jsou do 7tisíc a DT990 se to nepodobá víceméně v ničem (alespoň tak to vidím já, vše se sice nasazuje na hlavu, ale ...).
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod IkE Blaster 10. 12. 2011 22:05

Hm, s tím, že K701 jsou dost nezáživná (nudily by mě - slyšel jsem je), SR-303 jsem našel jen nějaké příšerné staré Stax (nikdy jsem o tom ani neslyšel) a HD600 byl jediný konkurent, o kterém jsem váhal, ale v poměru cena/výkon prohrál (bohužel jsem neměl možnost je ani poslechnout, ale vzhledem k tomu, že poslouchám víc metal/rock, než jazz a klasiku, tak mi byly doporučený DT990).

Nicméně já jsem i po poslechu jiných sluchátek stále s DT990 nadmíru spokojen, takže já si nestěžuji. V podstatě jsem i rád, že jsem trochu ušetřil. Jen doufám, že budu mít někde příležitost poslechnout nějaké vyšší řady AudioTechnica, dost mě lákají.
Naposledy upravil IkE Blaster dne 10. 12. 2011 22:07, celkově upraveno 1
IkE Blaster
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 10. 12. 2011 22:07

Ike Blaster - zvuk daných sluchadel téměř vždy odpovídal dané cenové kategorii , tedy i DT 990 - tam to je pak i o osobních preferencí . Jasně ani zdaleka tam nebyla zastoupeny všechny značky , které se prodávají .

dofo - no otázka je do jaké míry ten CD player to mohl ovlivnit , netroufám si tvrdit , že Canor může být brán jako referenční , na druhou stranu měli všechny sluchátka stejné podmínky . Uvidíme potom jak to bude probíhat , je možnost udělat to samé porovnání s Krell SACD EVO 505 , tak uvidíme .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 10. 12. 2011 22:10

IkE Blaster: jasně, sám ale musíš uznat, že se rozhodně nedá říct, že je do toho limitu vše podobné, když rozdíl mezi DT990 a K701 je propastný ...
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků