[recenze] Sennheiser IE 8 od Sattera

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Sattero 21. 9. 2010 15:28

Od jakéhosi únorového dne letošního roku vlastním Sennheisery IE 8 a o rok a něco předtím jsem zakoupil i HD 555 od stejného výrobce, které jsem poté "přeoperoval" na "chlapa." No a jelikož jsou obě sluchátka rozehraná již dostatečně, konečně jsem měl chvíli času dopsat tuto rozepsanou mini-recenzi zaměřenou právě na menší z obou velikánů (HD 555 zde bude hrát roli staršího bratříčka, co se nechá mlátit, možná...).

Předně, nemám žádná lepší sluchátka a má aparatura taktéž není nejlepší (na poměry zdejší i své představy) plus si přičtěte těžce subjektivní názor a vyjde vám extra subjektivní článek, se kterým nemusíte souhlasit, chápat ho, natož ho nechápat (wtf?). Nuže, to byla nutná odbočka a teď k samotným sluchátkům... Nebo možná ještě chviličku, proč?
Obrázek
Na čem zkouším, na čem poslouchám
Předně byly sluchátka kupovány k iPhonu 3G, na kterém poslouchám denně. Doma se mi pak válí Clip a Fuze od Sansy a hlavně A/V Reciever nevalné kvality Yamaha HTR-6130 (avšak části má z vyššího modelu a zas tak špatně nehraje). Jako doplňkovou zvukovku mám ještě (pro jiný účel) ESI UGM96, na které však IE 8 šumí jak drak a u zbylého vybavení budu hlavně mluvit z pohledu iPhonu a Yamahy (dohromady). Co se týče skladeb, můžete se podívat na můj Last.fm profil, avšak ve stručnosti je to Mike Oldfield, Sting, The Police, The Cranberries, Manic Street Preachers, Manu Chao, Santana, Ketie Melua, Café Del Mar (acid jazz, smooth, chillout atd.), Bob Marley, ale i spousta dalšího, včetně Jazzu (klasického i moderního), Trip-Hopu (Mattafix), nějakého toho Popu, Metalu atd. Je toho tedy široká škála, avšak nože vyjmenuji specifičtěji skladby, o kterých se i rozepíšu pro Vaši představu.

Elegán v krabičce
Vyjdeme-li z předpokladu, že sluchátka "právě držím v ruce nerozbalená," podíváme se na krabičku. Ta je elegantní a řešená ve stylu origami (dostává se do ní blbě). První část krytu je na magnet (jednoduché), pod nímž se nám vyjeví samotná sluchátka s páru náhradními nástavci pod průhledným plastem, pod který se dostává "kupodivu" poprvé špatně. Po pár minutách bojů na Omaha Beach se dostáváme i dále, vytáhneme přenosnou krabičku s namotanými sluchátky (mimochodem nepraktická, velká a ničící kabel), nastavovacím a čistícím čímsi a poté již zbývá jediné, vytáhnout zbytek nástavců a manuály. Navíc jsou k IE 8 přibaleny i "držáky" za ucho pro kabel, které jsou tvarovatelné a dlouhou dobu jsem je používal, dokud jsem neztratil jeden a nakonec i druhý. A jelikož nás balení v tuto chvíli již nemusí vůbec zajímat, pustíme se konečně do sluchátek.
ObrázekObrázekObrázek
Německá konstrukce
Zvenku vypadají sluchátka stroze, dá se říci minimalisticky, nelíbivě a popravdě, je to dobře. Nikdo se na vaše černé "naslouchátka" nedívá, nikoho nezajímají a když už se najde někdo, kdo je ocení, většinou má ty samé nebo konkurenční, takže se dá vyhnout dobře i krádežím (bydlím na sídlišti, kde se začíná tvořit slušné ghetto a sluchátka se tady kradou, ne však černá, nesvítící barvami a tunou chromu). Přesto a právě proto se mi sluchátka líbí, mám rád minimalismus a černou.

Taktéž konstrukčně jsou vyvedeny velmi dobře. Jsou pevná, nepoškodí se jen tak a i když jsou drahé a dávám si na ně pozor, občas na nich prostě usnu (a před nedávnem ještě 96kg spící váhy dává zabrat, že...). Naštěstí se nic nikdy nestalo a vše je jako nové, což nemohu říci o kabelu, který již od pohledu nevzbuzuje velkou důvěru. Plast, ze kterého je kabel vytvořen, je docela pevný, ale v zimě má tendenci se lámat a to především v místě u konektorů (u jacku i u sluchátek). Musel jsem tedy zakoupit nový, originální a opět stejně špatný, drahý, avšak kratší a o motání se v kapse se tedy stará jiný kabel (customy jsem nenašel). To je konstrukčně největší neduh a když vydrží kabel pouhých 6 měsíců od koupi, je něco špatně, hlavně u drahých sluchátek.

Er-cosi-nomie
Naštěstí problémy s kabelem člověk hodí za hlavu v okamžiku, kdy si sluchátka nasadí. Ještě než začnu hovořit o samotné reprodukci, odbočím k tomu, jak IE 8 drží v uchu a jak tlumí. Tlumí relativně málo, což je pro někoho špatné, pro mě naopak dobré. Nemám rád, když v autobuse/mhd/ulici neslyším alespoň trochu co se děje, ačkoli si tím degraduji poslech (to si pak vynahradím v klidu a pohodlí domova nebo kdekoli, kde je tišší prostředí). Co se týče "usazení" v uchu, asi nemusím říkat, že záleží na nástavcích. Je tu však menší "ale" - tělo sluchátek je větší a hranaté a někomu s malým uchem může dělat problémy (vyzkoušet před koupí, nejlépe!). Já to však s radary nepociťuji, takže pojďme ke zvuku.

Zvukové oh-la-la
Nadpis hovoří asi sám za sebe, opravdu se jedná o radost z poslechu a musím říci, že zábavu z poslechu s HD 555 převyšují IE 8 o třídu, ne-li dvě. Prostor je sice jasně větší u HD 555 (po "operaci"), avšak i u IE 8 prostor je a existuje. Rozhodně člověku nepřipadá zvuk "stísněným," ba naopak. Na in-ear konstrukci mají IE 8 hodně velký prostor, ačkoli to posuzuji jen oproti levnějšímu segmentu in-ear sluchátek (doma se mi válí Phillips SHE-9850, několik starších Sony in-ear modelů, Kossy a další low-cost modely).

Separace nástrojů je pak velmi dobrá a i při náročných skladbách (třeba Far Above The Clouds od Mika Oldfielda) zvuk nesplývá, což oceňuji zejména u basových linek, které často zaniknou (jsem baskytarista amatér). Ale ještě chvíli zůstanu u již zmíněné skladby od Oldfielda - ta má na IE 8 oproti HD 555 mnohem větší hloubku a především naléhavost, kdy kytara přímo drásá i hladí zároveň a mráz jezdí po zádech častěji než Fábia po našich silnicích. Zvony jsou hutné a nepřehlušují ostatní nástroje, vše je zahráno s úžasnou lehkostí. Ne jako u Koss Porta Pro, kdy se mi v jednu chvíli sluchátka snaží odstřelit ušní bubínek a v druhou chvíli zkoušejí, zdalipak zvednu ze země opadávající kousky z konstrukce.

Tím jsem i naznačil téma basů, které jsou pro IE 8 docela význačná a člověk si jich může (na samotných sluchátkách) nastavit ideálně až extra hodně, přičemž jsou hutné a přesné a pokud milujete reálný zvuk kopáku, u IE 8 si jej užijete. Středy jsou pak čisté a dělají radost na duši a pokud máte někdy za úkol naposlouchat akordy k nějakému songu, budete Senny milovat o to více. Výšky jsou pak zabarveny lehce do... no nevím jak to popsat, ale výborně se hodí na kytary a především ženské vokály, jsou čisté, lehké a když na to přijde, tak i naléhavé (viz u FATC výše). Podobně to mají i HD 555 a řekl bych (dle diskuzí nejenom zde), že je to "znak" Sennheiseru všeobecně.
Obrázek
Závěr
Celkově je IE 8 velká zábava poslouchat, přednes je lehký (jak jsem již tady zmínil několikrát) a má hloubku, charakter. Se svojí cenou jsou pak asi stále jasnou volbou, protože dle ohlasů jsou nejbližší konkurencí až dražší Triple.fi a Shure SE530 (ty jsem i měl zapůjčené krátkou chvíli, ale to bylo v době před koupí IE 8 a nyní již nechci pátrat v paměti, avšak byly favority při mém nákupu, až cena nakonec rozhodla...) a další.

Co se týče srovnání s HD 555, asi bude mluvit za vše, že IE 8 používám i jako domácí sluchátka a HD 555 již plní jen funkci "druhých houslí." Mno a pokud byste měli dotaz či nějaký komentář, sem s tím. Postupně taktéž budu nahazovat postřehy dle diskuze a třeba se na něco nového přijde :) Hodně se také řešilo v Bínově recenzi zde ("recenzičku" jsem taky umístil na svůj blog, odkaz je pod avatarem, ale bylo to psáno sem) :)
Sattero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matuto111 21. 9. 2010 15:47

Pekne pekne, tento týžden sa ich chystám kúpiť aj ja :-) dúfam že mi budú sedieť....
Sennheiser IE8 + Clip Plus
AKG K540
matuto111
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 21. 9. 2010 15:50

Já si myslím, že budou. A ještě jak se díval, Bína zmiňoval ve své recenzi "mělkost," tedy že příliš nedrží v uchu (tak 100% jako třeba jiná sluchátka)... Ono hlavně záleží na tom, jaké nástavce zvolíš, protože já třeba v létě normálně s IE 8 běhal, takže zvýšený pot, vedro, pohyb (nárazy) a vypadly jen několikrát a teď zkouším ještě jiné nástavce a zkusím koupit Comply, jestli budou ještě lépe sedět nebo ne (for fun až budou love i na takové věci) :)

-- 21. 9. 2010 15:59 --

Jo a tady jsem našel custom kabel, který vypadá dobře (až na tu cenu)... http://cgi.ebay.com/Upgrade-Cable-SENNH ... ltDomain_0
Sattero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matuto111 21. 9. 2010 16:05

Heh no lebo ja mám teraz celkom fajne roztiahnuté uši zo Spark plugov ale snád mi dáky s tých nástavcov sadne ty aké používaš? skúšal si aj skladať dáke? A čo sa týka toho kábla čo som poväčšine čítal tak ho v celku chválili...
AKG K540
matuto111
Junior

Odeslat příspěvekod Sattero 21. 9. 2010 16:16

No Sparky jsou prasečina, to je pravda, ale jsou tam docela slušné nástavce. Já teď používám ty střední dvojité (na obrázku druhá řada nahoře), ale chystám change, v poslední době sem nějak nachcípaný a nesedí...

On ten kabel v zásadě není špatný, je dobrý, ale vně, nikoli na povrchu. Mně se ten kabel poškodil po půl roce a v diskuzi k Bínově recenzi to psalo taky pár lidí. Ale tak třeba je to jen náhoda, protože kabel co jsem si koupil (origo) znovu, tak drží dobře.
Sattero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matuto111 21. 9. 2010 16:40

No tak mne sa na sparkoch kábel zlomil aspoň 3 krát a to ich mám asi rok ale to asi bude preto že s nimi spávam :-D
AKG K540
matuto111
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 21. 9. 2010 17:24

Ne to je proto, že Koss kašle na nějakou kvalitu, Sparky se normálně reklamují tak po 2-3 měsících.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: JOMO Samba|NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M0

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod Figut 21. 9. 2010 17:29

Jako dobré, ale posloucháš samé pomalé věci. Třeba já si dávám různé black,death,trash,grind,coreové prasárny a tam teprve poznáš, co ve sluchátkách je. Já jsem zkoušel řádně rozehrané IE8 v době, kdy jsem poslouchal na ER-4P a pro mě překvapivě jsem mezi nimi slyšel rozdíl především v basech, ty byly na Sennech opravdu brutální i na nejnižší nastavení, při zkoušení na max. jsem se musel smát, jak to nehorázně buší do uší :-D, jinak velmi podobné. Doufám, že mě za to nebudete slovně napadat. Dělám si srandu :-D. Jako basákovi jsou ti tato sluchátka souzená.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ScRyX 21. 9. 2010 17:55

Pekná recenzia :). Dobre sa to číta ;).
Apple iPhone 4/Apple iPhone 3G 16GB Black / Sony Vaio F11ZE + Unique Melody Miracle
Sony VAIO VGN-TX2XP(Foobar2k) + Hifiman EF2 + AKG K701 (left at home)
Phonaky obcas akurat tak do mhd :)
ScRyX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sattero 21. 9. 2010 18:06

Figut: Pomalé, no teda :D Já měl dlouho právě ty KPP a tak se mi nezdálo u IE8, že by měly příliš mnoho basů, jen přesné (na normální nastavení). Když jsem to ale dal na maximum, tak se mi málem rozskočila hlava :D Je ale pravda, že pro mnoho lidí je intenzita basů u IE 8 docela velká, i když zrovna toto je dost subjektivní a v mém okolí většinou basově založení :)

Scryx: Díky za pochvalu :)
Sattero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Figut 21. 9. 2010 20:14

Zvukově jsou to kvalitní sluchátka, že mi nesedí objem basů je subjektivní, takže ať ti hrají dlouhou dobu!
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Audiofiller 21. 9. 2010 20:40

Dobrá recenze Sattero! díky za ni.
Taky mám IE8 ke Cowonu S9 a jsem s nimi maximálně spokojený, poslouchám je i doma víc než HD600, které mi hrajou ze zvukovky Asus Xonar Essence, ale to se doufám brzy změní protože plánuju jít výš. Momentálně jsou pro mě lepší IE8 na Cowonu S9, než HD600 na Xonaru. S kabelem jsem neměl zatím žádný problém, ale zajímalo by mě vyzkoušet nějaké "upgrade" alternativy na vlastní uši. ;-]
Audiofiller
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 21. 9. 2010 21:18

Řešit kabel u takhle levných sluchátek nemá smysl. Ty peníze budou víc slyšet u zesilovače a ještě víc při upgradu sluchátek.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: JOMO Samba|NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M0

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod ssamoo 21. 9. 2010 21:39

Pekna recenzia ;) Dobre sa to cita..

Vymenu kabla by som osobne riesil u kazdych sluchadiel, len kvoli komfortu, ci pevnosti a to pleteny. Zvykol som si na ten typ kabla a je podla mna k IEM velmi vhodny.
BlitzWolf BW-ES1 mod_KZ ZS6_KZ ATE_KZ ATEs_SHURE SE535_Westone UM PRO 30
iPhone X_Samsung Galaxy Note 8
MacBook Pro 13 Retina Touch Bar
Custom PC_X370_Ryzen R7 1700_GeF1080_NVMe SSD_NZXT S340
ssamoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sserpx 21. 9. 2010 22:02

to Audiofiller: Ahoj chtěl bych se zeptat jak hrajou IE8 na té zvukovce Asus Xonar Essence. Jestli třeba nešumí apod. Mám v plánu si ji pořídit jako upgrade integrovaného Realteku. Díky za odpověď.
case: Lian Li PC-P60, CPU: i5 750, GPU: ATI 5850, RAM: 4GB, HDD: 3TB, monitor: Dell 2209WAf IPS, headphones: IE-8, DAC/AMP: Carat Ruby 2, repro: B&W 685, zesík: NAD C 326BEE, mp3: Clip+\\\\\Fender American Deluxe Jazz Bass
sserpx
Junior

Další stránka

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor