[recenze] Westone Um-1

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ssamoo 31. 5. 2010 20:12

Tak ako si uz mnoho ludi mohlo vsimnut, vlastnim uz nejaky ten mesiac (dva), IEM od Westone. Konkretne sa jedna o model Um-1. Ide o jednomenicovy system, urceny prednostne ako univerzalne monitory. Na krabici sa hovori o nich ako o monitoroch s velkym, uzasnym a cistym zvukom.

Technicke udaje:

Citlivost: 114 dB/mW
Imendancia: 25 ohmov
Dlzka kabla: 120 cm

Produktova stranka:
http://www.westone.com/catalog/um1-personal-monitor

Na com sa testovalo:

Notebook HP dv5 s integrovanou zvukovkou+foobar2000/WMPlayer
iPhone 3G bez modu a JB
iPod Shuffle 1G

Hudba:
Rozne styly a zanre. MP3 128-VBR-320, WAV, Flac.

Balenie

V baleni sa okrem sluchadiel nachadzaju dva pary dvoch velkosti pien Comply (tusim T100), pevna tasticka na nosenie, nastroj na cistenie a dokumentacie a nalepky. Krabica je z pevneho polopriehladneho plastu zpredu odnimatelnym panelom s priehladnym nahladom na sluchadla.

Konstrukcia, komfort, nosenie

Konstrukcia je velmi kvalitna. Telo sluchadiel je priehladne a tak vidiet tlakovy menic aj s okablovanim zvnutra. na povrchu je logo vyrobcu a farebne oznacenie pre L(modra) a P(cervena) stranu. Sluchadla su velmi lahke, lahsie ako Comply peny :)
Velkost sluchadiel je tiez velmi mala, v podstate miniaturna.

Kabel je vedeny vrchom a tak aj nosenie je mozne vylucne za uchom. Najprv som si myslel, ze mi to bude kvoli okuliarom prekazat, avsak tenky, pleteny, ohybny, lahky a velmi pevny kabel vobec neprekaza a ani ho necitit ako je to napr. v pripade velkeho kabla pri Shure SE102.
Kabel je ukonceny pevnou pozlatenou koncovkou v tvare L, znamu zo vsetkych lepsich sluchadiel :)

Nosenie je naozaj vyborne a mikrofonovy efekt je nulovy. Kabel neprekaza, nepletie sa a ani nerozplieta. Priblizne 15 cm od sluchadiel je kabel rozvetveny na dve strany a je tam aj stahovacie ocko.

Prilozene Comply peny ponukaju pre mna naozaj dobry komfort. Pouzivam vacsie z nich. Niekoho mozu tlacit a tak treba pouzit mensie. Izolacia s vacsimi z nich je vyborna. Ked v sluchadlach nic nehra a mam pustenu TV tak tam je este nieco pocut, rovnako ak aj niekto nieco hovori. Avsak po zapnuti co i len najtichsej hudby som vo vlastnom svete. Pri vysavani napr. som uz parkrat vysaval s vypnutym vysavacom ;-] Mensie nastavce izoluju o trochu menej. Zanedbatelnych 1-2 db.. Zmena vo zvuku je tiez zanedbatelna.
Prechadzka po rusnom meste tym padom nie je prijemna zalezitost a vobec jazda na bicykli je risk. Treba sa viac obzerat :nenapadne
Ako nevyhodu Comply nastavcov vidim ich mensiu zivotnost a skore zaspinenie. Daju sa ale umyt, najlepsie so sprchovym gelom ci mydlom. Vobec im to neuskodi.

Sluchadla z usi netrcia a nie su skoro vobec vidiet. Kabel sa da tahat aj zo zadu od chrbta, ale nosim ho vacsinou zpredu.

Zvuk

Tak co sa tyka zvuku. Velmi dolezite je zahorenie. Zvuk tych mojich sa zlepsil najprv po prvych priblizne 100 hodinach, teraz priblizne po 400-500 hodinach hrania uz hraju vyborne.

Zvuk maju deklarovany ako vyrovnany a neprifarbeny. S tym sa da len a len suhlasit. Vsetky pasma su vyrovnane a ziadne nevytrca dopredu. Kazdeho je presne. Zvuk je viac muzikalny ako zabavny. Su primarne urcene ako muzikantske monitory a tak sa aj spravaju.
Zvuk zalezi ale od vela faktorov. Jednym je kvalita nahravky. 128kbps MP3-ky su na nevydrzanie. Vznika efekt masovosti a prehustenia. Dalsim faktorom je zdroj zvuku. Su velmi citlive a tak ich dokaze vybudit akykolvek zdroj. Kvalita vysledneho zvuku vsak uz nemusi byt dobra. V tichych pasazach piesni prekaza, ak je nekvalitna nahravka, aj velky sum.
Nesadnu si napr. s iPhonom. Kvalitne gitarove nahravky (ZZ Top, Guns´n´Roses, Deep Purple) sa z neho daju este pocuvat. Potom ale pridu ine nahravky, ktore zvukovy vystup iPhonu v podstate kazi. Zvuk je ochudobneny o vysky, basy a dopopredia sa dostavaju zahuhnane stredy. Rovnaka situacia je aj s iPod Shuffle. Toto by podla mna velmi dobre vyriesil sluchatkovy zosilnovac.
Omnoho lepsie sa pocuvaju nahravky pripojene k notebooku, alebo k inemu silnejsiemu zdroju. Mal som ich pripojene aj k mojmu zosilnovacu Technics TU-V505, ktory ma zosilneny aj sluchatkovy vystup. Zvuk zmohutnel a bol otvorenejsi a presnejsi. Nevznikal zatiahnuty efekt. Dokonca aj ked som ako zdroj pouzil iPhone. V spojeni s dobrym DAC-om by vznikol vynikajuci zvuk. Avsak v tom pripade sa uz oplati skor investovat do lepsich sluchadiel :-)
Co sa tyka zanrov, tak lepsie zvladaju hudbu vytvorenu prirodzenymi nastrojmi ako su gitara ci bicie. Avsak kvalitna elektronicka hudba sa na nich da tiez velmi dobre pocuvat.
Priestor, ktory ponukaju je vsak minimalny az ziadny. Po pripojeni na zosilnovac sa to vsak velmi zlepsilo.
Celkovo je zvuk prekresleny a vyrovnany. Nie su ale prilis univerzalne, take Shure SE102ky maju s iPhonom omnoho lepsi, zabavnejsi zvuk.
Kto vsak potrebuje monitory, ma kvalitny MP3 prehravac a ma rad vyrovnany a prekresleny zvuk, tak potom su Westony pre neho ako stvorene. Cenou konkuruju vacsine jednomenicovych sluchadiel a tak zalezi uz len od osobnych preferencii.
BlitzWolf BW-ES1 mod_KZ ZS6_KZ ATE_KZ ATEs_SHURE SE535_Westone UM PRO 30
iPhone X_Samsung Galaxy Note 8
MacBook Pro 13 Retina Touch Bar
Custom PC_X370_Ryzen R7 1700_GeF1080_NVMe SSD_NZXT S340
ssamoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod portapro 31. 5. 2010 20:25

Chtělo by to přidat nějaký fotky,obsah balení atd ;-]
portapro
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lighting 1. 6. 2010 08:22

Pekne:)uzivaj :tleskani
Ipod 6g 80gb - Toxic Cables Silver Poisson - JH13 Pro
Lighting
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Majko6664 1. 6. 2010 20:15

Zaujímavé, balanced armature by sa nemali zahorovať. Viď Bína, ktorý kúpil vtedy pár nových UE Triple a skúšal ich so starými a zvuk sa vôbec nezlepšil. Možno To platí len pre viacmeniče, poprípade Triple. Každopádne dobrá recenzia. Kupoval si ich v SR?
Asus Xonar DX/N81 -> UE Triple.Fi 10 Pro
Majko6664
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ssamoo 2. 6. 2010 13:06

S tým zahorením sa to aspoň v mojom prípade zlepšilo..tlakový menič má priestor a možnosť zahorenia, narozdiel od takého kábla :P

Fotky prihodím, ale mám málo času, som lenivý a fotky budú max tak z iPhone :)
ssamoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ssamoo 1. 7. 2010 19:50

Majko- ako vidim zabudol som Ti odpovedat na otazku ohladom kupy. Kupoval som ich zo znameho internetoveho obchodu z UK. Na Slovensku su prakticky nezohnatelne, teda aspon o nikom a ani o nicom neviem, ze by ich co i len neoficialne predaval. Rovnako aj v CZ.
ssamoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod The Wolverine 1. 7. 2010 20:07

Je to tak. Bohužel skvělé špunty Westone v CZ/SK nemají ofic. distributora. Jenže ta distribuce by je zas asi prodražila a udělala tak nevýhodnými.
The Wolverine
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 1. 7. 2010 20:17

Westone má hrozně nevýhodné podmínky, jejich ceny pro EU jsou šílené. Kupříkladu ES3x, ve státech za 850$, v Evropě snad za 1000 euro. Universály jsou taky dost výrazně předražené.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: JOMO Samba|NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M0

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor