[recenze] SoundMagic PL50

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Joska6868 20. 10. 2009 12:07

Recenze špuntů SoundMagic PL50
Špunty SoundMagic PL50 jsou u nás poměrně novinkou. V zahraničí na ně pějí jen chválu. Jsou osazené tlakovým měničem a za svou cenu (aktuálně kolem 1500Kč) slibují dobrý poslech.

Balení:
Balení obsahuje 7 párů nástavců (z toho 3 páry pěnové), jeden pár držáků za ucho, pouzdro a samotné špunty.

Obrázek
Obrázek

Provedení:
Sluchátka jsou vyvedena v netradiční modré barvě. K rychlejšímu určení levé a pravé strany pomáhá barevné odlišení - světlemodrá vlevo, červená vpravo. Kabel je velmi pevný, ale zároveň pružný. Nezamotává se. Od špuntu ke konektoru je dlouhý 110cm, což je tak tak na kapsu u kalhot při mých 180cm výšky. Pozlacený konektor má tvar písmene L. Povedlo se i pouzdro, které je velmi pevné a špunty do něj složíte s rezervou. Ze zpracování jsem měl zprvu radost. Dobré slícování plastů, výborný kabel, šikovné pouzdro. Zklamání přišlo, když jsem sundal z výroby nasazené nástavce. Pod nimi není úplně dobře opracován okolní plast a mřížka je usazená trochu nakřivo. Zkazilo to jinak dobrý dojem. Škoda.

Obrázek

Izolace a komfort:
Při použití pěnových nástavců nemám k útlumu okolního hluku výhrady. Se silikony je to o něco slabší. Komfort je výborný. Díky vedení za uchem se nestane, aby se špunty povytahovaly ven, a omezuje to mikrofonní efekt.

Obrázek

Na čem a co se poslouchalo:
Jako zdroj zvuku posloužil notebook s integrovanou zvukovkou. Telefon Nokia 5630 něco zahraje stejně, něco hůře. Oboje není ideální, ale raději jsem zvolil notebook. Pro porovnání posloužila moje bývalá sluchátka - Koss Porta Pro. K poslechu jsem vybral čtyři skladby ve formátu MP3 a kvalitě 320kbps: AC/DC – Highway to hell, In Flames – Free fall, Michael Jackson – Black or white, Candy Dulfer – Sax a go go

Zvuk:
AC/DC – Highway to hell
PL50-ky lépe zvládají dynamiku, mají méně basů, zato jsou ale přesnější. Porty mají plechovější nádech hlasu a kytary. Celkově to PL50-ky zahrají nadneseně. Porty jakoby musely pořád něco dohánět.

In Flames – Free fall
Tady se lépe vedlo Portám. I když mají PL50-ky opět více detailů a lepší basy, chybí jim energie Port. Podle mě typická skladba a typický žánr (metal) pro Porty.

Michael Jackson – Black or white
Na této skladbě jsem asi nejvíce poznal, jaký to je skok oproti Portám. Tuto skladbu zahrají PL50-ky precizně a čistě, bez zbytečného brumlání a guláše nástrojů v podání Port.

Candy Dulfer – Sax a go go
Opakoval bych se. Popík Portám nesvědčí.

Shrnutí:
Pro PL50-ky je charakteristické střední pásmo, kde si vyloženě libují. Dobře si poradí s dynamickými skladbami a separací nástrojů. Oproti Portám a třeba i CX300 je basů méně, ale jsou údernější a přesnější. S oblibou se zaměřuji jen na jeden nástroj a po dohrání skladby jí pustím znova a sleduji jiný nástroj. Velmi povedená sluchátka za přijatelnou cenu.

Upozornění: Hodnocení se zakládá na mých osobních pocitech a je ovlivněno mými preferencemi. Sluch je individuální záležitost a někdo jiný to může cítit jinak, než já.

EDIT: Drobné stylistické úpravy.
Naposledy upravil Joska6868 dne 20. 10. 2009 18:23, celkově upraveno 1
Joska6868
Junior

Odeslat příspěvekod Figut 20. 10. 2009 12:45

Recenze pěkná, ale osobně nesouhlasím s vhodností Porta Pro na metal. Poslouchám to na ER-4 a RE0 a tam jsou basy na jiné úrovni. Je to však čistě věc vkusu.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joska6868 20. 10. 2009 13:03

To nepopírám. I když jsou v podání Port basy horší a je méně detailů, mám z té skladby o řád lepší dojem.
Joska6868
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 20. 10. 2009 16:49

Díky, dost zajímvaý model.
Přidáno do uživatelských recenzí ;)

Mimochodem, často zapomenu přidat vaši recenzi, tak se mi kdyžtak uživatelé ozvěte ;)
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joska6868 26. 10. 2009 20:03

Sundal jsem pěny a vyzkoušel silikony od Jays, které jsem dostal jako dárek. Zvuk je méně hutný a citelně se snížil útlum, stejně jako u silikonů od SM. Ovšem silikony od Jays jsou tvrdší a mají na sobě po celém obvodu takovou linku, takže mi to pořezalo zvukovod. Že by výrobní vada?

Trochu odbočím. Přemýšlel jsem nad Phonakama. Nemám raději počkat na IE8, které se mi taky velice zamlouvají?
Joska6868
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 26. 10. 2009 20:22

Tak to záleží jen na tobě jestli se ti chce čekat a šetřit, vždycky je lepší jít co nejvíš ti to možnosti dovolují.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThomasKo 26. 10. 2009 20:23

No ja by som išiel určite do IE8, ak by si aj išiel do Phonakov tak ťa bude hrýzť svedomie ako by to bolo s IE8. Preto som nekúpil IE7 ale rovno IE8 a neľutujem. Ale záleží aj od toho aký zvuk máš radšej, IE8 má basy zvýraznené a to nemusí vyhovovať každému.
Doma: BantamDAC - Dispre II V3 - DT880 250ohm 2005 edition
Vonku: Sansa Clip - Mini 3 -recabled Sennheiser IE8 s custom nástavcami
ThomasKo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joska6868 26. 10. 2009 20:47

ThomasKo píše:IE8 má basy zvýraznené a to nemusí vyhovovať každému.


To by se mi právě líbilo. Jenže teď na ně nedosáhnu. Asi máte pravdu. Stejně bych do nich dřív nebo později šel, takže je blbost kupovat Phonaky, na kterých bych při prodeji zbytečně tratil.
Joska6868
Junior

Odeslat příspěvekod Nolwendil 3. 12. 2009 12:55

Rozhoduji se mezi Head-Direct RE0 a SoundMagic PL50. Oboje jsou za podobnou cenu. Které budou mít lepší zvuk? Slyšel jste někdo oboje?
Použití: Na ven, do MHD (tedy i izolace tu hraje roli), občas i na běh.
Poslouchám všecko možné, na co je zrovna nálada. Mike Oldfield, Alanis Morissette, The Kinks, Pink Floyd, Nightwish, Rhapshody, Eagles, Enyu. Takže rock, metal, elektronickou hudbu, ale i vokály a akustickou. Dál keltskou hudbu, sem tam i věci jako Black Eyed Peas, Madonna či Dido. Ještě jsem zapoměl na klasiku, takže Mahler, Strauss, Dvořák... A nějaké pěkné soundtracky... Prostě všecko možné ;-]

Jinak se mi ještě pozdávají ty Fischer Audio, ale ty asi nebudou k sehnání...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod expresado 3. 12. 2009 13:14

nepocul som ani jedny ale predpokladam ze si nebral do uvahy ze RE0 maju mat originalnu cenu 200$ a PL50 su za 52,5$ aj ked teraz su RE0 79$. Ja byt na tvojom mieste okamzite berem RE0 a nepytam sa :D ja este teraz lutujem ze som nepockal, holt som nevedel ze bude tato akcia :P
iPod Touch 4G >> HiFiMAN RE-262
expresado
Junior

Odeslat příspěvekod sauhirt 3. 12. 2009 13:50

Máš dost podobnej vkus jako já a já si na RE0 nemůžu stěžovat. S MP3 sice chybí něco málo k údernosti basů (ale to záleží dost od vkusu a tvýho sluchu, na kvalitnějším zdroji to je ale o něčem jiným, tam nemám skoro co vytknout, aspoň co se týče zvuku). Teď jsem si jen tak pro zajímavost zkusil svoje starý, zaprášený UE metro.fi 2 (chudáci se na ně několik měsíců už práší O:-) ) a to byla hrůza, vůbec jsem nečekal takovej rozdíl. A to jsem v těhle věcech dost "hluchej". Na to, že oboje sluchátka jsou víceméně stejná cenová kategorie (kolem 2000), tak se ty UE vůbec nechytaly.
sauhirt
Junior

Odeslat příspěvekod Joska6868 4. 12. 2009 09:51

Hele, moje recenze. No, dneska bych to napsal úplně jinak. PL50 tu mám asi jen já. Jejich cena klesla na 1300Kč. To je teritorium j-JAYS, CX300 a AKG K324P. Ani jeden jmenovaný se PL50 nevyrovná. Pokud chcete/můžete nakupovat ze zahraničí, tak je situace trochu jiná. Než tak brutálně zlevnily špunty RE0, tak se tu mluvilo jen o PL50. Vždycky je samozřejmě lepší si připlatit a jít co nejvýš. Když srovnám EMU+HD555 a PL50+Clip, odmyslím si ten prostor, tak tam až tolik rozdílů neslyším. Určitě ne takové, které by ospravedlnily cenu. Takže PL50 zůstávají doma.
Joska6868
Junior

Odeslat příspěvekod rado3105 3. 1. 2010 16:35

Tiez planujem kupit tie pl-50, pocuvam variabilnu hudbu prevazne metal. Hlavne na nosenie v autobuse, elektricka, vlak(ide o to aby nevypadavali z usi, momentalne mam sony mdr-ex90lp a tieto sedia v usiach vynikajuco). Som zo Slovenska a tu sa soundmagic nedaju kupit nikde tak bude pojdem do ceska alebo zo zahranicia. Oplati sa alebo mate niekto s ich kupou zo zahranicia? Alebo by ste mi radsej odporucili tie reo?
rado3105
Junior

Odeslat příspěvekod l0v3 19. 1. 2010 18:32

dneska dorazili PL-50 takže vychutnávám :)
rado3105, kdyby jsi je chtel ze zahranici tak se mi klidne ozvi, nejak se domluvime ;)
l0v3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slipknot27 19. 1. 2010 19:57

moj nazor je ...chod do RE0 a myslim si ze by ti to tu povedal kazdy ze maju urcite o dost lepsi zvuk, ja to nemozem az tak potvrdit lebo ani jedny som nepocul ale do dvoch dni by mali dosjt RE0 domov :love: potom napisem ci sa oplatia ...na nete vyjdu asi na 90 dolacov aj s postov ;-]
slipknot27
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků