Zahoření sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavelmaj 25. 5. 2009 20:05

Často tady čtu o jakémsi zahořování nových sluchátek. Kdy nová sluchátka po několika hodinách hraní mají hrát o poznání líp. Zdá se mi to pěkná bl.... Mysým si, že se spíš jedná o zahoření vlastních uší, kdy si zvykneme na specifický zvuk nových sluchátek, a začne nám vyhovovat. Zažil jsem to už víckrát, že nová sluchátka se zdají být bez basů , nebo moc přebasovaná a pod. A po čase pokud - to byla kvalitní sluchátka tak jsem přísahal že jsou opravdu dobrá. Po letech, když jsem byl zvyklý už na jiná, tak jsem se divil jak se mi to mohlo zdát dobré. Myslím, že se člověk přispůsobí a ne ta sluchátka. Také si neumím představit tu technickou pdstatu toho zahoření sluchátek - co by se tam mělo měnit. Ostatně nikdy jsem jev zahoření či zlepšení kvality zvuku po delším hraní, nepozoroval. Možná že zvednu vlnu krytiky za takováto rouhačská slova, ale nemám rád, když se mluví zcela vážně o tom co je celkem nesmysl.
Pavel
pavelmaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kocmeister 25. 5. 2009 20:19

Určitě Váš názor na věc má své opodstatnění. To, že si uši musí zvyknout na zvuk nových sluchátek je určitě pravda ale ono "zahoření" je jev poměrně dobře známý a popsaný. V případě sluchátek dochází k rozhýbání některých mechanických částí, konkrétně membrány, jejíž závěs je zpočátku poněkud ztuhlý. Podobné je to i v případě reproduktorů, kde efekt zahoření existuje také. Jev jsem pozoroval (slyšel) opakovaně u několika sluchátek a věřte mi, nešlo o pouhý zvyk na dosud nepoznaný zvuk.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 5. 2009 20:23

Také je docela možné, že jsi hluchý jak pařez - k tomu "rozehrátí" opravdu dochází, není to plk. Všecky části, které mají jeden konec na pevné konstrukci a druhý na pohyblivém díle neboli ZÁVĚSY (kmitaček, membrán a dalších pohyblivých dílů) mají jako nové nějaké mechanické vlastnosti - tuhost, modul pružnosti atp. Postupným opotřebováváním opakovaným pohybem se hlavně v ohybech ta tuhost uvolňuje a pohyb je snadnější, lehčí - zdánlivě se tím zvýší citlivost a zlepší kvalita přenosu. Samozřejmě záleží na tom, z jakého materiálu ty závěsy jsou udělané, jestli se "dají ohrát" nebo jestli jsou "tvrdohlavé" a budou odolávat. Lacinější typy jsou samozřejmě vrtošivější (někdy se rozehrát dají, jindy ne), dražší značky se vyznačují tím, že "rozehrátí" je vysloveně doporučováno, aby se upevňovací materiály "uvolnily" a bylo tak dosaženo plné kvality přenosu. Jsou už tak přímo navrhovány, třeba kvůli tomu, že potřebné mechanické vlastnosti se nedají docílit při výrobě, ale musejí se dosáhnout právě tím rozehrátím = opakovaným namáháním závěsových prvků.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod eraser_svk 25. 5. 2009 20:35

Len dodám, že to zahorenie je aj "vedecky" dokázané meraním. (tuším že Feri-G tu kedysi dával link a rozdiel bol aj vidieť). Síce sa to týkalo reproduktorov, ale slúchadlá fungujú na úplne rovnakom princípe ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod couman 25. 5. 2009 20:41

najviac je tento efekt zahorenia citelny, ked si clovek vypocuje pred zahorenim a potom, teda nepocuva ich pocas tohto procesu, potom sa neda povedat na nejake navyknutie si na zvuk :idea: ;-)
iriver lplayer/sony vaio - ue10pro/sony mdr90pl/koss pro3aa
"remember when you were young, you shone like a sun"
couman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmaj 25. 5. 2009 20:50

No - snad máte pravdu - snad to taky někdy uslyším. Ale spíš vidím dost tvrzení postavených tak trochu na vlastních představách. Je to spíš věc víry. Byl by zajímavý nějaký objektivní pokus.
P
pavelmaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod peo.c 25. 5. 2009 21:47

Pokusim sa otestovat (viem ze to nebude objektivne) ale zajtra by mi mali dorazit sluchatka ktore potrebuju velmi dlhe zahorievanie , tak uvidim vypocujem si ich po rozbaleni , potom po 24 hodinach zahorievania atd atd o tyzden a uvidim o<:) uz sa tesim az dorazia 8-D
FLAC>Sansa Clip v2(8GB black)>SPC(stevenkelby recable)>LiveWires T1 (UM remold)
---------------------------------------------------------------------------------
Gone:EP830>PFE112>IE8>HD650>TF10
O2>X-Fi>A829>Zero>H120
peo.c
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod couman 25. 5. 2009 22:10

skus dat par hodiniek hned po rozbaleni, nech si nieco napocuvas, neviem, ze ake sluchatka ti maju dojst, ale nechaj ich zahoriet plny cas a potom zasa popocuvaj ked uplynie dana doba...bude to chciet trochu trpezlivosti, ale budes to potom moct relativne objektivne posudit... ;-)
iriver lplayer/sony vaio - ue10pro/sony mdr90pl/koss pro3aa
"remember when you were young, you shone like a sun"
couman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 26. 5. 2009 05:02

Některé se rozehrávají, u jiných si zvykáme ;-)
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nocomichi 26. 5. 2009 08:55

To já celej rok zahřívám i signálové kabely, a pak je otočím, aby signál procházel opačným směrem než původně a je to jako bych si pořídil o třídu dražší repro. Každej rok si tou změnou charakteru zvuku udělám radost :-)
nocomichi
Junior

Odeslat příspěvekod couman 26. 5. 2009 08:57

jop, suhlas ;-)
iriver lplayer/sony vaio - ue10pro/sony mdr90pl/koss pro3aa
"remember when you were young, you shone like a sun"
couman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spawouk 26. 5. 2009 11:23

dovolim si podelit se o svoji zkusenost :)
mam uz mnoho let sennheisery hd 565 ovation (golden ear 1995) a u nich jsem proces zahorovani pozoroval i se svym otcem a subjektivne jsme meli pocit, ze ke zlepseni zvuku opravdu v prvnim cca tydnu dochazelo - ja je poslouchal pres tyden, otec je slysel prvni vikend a nasledujici vikend a obema nam prisel zvuk po tydnu lepsi (ja si mohl zvyknout, on ale asi ne).
pred par lety jsem si koupil na outdoor kossy plug (velka chyba), prvni poslech katastrofa a po nejake dobe uz mi to prislo docela poslouchatelne (venku) a zde si dovolim tvrdit, ze slo ciste o moje zvyknuti si - po par mesicich jsem je odlozil a cca po roce jsem byl opet zhnusen zvukem... ale mozna ta membrana za rok opet "ztuhla" :)

principelne mi prijde zahoreni jako jednoznacne slysitelne u reprobeden, u sluchatek bude asi zalezet na konstrukci - imho velka (circumaural :) ) sluchatka potrebuji zahoreni vice, male "spunty" pak mene.
spawouk
Junior

Odeslat příspěvekod lz.mcl 26. 5. 2009 12:21

Nocomichi: To myslíš vážně? :-) Mohu se zeptat, kterým fyzikálním jevem je podle tebe způsobena rozdílná frekvenční charakteristika kovového kabelu dle "směru zapojení"? Někdy mám pocit, že někteří audiofilové žijí v úplně jiném vesmíru s jinými zákony, než všichni ostatní.
lz.mcl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Figut 26. 5. 2009 13:55

Já jsem myslel, že si dělá srandu.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 5. 2009 18:12

nocomichi píše:To já celej rok zahřívám i signálové kabely, a pak je otočím, aby signál procházel opačným směrem než původně a je to jako bych si pořídil o třídu dražší repro. Každej rok si tou změnou charakteru zvuku udělám radost :-)

Tak tohle je buď hnusná provokace, nebo totální ignorace základních principů elektrotechniky - více to nebudu komentovat, už tak mi stoupá krevní tlak nad limit... Pokud to ale bylo myšleno vážně, může to být jedině výplod totálně vyhřátého mozku.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků