Problém se solo7C? tiché hlasy vs hlasité efekty ve filmech

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Paleandr 21. 2. 2019 11:23

Ahoj,

aktuálně mám doma k TV přes optický kabel připojené aktivní 2.0 reprobedny MicroLab Solo 7C. Na hudbu jsou skvělé (na můj vkus možná trošku více basů), ale mám zde jeden problém, když sleduji filmy (což se teď děje více jak poslech hudby).

Když mám filmy s DTS nebo podobným surroundem (nejsem si nicméně 100% jist, že je to pouze u filmů se surroundem), tak slyším strašně potichu všechny konverzace a naopak hodně nahlas zvukové efekty, takže abych slyšel hlasy a zároveň po mě nešli sousedi, musím zvolit něco mezi, takže si film pořádně neužiju. Filmy jdou do TV (Hisense H55N6800) přes Chromecast. Repráky jsou nastaveny na ARC a modulace PCM. Čím to může být? Je to reprem, nebo tím, že je to pouze 2.0 a já se na tom snažím přehrávat 5.1 surround a tím pádem jsou frekvence pro hlasy uplně mimo, nebo je jiný problém? Pomohlo by, kdybych k TV koupil jiné repro? Dokážete mi něco doporučit výhledově tak do 10 - 15k?

Děkuji všem za rady a tipy.
Naposledy upravil Paleandr dne 21. 2. 2019 14:48, celkově upraveno 1
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 21. 2. 2019 13:59

Uz zde jsou o podobne problematice vlakna,nicmene podobny problem mam i bez externich repro. Pokud nastavim surround v televizi,vse je (doprovodná hudba,efekty) nahlas a s pseudoprostorem,ale dialogy skoro neslysitelné.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dropadred 21. 2. 2019 15:13

Neviem, či by som hľadal problém v reproduktoroch. Problém, o ktorom hovoríš je v downmixéri, ktorý je v prehrávači.

Ja napríklad používam BSPlayer (na video) a tam sa o mixáž stará AC3Filter, tam si viem nastaviť všetko ale ja používam len LFE (v podstate viac basov) a Voice, aj keď už v základe hlasy dobre mixuje.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paleandr 22. 2. 2019 10:35

dropadred píše:Neviem, či by som hľadal problém v reproduktoroch. Problém, o ktorom hovoríš je v downmixéri, ktorý je v prehrávači.

Ja napríklad používam BSPlayer (na video) a tam sa o mixáž stará AC3Filter, tam si viem nastaviť všetko ale ja používam len LFE (v podstate viac basov) a Voice, aj keď už v základe hlasy dobre mixuje.


No já to nepouštím z pc ale z TV. Tam asi přehrávač nijak neupravim ne? Nebo nerozumím tomu jak mi má tvá odpověď pomoci. I tak moc děkuji.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 22. 2. 2019 10:40

Tak hledat jedině v nastavení TV jestli tam neni nějaká jiná volba ještě.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bazi 36 22. 2. 2019 12:51

Pokud to ma stejne jako ja,lze vybirat pouze z nabidek surround,stereo hudba,prirozeny,clear zvuk apod. Musel by poslouchat pres klasický stereo zvuk bez surroundu. To je dan za aktivni stereo repro. Jsou urcene proste na stereo poslech bez tech pseudoprostorových tv mozností.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 22. 2. 2019 14:21

Bazi 36 píše:Pokud to ma stejne jako ja,lze vybirat pouze z nabidek surround,stereo hudba,prirozeny,clear zvuk apod.

ak to ma nastavene iba cez Optiku, tak neviem ci ide menit tieto rezimy zvuku v TV.

Npr: Ja som mal doma Solo 9C, a nepodarilo sa mi rozbehat HDMI ARC a ani optiku napriamo zapojenu do repro.
Cez D/A prevodnik (TV optika - DAC - Cinche Solo9C) vsetko islo. Tiez basy boli na mna moc, som mal na -4.
Inak stredne tony, boli vykreslene velmi pekne a cisto. (ci cez STB satelit, ci youtube v TV)
Myslim, ze tvoj problem nebudu repro...ale zdroj zvuku
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Paleandr 22. 2. 2019 15:07

Režimy TV měnit jde, ale ten rozdíl tam není moc velký. I když dám přímo režím řeč, nebo noční režim (který taktéž zvýrazňuje řeč), není v tom "moc" rozdíl.

Ono, hlavně nechápu, jak je možné, že mám výstup v TV ARC (a bedny z toho hrají), když jsou připojené optikou. Není to divné? Jde mi prostě přímo optický kabel do beden.

Takže dle @bylinnycaj bych měl ještě mezi optiku z TV a repráky dát nějaký převodník? Doporučíte něco?

Jinak co se TV týče, tak ta má takové ty klasické moduly, jako film den/noc/sport/divadlo/řeč/noční režim. Nic z toho ale ty hlasy dostatečně nezvedne. Televize má dále ekvalizér, jenže to nevím, zda nějak extra dokáže pomoci. TV umí taky nějaký Surround sound Total Sonics či co a podobné kraviny, ale to mám všechno vyplé.

Hlavně pokud to dělá jen u těch surround filmů (to ještě sleduju), tak si rozbiju zase běžné sledování TV nebo filmy bez surroundu.

Jinak ten řetězec je teď takový: PC > film přes WIFI do Chromecast Ultra > TV > přes optický kabel reprobedny.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 22. 2. 2019 15:26

Vzdyt jsi dropadedovi psal,ze to nepoustis z pc.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Paleandr 22. 2. 2019 22:16

Z PC jde pouze přes PLEX skrz ethernet film do Chromecastu. To má nějaky vliv? Není to fyzicky puštěné na PC, CHromecast si to pouze sosá, jako kdyby to bylo někde na serveru.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 24. 2. 2019 10:23

Ja si myslim, ze to moze byt sposobene dvomi pricinami (ich kombiaciou?):
1. downmix na 2.0. Nevieme, aky je DAC v repro. Akym sposobom si robi downmix z 5.1 na 2.0. Ako velmi center kanal rozdeli do L/P a ci ho tam vobec rozdeluje, alebo si berie zo vstupneho signalu len L/P signal. Preto mozu byt dialogy velmi utlmene oproti hudbe a efektom, ktore idu prave najma iba z L/P. Ked sa robi downmix 5.1 do 2.0 na AVR je to vzdy jednoducho nastavitelne, kolko ma coho kde pridat. Takze ak si to nevies nastavit v prehravaci v PC - toto v TV nevyriesis.
2. druhy aspekt moze byt velky dynamicky rozsah filmovych nahravok. V AVR sa da dynamicky rozsah znizit, aby nebol tak obrovsky rozdiel vo filme, ked sa iba rozprava a ked pride nejaky efekt/hudba. Zober si to ako je to v kine, kde je tento dynamicky rozsah na referencnej urovni. Ked sa herci rozpravaju, pride ti zvuk prirodzene nahlas, ale ked nieco buchne, tak sa kino trasie v zakladoch. V domacich kinach tento dynamicky rozsah byva zmenseny, aby tieto rozdiely neboli take obrovske. No a ak to DAC v tvojich repro robi linearne ze von to ide tak ako dnu (v stereo jedina zelana volba), tak ten dynamicky rozsah moze byt tak velky, ze sa stane to co popisujes. Takze riesenie zas len v softvery prehravaca, keby si to prehraval z PC. V TV ani v tvojich repro toto nestavis.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Paleandr 24. 2. 2019 12:54

Ok, pokud to nedokážu vyřešit ani v repro ani v TV, co mám tedy dělat? Pouštění z pc není možnost. Musím dokoupit nějaký mezičlánek k TV a vyřešit to v něm? Jaký? Doporučíte něco?
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod neis 24. 2. 2019 14:33

Defacto je řešením zařízením nějaký android box a kodi.. Je tam v nastavení při zvýšení středů při downimixu a funguje to krásně.
Kodi je řešením na všechno:)

Jinak mám stejné bedny (jen první verzi) a mel jsem i stejný problém, ale jedu přes analog. Kvůli tomu jsem je defacto ani nezapinal a mel jsem tady menší flame na téma stereo,tedka bych se hanbou propadl, že to byla taková maličkost, ale nějak jsem si to nedal do souvislosti, protože sleduji v drtivé většině případů jen downmix :)
neis
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků