Výběr reproduktorů k AV receiveru Onkyo TX-NR616

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bazi 36 20. 3. 2019 11:17

Je to tak,u stereo zesilovačů se sice za vyšší watáž silně připlácí,ale jde to ruku v ruce s již zmíněnou dobrou stabilitou a velmi nízkým zkreslením i pri větších hlasitostech. Proto ty cenově "výhodné" avr na hudbu nebrat. Na sledování filmů 5.1 jsou většinou do paneláku fajn.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 3. 2019 12:19

Nemám žádný důvod nevěřit těmto údajům výrobce:

"TX-NR616 podle manuálu dává do 2 kanálů současně 100W/8ohm při zkreslení 0,08%. To pěkně koresponduje s výkonem do jednoho kanálu 160W/6ohm při zkreslení 1%.
A co se týče dynamického výkonu do nízké impedance, tak do 3 ohm dá 240 W."
...nadto v souvislosti s max. příkonem 620W, tj. s transformátorem o minimálně shodném výkonu.

Pokud máte někdo link na měření, které tyto údaje nepotvrzují, sem s ním. Jinak zpochybňování bez důkazů těchto údajů je jen mlácením prázdné slámy.

Bubak_Praha: Nevšimnul jsem si, že bych potvrdil jakákoliv tvoje slova. A pokd nevíš, co se skrývá za údajem "dynamický výkon" (viz např. zesilovače NAD), tak bych být tebou o tom pomlčel.

tombas, petison: Toto vlákno se týká zesilovače v Onkyo TX-NR616 a ne TX-SR503E.

tombas: Jak poznáš "kvalitní, stabilní" zesilovač? Z nápisu na jeho skříni, z technických parametrů nebo ze slepého poslechového testu?
Co je podle tebe měřitelným kritériem "stabilního" zesilovače? Nevím, co tobě, ale mně hodně napoví právě dynamický výkon do malé zátěže.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 20. 3. 2019 18:19

Kvalitní stabilní zesilovač samozřejmě poznáš na vlastní uši poslechem dynamicky náročných skladeb, které máš dlouhodobě naposlouchané a víš, jak mají znít v celém rozsahu. Poznáš to na basech i na výškách, když sleduješ podání, zkreslení, jestli se při vyšších hlasitostech nedostává zesilovač do limitace, nespíná ochrany.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 3. 2019 19:06

Tombasi, každý zesilovač se dá dostat do limitace, protože každý zesilovač má konečné napájecí napětí a tedy i konečné výstupní napětí a tím i proud, který je zátěž schopna pobrat.
Co se týče zkreslení, tak pochybuji, že je někdo schopen rozeznat setinová zkreslení (vyjádřena v procentech) zesilovače maskovaná násobně větším zkreslením reproduktorů.
Takže na hodnocení "stability" žádné měřitelné, alespoň trochu objektivní kritérium nemáš. Myslel jsem si to.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 20. 3. 2019 20:21

Celý obor hifi je o subjektivním vnímání reprodukovaného záznamu, můžu mít stovky změřených parametrů a nic to nebude vypovídat o tom, jestli výsledný zvuk bude vyhovovat mým požadavkům nebo ne.
Samozřejmě výrobcem uváděné parametry jsou základním a prvotním údajem pro orientaci, ale konečný výběr je jen na uších, případně můžu risknout nákup na slepo podle papírových údajů, ale bez jakékoliv záruky spokojenosti se zvukem.
Jak píšeš, výsledek je ovlivněn celým řetězcem, hlavně reprosoustavami, ale taky akustikou atd.
V tomhle vlákně nemá smysl to pitvat, u levných AVR je to prašť jako uhoď, buď si s repro a akustikou sedne nebo nesedne a pak je třeba hledat, v čem je problém.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 3. 2019 21:09

Skoro každý tady veledůležitě mluví o stabilitě toho kterého zesilovače, včetně tebe, ale když přijde na lámání chleba, nakonec nikdo neví, co to vlastně je, jestli to je nějaká měřitelná hodnota, jak tento parametr z technických údajů alespoň trochu předem odhadnout.
Ale máš pravdu, nemá cenu se v tom pitvat, pokud je podle tebe každý zesilovač "stabilnější", jak zesilovač v AVR, bez ohledu na jejich parametry.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 22. 3. 2019 09:41

Denkezi, tyhle tvé překroucené výklady slov ostatních... :-D.

Že něco nevíš nebo neznáš ty, neznamená, že to neví nikdo. Zároveň si uvědom, že zdaleka ne všechny objektivně slyšitelné vlastnosti zesilovače mají svůj konkrétní izolovaný měřitelný parametr. Měření je velmi dostatečné ke zjištění elektrických vlastností zesilovače, ale silně nedostatečné k popisu zvuku.

Jinak mě překvapuje, že ty jako gramotný člověk nerozumíš významu slova "stabilita". Když je něco stabilní, je to nezávislé na svém okolí. Stabilita zesilovače pak znamená jeho tvrdost vůči zátěži. Čím inertnejší je zesilovač vůči připojené zátěži a jejímu charakteru, tím je stabilnější. Ideální (=dokonale stabilní) zesilovač bude mít shodné parametry všech zkreslení, odstupů, přeslechů bez ohledu na zatížení, odevzdávaný výkon, posun fáze, frekvenci či jejich kombinace. Takový samozřejmě neexistuje.

Tzn. stabilita zesilovače je daná kombinací zkreslení pro různé výkony a zátěže, schopnosti dodávat stabilně proud, damping faktoru, jeho rychlostí atd. Je to x-dimenzionální matice vlastností, ne jeden konkrétně měřitelný parametr, jak se mylně snažíš podsouvat.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 22. 3. 2019 16:58

Další "na slovo vzatý expert" na stabilitu zesilovače, který neví, podle čeho předem určit, zda se o "stabilní" zesilovač jedná.
Prý "x-dimenzionální matice"...
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kombein 22. 3. 2019 17:39

Pánové, myslím, že je zbytečné, abyste tady hanili něco, co jste evidentně ani neslyšeli, natož v této kombinaci. Než jsem si reproduktory zakoupil, shlédlo toto téma skoro půl tisíce lidí, a jen pár jedinců zde zareagovalo, a z těch pár polovina doporučovala něco, co nebylo ani ve výběru. Takže vaše silácké řeči o kvalitě či nekvalitě reproduktorů či recieveru jsou mi s prominutím u "vy víte kde", protože když jste měli možnost se vyjádřit, byli jste potichu.

Ještě více musím kroutit hlavou nad chytrolinama, kteří tady tvrdí, jak je zesilovač slabý na 5.1, když jsem v hlavním příspěvku jasně psal, že to vždy bude stereo a že tento reciever možná v budoucnu vyměním za něco jiného. Pro mne byla priorita ty reproduktory. A kupodivu tyto trolly musím zklamat, protože reciever je dostatečně výkonný, nikdy jsem jej neměl více než na hlasitosti 55 a nedostatek dynamiky jsem rozhodně nepocítil. Co mě naopak velmi překvapilo, tak je podání basů. Nečekal jsem, že budou tak pěkné a přesné, paradoxně zvazuju, že je spíše uberu. Ještě jsem s nastavením vůbec nic totiž nedělal. A žádný neidentifikovany basový bastl jsem určitě neslyšel. Dnes jsem že zvědavosti pustil HD audio test reproduktorů od 25 Hz do 65 Hz a byl jsem prekvapen, co tyto frekvence dělají s člověkem, jak to příjemné brni a prochází mu tělem. Při hlasitosti 40.

Pokud by měl někdo zájem, určitě zde napíšu poznatky, s čím se ještě musím poprat, možno jak některé věci lépe nastavit, aby to bylo vše k mé spokojenosti, která už podotýkám nyní je na vysoké úrovni.
kombein
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 22. 3. 2019 18:43

@kombejn:
Je prima, ze ti to slape jak ma. To je prece duvod tohoto fora (...nebo by mel byt). Kazdopadne, dalsi zmeny sem urcite dej, zlepseni poslechu pomoci nastaveni nebo zmen je vzdy zajimave.
A za muj zkrat se omlouvam, proste mi to ulitlo (asi by se sluselo rict: jak sem starej, tak sem blbej). Martin
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod rosswell 25. 3. 2019 11:59

Kombeine nehodil by jsi foto jak to u tebe vypadá? :)
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka L. 26. 3. 2019 13:25

o Denkez :

správně uvádíš že , cituji : "TX-NR616 podle manuálu dává do 2 kanálů současně 100W/8ohm při zkreslení 0,08%. To pěkně koresponduje s výkonem do jednoho kanálu 160W/6ohm při zkreslení 1%."

- výkon 160W/6ohm je hodnota měřená do JEDNOHO kanálu, ale my většinou posloucháme stereo, tzn. dva kanály - tam ta hodnota bude jiná.

To, že to Onkyo hraje a majiteli se zvuk líbí nic nevypovídá o tom, že by repro nehrálo lépe s kvalitním stero zesilovačem dvounásobné hodnoty ve výkonu
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 26. 3. 2019 15:52

výkon 160W/6ohm je hodnota měřená do JEDNOHO kanálu, ale my většinou posloucháme stereo, tzn. dva kanály - tam ta hodnota bude jiná

O výkonu do dvou kanálů vypovídá předchozí údaj: TX-NR616 podle manuálu dává do 2 kanálů současně 100W/8ohm při zkreslení 0,08%.

To, že to Onkyo hraje a majiteli se zvuk líbí nic nevypovídá o tom, že by repro nehrálo lépe s kvalitním stero zesilovačem dvojnásobné hodnoty ve výkonu

Existence výkonnějších a nepochybně i dražších zesilovačů, mimochodem "jen" výkonnější zesilovač nemusí být nutně "kvalitnější", nijak nepopírá kvalitu reprodukce AVR Onkyo TX-NR616.
Vždy je možné "jít dál".
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kombein 16. 4. 2019 18:52

Jsem teď pracovně mimo, až se vrátím, tak hodím foto.
kombein
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků