Subwoofer

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pieter1 11. 12. 2018 16:03

Zdravím,
rád bych si nechal poradit s problémem. Mám reprosoustavu 5.1. Satelity a centr mám umístěné v místnosti pro domácí kino a s nimi problém není.
Subwoofer je typ s bassreflexem dopředu do místnosti a reproduktorem do země. Tady ale mám problém se zvukem. Umístění je vedle PC stolu což je u boční zdi vzádlené od TV cca 2 metry. Pokud pustím zdroj (třeba film) a sedím u stolu u PC, slyším subwoofer čistě a hlasitě. Pokud si ale sednu 2 m na gauč před TV, tak již při tom samém zdroji zvuku (zmíněný film) není subwoofer prakticky moc znát.
Myslel jsem, že zvuk ze subwooferu se šíří nezávilse a všemi směry. Přesto u PC stolu ho slyším perfektně ale u TV o 2 metry dále již téměř vůbec.
Nevíte jak subwoofer umístit, aby byl slyšet i na gauči u TV? Jsem dost omezen kabely od PC, kde je soustava napojena na zvukovou kartu.

Díky za každou radu.


Doplnění. Umístění subwooferu je nyní v rohu místnosti. Nicméně testem poslechu jsem zjistil, že subwoofer je slyšet vždy při obvodových zdech místnosti. Ale nikdy uprstořed místnosti. Bohužel zrovna uprostřed místnosti mám sedací soupravu. Kam tedy umístit subwoofer, aby byl naopak slyšet uprostřed místnosti?
Pomohlo by změna fáze nebo polarizace subwooferu?
pieter1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maathes 12. 12. 2018 19:36

nejlepší je když vezmeš,zapneš třeba ten film který má dobrou basovou složku a dáš jej na místo kde sedíš(na gauč) když se na film díváš,pak se plaz po zemi a hledej kde to nejlip zní,tak pak dej subwoofer většinou jsou nejlepší rohy....
Maathes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 12. 12. 2018 21:42

...ano, basové tóny se šíří všemi směry, ale jejich "vlny" jsou mnohem delší než vysoké tóny.
Každá místnost nějakým způsobem zvuk deformuje a ovlivňuje. Zpravidla uprostřed místností (běžných bytů) dochází k poklesu a v rozích naopak k nárůstu intenzity hlubokých tónů.
Jen poznámka, to že máš pocit, že uprostřed pokoje basy neslyšíš, jak by sis představoval, neznamená, že je neslyší sousedé o 2 patra níže, pokud bydlíš v paneláku.
Budou tě doslova milovat, protože před duněním (hučením) tvého subu u nich doma není úniku...bohužel.
Proto mám také jeho intenzitu nastavenou na minimum. Sub má pouze podporovat nejnižší zvukové spektrum, které satelity nezvládají a né hučet v jednom kuse.
Nastavil bych ho, aby hrál od 80Hz dolů O:-)
Umístit tam, kde je basů pocitově nejméně, což vypadá právě na střed u sedačky.
Ideální by bylo použít měřící mikrofón.
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 13. 12. 2018 00:43

v rozích místností dochází k takové zvukové pasti a ty nejnižší kmitočty tam jsou hodně zdůrazněné a proto se ti zdá když si přesedneš, že to hraje málo ale nevěřím, že by jsi ho neslyšel, nevím jestli zvukovka v pc má testovací signál jestli jo tak si musíš úroveň hlasitosti a vzdálenosti nastavit ručně z té pozice kde budeš nejvíce poslouchat, pak to v rohu u pc ale už čisté nebude a bude to dost rezonovat
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 14. 12. 2018 13:07

SW sa nastavuje tak, ako pise Maathes. A nepocujes ho preto, ako vysvetlil ramones, mas ho proste nevhodne umiestneny. Nizke frekvencie maju dlhu vlnovu dlzku. Takze pusti si staly testovaci ton 30-40 Hz a skus sa prejst po izbe - budes pocut, ze intenzita zvuku sa s tvojim pohybom velmi vyrazne meni. Preto ak chces najlepsi zazitok v posluchovom mieste, musis vas vymenit. SW posad na tvoje miesto, ty sa daj na 4 nohy a s hlavou pri zemi hladaj, kde bude mat najlepsi zvuk. Tam ho potom umiestnis a v posluchovom mieste to bude takto hrat. No a samozrejme, tu prichadzaju na rad kompromisy - mne naprika najlepsie hra, ked ho postavim pred umyvacku. Ale to manzelke nevysvetlis... tak hladas ine ako-tak dobre miesto.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pieter1 19. 12. 2018 10:37

Díky za rady, zkusil jsem vše..dát subwoofer na místo kde sedím a pak hledat to místo...nejvíce se ukázalo, že skutečně dobrý bude v rohu. Bohužel díky délce a zapojení kabelů jsem musel dát subwoofer do rohu za stůl. Nyní po testech, které samozřejmě zvukovka má, jsem nastavil subwoofer tak, že už je na sedačce dobře slyšet.
Nicméně v rozích je slyšet podstatně více...ale ne přebuzeně. Jedinou nevýhdou je, že mi trochu drnčí dvířka skříňky stolu. A to opravdu nemám subwoofer nijak přehnaně přebuzený.
Sousedy naštěstí nemám přímé, jelikož mám rodinný dům samostatně stojící.
takže díky za rady, problém vyřešen skutečně přemístěním subwooferu.
pieter1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ramones 19. 12. 2018 17:09

S tím rodinným domkem jsi to vyhrál :-)
Já, když si občas pustím nějakou skladbu při koncertní hlasitosti, musím pak urovnat skleničky ve skříňkách, aby žena nebrblala, že měním jejich ustavení :-)))
ramones
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků