Výběr vhodného ozvučení

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Al_Capone 25. 9. 2018 12:30

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem ozvučení, v audiu jsem zběhlý pouze teoreticky ze školy, prakticky vůbec. O co jde - Mám místnost 6x4,5 metru (Obývák s kuchyní), nízké stropy (2,2 metru výška). Prakticky všechny zdi obestavěny nábytkem či okny, dveřmi, kuchyňskou linkou. V místnosti mám PC a projektor, promítám na užší stěnu (Uhlopříčka 4 metry) na plátno. Koukám ze středu místnosti. A teď jak to ozvučit. V bytě, co jsem bydlel před tím, jsem měl sestavu 2+1 F&D T-400X. Byl to byt v paneláku, proto jsem to nemohl osolit, jako začátek dobrý. Teď bydlím v domě, takže nejsem limitován a rád bych si polepšil. Použití - ozvučení filmů/her, když koukám na plátno, ozvučení místnosti pro příležitostný poslech hudby (pop, rock, co hrajou v rádiích). Jako výstupní zařízení zvuku je PC (Deska P8P67 PRO). A co k tomu?

Moje představa by byla sestava 2+1 nebo 4+1. Základ si myslím stereo 2 stojany umístěné na krajích plátna + bassák někde v místnosti. Střed nemám kam dát, plátno stahuji před velkým francouzským oknem, které je od stropu až na zem, takže na středový repro není místo. Napadlo mě, zda nedat 2 efekty ze stran (zezadu také nejde), ale jeden efekt by musel být "v" kuchyňské lince ve skřínce (tu bych si vždy při poslouchání otevřel :D). Je to asi ujetej nápad, ale taky na něj jinde na té stěně není místo - nad skříně se nevejde - nízkej strop.

Otázka je prakticky - zda koupit nějakou obstojnou lepší sestavu 2+1 či 4+1, nebo koupit zesilovač a repro zvlášť. Současné bydlení je tak na cca 5 let, pak se budu stěhovat do něčeho, kde už místo na skutečně "lepší" ozvučení bude, proto možná zda by se teď nevyplatila investice do lepšího základu, který pak lehce rozšířím...

Cenová hladina - do 20k, upřímně mě jde spíš o nasměrování co vlastně vybírat.

Díky za odpověď a přečtení mé výživné statě :)
Al_Capone
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 25. 9. 2018 12:56

Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 25. 9. 2018 14:25

Já bych zvolil cestu AV receiveru se sadou stereo reproduktorů s možností pozdějšího rozšíření:
https://www.alza.cz/denon-avr-x1400h-cerny-d5016291.htm
a k tomu nějaké sloupky nebo ptačí budky, případně ten subwoofer.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 25. 9. 2018 17:14

AV receiver je asi zbytocny, kedze zadne efektove repro nema kam dat. Takze staci stereo receiver alebo zosilovac s DAC a repro so subwooferom, ale pochybujem, ze to bude do 20 tisic (pokial by nesiel cestou bazaru). Napr. https://www.l-e.cz/yamaha-r-n303d + https://www.l-e.cz/q-acoustics-3020 + https://www.l-e.cz/q-acoustics-3070-sub .
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 25. 9. 2018 17:32

Tak 1) píše, že se asi za 5 let bude stěhovat do většího, kde už na poslechovku místo bude a to by snad ještě ten AVR mohl sloužit, i když samozřejmě budou k dispozoci novější formáty a internetové služby apod.
2) efektovky může strčit do kredence a při filmu otevře dvířka :D, to je geniální řešení hodné Alberta Einsteina.
Jinak je tady možnost, kterou se chystám otestovat, jakmile dorazí:
https://www.aliexpress.com/item/TOPPING ... 4c4dZosoi6
zdrojem signálu je tak jako tak pouze PC.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Al_Capone 27. 9. 2018 08:44

Docela mě zaujala i možnost starší techniky, starý Panasonic uměl co říkal kamarád fakt úžasný věci. Upřímně nepotřebuju ani žádný extra funkce, potřebuju prostě dobře reprodukovat zvuk z PC, jestli to umí internetový rádia nebo ne je mi fakt jedno, nikdy jsem nepotřeboval nic jinýho, pro mě je PC dokonalé medium a potřebuju pouze lepší koncová zařízení - Pořádnej zobrazovač (mam projektor) a pořádný zvuk ;)

Taky mě hodně zajímá přes co mi půjde výstup z PC. Co jsem se dočetl tak nejlepší je HDMI (srovnatelné s optikou) a prej úplně top je USB něco. Ale nevím, starší technika asi HDMI mít nebude, nějakou redukci...
Al_Capone
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 9. 2018 09:09

To je právě problém starší techniky - jen analogové vstupy, ale to se dá řešit pomocí DAC převodníku s asynchronním USB vstupem, který obchází vnitřní obvody PC a linkovým RCA výstupem do zesilovače.
Samotný analogový výstup z PC např. přes sluchátkový výstup je degradován vnitřními procesy zvukového čipu a samotného OS.
Takže to chce slušný DAC a pak na to můžeš připojit cokoliv.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Al_Capone 27. 9. 2018 09:18

Jo to se mi libi, takze reseni je DAC prevodnik s asynchronnim usb vstupem z PC a RCA analogovym vystupem. A to staci napr. pro 5.1 ? Ty RCA byvaji na vystupu DAC vzdy 2 ne?
Al_Capone
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 9. 2018 09:23

Na 5.1 to samozřejmě nestačí, je to stereo výstup, na 5.1 už potřebuješ AV receiver, který to dokáže zpracovat a tím pádem z PC až po AVR vést signál digitálně (HDMI). To jsme ale jinde, ne u vintage stereo zesilovače.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Al_Capone 27. 9. 2018 09:58

Jasně, takže v mém případě prostě asi nejlepší řešení AV receiver a repro k tomu, a z PC vest HDMI do AV, tak asi ziskám nejlepší způsob pro přehrávání filmů s 5.1...
Al_Capone
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 9. 2018 10:58

ano
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 27. 9. 2018 14:28

Al_Capone píše:Jasně, takže v mém případě prostě asi nejlepší řešení AV receiver a repro k tomu, a z PC vest HDMI do AV, tak asi ziskám nejlepší způsob pro přehrávání filmů s 5.1...

Filmy s 5.1, ktore budes zatial prehravat na 2 repro + subwoofer (teda 2.1)...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Al_Capone 27. 9. 2018 17:29

OK, teď tedy ještě vybrat ten av receiver a repro. Ohledně repro soustav - na začátek bych určitě chtěl 2 stojany pořádný, to je základ. Plánuju pořídit Av receiver ideálně do 10k, ale nebráním se bazarovým prodejům. Jaké stojany byste doporučili pro moje potřeby? Cenovka nevím, chci dobrou kvalitu, možná dobré stojany obsáhnou tolik, že ani nebudu potřebovat subwoofer ihned, upřímně nevím, nechám si poradit. Myslím, že bych začal kvalitním AV receiverem 5.1 + 2 kvalitní stojany. Podle toho, jak budu spokojen, případně budu dokupovat další repro (jako další dokoupení to vidím na 2 menší stereo repro + subwoofer k PC když už mám ten Av receiver..)
Al_Capone
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 27. 9. 2018 19:07

Tož synku,mas to cele volako popletene. Stojanove reprosoustavy jsou tzv regálové,protoze se umistuji na stojany. Ty bys zrejme rad reprobedne podlahove,neboli sloupove,ze???
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Al_Capone 27. 9. 2018 19:16

áno, mám to popletené, chtěl bych 2 sloupy jak kvůli vizuálu, tak protože se domnívám, že čím větší bedna, tím lkepší zvukový projev....
Al_Capone
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků