[recenze] FENDA F&D F560X

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod japkoslav 11. 7. 2018 17:23

FENDA F&D F560X – levná 2.1 reprosoustava
Cena v době recenze 2500 Kč

Podmínky recenze – úvod

Reproduktor se k mě dostal z české distribuce s žádostí o recenzi. Po sepsání recenze by mohl reproduktor zůstat v mém vlastnictví, ale reproduktor bude darován dál někomu, kdo jej, na rozdíl ode mne, využije. Sám využívám spíš ozvučení z kategorie osobní audio – sluchátka a přenosné BT repro.
Snad zůstane, naproti těmto skutečnostem, nestrannost recenze zachována.

Krátká specifikace
2x 4 palcové, plastové satelity
6,5 palcový subwoofer z MDF desek (tzv. dřevovláknité desky)
Připojení přes analog 3,5mm jack nebo přes Bluetooth 4.0 (SBC kodek)
Dálkový ovladače (2xAAA baterie jsou součástí balení)
Základní forma ovládání na subwooferu
Subwoofer podsvícen, tři intenzity podsvícení, několik barev, jde vypnout
Nastavitelní úroveň basů a výšek
Rádio

Obsah balení
Reproduktory jsou pečlivě baleny, s dostatečným množstvím polstrování. Z vrchu i spodku balení tlumí následky přepravy silná vrstva polystyrenu.
Po vybalení z krabice na Vás vykouknou dva malé satelity, subwoofer, který zabírá většinu místa v krabici, kabeláž pro propojení s PC a manuál.

Subwoofer
Subwoofer je vyroben z tradičních MDF s černým lakováním.
Zezadu reproduktoru najdete dva potenciometry pro regulaci úrovně basů (nejnižší úroveň = vypnuto) a úrovně výšek. Dále se tu nachází čtveřice cinch konektorů – jedna dvojice pro levý a pravý satelit a druhá dvojice pro připojení přes 3,5mm jack k např. PC.
Jako poslední zde najdeme hlavní vypínač a neodpojitelný kabel pro napájení.

Na vrchní části subwooferu se nachází základní ovládací prvky – zapnutí repro, volba zdroje (Aux/BT/USB/rádio), play/pauza/scan pro režimy USB/párování BT a nakonec dvě tlačítka pro zesílení/zeslabení, které přidržením přeskakují skladby v USB/BT módu a u rádia přeladí na další uloženou stanici.
Hodně funkcí pro patero tlačítek.

V přední části najdeme čtyřmístný displej, který zobrazuje informaci o zdroji, hlasitosti, naladěné frekvenci rádia – plus další drobnosti.
Přední část v grilu integruje podsvícení, které funguje v režimech cyklické změny barev, 6 stálých barev a vypnuto. Podsvícení nefunguje jako ekvalizér. Hlavně jde vypnout, stav vypnout si reproduktor pamatuje a i při dalším spuštění naběhne do v režimu poslední volby.

Satelity
Jedná se o dvojici repráčků plastového krytu s malým bassreflexem v zádech. V zadní části najdete jeden výřez pro případné upevnění na zeď.
Satelity nejsou podsvícené, jak by mohly některé produktové fotografie mást, ono „véčko“ je lak.
Z hlediska konstrukce snad jen vyloženě zamrzí neopojitelné kabely délky 1,5 metru.

Dálkový ovladač
Ovladač je dostatečně veliký, padne dobře do ruky, reproduktor reaguje bez problémů.
Nedostatkem, kterým bych mu vytknul, je chaotické rozložení a zbytečné množství tlačítek.
Na subwooferu má každé tlačítko minimálně 5 funkcí (dle módu reproduktoru), ale na dálkovém ovladači je pro každou akci individuální tlačítko.

Funkce a vlastnosti (stručně)

Stínění
Zcela bez problémů. Otestováno položení vyzvánějícího telefonu na subwoofer, satelity, anténu, mávání s telefonem v blízkosti reproduktorů jak blázen a jediné, kdy zaznělo povědomé bzučení bylo, když jsem telefon položil do prostředka horního krytu subwooferu.

Rádio
Netuším, kdo by chtěl v dnešní době dobrovolně poslouchat české rádio (aneb 90% reklamy, 10% „obsah“), ale otestoval jsem tuto funkčnost.
Ze subwooferu vede klasická „drátová“ anténa zakončená očkem.
Automatické naladění nalezlo všechny rádio stanice v okolí, o kterých vím, že existují. Příjem signálu je na velice dobré úrovni.
Na dálkovém ovladači by mělo jít zadat pomocí čísel konkrétní frekvenci bez nutnosti ladění.

Bluetooth
Spojení přes Bluetooth je stabilní, za celou dobu jsem nezažil jediný výpadek. Výrobce uvádí dosah 15 metrů, což jsem ani netestoval. Na běžnou vzdálenost funguje bez problémů.
Reproduktor používá pouze základní kodek pro streamování hudby (SBC), takže jde o klasiku streamování hudby v pohodě, koukání na videa na hraně se snesitelnou latencí a hraní her ... přes Bluetooth naprosto k ničemu – vzorový příklad Zen Pinball – odražení míčku páčkou, zvuk odrazu byl slyšet až ve chvíli, kdy byl míček na doslova druhém konci stolu.

Netestováno
Přehrávání z USB flashky – čte pouze MP3 a WMA.

Zvuk
Basy jsou uživatelsky dobře nastavitelné. Sám jsem používal cca 25% na subwooferu pro pokud možno příjemný, nedunící poslech. Vzhledem k veliké rezervě se dá předpokládat, že nedostatkem basů nebude trpět nikdo.
Výšky lze taktéž regulovat, ale vliv na výsledný zvuk je dle mých uší minimální. Sám doporučuji to s výškami nepřehánět, protože poslední kategorie tím nejvíc trpí.
Středy citelně potlačené a nepříliš výrazné. Proto nedoporučuji moc výšky vytahovat, protože pak v kombinaci s basy dusí ten trošek středů. Je to dáno konstrukcí satelitů.

Šum
Zesilovač reproduktorů odvádí dobrou práci a slyšitelný šum, na vzdálenost 40cm, se začíná projevovat až od hlasitosti 20→30 (30 je max). Tento šum je slyšet pouze v případě, že není nic přehráváno.

Závěr
Celkově jde, za danou cenu, o celkem překvapení. Fenda rozhodně nemá problém předčít reproduktory od Genius, Logitech nebo třeba Creative v obdobné cenové kategorii. Největší plus beru, že se nesnaží o přehnané basy a drží (při správném nastavení výšek a basů) zvukové pásmo relativně vyrovnané.
Jsou to reproduktory pro mne? V žádném případě, ale v případě, že sháníte stereo sestavu s potenciálem silných basů, myslím, že budete s Fenda F560x spokojeni.

Plusy
Příjemný zvuk
Bluetooth
Regulace basů a výšek
Možnost permanentně vypnout podsvícení
Velice dobré stínění
Dálkový ovladač

Mínusy
SBC kodek pro komunikaci přes Bluetooth
Šum při vysoké hlasitosti
Neodpojitelné kabely satelitů
Slabé středy

Pokud bych to vzal procentuálně, tak bych to viděl na 75%.

Co říkáte na takovýto typ recenze?

J.B.
Headphone enthusiast
japkoslav
Junior
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků