Q Acoustics 5.1 set - rada k nezaplacení

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 20. 6. 2018 08:36

Zdravím, rozhodl jsem se pořídit konečně pořádný, plnohodnotný set domácího kina a nahradit tak šunty all-in-one. V hi-fi studiu jsem měl možnost slyšet set Q-Acoustics 3000 5.1 a jsem skálopevně rozhodnutý si jej pořídit, akorát v Česku je až nesmyslně drahý. Pak jsem objevil jistý anglický web, kde daná soustava stojí asi 60% ceny zde v ČR a bylo vymalováno. Měl jsem vybraný set Denon AVR-X2400H + 2x Q3020 + 2x Q3010 + Q3090c + sub Q3070s. Bohužel než jsem jej stihl pořídit, tak z nabídky zmizel, ale jsou ještě 2 alternativy. A teď přichází ta chvíle, kdy bych potřeboval od vás audiofilů radu, za kterou bych byl neskonale vděčný!!! :-D

1) připlatit přesně 250 liber a pořídit obdobný set repro, akorát s receiverem Denon AVR-X3400H

2) připlatit 166 liber a pořídit set se stejným receiverem (Denon AVR-X2400H), ale modernizovanou reprosoustavou Q Acoustics, konkrétně 2x Q3020i, 2x Q3010i, Q3090ci a sub Q3060s

3) nic nepřiplácet a zkusit vykomunikovat původní nabídku s řadou Q3000 a AVR-X2400H

4) připlatit 120 liber a pořídit původní set Q3000, ale AVR úplně jiný, a to Sony STR-DN1080 (který má opravdu velmi dobré hodnocení na what hi-fi (porazil dokonce i Denona AVR-X2400H).

Teď jak to vidím já, abych vás trošku nasměroval v tom mi pomoci se rozhodnout...

ad 1) - opravdu nedokážu zhodnotit, jestli se vyplatí dát tolik za vyšší řadu, jestli to reálně poznám a jestli to má cenu (podotýkám, že nabídka té úplně původní soustavy byla cca 4 tKč pod mým stropem, což jsem byl rád a chtěl jsem to využít na koupi nějakých slušných repro-stojanů zde v ČR...). Soustavu pořizuji jak jsem již psal na domácí kino, TV pojede permanentně přes tuhle soustavu, oblíbené filmy většinou mám s kvalitními DTS stopami, zdroj TV HD MediaBox od UPC. No a samozřejmě úplně cizí nebude soustavě ani hudba - ať už spotify, tak ty nejoblíbenější interprety mám ve formátu FLAC ... poměr TV / hudba bych odhadoval tak na 60/40.

ad 2) Zde příplatek není tak velký a celkem mírně přesahuje původní rozpočet. Ale hlavní otázka - vyplatí se to? Načetl jsem si o modernizaci od QA co jsem mohl, na what hi-fi jsou velmi dobře hodnoceny, narostly o cca 20% do prostoru, mají snad mít i lepší zvukový projev, poměrně větší změna je v subwooferu, který má rozsah 35-250 Hz / výkon 150 W (oproti Q3070s, který má 50-150 Hz / 140W) - co mě zarazilo, že je nový o 5,1 kg lehčí při téměř stejných rozměrech. Co mi ale dělá problém v rozhodnutí je, že tuhle soustavu nemám možnost si poslechnout a sám zvážit, jestli se připlatit vyplatí nebo ne (jestli teda vůbec bude na výběr :-D ).

ad 3) To je otázka, zda vůbec půjde, viz poslední věta předchozího odstavce. Jinak pro tento set jsem byl skálopevně rozhodnut pro doslova hodně muziky za málo peněz v porovnání s nabídkou v ČR.

ad 4) Pro tuhle variantu jsem asi nejméně. Nevím, možná to není opodstatněné, ale na AVR od Sony se dívám trošku s opatrností, byť v testech tenhle AVR doslova exceluje. Ale přeci raději bych asi preferoval Denon ... Ale jestli se pletu, rád se nechám opravit a změnit názor :-)


... Tak jsem se trošku rozepsal, děkuju všem, co to zvládli dočíst až sem. A ještě víc děkuju vám, kdo mi sem napíšete názor, radu, byť i bez přímé osobní zkušenosti s danými výrobky, potřebuji jen drobně pošťouchnout. Díky moc za jakýkoliv názor :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod Tapir1 20. 6. 2018 12:33

Zdravím Rich-doonie.
Plně chápu tvou situaci, neboť jsem si v průběhu času prošel obdobným procesem a několikrát jsem měnil techniku i repro (např. Onkyo, Yamaha, Denon - střední třída AV; např. Tannoy mercury 7.4, Canton GLE set, Vecteure Seconde, Klipsch - repro a různé zesilovače od Denonu, přes Arcam až po NAD). Snad mě to opravňuje, alespoň trochu, k následujícímu názoru. Nepíšeš nic o velikosti místnosti, utlumení, možnosti rozestavění ..atd., takže to trochu zobecním. Vzhledem k vybrané repro sestavě a také navrhovaným AV receiverům si myslím, že skutečně slyšitelné rozdíly budou u filmů opravdu minimální (zde bude hrát roli spíš kalibrace) a v případě stereo reprodukce také nelze očekávat významné rozdíly. Všechny vytipované AV mají "podobný charakter" zvuku. Rozdíl, který poznáš okamžitě, ať se rozhodneš pro jakoukoliv z navrhovaných kombinací, bude jasně zřetelný ve srovnání s all-in-one řešením.Vydal jsi se správným směrem. ale jsi teprve na začátku cesty "hifistů" !
Všechny varianty jsou však OK a velkým posunem ke kvalitnějšímu zvuku ! Přeji hodně zdaru a šťastný výběr. :-D
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 20. 6. 2018 12:54

Díky za odpověď!

Pro doplnění: velikost poslechového prostoru je cca 14m2, jedná se v podstatě o téměř dokonalý čtverec (3,5 x 4 m). Na straně TV bude televizní stolek + 2 komody (60x130cm). Na protější straně je látková sedačka do L (260x230 cm), na podélné zdi mezi TV a sedačkou je okno 210x150 cm (krátká záclona), závěs žádný. U sedačky je konferenční stolek a pod sedačkou/stolkem je koberec o rozměru 200x250 cm (s celkem vysokym vlasem, tuším 20 nebo 22 mm) - jinak je podlaha vinyl. V plánu mám rovněž nad sedačku pořídit designové akustické 3D panely od NoiseControl (http://www.noisecontrol.cz/produkty/prostorova-akustika/akusticke-panely/) - pokud mě tedy negativně nepřekvapí cenovou nabídkou :-D No a popsaný prostor budou ohraničovat reproduktory umístěny na stojanech, chci pořídit 80cm vysoké, což jsem jako jedinou možnost našel od Acoustique Quality model AQ S19/80. Levý jak přední, tak zadní budou muset být v "rozích" místnosti, ovšem ne nějak fatálně - přední bude cca 30 cm od zadní a 10 cm od boční zdi, ten zadní bude trošku těsněji - cca od obou stěn 10 cm (ale to by vadit nemělo, jelikož v hi-fi studiu byly Q3010 na držácích přímo na zdi :-D No a pravé jak přední, tak zadní budou od zadních zdí stejně daleko (30, resp. 10 cm), ale zboku budou mít volný prostor asi další 1 metr, co je dále místnost.

P.S. Subwoofer bude vedle TV stolu - resp. mezi ním a pravým stojanem s reprákem. A centrální Q3090 chci umístit na nástěnný origo držák QA 3000WB nad TV :-)
Naposledy upravil Rich-doonie dne 20. 6. 2018 12:58, celkově upraveno 1
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2018 12:58

Má nějakou výhodu kupovat repro a AV receiver v setu?
Kombinací existuje nespočet a pokud ti vyhovuje zvuk Q-Acoustics, můžeš si pořídit repro a k tomu následně vybrat AV receiver.
Na druhou stranu, kolik AV sestav jsi slyšel? Kolik kombinací různých značek a jsi si jistý, že Q-Acoustics je jediná, která ti vyhovuje?
Nechci rejpat, vůbec ne, jen si myslím, že s dostatkem času a množstvím polechnutých kombinací bys vybral v podobné ceně minimálně stejně dobrou sestavu a možná i něco ušetřil.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 20. 6. 2018 13:06

tombas: V česku si myslím, že nic za lepší peníz rozhodně nekoupím a zrovna diskutované QA jsou z británie opravdu za luxusní cenu. Z USA apod budiž, ale naskáče clo atd. - takže nevím, nechám se klidně poučit, ale jsem si téměř jistý, že nic výhodnějšího v dané kategorii nepořídím.

No a druhá věc - benefit toho brát sestavu v setu s AVR - výhodu to má tu, že všechny AVR co jsem zvažoval, jsou na daném UK webu levnější o 20-40%, než kdybych je pořídil v ČR. Repro soustava rovněž - a dopravné není nejlevnější, čili při koupi takového setu, kdy bude dopravné 1x a v podstatě vše v jednom kaufu pořízeno, tak cena nějakých 37 tKč, zatímco v ČR bych set QA 3020i 5.1 pořídil za 29 tKč nejlevněji! A diskutovaný AVR denon x3400h v česku nejlevněji koupím za 24,5 tKč - takže rozdíl je 37 tisíc vs 53,5 - to je hlavní benefit :-)

P.S. - pouze doplním, nemusí to tak z mého příspěvku vyplývat - když je v nabídce set repro + AVR, tak je cena vždy o dobrých 50-100 liber nižší, než při koupi zvlášť, což také není zas tak malý rozdíl :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2018 13:10

OK, pokud to máš takhle ošéfované a propočítané do posledního €, tak v pohodě. 8-)
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 20. 6. 2018 13:14

No zvažoval jsem různé možnosti, ale závěr je takový, že v ČR je pořízení opravdu nesrovnatelně dražší - a zastávám názor, že když ze zahraničí, tak raději při jednom. A také - AVR jsem měl pro danou soustavu vybrány 3 hlavní favority (1x Onkyo, 2x Denon), byť jsem soustavu samotnou neslyšel hrát ani s jedním, ale věřím, že repro i AVR spadají do velmi podobné kategorie, ve které patří obě k TOP - tak že i spolu budou hrát velmi dobře... No a pak jsem objevil daný akční set, kde byl jeden z mých favoritů a ejhle ... :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2018 13:26

http://www.hifibazar.cz/
třeba tady mají ten Denon X2400H za 12 tis.
Jen poznámka, to že AV receivery spadají do stejné kategorie vůbec neznamená, že budou mít stejný charakter zvuku.
Naopak, teda čerpám ze zkušeností se stereo zesilovači a tam jsou rozdíly napříč značkami velmi výrazné. Některé kombinace repro a zesilovačů si vůbec nesednou, jsou ostré až agresívní a některé naopak příliš měkké, utlumené a vyhlazené.
Koupit kombinaci která si sedne chce velkou dávku štěstí, nebo alespoň vycházet z poslechových zkušeností ostatních, kteří dané komponenty mají podle popisu jejich charakteru odhadnout správnou kombinaci.
Vybírat podle parametrů a ceny je fajn, ale o výsledném zvuku to moc nenapoví. Pokud můžeš, bez ohledu na tvé stávající rozhodnutí, zajdi si někam poslechnout více kombinací, alespoň kvůli těm rozdílům, abys pak nebyl překvapen ;).
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 20. 6. 2018 13:41

Jasně, tomu všemu rozumím. Ale poslechnout možnost bohužel nemám danou konfiguraci. A na webu jsem našel pár příkladů, kdy ladili Denon AVR-X2400h s QA 3000 5.1 a byla jen chvála (2x na zahraničním fóru a 1 případ jsem našel dokonce i zde, jeden z kolegů by měl hrát AVR-X2400h v kombinaci s QA 5.1 setem, akorát vepředu tuším sloupy 3050 a pořizoval sub od jiného výrobce - ale také jinak samá chvála). A samozřejmě budu rád, když se tu najde někdo, kdo by měl zkušenost s touhle sestavou a podělil se o názor :-) A třeba s modernizovaným setem 3000i bych šel ještě do většího neznáma, ale celkem mě to láká, bo předpokládám že by měl být zvukový projev jen lepší (snad to není naivní :-) ).
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2018 16:12

Já jsem ten poslední, kdo by mohl radit, jen upozorňuji na úskalí, ale asi zbytečně.
Snad se ozve ještě někdo s osobní zkušeností, jinak hodně příjemných zážitků a pak napiš, jak to hraje.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 20. 6. 2018 19:55

Možná jsi zaregistroval nové modely AVR Denon, asi bych už volil tuto variantu, konkrétně X2500H:
https://avmania.e15.cz/denon-nove-dostu ... -pokrocile
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 21. 6. 2018 08:34

tombas: Samozřejmě, že zaregistroval - a právě to byl důvod, proč chci právě teď pořídit buď X2400H, nebo X3400H :-) Při představení nových modelů šly ty loňské cenově výrazně dolů a ten rozdíl mezi ročními generacemi je dle mě naprosto mizivý a nestojí za ten příplatek :-)

Jen si vem, že sice novější, ale nižší řada X2500H je o cca 5 liber dražší! (což je nic, ok, můžu říct za stejný peníz), než se dá momentálně pořídit X3400H, o level vyšší řada. Já se spíš rozhoduji, jestli stojí za to jít raději do X3400H než do X2400H, k diskutované soustavě od Q Acoustics. A mnohem víc v hlavě mi teda vrtá, jestli risknout a připlatit za novou generaci Q3000i - nemáte náhodou někdo prosím zkušenost? Srovnání? Doporučení? Ve srovnání s Q3000, je tam pokrok/výrazné zlepšení, které by stálo za větší investici? :-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 21. 6. 2018 10:46

To si musíš rozhodnout, jestli těch několik rozdílů mezi nižší a vyšší řadou stojí za příplatek. Pochybuji, že tady někdo bude mít osobní zkušenost s Q3000i. Asi budeš první, tak potom napiš, jak to hraje.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tapir1 21. 6. 2018 12:16

pro Rich-doonie:
Tak jsem se podíval na ta navrhovaná nová repro QA (přečetl testy) a pokud jsi ochoten investovat více, rozhodně bych koupil novou řadu. Jenom pozor na to rozmístění předních repro, neboť uvádějí, že potřebují mít prostor. Budeš si s tím muset pak trochu pohrát... ,-) Denony jsou velmi muzikální, takže receiver je OK. Na ten film si nastavíš repro kalibrací, která funguje opravdu skvěle. U sterea pak uvidíš, co ti bude lépe vyhovovat, jestli direct nebo audio/kalibrace. Hodně záleží na kvalitě nahrávky a zdroji zvuku.
Ve stereu pak někdy dosáhneš lepšího zvuku analogovým zapojením zdroje zvuku a receiveru. To chce však vyzkoušet, neboť záleží na kvalitě zdroje, resp.převodníků v něm ! Já mám ještě na placky (CD) přehrávač s kodekem HDCD a také poměrně hodně muziky v tomto formátu a na výsledném zvuku je ten analog hodně znát. Ale u běžných CD nebo FLAC (i Hi-Res) nahrávek je ten rozdíl výrazně méně slyšitelný.
Tolik můj názor a zkušenost. Tak hodně zdaru ! A dej pak vědět, jak to hraje... :-D
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheoVic 21. 6. 2018 12:57

Když už se tu řeší ten 5.1 set co říkáte na tohle https://elektro.bazos.cz/inzerat/896041 ... iamond.php
TheoVic
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků