Regálové reproduktory + subwoofer?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 14. 7. 2018 20:36

Pointa je v tom, ze pri lepšom sube nepočuješ to "dunení", ale hlboké basy, na ktoré už regalovky nestačia. Mal som doma lacnejšie suby vybrané na základe len dobrých recenzií. Vrátil som ich, pochopil som, ze treba lepší (min 8 palcovy a aspoň od tých cca 250-300e).
Skus pozrieť Klipsch R-10sw na amazone, alebo PROSON RUMBLE R-8, tam by si sa mohol zmestiť do tych cca 8k czk. Tiež som názoru, že investovať do subu cca tu polovicu ceny repro je rozumná cesta, viac má zmysel len keď to mas ako investíciu do budúcnosti.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 15. 7. 2018 14:35

Teď jsem zjišťoval co všechno ty Xaviany dají na úplně ideálním příkladě. Pražský koncert Hanse Zimmera ve vysoké kvalitě (mkv velikosti 5,8 GB) a zhruba od 1 hod. 34 min. je tam dokonalý basový nářez. Tam má člověk pocit, že ty Xaviany dávají víc, než na co mají, ale je to trošku tím, že je to prostě nahrávka, kde jsou ty basy takové, že i ten pokles v decibelech, co mají ty bedny, je zkompenzován tou intenzitou v té nahrávce. Se subem to musí být šílený nářez. Zkuste to asi tak od 1:33 do 1:38 někdo bez subu a s ním a popište pocit co to přidá.
Jinak jsem zkoušel nastavit ten Tonebooster EQ u foobaru na různé skladby a problém je, že když přidám 15 - 20 db hodně dole, tak už leckde přeřvu signál do zkreslena.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 15. 7. 2018 15:28

JJ mám několik verzí toho koncertu.Dokonce jedna ruská verze má 10,9 GB.Pěknej koncert.Moje Polk RTiA3 to zvládly taky velmi slušně.Ani mi sub nechybí.Dokážou jít hodně hluboko a mají skvělou dynamiku. Se subem by to bylo sice ještě lepší ,ale do paneláku to už není moc ideální kvůli sousedům. :-\ Ty nejhlubší basy se totiž panelama nejvíc šířej . Jinak super koncert. :tleskani
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johanx 15. 7. 2018 20:17

Pěkně broukavé je album 44/876 - Sting & Shaggy.
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 16. 7. 2018 12:33

Ono popravdě, ten sub většinou ani neni životně nutně potřeba. Řekl bych, že je to investice, která přinese za ty peníze nejmenší nárůst požitku z poslechu. Ale nevím, asi jak u koho. K tomu nastavení dělící frekvence, ano nechat hrát repro co umí a sub dělit někde na té spodní hranici nebo ještě kousek pod ní. Mám jeden sub, kde to jde přesně změřit mikrofonem včetně repro a ukáže mi pak odezvu sub+repro. Bohužel většina subů to neumí, je třeba podle sluchu jak tu zmínil někdo přede mnou. Tenhle návod, ale funguje, můžu doporučit: http://www.audiodrom.net/cs/jak-to-vidi ... -subwoofer
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 7. 2018 13:32

Tak jsem ten sub Klipsch R-10SW právě koupil přes aukro o 3000 Kč levněji za to že je trošku omlácenej z výstavy.
Já tak nějak doufám, že prostě k těm Bon Bonusům přidá to, co jim nejvíc chybí, tedy aby hluboké basové struny zněly směrem dolů plněji, aby u kopáku nebyla slyšet jen ta membrána, ale i to zadunění objemu, abych měl subjektivní dojem, že na mě hrají regály s větším objemem nebo až sloupy nebo abych měl dojem, že ten měnič středobasu je větší. Zkoušel jsem právě přes ekvalizér přidávat u různých skladeb přes kontrolní bod 50 Hz zhruba tolik, že asi u 65 Hz to udělá + 5 db, u 50 Hz to udělá + 10 dB a pod 40 Hz to udělá +15 dB. A co to udělá s Bon Bonusy.
No, něco málo z nich povytáhne, ale nemají na to a u skladeb, kde už ty hluboké basy jsou, to hodí do červena a ošklivě zkreslí. Zatímco tady doufám, že ten sub v tom bude hrát jako ryba ve vodě, takže Xaviany si prostě zahrají na co mají - a v těch středobasech a výškách proti nim nemám výhrady, zvláště když už nejsem nejmladší a může mně být úplně fuk jestli výškáč hraje do 18 kHz nebo 30 kHz. :-) U různých testovacích nahrávek na netu jsem si zjistil, že tak do 10-12 kHz to slyším jako zvuk a do 15 kHz už je to jen pocit že tam asi něco je. I když ono asi nejde o samostatné 15 kHz nebo 20 kHz výšky, ale o modulaci nižší frekvence tou vyšší, což se projeví jako změna barvy zvuku?

V poslední době spíše zjišťuji, že jsem leckde ten nákup spíš přešvihnul z hlediska toho, co slyším. Jsem na sebe přísnej a zjišťuji, že nepoznám jestli hraje flac nebo 320 kbps MP3-ka, jak jsem chtěl nejlepší Sabre ESS 9038, tak oproti 9016 neslyším vůbec rozdíl, když přepínám 5 filtrů na Pro-ject DACu, tak slyším taky celkem houby změny, no a to hlavní, co slyším, jsou dramatické rozdíly v kvalitě nahrávek. Strašně mně vadí, že mnohé staré skupiny, které jsem měl rád, tak prostě nejsou nahrané tak, jako něco jiného.
Třeba Uriah Heep mně zní v práci v levných sluchátkách audio-technica M20x na levném USB klíčovém Fiio DACu hutně jako pořádná vypalovačka, zatímco doma v kvalitních sluchátkách i v audio sestavě jsou najednou moc slyšet ty limity, že ta nahrávka nedosahuje kvality jiných. Třeba Chris de Burgh je nahraný od roku 1970 dodnes stále výborně.
Bohužel Simon & Garfunkel taky nahrávky nic moc. Moje oblíbená SOund of Silence je pěkná jen za začátku, to co tam pak nastoupí když se to zesílí, to snad není ani hudební nástroj.
Co se týče české hudby, tak třeba Nohavica je nahraný výborně, bohužel Spiritual Kvintet staré pěkné věci jsou nahrané tak mizerně, že je úplně fuk jestli to pustím na sestavě za 10 000 Kč nebo za půl melounu.
Neslyším změny lepší-horší kabel pokud tedy v tom horším nejsou vysloveně poruchy. A co mě dorazilo úplně, bylo to, že když jsem připojil Sony televizi současně 2 způsoby:
b) Sony KD-49XE9005 -> SPDIF/Toslink -> Project DAC Box S2+ -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
c) Sony KD-49XE9005 -> sluchátkový výstup přepnutý do režimu stereo audio -> redukce 3,5mm - 2x cinch -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
... a jako nejlepší cestu jsem pro příslušnou skladbu použil:
a) mino PC -> foobar 2000 -> USB vstup do Project DAC Box S2+ -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
... tak jsem čekal:
a) zřetelně nejlepší
b) o něco málo horší
c) totální průšvih a hnus
A na řadě kvalitních skladeb jsem zjistil, že a) proti b) nepoznám vůbec a c) je horší slyšitelně, ale ne o moc.
Že by ty dražší Sony televize tam dávaly lepší převodník nebo prostě mám mizerné uši?
Mám intenzivní dojem, že se poslechově za chvilku přizpůsobím čemukoliv a že prostě mozek milosrdně udělá i z mizerné nahrávky dobrý dojem. :-)
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2018 14:14

Uff, to je román :).
a) a b) budou principiálně takřka stejné, protože digitální signál z USB nebo SPDIF vždy zpracovává stejný DAC a zbytek řetězce je shodný.
Tedy pokud se jedná o stejnou nahrávku ve stejné kvalitě (datový tok).
u c) je to jasné, tam to bude vždy horší díky analogovému harakiri před vstupem do zesilovače.

Ta kvalita nahrávek je bohužel hodně rozdílná, ale zrovna Spirituál považuji za celkem slušně nahranou (např. Antologie 1960-1995). U ostatních jak co. Pravda, třeba Nohavica v Lucerně je výborný. Možné je také to, že se dostává do úzkých tvůj řetězec, nebo prostě monitorový charakter reprosoustav toho moc neodpustí.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 7. 2018 14:55

ForeignerOnEarth píše:A co mě dorazilo úplně, bylo to, že když jsem připojil Sony televizi současně 2 způsoby:
b) Sony KD-49XE9005 -> SPDIF/Toslink -> Project DAC Box S2+ -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
c) Sony KD-49XE9005 -> sluchátkový výstup přepnutý do režimu stereo audio -> redukce 3,5mm - 2x cinch -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
... a jako nejlepší cestu jsem pro příslušnou skladbu použil:
a) mino PC -> foobar 2000 -> USB vstup do Project DAC Box S2+ -> analogový vstup NAD C326BEE -> Sennheiser sluchátka HD 660s
... tak jsem čekal:
a) zřetelně nejlepší
b) o něco málo horší
c) totální průšvih a hnus
A na řadě kvalitních skladeb jsem zjistil, že a) proti b) nepoznám vůbec a c) je horší slyšitelně, ale ne o moc.
Že by ty dražší Sony televize tam dávaly lepší převodník nebo prostě mám mizerné uši?
Mám intenzivní dojem, že se poslechově za chvilku přizpůsobím čemukoliv a že prostě mozek milosrdně udělá i z mizerné nahrávky dobrý dojem. :-)

V první řadě bych hlavně testoval buď kombinaci NAD C326 + Xaviany, nebo Arcam + HD660 a ne NAD C326 + HD660. Stereo zesilovače mívají nezřídka sluchátkový výstupy doslova mizerný. Měl jsem NAD C316 a i obyčejnej Audinst HUD-mx1 hraje na sluchátka líp.
anonymni

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 7. 2018 15:54

Já jsem tam ta sluchátka dal právě proto, že jsem si řekl, že Sennheisery jsou zvukově mnohem lepší, než Xaviany, takže pokud chci slyšet rozdíl, zjistím ho ve sluchátkách, i když normálně do NADu nikdy ta sluchátka nedávám. Ovšem měl bych to testovat právě na tom, na čem to budu poslouchat, tedy na Xavianech. Jasně...
Ty články o subwooferech jsou pěkné a pokud se barva těch basů trochu přiblíží té barvě, co slyším v Sennheiserech, tak budu spokojený. Ale samozřejmě i když basy ve sluchátkách jsou slyšet hodně odspoda, tak ten zážitek je z beden pochopitelně podstatnější, protože to dělá ten prostor a ten vzduch atd.

-- 16. 7. 2018 17:00 --

tombas: jasně, poslouchal jsem stejné nahrávky spuštěné televizí i z počítače a byly to flacy z CD-ček. Jenže jsem byl tak naočkovaný propagátory foobaru 2000, že jsem očekával, že USB - WASAPI prostě je skvělá cesta, zatímco Sony televize to nějak zmrší i v té digitální podobě. Jenže stačí na televizi povypínat takový ty kraviny jako ClearAudio+ a prostorový zvuk a různá vylepšení a jakmile to člověk dostane do nemodifikovaného stavu, tak to fakt zní stejně jako z foobaru. Naštěstí, protože pak vlastně můžu ušetřit za 4K externí grafickou kartu k PC, protože prostě budu kompiláty 4K fotografií a hudby v max. kvalitě pouštět hezky přes Kodi na televizi a když obejdu foobar, tak mně to nepokazí zvuk. Ale chápu, že foobar 2000 a WASAPI jsou hlavně zbraně proti Windows mixéru a Sony TV tyhle nectnosti Windows nemá.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 16. 7. 2018 16:00

ForeignerOnEarth píše:...
Že by ty dražší Sony televize tam dávaly lepší převodník nebo prostě mám mizerné uši?
...


starší píše: ...
K rozdielu zvuku prevodníkov len krátko, áno keď má človek šťastie na porovnávané modely tak nejaký rozdiel počuje /možno v sluchatkach je rozdiel zvuku zretelnejšie počutelný/, ale myslím si, že zvuk DAC-ov viac ovplyvňuje osadenie súčiastkami za čipom ako ten čip samotný, proste naladenie zvuku výrobcom, mohol by som sem dať extrémny príklad kedy hrali prakticky nerozoznatelne dva asi cenovo neporovnatelné prevodníky, ale na čo by to bolo dobré, keď niekto velmi chce počuť rozdiel a verí tomu, tak ho počuť bude ... a tak to má byť ... :hm :-)
...




Tak aby si sa necítil výnimočný :-) , Panasonic TV --- optika do Primare i 22 /chip Burr-Brown PCM 1792/ vs. Panasonic TV --- jack 3,5 mm/cinche z TV sluchátkového výstupu do Primare i 22 /analógový vstup/ --- nemenované stĺpové bedne povedzme nižšej cenovej kategórie, rozdiel vo zvuku po nutnom nastavení rovnakej hlasitosti oboch vstupov, veškerý žádný ...

P.S. ovela viac ma trápi prečo sa mi z ničoho nič na USB klúči poškodila nahrávka, alebo prečo skoro vždy a asi aj všade /doma, štúdio, u kamaráta, atď/ zvyknem po nejakom čase počuť viac ľavý alebo pravý kanál, proste stratím stred a ešte niečo iné by sa našlo ...
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 7. 2018 16:26

Dřív jsem poslouchal, ale poté, co jsem absolvoval tohle martýrium výběrů a zkoušení a hlavně i různé zrady ve formě poruch DragonFly a různých zákeřností, které si člověk i způsobuje sám, tak už spíše s obavami analyzuji, než poslouchám. No a logicky se to vymstí, protože zastavím skladbu kvůli nějakým divným zvukům a hledám možnou poruchu, abych pak zjistil, že ten artefakt prostě v té skladbě je a nikdy jsem si ho nevšimnul. :-D
Nejvíce jsem vyděšený z různých cvaknutí, prasknutí, to už si říkám a jéje, ten nový převodník je zase vadný nebo reproduktory se sypou či překlesané dráty, .... :-D
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 16. 7. 2018 17:07

Treba sa vykašlať na hladanie zariadenia, ktoré by malo tabuľkovo hrať špičkovo a ktoré je poskladané zo sci-fi komponentov a podobne. Ja osobne som hľadal zariadenia, ktoré budú mojim ušiam robiť radosť. Takže buď sa mi niečo páči a baví ma to počúvať alebo nie. Žiaľ, čím lepšiu zostavu budeš mať, tým viac budú nastavovať zrkadlo. Zlá nahrávka bude znieť zle, perfektná nahrávka bude znieť božsky. Mne sa podarilo naraziť na repro, ktoré zahrajú skvelo snáď aj škrípanie vidličky po tanieri. A nepočul som zatiaľ nič, čo by ma donútilo sa vôbec lemn zamyslieť nad ich výmenou. Ale než som sa k nim dostal, mal som doma repro ktoré hrali niečo dobre a niečo zle. Paradoxne som za to rád, pretože som tak objavil množstvo kvalitnej hudby, ktorú počúvam doteraz.

No zasa som zo seba vyklopil kopu zbytočných slov. Podstatou toho čo som chcel vlastne povedať je to, aby si si hudbu užíval a neobmedzovala ťa nejaká honba za fiktívnym hi-fi grálom.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 16. 7. 2018 17:40

A proto posloucham na "lampach" a nemam uz roupy porad neco menit, max. prehodim par elektronek coz vychazi vyrazne levneji. Panelak neni problem, kdyz jsou poradne bedny, ktere u poslechu "nehraji" i celou ozvucnici, proto co....vazim hifi na kila :).
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Herrer77 16. 7. 2018 17:45

zino333: S tím, že na dobrých repro budou hrát špatné nahrávky špatně, s tím tak úplně nesouhlasím. Moje zkušenost je taková, že schopné repro dokážou z mizerné nahrávky vytáhnout tolik informací, aby obsah dával aspoň nějaký smysl. U mě to bylo vždycky takhle - průměrný bedny jsem musel krmit super audiofilskýma nahrávkama, abych si obhájil, kolik jsem do toho zase ***** a oblíbený, loudness war poznamenaný kapely jsem mohl poslouchat jen na sluchátkách. Takže vlastně přesně obráceně, než naznačuješ ;-)
HQPlayer - RME ADI-2 DAC - Creek Evolution 50A - stavěné regálovky
Herrer77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2018 17:55

Musím souhlasit. Vykašli se na analýzy, pusť album, zavři oči, zhasni a ponoř se do hudby takové, jaká je, se všemi nedokonalostmi i nádhernými momenty.
Mě dokážou znovu a znovu fascinovat jemné nuance, které jsem třeba předtím neslyšel, ruchy na pozadí, chvění kolem strun nástrojů, dech muzikantů...
Dohromady to tvoří zážitek, který tady většina z nás hledá. Neustálé přepojování a hledání ještě o fous dokonalšího zařízení je nekonečná cesta do pekel.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků