Repase výhybek Infinity 61 Mk.II

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 17. 8. 2017 09:45

EKKARE měl jsi pravdu, že měnit bez měření je asi konina - ukazuje se že moudra toho borce asi zaostávají za realitou minimálně v tom, že elektrolity jsou po deseti letech hin. ESR jsem neměřil (když mě navedeš jak, pro zajímavost změřím), ale kapacity jsou v tolerancích v pořádku. Dále pak vyměnit výškovou sekci je parádička, ale větší kapacity ve středové sekci už vyžaduje pořádný válce. Vypadalo to, že jeden C budu muset dát na drátky někam do ozvučnice.. ale nakonec se tam nevlezl (na plošňáku neprolezl dírou v ozvučnici) ani ten menší ze středový sekce a museli jít na drátky oba.
A výsledný rozdíl zvuku - naštěstí nedošlo k degradaci. Subjektivně se možná trochu zjemnily sykavky, nebo to je jen hlava - kdyby to někdy vyměnil a já o tom nevěděl, tak na 99% nic nepoznám.

Původní představa:
a.png


Výsledný:
b.png


ještě pro představu o velikosti :-)
c.png
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 8. 2017 11:43

No, a to je zrovna docela fest chyba - ty dlouhý dráty vedený ke svitkovým kondům se chovají jako PARAZITNÍ indukčnost a budou mít nedobrej vliv na výslednou charakteristiku ... Když už se ti tam nevešly na prostrčení vcelku na desce, dělá se to bohužel tak, že se deska strčí do reprobedny bez toho kondíku, ale s připravenýma dírama - vevnitř se do ní přidá připravenej kondík s předem naohýbanýma vývodama a potom, co se deska s výhybkou přidrží u díry po basáku, kondík se dopájí do desky. Občas se to dá zvládnout v jednom člověku (třeba pomocí provázku nebo vlasce, kterým se přitáhne deska dočasně zevnitř k díře, abys měl možnost volnýma rukama pájet), někdy holt ani provázek nepomůže a musí se to dělat "dvojčlověkovitě" = s pomocníkem, kterej to prostě přidrží. Nevýhodou je, že takhle učuněná výhybka se při každý další demontázi musí znovu rozpájet = ten kondík se musí odpojovat ...

No a na měření ESR jsou speciální měřáky - je to jednodušší, než měřit ekvivalentní sériovej odpor substituční metodou pomocí nf milivoltmetru, miliampérmetru a generátoru 1kHz, protože se to musí měřit střídavým proudem. Jeden z nich je mezi reprákovým lidem poměrně hodně vyhlášenej, používají ho i profi servisáci - jedná se o "zajícometr", což je právě speciální mikroprocesorem řízenej měřák od pana Miloše Zajíce z Peček, kterej ho jednak navrhnul, druhak ho prodával a prodává doteďka jako stavebnici - http://zajic.cz/esr/esr.htm .
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 17. 8. 2017 14:20

Ale to se dá říct stejně tak o reprokabelu, kabelech k repráku uvnitř, nebo tady je to jiné a větší problém?
Dobrá, na ESR zatím kašlu, ale pak zapátrám, v práci tuším máme takovou mašinku na měření indukčnosti a kapacity a ta to asi bude umět, ale ted na to tady není čas.
Ale ještě jedna věc.. odpory na výhybce mají mít dle barevného kódu 2,5R jestli správně dekóduju, oba mají ale 1,7 Ohmu. To by se mohlo projevit utlumením jisté části rozsahu středu, ne?
r.png
r.png (101.33 ) Zobrazeno 3660 krát
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 8. 2017 17:28

A ty odpory jsi měřil vypájený aspoň na jednom konci, nebo v zapojení? Uvědom si, že další paralelně k odporu připojená vodivost, byť by byla sebemenší, podle vzorečku o paralelním spojení impedancí o dost snižuje skutečnou hodnotu odporu ... Jinak ten vliv parazitní indukčnosti se právě projevuje v tom bezprostředním spojení s kapacitou - tam vzniká lokální sériovej RC článek, kterej má svoji vlastní rezonanční frekvenci a může tak ovlivnit celkovou charakteristiku tím, že na ní učuní zub (v podstatě je jedno jestli kladnej nebo zápornej - skoková odchylka je vždycky problém) - uvědom si, že těma kondíkama ve výhybce prochází jen část celýho spektra - právě ta "vyseknutá" část frekvencí jen pro jeden reprák ... A když se změní její přenos a nezmění se stejně i přenos zbejvajících frekvencí, bude to dělat problémy.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 17. 8. 2017 19:52

No měl jsem je odletovaný (důkladně odsáto) , ale zůstaly přilepený lepidlem k plošňáku (vývody v díře), tak nevim na 100% jestli tam nebyl trochu svod na cestu na desce. Nechtělo se mi je vyškubávat. Takže to není měření úplně 100% tak asi vlastně radši nic..
Tak to nakonec asi dopadne tak, že tam vrátím bipoláry.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 17. 8. 2017 22:47

Pffuuuf to je docela složitá problematika, když si mám odpustit zjednodušující, ale zárověň pěkně debilní radu typu - dej tam tohle, hraje to líp.

Kdysi dávno, bude to tuším tak 10 let jsem taky na audiowebu (možná to byl tenkrát ještě amplion nebo co) dostal radu, že mám taky vyměnit elektrolit v serii s výškáčem za svitkáč a že místo plastové ozvučnice mám pro repro postavit ozvučnici z MDF nebo tak něco a dát nový BR a blabla bla....
Tak jsem to udělal, designová změna k lepšímu, jestli tam byl rozdíl zvuku, tak spíš daný mým dobrým pocitem z odvedené práce, než čímkoliv jiným.

Vlastně koukám, že mini článek mám ještě na webu:
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/repro_repas.php
Tak je to už 11 let skoro :-).

Z dnešního pohledu, kdy o tom něco vím, tak bych v zásadě doporučoval kondenzátory ve výhybce za lepší nevyměňovat. Ony jsou svitkáče po všech stránkách kromě ceny lepší, nicméně velkovýrobce pravděpodobně počítal s s negativními vlastnostmi bipolárních kondenzátorů, tedy zejména s ESR, které se uplatní nejvíce. Tzn bipoláry v serii s výškáčem zároveň ten výškáč utlumují stejně jako rezistor zapojený v serii. Výměna pak způsobí, že výškáč a střeďák budou hrát hlasitěji, takže vlastně pak poslechově ubyde basů.

Může to být žádaný výsledek, pokud by ty původní elektrolyty byly odborně řečeno v hajzlu, ale to po 10 letech ani tak moc nehrozí, až tak po 20 letech.

Měřit kapacitu starých bipolárů ve výhybkách nemá dle mých zkušeností příliš smysl. Ty kondíky jsou ve výhybkách většinou minimálně zatěžované a konkrétně bipolární kondenzátory kapacitu s časem někdy dokonce zvyšují. Důležité je měřit ESR, což měří až pokročilejší měřící přístroje, které pravděpodobně nemá k dispozici ani nikdo z tvých kamarádů.

Co se těch dlouhých přívodů k velkému kondíku, tak ty se uplatní jako indukčnost na vyšších frekvencích, kde to bude mít nejdřív rezonanční frekvenci a pak se z toho kondíku stane cívka na ještě vyšších frekvencích. K tomu ale odhadem dojde tak na někde ve stovkách kHz a to ještě horních stovkách kHz. Odhadem, změřit by se to dalo a taky se to dělá, ale v tomto případě - koho to zajímá - nikoho. Kondík na středech tento velký se uplatňuje svojí funkcí maximálně do cca 1kHz.

Tzn. moje rada zní se v žádných reprácích bez měření nehrabat a radši šetřit na nové lepší a staré prodat přes bazar. Tzn. nevíš-li co a proč chceš udělat přesně sám, tak to raději nedělej, bude to pravděpodobně horší.
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 18. 8. 2017 08:38

Rozhodně nepozoruji, že by basové pásmo zanikalo..
Takže ty dlouhé dráty výslednou charakteristiku stejně neovlivní jo?
Tady máte změřené kondy ze středové části. Zdá se, že jsou v dobré konvici. (první číslo je kapacita a druhý je ESR)
cond.png
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 18. 8. 2017 08:56

Dlouhé dráty neovlivní.

Naměřené ESR u kondíků je úplně v pohodě. A malé. Těch 15 µF je na výškáči? Tam by měl být asi spíš nějaký menší kondík ne? Menší kondíky mívají větší ESR.
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 18. 8. 2017 09:13

Ten výškový jsem jsem neměřil, ten má 3,9µF - ještě ho teda kdyžtak změřím, at máme kompletní tabulku. Tam ale počítám, že ho tam nechám - nejsou s ním žádné mechanické komplikace co se týče velikosti a navíc mám pocit, že výšky jsou teď trochu příjemnější, tak jsem ho vynechal z měření.

-- 18. 8. 2017 10:26 --

Tak ty výškový jsou taky v pohodě - na 10kHz mají 3,9 a 3,78µF a ESR 0,22
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 18. 8. 2017 10:51

Jinak CHECKU, hezký projekkt s těma bedýnkama od PC, to by mě nikdy nenapadlo, zkoušet něco dělat s takovým krumplem :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 18. 8. 2017 15:11

To já zase jedinej kondík, kterej by měl smysl a vliv na zvuk, by byl ten co je v serii s výškáčem.

Basový bipolár neuslyšíš, středový pravděpodobně minimálně. Asi to není žádná highend bedna, kde by bylo slyšet všechno.

No to byl tehdy sranda projekt, ty ozvučnice ještě mám v v garáži.
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 18. 8. 2017 16:45

No však, jakože jsem počítal, že na výškách nechám ten svitkovej. Tak jsem ani neměřil ty vytažený bipoláry z výšek, pač nehrozí, že bych je chtěl dávat zpět.

Není, normálka 3 pásmo s PC velmi rozporuplnou... někde do dočteš, že kolem 30- 40k, někde zase píšou že do Německa se dodávali za neuvěřitelných 15k cca... Kdo ví... :)

Zajímavý experiment ;-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 8. 2017 05:20

Don Diablo píše:...
On paradoxně může dělat problém i elektrolyt na basech. Setkal sem se s tím, že mi přinesl týpek bedny Quadral to snad bylo, že mu odžahly zesilovač. Sem říkal že to je blbost, tak do toho vlezle a ten bipolár se šlusnul rázem měl dvojnásobnou kapacitu (myslím místo 50uf měl 100uf) a průšvih byl na světě.
Čili další poučení by mohlo být, elyt na výškách ti šlusne výšku, elyt na basech ti šlusne zesilovač. Samozřejmě, že ta pravděpodobnost je ale hodně malá.
....
Teda větší blábol jsem snad nečet od doby působení soudruha Lžiučitele Federmanna na tomhle fóru. Zkoušet tady tvrdit, že "šlusnutej bipolár měl rázem dvojnásobnou kapacitu", to je platprdovina jak vyšitá. Tady zcela zjevně někdo nemá ani ánung o elektronice a bohužel ani o elektronickým slangu, ale bude se sem i se svýma blbostma opakovaně cpát voknem, i když ho dveřma 25x vyhodili.
Prosím všecky znalce elektroniky, aby tohle Platprdovo tvrzení neopravovali ani nevysvětlovali, jen ať se v tom plácá sám - naopak od něj žádám okamžitý vysvětlení použitejch pojmů, jinak večer letí všecky jeho kydy bez milosti do Koše.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod krmelec 19. 8. 2017 12:26

To je jasné, byl to čínský vynález nového kondíku :-)

https://www.google.cz/search?q=cinske+k ... RhuSGWiDaM:
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 8. 2017 15:17

Don Diablo píše:elektrolyt může býti i unipolár, jehož šlusem vznikne kond s dvounásobnou kapacitou :-)
šlus zavřít, skončit, konec
utrum/ šmytec, odporoučet se/ odejít/ vypadnout/ padat/ zákaz dalšího prodeje aj.
uzamčení
- viz amen, basta, padla
Jo, tímhle jsi to finálně šlusnul, platprde. Letíš, Trepifajxl hadr.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků