Zapojit5.1 - ano či ne?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pavlos23 18. 4. 2017 17:57

AVR mám Pioneer VSX 821, SUB taky (Magnat BetaSub 30) a předky mám jen regálovky levné Heco Victa 301, ale půjdu do něčeho od Wharfedale či Tannoy.
Určitě upřednostňuji filmy.
Asi kabely necháme vytáhnout pod gauč a uvidíme podle sedačky, jestli dám 3.1 a nebo 5.1
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 19. 4. 2017 10:59

Já to mám řešené tak, že mám přivedené surrondy pod lištou v podlaze a vytažené do zdi, cca 20 cm vysoko a tam mám krabici. Ke krabici vedu kabel 4x2,5 mm a mám v krabici na boku na jedné straně 4 zdířky na banánky ( dva na surrond a dva na Backsurrond. Když budu poslouchat film, tak si zapojím boční surr, nebo když chci 7.1, tak si zapojím i zadní. Je to tvé volbě a když budeš poslouchat jen muziku, nebo budeš mít děti v obýváku, tak surr i Backsurr uklidíš a nemáš na zemi žádné kabely a bedny. Jinak u lepších AVR je kvalitní nahrávka i ve zvuku surrond 5.1 a je to pecka. Dokonce i normální stereo ti pořádné AVR rozdělí do 5.1. Já jedu přes DSP mode klasiku přes Orchestra, akustickou muziku přes Unplugget a Rock, Blues přes Studio mix a je to maximální pecka. Je to věc názoru. Kvylitní stereo stejně do 50 tisíc nepostavíš:-))

-- 19. 4. 2017 12:01 --

Pavlos23 píše:AVR mám Pioneer VSX 821, SUB taky (Magnat BetaSub 30) a předky mám jen regálovky levné Heco Victa 301, ale půjdu do něčeho od Wharfedale či Tannoy.
Určitě upřednostňuji filmy.
Asi kabely necháme vytáhnout pod gauč a uvidíme podle sedačky, jestli dám 3.1 a nebo 5.1


Jestli máš dobré regálovky a dobrý sub, tak nepotřebuješ dobré sloupy na kino. a jak jsem psal stereo je o cenovém kompromisu :-D :-D :-D
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Pavlos23 19. 4. 2017 18:36

Mám 4 varianty. Asi nechám lištama natahat kabely na všechny varianty a ozkouším. JInak to asi nepůjde
Přílohy
repro.jpg
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 20. 4. 2017 11:17

Ja by som volil alternatívu na obrázku vpravo hore. Surroundy dal na stenu na úrovni poslucháča a nechal skalibrovať.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shamp1x 20. 4. 2017 14:34

Nejjednodušší a asi i nejefektivnější bude varianta v pravo nahoře jak píše kolega.

V podlaze bych natáhl chráničku, kterou bych vyvedl nahoře ve stěně v krabičky, do které by se píchly banánky. Bude to asi i lépe vypadat než tahat kabeláž až k repru tzv. "na prasáka".

Následně je nutná kalibrace buď skrze mikrofon a nebo manuálně.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavlos23 21. 4. 2017 06:11

Jenže tato varianta je na nic v tom, že to levé repro by bylo na stěně, kde bude termostat, vypínače a nic jiného. Takové dost rušivé a na stojanu by to tam asi i překáželo. Mě osobně přijde nejlepší varianta poslední, dát je za sedačku do stropu.
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod racek 21. 4. 2017 09:41

za mě taky dvojka /sám to tak mám/ u čtverky bych se bál že to bude nepřirozené když půjde zvuk shora.
Ranní ptáče dál doskáče, víc sežere a dřív chcípne.

***FCUK OF SHELL***
racek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 21. 4. 2017 09:44

Zvukově bude jednoznačně nejlepší varianta vlevo nahoře. Varianta vpravo nahoře jen o trochu zvukově horší, ale instalačně jednoduchá a nevadící provozu domácnosti.

Ostatní dvě bych vypustil.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 21. 4. 2017 12:29

Suhlas s Petuldom. To je presne, co som ti navrhoval uz davnejsie, dat to takto asymetricky na steny. Dnes sa daju zohnat pekne nastenne repro, ktore maju hlbku cca 10 cm a vyberies si farbu podla steny, takze tam vobec nebude rusit. Skor naopak, moze tu stenu "dotvorit" ako obraz.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dkdkdk 21. 4. 2017 17:14

Petulda píše:Zvukově bude jednoznačně nejlepší varianta vlevo nahoře.


Mně to zase přijde jako nejhorší z těch 4 vyobrazených :-D . Máš to vyzkoušené?
I když budu koukat/poslouchat sám, sedět ve středu sedačky, tak jak regály na stojanech, tak případné sloupky, budou stále v malé výšce od hlavy a při každém výraznějším zvuku v 5.1 mixu ti ho takto umístěná bedna napere nekompromisně do ucha. A to už vůbec nezmiňuju to, že při koukání ve dvojici, nedejbože trojici se osoby vlevo/vpravo posunují blíže k jedné bedně a druhou mají blokovanou osobou vedlesedící :hm .
Efektové repro má vytvořit dle mě široké pole zvuku, které doplní přední reprosoustavy a dovyplní místnost zvukem, který nebude směrově definovatelný=nebudeš moci ukázat rukou "odtamtud to teď hraje".

Osobně bych si vybral dolní levou, kdy si můžu pohrát s výškou zavěšení nebo podložení stojanů/sloupků nebo dolní pravou, ale s tím, že bych repro posunul dál za sedačku. ...samozřejmě před montáží otestoval "jak to hraje", to asi nemusím ani zmiňovat.
Horní pravá by také ušla, ale sedačku bych šoupnul dopředu, i když je prostor opět omezující a chtělo by to alespoň vzdálenost od posluchače k efektům stejně velkou (ne-li větší) jaká je vzdálenost k centru.

...ale vše jsou to jen dohady bez znalosti "Pavlosových" preferencí. Třeba se mu bude líbit nechat si repro šeptat přímo do ouška :-)
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 21. 4. 2017 19:14

dkdkdk popsal úskalí umístění repro hned u sedačky velmi dobře. Pro vytvoření optimálního obklopujícího zvukového pole by měly být efektové reproduktory od té sedačky trochu dál a především výškově umístěny nad ušima. viz doporučení na stránkách Dolby https://www.dolby.com/us/en/guide/surro ... setup.html
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 21. 4. 2017 21:30

dkdkdk:
Ano, s vetsim poctem sledujicich nez 1 mas pravdu. Vyzkousene to tak mam, ale pravda, ze jen v 1 cloveku.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pavlos23 22. 4. 2017 00:33

Osobně dávám za pravdu dkdkdk. Při 5.1 má být zadní repro jinde jak vedle hlavy. U 7.1 už by to problém asi nebyl. Já osobně si myslím, že zadní repro ze stropu, cca 50-70 cm za sedačkou by mohlo vytvořit doplňující složku perfektně a mohlo by se to tak nějak prostorově rozložit.
Přeci jen jde o surroundy. Případně ta varianta poslední s tím, že by se repro umístilo asi někam ke stropu. Možná že by MCAAC kalibrace pomohla. Jen se obávám délky kabelů a třeba zpoždění
Pavlos23
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 22. 4. 2017 13:23

Pavlos23 píše:Jen se obávám délky kabelů a třeba zpoždění

Vieš o tom, že elektrické pole sa šíri rýchlosťou svetla a že zvuk sa v bežných podmienkach šíri rýchlosťou zhruba 330-340 m/s? Obávam sa, že nadprirodzené schopnosti nemáš. Či?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pavlos23 22. 4. 2017 23:48

Už nebudu nic vymýšlet. Dám buď 3.1 a nebo 5.1 se zadky do stropu. Nevím, jestli ty efekty ve finále vůbec stojí za takové starosti. Stejně kvůli malým dětem to třeba nebudu stejně ve finále zezadu slyšet, když budou spát a budu to mít ťišeji.
Pavlos23
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků