Soundbase (Sounddeck / Soundbar)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mishak11 28. 3. 2017 12:13

Zdravím všechny nadšence,

rád bych vás poprosil o radu ohledně výběru soundbase k TV. Při pročítání starších temat má většina uživatelů k soundbarům velké výhrady (např. JohnyBuchar :-) ). Jak se ale tváříte na soundbase / sounddeck (nevím, jestli je v tom kromě pojmenování ještě nějaký rozdíl)?

Bohužel nemám místo na repro + zesilovač/AVR. I SW nemám moc kam umístit, takže z prostorového hlediska je samozřejmě soundbase skvělá volba. Navíc mám místo v polici po vyřazeném DVD přehrávači.
Zdrojem přehrávání bude TV, resp. externí HDD připojené k TV a sloužit bude na filmy a hudbu.

Nejsem audiofil, takže moje sbírka obsahuje v drtivé většině MP3 (byť se snažím mít soubory s bitratem 320 kbps).

Po nějakém vyhledávání jsem se dopracoval k těmto modelům:
*****************************************************************************
Cambridge Audio TV5 v2 cena cca 12.000 Kč
Bose Solo 15 II cena cca 14.000 Kč
Canton DM 55 cena cca 16.000 Kč

Můj cenový strop byl původně 14.000 Kč, ale nakonec jsem přibral i toho Cantona, protože hodnocení a recenze mluví výrazně v jeho prospěch. Máte někdo s těmito kousky zkušenost? Rád bych si je všechny nejdřív poslechl, ale nejsem si úplně jistý, jestli k tomu budu mít příležitost. A nerad bych koupil zbytečně draho nebo naopak nešel do kvalitativně "horšího" kousku, když cenový rozdíl už není tak výrazný.

Děkuji za názory, případně tipy na jiné kousky.
mishak11
mishak11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mishak11 23. 5. 2017 09:51

Opět všechny zdravím.

Bohužel se mi nedostalo odpovědi, takže jsem nakonec prostě a jednoduše sám něco vybral. Tím něčím byl nakonec soundbase Canton DM 55, který jsem měl možnost pořídit za 9.990 Kč.

Rozhodně nelituji pořízení tohoto kousku. Samozřejmě, že v porovnání s klasickou stereou soupravou se to měřit nedá, ale to fakt nemá být účel. Z mého pohledu je důležité to, že je to vlastně jen reprák, který k TV připojíte a nemusíte pořizovat více (drahých) komponent.

Co se zvuku týče, tak soundbase hraje prostě skvěle. ^^ Nic nechrastí ani nedrnčí. Vše je popsáno na webu v mnoha recenzích a v podstatě se s nimi stotožňuji. Zmínil bych jen tři věci, které by mohli případně někoho zajímat.

1. Soudbase sice disponuje funkcí, kdy se umí automaticky zapnout/vypnout podle toho, jestli na vstup přichází nějaký signál nebo ne, ale v mém případě to neplní účel tak, jak bych si představoval. Multimediální obsah přehrávám rovnou z TV a při přechodu do multimediální části z TV žádný výstupní audio signál nejde, takže se soundbase vypne. Jakmile pustím hudbu nebo film, soundbase se zase zapne, ale je tam samozřejmě prodleva, což je trochu nepříjemné. Je to detail, ale někomu by to mohlo vadit víc. Já se prostě spokojil s tím, že jsem automatické zapínání/vypýnání deaktivoval.

2. Přestože basy jsou pro mě v bytě dostatečné, v rodinném domku bych chtěl asi trochu víc a to hlavně u filmů. Nicméně i toto lze vyřešit a to pořízením subwooferu, např. Canton AS 85.2 SC nebo Canton SUB 80.2. Jsou to ale další peníze navíc...

3. Jak se mění jednotlivé skladby žánrem nebo jednotlivá videa nastavením, musím často upravovat basy a výšky, případně přepínat mezi režimem stereo a surround. Ale to plyne z toho, že většina souborů je "každý pes jiná ves".

Kdyby někoho zajímalo něco konkrétního, dejte samozřejmě vědět, rád dotazy zodpovím. ;-)
Jinak je možné toto vlákno uzavřít.

LOCKED
mishak11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 23. 5. 2017 20:02

Tuto plastoblitku bych nekoupil ani za 5000Kč, natož 10 nebo nedej bože 16 000Kč! Je to jen wojeb na peněženky spotřebitele. Prosím LOCK :D.
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 23. 5. 2017 20:28

Nediv se, že se ti odpovědi nedostalo. Za 10 tis. se dal pořídit bazarový stereo zesilovač a regálové bedny, případně aktivní monitory se zvukem, který by tonhle 5kilový plastový hromburácedlo s 10cm basáky zašlapal do sklepení. Proto tě ve tvém záměru nikdo nepodpořil.

K tvému hodnocení:
1. To je hodně nedomyšlené. Ve výsledku máš tedy ovládací komfort shodný se zesilovačem a regálovkama.
2. Jaký je probůh rozdíl v nároku na objem a kvalitu basů (z 10cm basáčků!) mezi obývákem v paneláku a v domě?
3. Nutnost neustále upravovat zvuk neplyne ani tak z různých přehrávaných souborů, ale především z nekvality zvuku toho udělátka - různá hudba si různě (ne)sedne s jeho zvukovou nekvalitou. Tím si prošla drtivá většina lidí, kteří začínali na úplném low-endu, kde furt něco upravovali. Postupně aparaturu zlepšovali a zvuk upravovali míň. Až se dostali ke slušně hrajícímu aparátu kde na korekce ani nekouknou (nebo kde korekce ani nejsou, protože prostě nejsou potřeba).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 5. 2017 15:08

mishak11 píše:...
Jinak je možné toto vlákno uzavřít.
LOCKED
Bez nároku - jsme v diskusním fóru, pokud diskuse nevybočuje z Pravidel,
zamykat se nic nebude, protože vlákno slouží k informování i ostatních lidí, který se můžou se svýma příspěvkama nebo dotazama připojit.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod trent 25. 5. 2017 21:19

To vlákno zde bylo 2 měsíce. To jste mu mohli poradit, než to teď zkritizovat dle hesla po bitvě každý generál. ;-)
Na dva díly vodíku, vždy jeden díl kyslíku. To je nápoj pro bohy, postaví tě na nohy.
trent
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 26. 5. 2017 08:03

Já jsem vlákno zaregistroval až v květnu a mj. jsem reagoval na mishakovy zkušenosti se soundbarem. To by před jeho nákupem moc nešlo :-).

Na soundbary tady mám dlouhodobě konzistentní názor, psal jsem o tom několikrát včetně důvodů, takže ani pro ono přísloví o generálovi po bitvě nevidím moc prostoru.

A měl bys i něco k tématu :-)? Zkušenosti se soundbarem vs aktivní repro vs zes+repro, jejich zvukem a porovnáním? Konkrétní poznatky proč a pro koho to či ono?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mishak11 26. 5. 2017 08:18

> Petulda:
Takže jsi počkal, až si něco pořídím, abys pak mohl ukázat, jak jsem to udělal blbě? Já nežádal o podporu, ale názory, rady, zkušenosti.

Ale abych odpověděl na jednotlivé body.
1. To nebyla chvála, ale kritika. A promyšlené nepromyšlené...no, nenapadlo mě to a ani nevím, jak bych to jinak vyzkoušel. :hm Každopádně tohle záleží na zdroji zvuku, jestli to mají jiné TV už jinak, tak ten "komfort" bude "větší". HDMI ARC s DVD fungovalo dobře, ale tím ten Canton narozdíl třeba od Cambridge Audio nedisponuje. Každopádně bych tím rád upozornil ostatní, aby si tohle pokud možno nějakým způsobem ověřili (pokud to pro ně má toto kritérium nějakou váhu).
2. Nároky jsou stejné, ale možnosti toho, co si můžu dovolit jsou jiné. V rodinném domku si vše pořádně ohulim, ale v paneláku kvůli sousedům těžko. Takže u filmu by se mi SW líbil, ale místo na něj nemám, finance taky ne a i kdyby ano, tak bych si to do paneláku prostě nepořídil.
3. Tomu bych věřil, ale chápu to tak, že by jsi třeba pro jazz, rock, klasiku, metal, d'n'b i film pokaždé zvolil stejnou aparaturu? Já si i na tátově kvalitní aparatuře Technics + Canton s basy rozhodně hraju i tak. Ne vše mám v kvalitním zdroji, tak si tímhle pomáhám. A protože poslouchám různé žánry, tak po elektronické hudbě u většiny všeho ostatního musím basy zase stáhnout.

Jak už jsem psal, nákupu rozhodně nelituji. :-] Snad toto tema někomu pomůže při rozhodování se, jestli zvolit soundbase nebo jít raději do zesilovače s bednami. Nechci tady snižovat kvality právě tohoto řešení, ale prostě ne každý má prostor aparaturu někam umístit. Nemluvě o tom, že spoustě lidem se nechce vymýšlet, jaké bedny k zesilovači pořídit. Rozhodně je ale zvuk teď úplně jinde, než s repráky u TV. ^^

Jestli máte někdo srovnání konkrétních výrobků a jste schopen / schopna to dobře popsat, sem s tím. Mně už to k ničemu nebude, ale někomu třeba ano. ;-)

PS: díky trentovi, že přidal svůj koment
mishak11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 26. 5. 2017 09:53

Tohle vlákno jsem zaregistroval až v květnu. Ale i kdybychom s Johnym napsali v březnu, myslím, že soundbar by sis pořídil tak jako tak. Jsi cílovka a i tyhle produkty mají své zákazníky. Klady takového řešení (jednoduchost zapojení a ovládání, funkce, prostorová nenáročnost, slyšitelné zlepšení zvuku oproti TV) mají pro tebe větší váhu než zápory takového řešení (výrazně horší zvuk než ze stereo beden, byť základních, , menší reálný výkon). Proti tomu nic nemám, je to přirozené a je to prostě tak :-).

1) No vždyť bať. Těžko tohle vyčíst z návodu nebo "si to domyslet", takže je dobré dát o tom vědět.
2) Kvalitní basy přece nejsou jen o tom, že je máš ohulený na max nebo jak nejvíc nahlas mohou hrát :-). Sám zatím bydlím v paneláku a aparaturu mám takovou, že když ji popustím uzdu, chvěje se betonová podlaha v celý místnosti (poměrně velké sloupy + 12'' sub). Kvalitní basy jsou o tom, že hrají plnorozsahově, čistě a s vyrovnanou frekvenční odezvou při jakékoliv hlasitosti - tedy i potichu, při běžné hlasitosti TV, při podkresové hudbě, při klidném večerním poslechu atd. Jedinou výhodou domu je, že můžeš častěji hrát hodně nahlas.
3) Ne pokaždé jinou sestavu. Jednu, ale dobře hrající. Jen jsem reagoval na to, že potřeba kroutit ovládacíma prvkama neplyne z jinakosti souborů, ale z nedostatků sestavy. Ne že by mezi nahrávkama nebyly rozdíly, jsou a obrovské, ale korekcema se špatná kvalita těch nepovedených nedožene, jen zamaskuje, přebije. Smyslem hifi je s co nejmenším zkreslením (co nejlépe) reprodukovat nahraný zvuk. Použití korekcí zkreslení nezmenšuje, ale z podstaty věci VŽDY zvětšuje. Je to vytloukání klínu klínem. U mdle znějící sestavy korekce pomohou k efektnějšímu zvuku (nikoliv ke kvalitnějšímu). A Technics není úplně dobrým příkladem kvalitních komponentů a to i v rámci své kategorie (a doby).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod revellrevell 26. 5. 2017 10:22

tak ja take nejsem uplny nepritel soundbaru - je to neco jako kdysi byly minisystemy - vse v jednom a jednoducha obsluha. Pokud by si to clovek poskladal sam nebo z bazaru, tak se dostane jinam, ale tady uz muze byt problem s mistem - pred televizi je misto vzdy, pod ni a vedle uz ale nemusi.

Muj prvni minisystem stal pred mnoha mnoha lety 10 tis., ted bych za to poridil receiver + 2 bedny (pokud bazar tak plnohodnotne 5.1).
Nebo treba dalsi priklad BW Zeppelin stoji pres 400€, proste jednoducha reseni neco stoji a lide je chteji a radi za ne zaplati.
Mucical Fidelity m3i + Canton Vento 890
revellrevell
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků