Domácí kino - sloupy 5.0 nebo regály 5.1

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vondry87 4. 11. 2016 20:56

Ahoj všem,

blíží se stěhování do nového a při té příležitosti jsem si říkal, že bych pořídil nějaké slušné ozvučení obývacího pokoje. Obývák je propojen s kuchyní a jídelnou - dohromady necelých 50 m2 + je propojen s chodbou. To asi nejsou úplně ideální podmínky pro ozvučení.

Naštěstí nejsem až tak náročný posluchač a do nynějška jsem si vystačil s klasickými sety domácího kina a zas tak moc jsem u toho netrpěl :-)) Do nového jsem ale chtěl pořídit něco trochu lepšího tzn. kombinaci AV receiveru a nějakého lepšího ozvučení. Jsem naprostý laik, něco málo jsem si v těchto dnech přečetl a hlavou se mi honí následující dilemata:

Regály vs sloupy : původně jsem zatoužil po sloupech - ale asi hlavně proto, že se mi prostě líbí. Jenže někde jsem četl, že největší rozdíl mezi regálem a sloupem jsou v podstatě basy. Dále jsem četl, že basy sloupů nedokáží ozvučit větší místnosti než cca 25 m2. Na větší místnosti je subwoofer nutností. Z toho mi plyne, že bez subwooferu se neobejdu. Pokud potřebuju subwoofer, který se postará o basy, tak vyvstává otázka, jestli potřebuju sloupy, které kupuji kvůli basům. Tedy za předpokladu, že je moje domněnka výše správná. Nebo je tento předpoklad mylný a mezi sloupem a regálem je i jiný rozdíl, co se kvality reprodukce týče? Tzn. má smysl pořídit sloupy kvůli lepší kvalitě zvuku a k nim dokoupit subwoofer na hluboké tóny, nebo je to blbost a jedinou rozumnou volbou je v mém případě jít do regálů, protože basy obstará subwoofer a u regálů bych se za totožnou cenu mohl dostat na kvalitnější repro? Koukám, že sloupy jsou nejčastěji 3 pásmové a regálové pouze 2 pásmové. Plyne z toho nějaký zásadní handicap pro regály, nebo se smaže právě tím subwooferem? Nebo pokud by sloupy dávaly smysl a já měl v úmyslu je spárovat se subwooferem, znamená to, že mi budou stačit levnější sloupy (tzn. nižší řada v rámci konkrétního výrobce) opět z důvodu, že o basy se stejně postára subwoofer? Někde jsem četl, že vyšší řady sloupů mají větší repro na basy, což je asi něco, co v případě použití wooferu nepotřebuji?

Ještě doplním, že to chci hlavně na filmy, na druhou stranu si v obýváku sem tam určitě rád pustím i nějakou hudbu, tak aby to nebyla úplná tragédie. Rozpočet jsem si říkal kolem 10 tis. na AV receiver a kolem těch 15 tis. na repro. To by snad sluch relativně nenáročného posluchače mohlo uspokojit. Třeba něco jako toto https://www.mall.cz/av-prijimace-zesilo ... -set-cerna v kombinaci se subwooferem.

Předem moc díky za všechny reakce a hlavně za potvrzení či vyvrácení mého uvažování :-)
vondry87
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petison 5. 11. 2016 14:02

Ty magnáty co jsi postnul jsem slyšel.Na poslech ve stereu nic moc ,hlavně ve středovém pásmu.Ale na kino jsou dobré.Mají dost dynamický zvuk ,dobře basují.Dokážou jít na basech hodně nízko. Kmitočtový rozsah: 19 - 40 000 Hz je to celkem znát.Na kino za tu cenu výborný. Regálové repro v nižší cenové kategorii dokáže oproti sloupům hrát více detailněji ,hlavně ve středovém pásmu a vokálech.Na tak velkou místnost ale jedině se subwooferem.Pak dostaneš lepší zvuk než z levných sloupů.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vondry87 7. 11. 2016 09:07

Díky moc za info. Čím víc se v tom hrabu, tím víc ztracen si připadám.

Dobré referene mají bedny Wharfedale. Narazil jsem ještě na tyto repro, ale nemůžu najít žádné reference:

https://www.hifistyl.cz/Yamaha-RX-V381- ... 0-d702.htm

Mohly by být ještě lepší, než ty Magnat?

Pokud bych se držel regálů, docela se mi líbí tyto, ale předpokládám, že na filmy ok, ale hudba bude asi tragická:

https://www.mall.cz/av-prijimace-zesilo ... o-ht-s5805



Z regálů mě ještě zaujal set Wharfedale diamonds 10.1 + 10.0 + 10.CC + subwoofer

U regálů mám trochu problém, že by byly položené na televizním stolku tzn. i dost blíko u zdi, což je kvůli zadnímu bassreflexu prý problém. A nenašel jsem žádné slušné a zároveň cenově dostupné repro s předním bassreflexem. Řešení by bylo koupit stojany a dát repro do prostoru, jenže při ceně stojánků mi uníká smysl tohoto řešení a místo předních 10.1 by větší smysl dával 10.4. Čímž se dostávám zase na začátek..

To už se dostávám mimo rozpočet, ale pokud by to kromě filmů i slušně přehrálo hudbu (a pokud bych manželce zatajil skuečnou cenu), tak by to mohlo fungovat :-)
vondry87
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petison 7. 11. 2016 15:44

Nejdříve jsem měl regály se zadním bas-reflexem taky na tv stolku u zdi a problém jsem neměl.když jsem si pořídil stojany ,tak zvuk byl lepší.Umístění na stojany zvuk optimalizuje.Levné Yamahy bych nedoporučoval.Wharfedale mají dobré recenze zejména model diamond 220.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků