ADAM A5X "rezonují"?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MiKi_93 20. 3. 2016 15:16

Ahojte,

před pár měsíci jsem si pořídil 2x ADAM A5X pro každodenní poslech hudby/filmů/youtube atd.

Zvukový posun byl samozřejmě o 100 levelů výš, takže jsem žádné mouchy ani nehledal.

Teď jsem ale začal pozorovat, že při určitých tónech v určitých písních (vše FLAC) (asi) rezonují
basy.
Podle mého laického postřehu to určitě nedělá při minimální frekvenci co zvládnou, čili 50 Hz.
Nevím jestli je to prostě jejich "vada" nebo je něco špatně. Každopádně to dělá jak levý tak pravý (zkoušel jsem každý zvlášť)
Není to nic co by mi rvalo koule, jen prostě nemám 100% požitek z některých skladeb.
Nevím ale jak přesně změřit při které frekvenci to rezonuje, jestli třeba existuje nějaký free program na testování frekvencí nebo co já vím?

Repro ovládám přes Audinst HUD MX1.

Díky moc za rady.

EDIT: Tak se zdá, že to dělá někde kolem 115-125 Hz, pak to ustupuje.
Naposledy upravil MiKi_93 dne 20. 3. 2016 15:24, celkově upraveno 1
MiKi_93
Junior

Odeslat příspěvekod dkdkdk 20. 3. 2016 15:20

dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiKi_93 23. 6. 2016 20:24

Zdravím,

omlouvám se za opožděnou odpověď. Neví někdo, čím by to tedy mohlo být?

Jedná se o frekvence někde mezi 115-125Hz, dělá to Foobar i YouTube prostě cokoliv co má zvuk. A dělají to oba reproduktory , takže chyba asi nebude v nich, jedině že bych měl "štěstí" zrovna na 2 vadné kusy. :(

Je to celkem nepříjemné, většina písniček co mají výraznější bassovou linku, způsobuje tento nepříjemný hukot.

Audinst jsem zkoušel provozovat v obou režimech do 300ohm a nad 300ohm, toto na zvuk taky nemá vliv jen je citlivější ovládání hlasitosti. Zapojené to mám přes stereolink.

Všechny "tuning" nastavení ze zadu monitorů mám na 0 dB, totéž mám na potenciometrech zepředu (jak jsem psal tak volume ovládám přes ten Audinst).

Fakt se mi nechce řešit reklamace, pokud to opravdu nebude nutné.

Kdyby měl někdo nějaký tip nebo nápad, předem velmi děkuji.. :) Jsou to moje první "lepší" repro, tak bych o ně nechtěl přijít, když tak pěkně hrají :(
MiKi_93
Junior

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 23. 6. 2016 21:31

Dat pryc od zdi?
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiKi_93 24. 6. 2016 16:49

Asi jsem tím rezonováním myslel něco jiného. Myslím tím to, že při zmíněných frekvencích reproduktory "hučí".

Zde přikládám graf a5x, který jsem teď našel a kde je vidět, že kolem těch 100-120Hz jde "zesílení" až do +6dB i při lowshelf=0dB.

http://www.ixbt.com/proaudio/adam/a5x/lowshelf.png

Pokud dám lowshelf = -6dB, tak se sice téměř zbavím onoho problému, ale také ztratím 6dB mezi 50 a 100Hz, takže bassy budou skoro pryč. :(

No nic jdu to zkusit a poreferuju.
MiKi_93
Junior

Odeslat příspěvekod mistr Oizo 24. 6. 2016 18:15

něhučí ti basreflex? je možný že u takovýchto rádobymonitů prostě není ta badna pořádně odladěná.

doporučuji pustit
https://www.youtube.com/watch?v=mrojrDCI02k
a trochu to osol, uvidíš jestli ten zvuk nedělá vzduch co proudí refelsními otvory
mistr Oizo
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 28. 6. 2016 19:24

Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 28. 6. 2016 20:12

Miki_93:
Při řešení tvýho problému začni tím, že nejdřív popiš, co přesně se zvukem je. A to nejlíp za použití tónovýho generátoru z druhého příspěvku vlákna. Nejdřív píšeš, že něco rezonuje, pak že něco hučí... Nejvýraznější projev se kdyžtak pokus nahrát, ať máme představu.
Pak se uvidí, co je příčinou. Z ní pak vzejde množina případných řešení, jak příčinu problému odstranit, ne jen potlačit nebo přebít.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 6. 2016 11:09

Viděl bych to na tzv. "stojaté vlnění", tj. rezonanci určité složky vyzařovaného frekvenčního spektra vlivem nevhodného uspořádání místnosti (poslechového prostoru).
Můžeš Bedny vyzkoušet v jiné (nejlépe menší a více zatlumené) místnosti?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MiKi_93 30. 6. 2016 23:19

Petulda píše:Miki_93:
Při řešení tvýho problému začni tím, že nejdřív popiš, co přesně se zvukem je. A to nejlíp za použití tónovýho generátoru z druhého příspěvku vlákna. Nejdřív píšeš, že něco rezonuje, pak že něco hučí... Nejvýraznější projev se kdyžtak pokus nahrát, ať máme představu.
Pak se uvidí, co je příčinou. Z ní pak vzejde množina případných řešení, jak příčinu problému odstranit, ne jen potlačit nebo přebít.


Tak dobře, zkusím vysvětlit ještě jednou:

Přes http://onlinetonegenerator.com/ nastavím dejme tomu 80Hz sinus. S hlasitostí NEHÝBU.

Bass je pěkně čistý.

Poté nastavím 100 Hz. Stále je bass čistý a hlavně STEJNĚ HLASITÝ jako při 80Hz
Poté nastavím 115 Hz (frekvence při které problém vzniká). Zvuk (bass) je "slitý", nemá žádnou barvu a hlavně je slyšitelně HLASITĚJŠÍ než při 80-115Hz. Problém pak přetrvává až do cca 125Hz, od 125Hz nahoru je již zvuk v pořádku a opět STEJNĚ HLASITÝ jako při 80-115Hz.

Problémový zvuk bych přirovnal k tomu, když jste třeba v malé místnosti kde jsou kachličky na zdech a na zemi (např. WC). Nevím jestli to někdo zkoušel, ale já jsem osobně zjistil, že při určité frekvenci zvuku (když si na WC z nudy pobrukuju) se zvuk odražený od zdí zesílí (vlny se "sečtou"). To samé se dějě (aspoň tak usuzuji) s mým repro. Už nevím jak bych to jinak vysvětlil.

Jinak všechny místosti máme v bytě cca stejně velké, jedině můžu repro přemístit v té svojí někam jinam.

A k tomu rozložení. Mám je na dřevěných (dřevotřískových) 20cm vysokých podstavcích na stole po stranách LCDčka. Oba monitory na stojanech drží pevně, ale můžu je zkusit i bez podstavců, ať vyloučím jestli je chyba v nich.
MiKi_93
Junior

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 1. 7. 2016 00:13

zkousel si jinej zdroj zvuku nez ten posahanej audist?
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 7. 2016 01:49

MiKi_93 píše:Asi jsem tím rezonováním myslel něco jiného. Myslím tím to, že při zmíněných frekvencích reproduktory "hučí".

Zde přikládám graf a5x, který jsem teď našel a kde je vidět, že kolem těch 100-120Hz jde "zesílení" až do +6dB i při lowshelf=0dB.

http://www.ixbt.com/proaudio/adam/a5x/lowshelf.png

Pokud dám lowshelf = -6dB, tak se sice téměř zbavím onoho problému, ale také ztratím 6dB mezi 50 a 100Hz, takže bassy budou skoro pryč. :(

No nic jdu to zkusit a poreferuju.

Jéžiš lidi, nad čím dumáte - dyť vám to sám naservíroval na podnose!
Ty bedničky mají na těch inkriminovanejch 115-120Hz rezonanci jak prase, 6dB "véskoček" - to už je sakra slyšitelný zvednutí hlasitosti plus to rozmáznutí k tomu...!!!
Ty bedny je buď potřeba rozdělat a jejich vnitřní prostor opatrně vyplnit tlumicím materiálem tak, aby nezasahoval až k bassreflexnímu nátrubku - nejlepší by byl nějakej starej vypelichanej a zřídlej svetr po babičce a podobně, nebo je nutný použít ekvalizér - a ten rezonanční kmitočet na něm stáhnout. Úplně ideální by asi byla pásmová zádrž s úzkým pásmem (čili notch-filter) odhadem 10-15Hz, naladěná na to rezonanční kmitání, ale je dost složitý ji navrhnout dostatečně ostrou, aby potlačovala jen žádaný pásmo a mimo něj aby byl její vliv mizivej.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 1. 7. 2016 15:01

bedne dobre poznam, maju tam peak okolo 2dB, to meranie na grafe nie je uplne presne
zvysok mu robi miestnost alebo umiestnenie
podloz bedne molitanom a daj mi foto ako som chcel
but vytlmis miestnost (dlhsia strana pohltivych paravanov aspon 1,6m)
alebo pouzijes dobry graficky ekvalizer, sluchom alebo s meracim mikrofonom
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MiKi_93 2. 7. 2016 15:39

EKKAR píše:
MiKi_93 píše:Asi jsem tím rezonováním myslel něco jiného. Myslím tím to, že při zmíněných frekvencích reproduktory "hučí".

Zde přikládám graf a5x, který jsem teď našel a kde je vidět, že kolem těch 100-120Hz jde "zesílení" až do +6dB i při lowshelf=0dB.

http://www.ixbt.com/proaudio/adam/a5x/lowshelf.png

Pokud dám lowshelf = -6dB, tak se sice téměř zbavím onoho problému, ale také ztratím 6dB mezi 50 a 100Hz, takže bassy budou skoro pryč. :(

No nic jdu to zkusit a poreferuju.

Jéžiš lidi, nad čím dumáte - dyť vám to sám naservíroval na podnose!
Ty bedničky mají na těch inkriminovanejch 115-120Hz rezonanci jak prase, 6dB "véskoček" - to už je sakra slyšitelný zvednutí hlasitosti plus to rozmáznutí k tomu...!!!
Ty bedny je buď potřeba rozdělat a jejich vnitřní prostor opatrně vyplnit tlumicím materiálem tak, aby nezasahoval až k bassreflexnímu nátrubku - nejlepší by byl nějakej starej vypelichanej a zřídlej svetr po babičce a podobně, nebo je nutný použít ekvalizér - a ten rezonanční kmitočet na něm stáhnout. Úplně ideální by asi byla pásmová zádrž s úzkým pásmem (čili notch-filter) odhadem 10-15Hz, naladěná na to rezonanční kmitání, ale je dost složitý ji navrhnout dostatečně ostrou, aby potlačovala jen žádaný pásmo a mimo něj aby byl její vliv mizivej.



Tak do toho se pouštět nebudu - mě stačilo když jsem se 20 minut páral se zapojením stereolinku :D

Jinak jsem stáhl nějaký ekvalizér, který funguje k tomu Audinstu a zatím jsem stáhl 115-119Hz na -6dB. Zatím spokojenost. Uvidím později po delším poslechu, jestli bude třeba ještě někde ubrat.

Že já mám vždy na takové věci pech. Moje první lepší repro (chtěl jsem 2.0 bo nemám na stole ani pod ním moc místa), a hned takový problém a ještě k tomu za 19K. :D

Jinak děkuji všem za tipy.

Doufám že jsem jako audio-noob nikoho nenaštval. ;)
MiKi_93
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků