Použití subwooferu pro (nejen) stereo

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 1. 2016 10:21

Komentáře pod mou fotkou s novým SW pro stereo mě inspirovaly k založení tohoto vlákna. Myslím si, a několik komentářů to potvrzuje, že většinově je role subu chápaná nesprávně. Tedy že sub přidá basy a znepřehlední je, ubere jejich barevnost, přidá hučo-duňo. Přistupoval jsem k tomu stejně. Do chvíle, než jsem si cca před rokem půjčil dospělý sub na vyzkoušení k mým tehdejším regálovkám, když jsem uvažoval jestli jít cestou nechat si regály a dokoupit sub nebo vyměnit regály za sloupy.

Po prvotním zapojení bez detailnějšího nastavování se i po nastavení velmi decentní úrovně subu dostavily přesně výše uvedené nedostatky. Tak nastalo pátrání na netu, objevil jsem návod od Boba Katze. Půl dne jsem blbnul s polohou hrombedny v místnosti a následně s jejím nastavením. Výsledek diametrálně jiný než v původním nastavení. Charakter zvuku středobasu regálovek zůstal nedotčen, jen se značně prohloubil. Kontrabas získal "hmatatelné" tělo, rocková hudba dostala ten krásný hutný sklepní spodek, který dělá tu správnou šťávičku. Celkový objem basů se ale nezměnil, ani jejich barva.

A to je myslím klíčový - doplnění subu do sestavy ať už stereo nebo domácího kina nemá za účel zvětšit celkový objem basů (žlutá čára) nebo dostat do místnosti stejnobas bušící vždy a všude.
Smyslem je nechat hlavní repro hrát to svoje (modrá čára) a jen rozšířit jejich rozsah směrem dolů (červená čára).

Obrázek


Druhé a podle mě ještě větší kouzlo dobře nastaveného subu, je schopnost zmírnit basové módy místnosti. Dostat odezvu z původního stavu (modrá) do cílového (červená).

Obrázek

Samozřejmě je vždy lepší docílit vyrovnané frekvenční charakteristiky řešením akustiky místnosti. Zrovna u basů je to ale velmi prostorově náročné a pokud většina z nás se svou aparaturou běžně bydlí ve svém obýváku, pak je to i prakticky nemožné. Difuzory nalepený na stěnách nebo huňatej koberec jsou tomhle ohledu zcela neúčinné.


Správně umístěný a nastavený sub je tedy nutně přínosem pro každou sestavu vyjma těch, které jsou v akusticky perfektním prostředí a jejichž bedny samy o sobě hrají plnohodnotně od 20, 25 Hz (spodní dosažitelná frekvence silně závisí na velikosti poslechovky).
Mezi nastavením subu pro stereo a pro kino osobně nevidím žádný rozdíl. V obou případech by měla být cílem vyrovnaná frekvenční charakteristika a nezasahování subu do zvukového charakteru hlavních repro (ať už to jsou regálovky nebo sloupy).
Z mojí zatím krátký praxe se suby taky plyne, že čím větší je přirozený frekvenční rozsah hlavních repro, tím snadněji a lépe se k nim sub ladí.


Co vy ostatní, subisti stereáři (nejen), jak to vidíte ;-)?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod krmelec 7. 1. 2016 11:50

Je to takový přetrvávající mýtus, že sub k stereu nee. Jednou to prostě někde bylo, tak se toho spousta hifistů slepě drží, přitom si právě díky subu může člověk korigovat basy jak je mu libo, aniž by musel sahat na basové korekce u zesilovače, díky čemuž může poslouchat hudbu přes direct a nezávisle na tom si zapnout nebo vypnout sub či zesílit nebo ztlumit volume na něm.
Další věc, kterou jsem si všimnul je ta, že spousta lidí si mýlně myslí, že když člověk má bedny za 50, 100 nebo i víc tisíc, tak si k tomu musí koupit i za 50 nebo 100 sub, přitom už jsem se nejednou přesvědčil, že stačí investovat mnohem méně.
Ale tak je to s hifi se vším, máš prostě bedny za tolik tak k tomu musíš koupit zesík za tolik a CD přehrávač za tolik a tolik a v neposlední řadě i kabely za tolik a tolik, no a další hifista je rázem zrozen.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 20. 1. 2016 14:02

Hurá, alespoň někdo to pochopil.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka L. 7. 2. 2016 09:12

krmelec píše:Další věc, kterou jsem si všimnul je ta, že spousta lidí si mýlně myslí, že když člověk má bedny za 50, 100 nebo i víc tisíc, tak si k tomu musí koupit i za 50 nebo 100 sub, přitom už jsem se nejednou přesvědčil, že stačí investovat mnohem méně.


No, na druhou stranu nemůžeš očekávat, že koupíš za 10 000Kč sub, ktery zakomponuješ k repro za 50 000Kč a vykouzlíš pevný, čitelný bass a plně nahradíš chybějící spodní frekvence.
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 7. 2. 2016 10:36

Vyprdni se na ceny a poslouchej hudbu ušima.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ...drát 7. 2. 2016 11:05

pri počúvaní na nízkej hlasitosti subwoofer určite zvuku neublíži ani tie kvalitné s nízkou cenovkou,veľa ľudí sa na to ale pozerá tak že už keď som dal za to prachy tak nech to smaží
...drát
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 6. 5. 2016 02:01

8-) Trochu toto téma ozivim, jelikož jsem přemýšlel nad tímto způsobem poslechu hudby, převážně rockove.Tedy sloupy a k nim subwoofer. Jelikož mám v oblibě poslouchat v direct a většinou v pozdějších hodinách, tak že volume na minimum a pak postrádám takový plnější zvuk který k tomuto žánru patří. Není to u všech nahrávek stejný, ale u některých to je zapotřebí povzbudit. Mám vyhlidnutej Sumiko s 5, za ty peníze myslím slušný a k mojí sestavě adekvátní. Rád bych kdyby někdo kdo to již takto má napsal jestli to je dobra cesta, nebo raději sloupy s větším basovym základem.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 5. 2016 06:29

Ahoj, obecně můžu sub i ke sloupovým bednám na základě svého několikaměsíčního soužití jednoznačně doporučit. Mít doma sloupy, který na basech zahrají alespoň tak čistě jako tvoje Dynavoicy, ale který zároveň půjdou plnohodnotně pod 30 Hz, znamená mít doma hooodně velký a dost drahý sloupy typu Quadral Titan a to ne každý akceptuje.

Naprosto zásadní věcí je správné nastavení subu vůči hlavním repro. A to když se povede, nastane přesně to, co popisuju v výše: charakter hlavních beden zůstane nedotčený, jen se doplní ten spodek, který hlavní bedny už nemají (v mém případě končí sloupy na 38 Hz -3 dB, sub na 28 Hz -3 dB).

Pro opravdu dobrý výsledek se připrav na celkem dlouhou dobu postupnýho ladění subu. Když pominu úvodní nalezení vhodný polohy a základní nastavení, který zabralo cca den, tak pak následovalo jemný dolaďování po dobu cca 2 měsíců při poslechu různý hudby při různých hlasitostech - od "téměř nic neslyším" až po chvějící se panelákovou podlahu. Celkově jsem postupně ubíral na hlasitosti subu a snižoval dělící frekvenci (výsledek 55% hlasitost na subu a dělička strmě nastavená na cca 42 Hz použitím lowpass filtru na zesilovači a 50 Hz na subu zároveň - ačkoliv se to nedoporučuje, dalo mi to nejlepší navázání subu na bedny).

Při příliš vysoko nastavený dělící frekvenci sub přidá objem basů hlavních repro a/nebo mění jejich barvu. Při příliš vysoký hlasitosti subu pak ty hluboký tóny z hudby vždy nepřirozeně vystoupí a jsou zjevně odtržený od zbytku - nedojde jen ke zmohutnění zvuku, ale prostě to foukne hluboký tón nepřirozeně přes zbytek hudby.
Ideální je, když sub "není slyšet", tzn. když nelze rozlišit, co hraje sub a co hrajou hlavní bedny, ale zvuk získá dodatečnou velikost, mohutnost, sílu.


Jen přehodnoť svůj výběr. 8'' sub s rozsahem jen do 40 Hz (-3dB) k bednám s plochou basových repro odpovídající 9'' reproduktoru na jednu bednu moc nepomůže. Co se basů týká, je plocha repro klíčová veličina. Doporučil bych dívat se radši po bazarových subech s min 10'' ale líp 12'' repro. Za nějakých 15 tis., které by stálo Sumiko, vybereš určitě. Navíc tohle Sumiko má 150 W zesilovač třídy A/B, což není pro sub žádná sláva a s tvým 2x70 W (8 Ohm) zesilovačem by se podle mě sub při hlasitém hraní dostával na hranici svých možností (i přes krásnou citlivost tvých hlavních repro).

-- 6. 5. 2016 06:37 --

...tady máš zrovna ideálního kandidáta.

12''
250 W A/B
Rozsah 25 Hz -3 dB
Uzavřená konstrukce
Poctivá ozvučnice
40 kg
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 6. 5. 2016 08:10

Leony5: Velmi dobře znám DF5, protože jsem na ně asi 2 roky hrál, a tak mám představu, jak hrají DF6. Jsou to velké sloupy, které dokážou zahrát jistě hodně hluboko (dokonce i Petulda je ohodnotil jako "basovější" viewtopic.php?p=11158252#p11158252 ) a tak si myslím, že ti sub nedostatek basů při (velmi) tichém poslechu nevyřeší.
Je čas na použití korekcí ke kompenzaci přirozeného nedostatku lidského sluchu.
Více viz tady: http://morse.ok1rr.com/printart.php?id=10
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 5. 2016 08:36

Denkezi, zase ses v tom zcela ztratil. Jako většina začátečníků totiž nerozlišuješ dvě zcela odlišné věci: množství basů a jejich rozsah. Měl jsi s tím problémy už dřív, když ses snažil tvrdit, že použití korekcí zvětší rozsah basů u regálových reprosoustav.
Proto tvá věta "Jsou to velké sloupy, které dokážou zahrát jistě hodně hluboko (dokonce i Petulda je ohodnotil jako "basovější"" nedává valný smysl, protože v ní říkáš, že bedny hrají hluboko, dokonce i Peťulda je ohodnotil jako že mají větší objem basů. To je logický nonsens.
Kdyžtak si pozorně přečti první příspěvek tohodle vlákna, tam to máš vše přehledně vysvětleno, včetně názorného ilustrativního grafu.

Taky dojem, že z poslechu DF5 lze odvozovat zvuk konstrukčně podstatně jiných DF6, je mylný. Díky samostatnému střeďáku u DF6 a úplně jiným přechodovým frekvencím středobasů lze naopak důvodně předpokládat docela jiné podání hlavně středů.

Pokud je řeč o doplnění subu ke sloupovkám, je řeč o rozšíření rozsahu basů, ne o zvětšení objemu basů.
V případě DF6 opravdu není problém s nedostatkem basů (jejich objemem), a to ani při tichém poslechu, díky jejich skvělý citlivosti. Pokud by Leony pociťoval objemový úbytek basů při snižující se hlasitosti (nad rámec běžné fyziologie), je třeba zaměřit pozornost na zesilovač. Tichý poslech je obecně pro zesilovače velká výzva a na něm se většinou dost láme chleba. Korekce pomůžou opravdu jen částečně a za cenu ještě většího zhoršení kvality signálu. Tudy správná cesta pro kvalitní zvuk nevede.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 6. 5. 2016 08:55

Leony5: Jak vidíš, pohledů na jeden problém může být více. Pořiď si sub a tipuji, jak to dopadne.
Sub si nastavíš při malé hlasitosti (a rovném zesilovači) tak, abys měl pocit plnosti na basech, jaký vnímáš při hlasitém poslechu. Potom ale při hlasitém poslechu, jak vytočíš volume doprava, to budeš mít přebasované.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 5. 2016 09:03

Takhle to, Denkezi, opravdu nefunguje... :-D. Ani co se týká postupu při nastavování subu, ani co se týká tvých závěrů o výsledném zvuku.

S kolika a jakými suby máš vlastní zkušenosti? A jak dlouhé? Podle toho, jak v problematice plaveš, bych totiž řekl, že nulové.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 6. 5. 2016 12:58

Dík za názory,Denkez-korekce jsem zkoušel no po chvilce mi to přišlo na basech rozpatlaný,ztratilo to tu čistotu basu a spíš to zní dost nepříjemně,to samé při loudnes i když v tomto případě to není až taková hruza,bas zvírazní ale na ukor té kvality.DF-6 umí zahrát velice dobře nízko čistě bez hukotu nebo dunění ale při použití loudnes nebo korekcí už to není ono.Vím že je to poměrně levná sestava a že od toho nemohu čekat zázrak a to co tu prezentuje Petulda mi příjde jako dobré řešení.Subwoofer bych používal jen na tichý noční poslech když moje drahá polovička ulehne ke spánku.Petulda-dík za tvůj názor kdysi u DK jsem woofer provozoval a vím co to obnáší ho nastavit aby basoval a nešel z něj jen hukot a dunění,nakonec se mi to také podařilo nastavit ke spokojenosti.Zapřemýšlím o tom ještě.Při normálním volume není problém ale bohužel to po nocích ruší. :-\
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 5. 2016 13:05

Jdeš na to ze správné strany. A pokud pořídíš něco jako je ten odkazovaný Xavian a dobře ho nastavíš, tak tě ani nenapadne sub vypínat při jakýkoliv poslechový hlasitosti ;-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 6. 5. 2016 13:27

Petulda-Co se týče toho sumika s5 je tam právě ta možnost zapojení na reprosvorky,jelikož muj stařík A 701 nemá výstup pro akt.sw.mi přišla tato volba dobrá?Jsou stavěný pro stereo a dočetl jsem se že to konstruoval nějakej konstruktér kterej přišel od Relu.Jsou na trhu asi jen dva roky je to nějaká pobočka sonusu.No idealní by bylo to doma odzkoušet.Připojit by se dal i jinej sw přes ten převodník signálu z reprosvorek na audio signál L-R.používá se to hodně u autorádií bez výstupu pro akt.sw.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků