Staré reproduktory Tesla

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 9. 2016 07:40

>banner
Denkez má v tomto pravdu, ta fyziologie tam dělá hodně a tak částečně maskuje nedostatky zesilovače jako takového. Samotný výkonový stupeň v tomto stroji není žádný zázrak.


>šeďour
TW i AuRu znám velmi dobře. Když se podíváš na schema tak zjistíš že co se koncového stupně je to identický stroj s TW řady 140 (předpokládám že se bavíme o řadě 140 a ne starší), lišila se hlavně mechanická stránka věci. Žádná změna kliďáku a podobně - ostatně žádný tam není, koncové tranzistory pracuje v čisté třídě B a zkreslení se obchází trochu zvláštním zapojením budiče (u těchto výkonů) pracující v jednočinné třídě A. Pokud jsou oba přístroje v dobrém technickém stavu budou hrát stejně. Má to ale jedno ale. Právě kvůli topologii je tato koncepce citlivá na odchylky v parametrech aktivních součástek. Mohlo se ti tedy stát, že zatím co shodou okolností v TW jsi měl smůlu na součástky ujeté v rámci výrobních tolerancí na tu blbou stranu (mohlo vést ke sníženému výkonu a asymetrické limitaci), tak v Auře naopak na tu dobrou. Na označení aktivních prvků nehleď, jedná se o ekvivalenty které se vzájemně podstatnými vlastnostmi neliší.
Také se ale mohlo stát že si někdo hrál a ty součástky úmyslně kusově do AuRy vybral. Také jsem si hrál a vím že to dokáže spolu s pečlivým seřízením hodně pomoci, ale nepřekročí to možnosti této topologie. Snad jedinou výjimkou je podobné zapojení v zesilovač NAD C310, které ovšem nebylo omezeno tehdejšími Československými reáliemi a tak se jim některé problémy podařilo vyřešit lépe (třeba použitím toho mosfetu). Docela sranda je že ho řada uživatelů pozitivně hodnotí, zejména pro tichý poslech :)

Schemata koncových stupňů pro porovnání přikládám. Umazal jsem z nich věci kolem, které s funkcí nesouvisí pro větší přehlednost. Jediné čeho si u AuRy všimneš je větší velikost odporů v budiči, ale to je možné bez negativního vlivu jen když na to ty tranzistory mají parametry. Když ne tak to sníží výkon a zvuk naopak zhorší, zvláště při vyšších hlasitostech. ostatně mnohdy byly na této pozici přímo z výroby hodnoty stejné jako v TW.

Transiwatt 140
Obrázek

AuRa Z1-Z3
Obrázek

NAD C310
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 27. 9. 2016 11:45

Máš pravdu.Takže to spíš vypadá na pečlivou práci a stejně tak pečlivej výběr součástek u zesilovače Aura.

Ta co jsem si kdysi kupoval já, měla na sobě nápis Made in austria.A vtipný bylo to, že jsem si koupil levnější verzi bez vstupu pro gramo, ale při pohledu dovnitř bylo vidět, že deska plošnejch spojů obsahovala kompletně osazenej gramo předzesilovač, jen vedení k regulátoru hlasitosti bylo přeškrábnutý.
Tenkrát mě to zajímalo (hlavně s ohledem na opravdu dobrej zvuk), tak jsem zkoumal v čem je ten rozdíl proti origo TW a měl jsem pocit, že drobný rozdíly v hodnotách součástek tam jsou.Ale původní schema už nejspíš doma nemám, asi jsem ho daroval, když jsem Auru prodal.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 9. 2016 12:43

Pokud tu AuRu někdo tunil tak pochybuju že ve výrobě, tam sypali co zrovna bylo. Kolikrát tam byl k vidění místo KD711T obyčejný 2N3055 (což je tranzistor do této konstrukce bez zvláštní selekce nevhodný) a občas i jiné věci. Navíc žádná Austria, Normální český výrobek :)

Neměl jsi k tomu náhodou i ty Aurácké bedny R6A tuším?

Škoda že už nemáš origo dokumentaci, koupil bych nebo alespoň půjčil. Ty mizerné skeny na netu jsou sice čitelné, ale kvalita je bída. Mám rád dokumentaci perfekt. Sám když něco skenuju dávám si záležet.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 27. 9. 2016 14:15

Hele nedělám si legraci s tím Made in austria.Zesilovač jsem koupil přímo v domě pana Jandy v jeho hifi studiu.
První člověk, kterej se do zesilovače podíval, jsem byl já.Odstranil jsem korekční obvod.

Reprosoustavy Aura jsem nikdy nevlastnil, neviděl jsem jedinej důvod, proč si pořizovat něco tak jednoduchýho.Jeden kondenzátor a igelit.
Koupil jsem si tenkrát raději maličký Mission 731.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 27. 9. 2016 15:05

V těch mission 731 snad byly ještě elektrolytické kondy Tesla ne? Vím že do série mission série 75x, vyjma Freedom je dávali masivně. Jinak porovnávat bedny podle výhybky se dá. Ale například takový EPOS dělal regálovky za desítky tisíc a ještě se chlubil tím, že ty repráky jsou vyrobené tak, aby mu stačilo dát tam konda k výšce a hotovo. A pokud bych to měl srovnávat například s mission série 73x, tak to byly opravdu o několik tříd lepší bedny.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 9. 2016 20:12

Třeba se to "made in Austria" týkalo jen té nálepky :D
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 28. 9. 2016 09:29

ptatprd-> ano, máš pravdu.Do základní řady dávali kondy Tesla.Já jsem si vybral vyšší verzi 731LE o který tvrdili, že jsou tam ve vyhybce použitý foliový kondenzátory.Asi po roce jsem to ze zvědavosti rozebral a hádej co ?...

...byly tam !
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 28. 9. 2016 10:31

Mne spíš zaujala jedna věc, původní série 751/752/753 měla poměrně složitou výhybku plnou elytů Tesla (tam byly uplně šíleně velké tolerance ač u stejně starých eltytů v BW nebo KEF byly po 20 letech odchylky třeba 5%). Zajímavé však bylo, když si vedle sebe položil výhybku 751 origo a 751 freedom (rozdíl byl ve v jiné kalotě). V těch freedom bylo tak o polovičku méně součástek a přitom hrály výrazně lépe (a byly tam foliové kondy, ale to si nemyslím že mělo slyšitelný vliv na zvuk). Na tom je krásně vidět, že pokud vezmeš sladěné a dobré repráky, tak u dvoupásmovky ta výhybka prostě složitá být nemusí. Samozřejmě ale, že jeden elyt před výškou u dvoupásmových EPOSů za cenu přes tisíc USD je spíš výjimka potvrzující pravidlo.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 28. 9. 2016 11:22

No ano, lepší reproduktor (měnič) nepotřebuje tolik kompenzací zvlnění frekvenční a impedanční charakteristiky.Stačí jednodušší výhybka.
Ale použít jen jeden kondenzátor v celý výhybce je extrém.Kde je například kompenzace rozdílný citlivosti měničů ?
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 28. 9. 2016 11:51

To je to o čem píšu, pokud si to odladíš před tím, než zadáš ty repráky do sériové výroby, tak přeci nemusíš citlivost nijak kompenzovat, pokud je stejná u obou repráků v dvoupásmovce. samozřejmě řikám že to je extrém, většinou je tam aspoň jeden odpůrek, ale už jsem to viděl i bez něj. Byl to model tuším ES14

Obrázek


The driver is apparently also designed for a minimum required crossover—in fact, there is no crossover in the woofer circuit; it rolls off naturally.

There is a high-pass filter in the tweeter circuit, consisting of a single capacitor. That's it. It does even the Monitor Audio's minimal dividing network one better. Thus the Epos 14 is clearly of the "crossoverless is more" school. It goes about as far as possible at the present state of the art in eliminating the crossover—no one has yet come up with a way of eliminating the need for a capacitor, at the very least, to protect the tweeter.

tady jsou k tomu nějaké blafy
http://www.eposltd.com/archive-download/Epos-ES14.pdf
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 28. 9. 2016 12:11

Tady je vidět Prde jak to úplně blbě chápeš, ale teď zrovna nemám čas to tu rozebírat. On sice Šeďour také nemá úplně 100%ní pravdu, ale pořád toho ví řádově více než ty a mám v něj plnou důvěru že ti zrovna tohle vysvětlí správně.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 28. 9. 2016 12:36

Já nevim co je na tom k chápání v té bedně je prostě jeden kondenzátor a citlivost mají obě repra stejnou, čili tam není žádný odpor třeba.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 28. 9. 2016 16:22

Tak to uděláme jinak - budu ti postupně dávat nápovědy a buď se chytneš nebo ne.

1.) Jak bez výhybky vykompenzuješ bafflestep když budou mít oba reproduktory stejnou citlivost?

2.) Jak bude vypadat polární vyzařovací diagram té bedny, když se ty repráky nechají hrát jak je napadne a výškáč není ani ve zvukovodu?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod platprd 28. 9. 2016 16:42

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 28. 9. 2016 22:06

Kopírovat umí každý. Já po tobě chtěl aby si se zamyslel na základě svých znalostí a zkusil popsat svými vlastními slovy co je špatně. Proto jsem ti tu nápovědu také dával. Když už sis ty grafy našel tak alespoň ti to potvrdí pokud budeš schopen dojít k tomu proč se tam děje to co se tam děje. Na poláru bys to ale viděl lépe.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků