Sestava pro Dolby Atmos

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zimcol 18. 11. 2017 15:55

Crha píše:Dolby Atmos nebo DTS:X je o tom, že ti elektronika vypočítá zvuk tak aby jsi v neideální místnosti slyšel zvuk jako v ideální místnosti - kině. Lépe řečeno aby ti nedokonale rozmístěné reprobedny hrály jako perfektně

Toto riesi system Audyssey. Atmos alebo DTS:X s tym nic nemaju. Je to len audio format a neupravuje nijak EQ krivku vzhladom na akustiku priestoru.
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Crha 18. 11. 2017 18:12

technet.cz píše:DTS:X není jen pouhou kopií konkurenčního formátu DOLBY ATMOS, je navržen tak, aby vyřešil častý problém s nesymetrickou instalací reprosoustav v akusticky problematickém prostředí. Ve všech dosavadních případech vyžadovaly jednotlivé zvukové systémy včetně DOLBY ATMOS pokud možno co nepřesnější rozmístění jednotlivých reprosoustav. DTS:X si jako vůbec první zvukový systém s nesymetrickým rozložením reprosoustav v poslechové místnosti bezproblémů poradí. S pomocí kalibračního mikrofonu nakonfiguruje špatně rozmístěný komplet reprosoustav tak, že upraví reprodukci jednotlivých zvukových objektů a v rámci zpětné kompatibility jednotlivých kanálů (5.1 a 7.1) virtuálně posune efekty. Výsledný prostorový zvuk pak zní, jako kdybychom měli reprosoustavy rozmístěny správně.
Zdroj

za to že jsem tam zahrnul i Atmos se omlouvám.
Crha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maathes 18. 11. 2017 18:49

věř mi že to není párkrát za film... hodně často tam jsou efektu u "KONGA" skoro furt... a co teprv ve hrach xbox one? .....
Maathes
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zimcol 18. 11. 2017 20:02

Tak netreba veriť všetkému v PR článkoch. Majú to tam pomotané a z časti uvednené nesprávne.
DTS:X nerobí žiadnu kalibráciu mikrofónom. Kalibrácia mikrofónom robí systém Audyssey XT/XT32 (YPAO, MCACC...). Ten potom upravuje EQ krivku zohľadnením akustiky miestnosti a upraví výstup na reproduktoroch tak, aby ich oneskorenie, hlasitosť, odrazy atď. boli zosúladené a k posluchovému miestu sa dostali správne vyvážené t.j. rovnako hlasito, v správny čas so zohľadnením ich vzdialenosti k poslucháčovi atď. Tento systém nie je žiadny audio formát a bol už dávno pred DTS:X.
To čo sa snažia v tom PR článku popísať je to, že DTS:X nevyžaduje striktné umiestnenie reproduktorov tak ako Dolby Atmos https://www.dolby.com/us/en/guide/dolby-atmos-speaker-setup/5-1-4-setups.html
Pri DTS:X môže byť repro umiestnené napr. v pozícii "front heigh" (ako napr. u Dolby PL IIx) a nie je potrebné upravovať ich pozíciu špeciálne pre DTS:X - pre Atmos to je treba, čo je výhoda DTS:X. Pri Atmos musia byť umiestnené napr. v pozícii Atmos Enable (na predných stĺpových repro) alebo ako "ceiling" (stropné) repro...
Naposledy upravil zimcol dne 19. 11. 2017 08:51, celkově upraveno 1
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod check 19. 11. 2017 00:44

Předělat VMA-II µ jako overhead speaker na strop s plošší ozvučnicí není problém, takže i VMAudio umí Dolby Atmos :-). S omezeným rozpočtem bych volil do 25m2 prostoru konfiguraci 5.1.2, do 25-40m2 konfiguraci 5.1.2 nebo, když je za sedačkou místo, tak 7.1.2, do ještě větších prostorů pro více než 3 posluchače - dvě řady diváků by mělo smysl přidávat i druhý subwoofer i další dva overheady případně až na konfiguraci 7.2.4, ale to tak opravdu pro dedikovaná domácí kina ve zvláštní upravené místnosti pro 6-12 lidí. Tedy pokud někdo budete stavět barák a chcete kino jako opravdu kino :-).

Nicméně všeobecně doporučuji raději méně reproduktorů, zato kvalitnějších. Ony kvalitnější stereo bedny udělají takový zvuk a prostorový efekt, o kterém se levnému domácímu kinu může zdát. Atmos neatmos. Zrovna místo Magnatů bych radši nějaké kvalitnější repro a méně kusů třeba. Zvuk bude lepší.

Akustika domácího kina se dá rozhodně řešit lépe než vlnkovaným molitanem. Ony ty vlnky jsou jenom na design, jinak k ničemu. Poraďte se s někým, kdo tomu opravdu rozumí :-).

Ohledně symetrie reprobeden a kompenzace Audyssey, kalibrací a systémů. Tyhle všechny hračičky jsou k ničemu, nesymetrické blbě umístěné bedny nic nezachrání. Pořádné bedny správně umístěné žádnou kalibraci nepotřebují, ani kvůli zpoždění ani kvůli akustice, naopak se mi vždycky osvědčilo všechny tyhle hračičky povypínat, hraje to bez nich lépe.
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zimcol 19. 11. 2017 08:59

Ja zas mozem potvrdit ze kalibracia ma vyznam a prinos. V priestoroch, kde sa nedaju bedne idealne umiestnit (a nie len tam) tieto systemy pomahaju vyrazne a su jednoznacne prinosom...
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dkdkdk 19. 11. 2017 09:14

Zimcol - neodmlouvej a kup si VMAbedny a VMAakustické prvky.
dkdkdk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crha 19. 11. 2017 17:01

Tu vlnitou bosáž musím umístit, protože v podkroví je příliš mnoho stěn ze sádrokartonu a je to zhruba 45m2 místnost se slyšitelným dozvukem/ozvěnou a koberec tomu sice pomohl, ale pořád to je k ideálu dost daleko a jaksi na šikmou stěnu sametový závěs nepověsím.

Na kalibraci se spolehnu, protože nesleduji plátno přímo uprostřed místnosti. Sice si v počítači mohu posunout fáze, nebo upravit hlasitost jednotlivých kanálů, ale přece jen bych to svěřil nějaké elektronice která to změří, protože nevěřím svým uším že to nastavím správně.

A když budu chtít poslouchat pěkně stereo nic mě nebraní přece si to přepnout jen na přední reproduktory. Vlastně souhlasím s tím, že přední sterea by měli být větší a kvalitnější a satelity mohou být menší míň kvalitnější, jen na efekt.
Crha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod shamp1x 19. 11. 2017 20:05

Crha - je ještě možnost některé SDK desky sundat? Já jsem z aboslutně akusticky nesnesitelné místnosti (nedalo se tam mluvit, děti když pištěli, bylo to na sebevraždu) udělal místnost akusticky pohodlnou. Strop Knauf Cleaneo (po obvodu Knauf Diamant - akustický SDK), stěny Knauf Diamant + pruhy Knauf Cleaneo (v prostoru kde jsou umístěné repráky - stěna s TV a stěna za TV). Už bez umístění nábytku je akustika úplně někde jinde. U SDK jsem samozřejmě použil i izolaci. Když jdu o místnost níže a mám puštěnou hudbu a nebo film nahlas, nic neslyším. Jediné co slyším je pískot a dupot dětí. Takže pokud je ještě možnost s tím SDK něco udělat, mohu vřele doporučit Knauf Cleaneo. V prvé řadě bych řešil akustiku místnosti až pak sestavu. Případně bych koupil nějaké lepší sloupky na stereo a zbytek nakoupil časem.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 21. 11. 2017 01:00

Crha: Dají se použít jiné materiály, které mají lepší efekt. Pokud už někdo může mít plátno na pevno, tak je dobré udělat pod plátnem akustickou úpravu, respektive plátno na míru včetně akustické úpravy a pokud je úhlopříčka velká, tak se za průzvučné plátno vyplatí umístit i CENTER, aby šel zvuk opravdu přímo z obrazu. V kině to mají taky tak.
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Crha 21. 11. 2017 18:17

check:
Hele prostudoval jsem si to VMaudio a není to špatný, asi do toho půjdu.

shamp1x a check:
S tím zvukem mě nechápete, není problém s plátnem a odrazem zvuku od plátna, ale to podkroví jako ta celá místnost, strop, šikminy, i ty kousíčky zdi na boku pod šikminami jsou všechno ze sádrokartonu, které tvoří ten dozvuk. Potřebuji rozbít tu ozvěnu a dozvuk, proto volím pyramidy-jehlany na ploché sádrokartony aby se to o to rozbilo. Viděl a hlavně slyšel jsem ty profesionální 10cm jehlany co mají ve studiu České televize v Brně a to je masakr, dáš ucho k té stěně a zalehne ti v něm jaký ticho to dokáže vytvořit. Ale 1400,- m2 nedám, to je na mě moc.

A strhávat to nebudu, jako už tam bydlím a dýchat znova minerální vatu se mi fakt už nikdy v životě nechce.
Crha
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod check 21. 11. 2017 22:49

Aha, ty si myslíš, že ty vlnky nebo jehlánky, ten tvar jako že k něčemu je. Tak to bohužel, ten tvar k ničemu jinému než designu není. Funkční tam je pouze ten materiál nikoliv tvar a molitan či akustická pěna nic nerozptyluje, pouze to podle tloušťky tlumí zrcadlový odraz. 12 cm panel tlumí od 300 Hz na plno. 6 cm tlustý panel od 600 Hz, nějaké 3 cm vlnky od 1200 Hz a to je už na strašně vysoké frekvenci. Nižší frekvence než uvedné podle tloušťky tenkým molitanem prostě projdou, zrcadlově se odrazí a jdou dál, jako kdyby tam ten panel ani nebyl. Chce to fakt těch 12cm.
Nemusí být takové panely po celé místnosti, to je zastaralý přístup dělaní akustiky a taková místnost není nejlepší na psoelch a vůbec na žití, je tam nepříjemné být. Chybí prostorové podání zvuku.
Ideální je vhodným způsobem akustické prvky rozmístit po místnosti, nechat mezery, v mezerách může být normálně nábytek, obrázky apod...
Ve finále to nemusí být drahé a akustika dělá 50 % zvuku. Špatnou akustiku sebelepší bedny a zesilovače nezachrání. Smysl to opravdu má, jenom proboha né ty tenké jehlánky nebo vlnky :-).
check
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod doylik 28. 12. 2017 11:41

Ahojte, mohli byste mi doporučit nějaké repro do podhledu k doplnění současné 5.1 sestavy na 5.1.2?
Nyní mám:
Onkyo TX-NR636
Jamo S 626 HCS 2 + Jamo SUB 260
Vzhledem k tomu, že se podhled bude teprve dělat, tak bych uvítal i radu jak si nenaběhnout materiálem kvůli rezonanci atd. Podhled bude cca jak je na přiloženém obrázku, takže repro bude umístěno nad posluchačem.
Cena max 10.000,- za oba. Díky
Přílohy
led_pasek_v_podhledu.jpg
doylik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zimcol 28. 12. 2017 21:46

Ahoj, napr.tieto https://www.l-e.cz/magnat-ic-62-d5605
Maju smerove vyskove repro a tiez uchytny mechanizmus pre SDK strop. V mieste osadenia repro doplnit CD-profil ako olemovanie okolo repro, aby si eliminoval pripadne rezonancie.
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod doylik 11. 4. 2018 10:22

Díky za odpověď. Tak trochu se bojím, že reproduktory umístěné přímo nad posluchačem nebo mírně za nesplní požadovaný efekt. Jestli by nebylo lepší, aby byly mírně před posluchačem, což ale při takovémto stropu nelze realizovat.
doylik
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků