Aktivni DYI subwoofer k Pure Acoustics XTI 100f

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod YettiCZ 29. 10. 2014 11:01

Mam repro Pure Acoustics XTI 100f napojene na Yamaha RX-V365 a stavim k tomu aktivni subwoofer. Bedna na sub ma okolo 30 litru. Potrebuji tedy reproduktor a modul zesilovace. Nijak to nehrotim, staci neco normalnejsiho. Hledam cenove vyhodne reseni, cim nizsi cena, tim lepe.

Mate nejake tipy na zesik a reproduktor? Videl jsem na zahranicnich forech doporuceni treba na Infinity Reference 1260w, coz by podle mne odpovidat objemu, ale je to cenovy vyse nez jsem doufal.

Jeste dotaz, u nas se prodavaji snad jen reproduktory do auta, je v tom nejaky dramaticky rozdil oproti normalnim reproduktorum (bavime se o subwooferu)?

Vitam jakekoliv tipy, diky moc!
YettiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 30. 10. 2014 01:31

Ono je hlavně dost nešťastné postavit bednu a teprve pak hledat co se do ní vlastně hodí. Zpravidla se to dělá naopak - vybereš reprák dle toho čeho chceš dosáhnout a kapsi a teprve následně pro něj navrhneš a postavíš takovou ozvučnici ve které bude fungovat nejlépe. Nechceš si to tedy ještě přeci jen rozmyslet?

U nás se samotzřejmě prodávají nejen reproduktory do auta, ale vyjma některých provařenějších typů nenajdeš dovozce na každém rohu. Získat se tu však dají.
Ne všechny autoreproduktory jsou špatné. Dají se sehnat i kousky za které se člověk nemusí vůbec stydět, takové však bývají mnohdy za neadekvátní cenu nebo jsou klasické reproduktory jinak výhodnější.

U infinity ta skoro čtvrtkilová membrána tedy nic moc. Na zbytek jsem zatím nekoukal.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod YettiCZ 30. 10. 2014 09:46

Diky moc za komentar. Zase by bylo skoda bednu nevyuzit, i kdyby to nebylo optimalni. V kazdym pripade priste to udelam opacne.

Muzes me prosim odkazat na nejake eshopy s nabidkou home audio reproduktoru, kteri maji i reproduktory z nizsich cenovych hladin? Jake jsou hlavni parametry, na kterech bych mel koukat? Jake jsou optimalni hodnoty vzhledem k velikosti bedny?

A co modul zesilovace, nejaky tip?
YettiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 31. 10. 2014 01:41

S modulem zesilovače je to jednoduché. Pokud chceš hotový modul který jen zapojíš tak asi nejlepší poměr kvalita/cena a celkově kvalita dle mého nabízí v současnosti slovenská firma http://zosilnovace.eu/ Jsou to v podstatě zakázkově vyráběné moduly vysoké kvality za velmi příjemnou cenu. Kluci jsou flexibilní a šikovní takže pokud to má smysl dají se s nimi domluvit různé úpravy a podobně. Nejde o spotřební zboží takže není třeba se obávat že to za pár let zdechne. Takové moduly jsou konstruovány na životnost opravdu mnoho let. Pokud by přeci k závadě došlo tak se vždy vyplatí je opravit. Instalaci zvládne každý kdo nemá obě ruce levé.
Zajímavou alternativou pro technicky zdatnější jsou moduly od české firmy Aldax, které je však nutno propojit mezi sebou a některé věci jako je třeba chlazení a podobně si dořešit sám. Kvalita je ale ještě o něco vyšší a jejich řídící modul SubSenior je prostě bezkonkurenční. Na rozdíl od předchozího to není řešení pro každého, chce to už přeci jen trochu technické šikovnosti a je tak třeba zvážit na co člověk svými schopnostmi má, eventuálně by se měl domluvit s nějakým schopným bastlířem na dokompletování. Neměl by se do toho pouštět naproto nepoučený laik.
Další alternativou jsou hotové moduly Hypex které mají stejně uživatelsky snadnou monáž jako v prvním případě, jen cena je za stejnou kvalitu trochu někde jinde. Pokud však někdo poslouchá zvětovou značku a místní značka mu nevoní tak se může realizovat :)


------------------------------------------------------

S tím reproduktorem je to dost problém. Kdybys to udělal tak jak se má tak žádný problém není, ale posuď sám. Sorry za délku, ale jestli to všechno přečteš tak doufám že ti to pomůže pochopit.

Nevěděl jsem že už tu bednu máš. Psal si "stavím". Rozebereme to tedy postupně, včera už jsem na to byl unavený. Nejprve tedy kde jsou problémy, jak se to projevuje, teprve potom jak z toho vybruslit.

Čemu říkáš nižší cenová hladina? Kolik maximálně si můžeš do toho dovolit zainvestovat? Ten reproduktor co si psal jsem našel za 1690Kč (nezkoumal jsem jestli jde sehnat i levněji) a přesto píšeš že je to už moc. To je pro subwooferový reproduktor dost bída, za to žranice nebude. Dají se sice najít i použitelné reproduktory v téhle cenovce, ale ty na které jsem narazil tak většinou vyžadují bassreflexovou ozvučnici (obvykle i větších rozměrů) a nebo mají slabší parametry.

Proč tento reproduktor ne:
Tento tebou navržený reproduktor Infinity má za tu cenu velmi slušné parametry (opět vhodné spíše do bassreflexu), nemůžu tedy říci že je přímo špatný, jen mě odrazuje ta velká hmotnost kmitacího systému, které se snažím vyhýbat. Ta se může projevit ne zcela přesným zvukem. (Pokud to chceš jen na nějaké výbuchy a podmaz u filmu nemusí to být zásadní vada a klidně ti to může vyhovovat, na hudbu bych sáhl po něčem lepším pokud nejsi milovníkem některých méně náročných žánrů.) U autoreproduktorů je velká hmotnost kmitacího systému celkem běžný jev protože ty reproduktory musí vydržet mnohem drsnější klimatické podmínky a ještě blbnutí automagorů kteří to nemají na podkres k hudbě, ale tejrají je do maxima ve snaze na sebe upozornit asi jako to dělají opice v lese když mlátí klackem do stromu. Má-li něco takového reproduktor vydržet musí se něco obětovat. Ty ale nepotřebuješ reproduktor na předvádění ale na hraní.

S autem souvisí ještě jedna vlastnost. Píšeš že je doporučován do 30 litrové uzavřené ozvučnice. To sice výrobce ve své dokumentaci uvádí (stejně jako ve snaze se zavděčit všem uvádí možné použití i v bassreflexu, bandpassu a v otevřené ozvučnici což je blbost), ale je nutno počítat s tím že výrobce myslí použití v autě, kde opět podotýkám jsou jiné podmínky než v bytě. Ten reproduktor má takové vlastnosti, které způsobí v uzavřené 30 litrové ozvučnici již velmi brzy značný pokles na frekvenční charakteristice (viz přiložený graf - žlutá barva). To v autě nemusí vadit, dokonce je to k užitku auto to svým akustickým chováním dorovná.
Jistou možnost by mohla poskytnout ekvalizace. Na to ten reproduktor do určité míry parametrově má, ale to nepatří do rukou laikům. Provádí se přímo v návrhu pomocí speciálního obvodu (tedy ne klasický ekvalizér na zesilovači) a je třeba to pak i reálně odměřit a doladit. Patří to tedy do rukou profesionálních výrobců a lidí kteří mají znalosti, čas a chuť si s tím hrát. Druhá věc je že na ekvalizaci musíš mít mimořádně výkonný a tedy i drahý zesilovač. Třetí věc pak je že s tím zatím nemám moc dobré zkušenosti když se to žene na krev. (Čistě subjektivní výsledný poslechový dojem, ale neznamená to že je to obecně špatně).

Obecně dnes je dost problém najít reproduktor do uzavřené ozvučnice který má parametry a provedení vhodné na sub. Drtivá většina dnes vyráběných reproduktorů vyžaduje nějakou vyšší formu ozvučnice a nebo se jedná o slabší kousky. Zbytek je jen zanedbatelná menšina. Společné mají jedno - pokud to má vyzařovat i nízké frekvence tak to chce objem. Skutečně více typů do uzavřenek se nachází mezi autoreproduktory, ale to má svůj smysl. Spousta z nich má také menší nároky na potřebný objem jelikož 30 litrů na 12" reproduktor vhodný pro subwoofer je opravdu dost málo (Pozor! Neplést potřebný objem ozvučnice, který se udává v litrech s parametrem Vas, který se sice udává také v litrech, ale má jiný význam). 30 litrů u noprmálních repro odpovídá +- většině 8" a některým 10" (Pořád se bavíme o uzavřenkách bez ekvalizace). Některé (hodně slabá menšina) autoreproduktory nejsou ani špatné, jen je jejich cena kolikrát neadekvátně vysoká jejich vlastnostem nebo je to nějak jinak vykoupeno. Proto je třeba být při jejich volbě pro nějaký rozumnější účel obezřetný.

Další komplikace je že výrobci či dodavatelé autohifi reproduktorů neudávají často kompletní TS parametry takže je pak těžké se řídit nějak technicky smysluplně než jen barvou, průměrem a hmotností které na zvuk nemají zrovna moc vliv. Když se nám pak výběr ještě zúží na to co je v ČR běžně sehnatelné bez nutnosti samostatného dovozu tak je to ještě těžší.

Souhrn:
Doma do 30 litrové uzavřenky tento reproduktor bez ekvalizace ne.


Co se s tím dá dělat:
Pro rozumné využití by pro tento reproduktor přicházela v úvahu bassreflexová ozvučnice 80L laděná na 28Hz (stříbrná křívka na přiloženém obrázku ze simulace). Tam je frekvenční charakteristika pěkná (i ostatní křivky které nebudu přikládat - průběh výchylky vůči Xmax, zatížitelnosti, i skupinové zpoždění je OK). Bohužel co graf nezachytí je ten trochu méně přesný zvuk (kvůli malé hodnotě EBP, což je laicky řečeno způsobeno ne moc dobrým poměrem hmotnosti kmitacího systému a síle pohonu reproduktoru).

Přitom do takřka stejné (resp. jen o malinko větší) bassreflexové ozvučnice (nebo ozvučnice s pasivním zářičem) by šlo použít celou řadu jiných vhodnějších reproduktorů, které by přinesly lepší výsledky. Pokud se omezím na reproduktory které jsou u nás běžně dostupné tak například Eminence LAB12 by v podobné ozvučnici podal přímo excelentní výsledky. Dá se u nás běžně koupit a je to dlouhodobě ověřená záležitost, ale za 2,5 násobně vyšší cenu. Díky svému vynikajícímu zpracování a po všech stránkách bohatému dimenzování se používá i ve velmi drahých subwooferech např. http://www.bkelec.com/HiFi/Sub_Woofers/monolith-FF_Plus.htm Distributorů je celá řada (je to velmi oblíbený reproduktor), já nakupuju u prodance.cz jelikož tam kupuju i jiné věci, ale nedávno jsem mluvil s provozovatelem Obrázek a skladem bylo pár kusů za zvýhodněnou cenu. Nevím ale jestli to ještě platí.


Zpět ke stávající 30L uzavřené ozvučnici:
Vím ale že jinou ozvučnici si dělat nechtěl a za každou cenu chceš zrecyklovat stávající. Měl jsem pro tebe připravené jedno řešení s pasivním zářičem a speciálním reproduktorem který by to dal i v tak malém objemu, ale jednak jsem zjistil že se přestal vyrábět (a hledáním náhrady bych strávil pravděpodobně hodiny času), jednak se obávám že bys na to prostě neměl. Fakt to chceš takto komplikovat? Nebude jednodušší tu ozvučnici prodat a spáchat nějakou do které nebudeš mít problém dát pořádný reprák? Třeba teď bys udělal tu 90 litrovou, dal do ní prozatímně velmi levný polský 12" http://stx.pl/w-stx-12-2-500-4-f-s-mc.html který se dá sehnat i v ČR (distribuuje czech-speaker.cz za cca 1200Kč ale když si to objednáš rovnou z polska tak ušetříš) a do stejné bedny až došetříš dáš pak tu LAB12 a máš doma špičkový sub za méně peněz než dáš v krámě za nějakou pochybnost. Jak to s tím STXem vypadá je na grafu vyznačeno růžovou. Popřemýšlej nad tím.




Křivka by měla být co nejvíce podobná obdélníku (mám-li to popsat laicky). Prostý oblouček je špatně.
Žlutá Infinity v uzavřence 30 litrů
Stříbrná Infinity v bassreflexové 80 litrů
Růžová velmi levný STX v bassreflexové 90 litrů
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod YettiCZ 31. 10. 2014 12:24

Dekuji za fantastickou odpoved, alespon uz jsem trochu vice v obraze.

Vim, ze by jsi me asi nejradsi zabil, ale ted jsem to premeril a bedna ma 50 litru. To stejne asi prilis nemenni.

Koukal jsem na ty odkazy, ktere jsi mi dodal a kdyz pujdu po lowendu, tak:
W.STX.12.2.500.4.F.S.MC
Zosilňovač JPA 100 SUB/ 150W (necham u nekoho postavit)

Casem muzu upgradovat bednu atd. Pujde to spolu v poradku?

Co dal potrebuji? Prepokladam nejake trafo (50V) na napajeni zesilovace a kabely na propojeni. Jeste neco jineho?

V kazdem pripade, opravdu dekuji mnohokrat za tvuj cas
YettiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 31. 10. 2014 13:08

Ty moduly JPA i jiné si přímo u výrobce můžeš nechat sestavit do funkčního celku - na webu mají i ukázky. Jsou udělanépoctivě a odpadne ti spousta starostí. Prostě fyzicky namontuješ, připojíš reprák, napájení, zdroj signálu a jedeš. nemusíš řešit žádné trafo - nic. Tedy pokud nechceš.

50 litrů už je lepší, tam by se už asi dalo něco vymyslet, ale asi ne s tím STX, na něj je to pořád málo. Kdybys byl schopen si udělat redukci na nějaký 10" (jednoduché mezikruží z MDF) tak by to bylo bez problému.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 31. 10. 2014 13:43

Ja sa len pre istotu spýtam, aby nedošlo k ďalšej nepresnosti... ten objem 50 litrov si meral dúfam správne a je to vnútorný objem, však?
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod YettiCZ 31. 10. 2014 14:09

Trymore píše:Ja sa len pre istotu spýtam, aby nedošlo k ďalšej nepresnosti... ten objem 50 litrov si meral dúfam správne a je to vnútorný objem, však?


Ano vnitrni objem a snad jsem to zmeril spravne :].

ThalesX píše:Ty moduly JPA i jiné si přímo u výrobce můžeš nechat sestavit do funkčního celku - na webu mají i ukázky. Jsou udělanépoctivě a odpadne ti spousta starostí. Prostě fyzicky namontuješ, připojíš reprák, napájení, zdroj signálu a jedeš. nemusíš řešit žádné trafo - nic. Tedy pokud nechceš.

50 litrů už je lepší, tam by se už asi dalo něco vymyslet, ale asi ne s tím STX, na něj je to pořád málo. Kdybys byl schopen si udělat redukci na nějaký 10" (jednoduché mezikruží z MDF) tak by to bylo bez problému.


To by snad nemel byt takovy problem vyrobit ci sehnat. Diky za tipy!
YettiCZ
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků