Reprobedny Tesla - opravy/úpravy/přestavba

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MartinZbrna 24. 10. 2014 12:23

hmmm spousta nových poznatků, to já rád.

Nic se neděje, budu za to schéma vděčný i když to potrvá.
MartinZbrna
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 26. 10. 2014 00:35

Na mail jsem ti poslal plnou verzi včetně textového souboru s hodnotami součástek, jejich popisem, nějakými poznámkami atd. Snad ti to poslouží Tedy když se nelekneš složitosti :D Také ti to možná pomůže pochopit jeden z důvodů proč výrobci spotřebních beden v současnosti šetří právě na výhybkách.

Obrázek
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 31. 10. 2014 11:18

Zdravím , chystám se na stavbu nenáročných reprobeden v trochu líbivějším vzhledu.
Chci zachovat 3-pásmo.
Mám k dispozici korpusy od beden Elektronika Praha RS - 434 a sadu reproduktorů ARN6684 , ARP150 a ARV3604. Moje otázka se týka stavby vyhybky , jak jinak. Máte někdo nějakou použitelnou do této sestavy , nebo dokázal by mi někdo pomoci s návrhem ?
Ozázka č2. Originál korpus je dělaný s basrexlexe ( kupodivu na tu dobu ) , docela bych ho i zachoval. Takže vnitřní rozměry se nezmení - 44,6 litru. Omlazena reprobedna bude jen zvenčí ( nejspíše koplet obložení spárovým dřevem ).
S rekonstrukcí do originálního stavu nepočítám , jednak se mi nelíbí a druhak k tomu nemám díly.
Děkuji
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 31. 10. 2014 22:17

V zásadě máš dvě možnosti:

1.) Odladit (resp. nechat odladit) nový projekt. Tu možnost asi vynecháme.
2.) Spolehnout se na odladěné projekty pro které se ta ozvučnice hodí, což by mohlo být průchozí.

Tady pak záleží na tvé kapse a jak moc si ochoten a schopen do origo ozvučnice zasahovat, co je pro tebe přijatelný vzhled a cena. Vzhledem k tomu že je chceš obkládat spárovkou tak asi línej ani nešikovnej nebudeš. Proto by ti nemuselo dělat problém spáchat si novou čelní stěnu na tyto reproduktory, připojit k nim již odladěnou výhybku a pokojně užívat. Nebudou to ale ty co máš protože ty repráky se k sobě moc nehodí a nejsou ani nijak dobré. Není s nimi odladěný projekt a nikdo ho ani dělat nebude - jednoduše proto že nikdo při smyslech nebude dělat projekt o kterém by věděl že v současné podobně nepřinese alespoň trochu slušné výsledky. Leda že by sis za to extra zaplatil, ale nadšenecký projekt to nebude.
Doporučuju tedy stávající reproduktory prodat (což nebude problém) a pořídit starší ale kvalitnější reproduktory ARN664 (nebo ARN6604), k tomu ARE5808 a 5DR51441 a máš to. Nejde o žádný luxusní projekt, ale když se udělá dobře tak za málo peněz je to opravdu slušná porce muziky. Pokud by tě to zajímalo dodám podrobnosti. Ten bassreflex je však třeba zlikvidovat. Objem bedny je sice trochu větší než je třeba ale něco ti užere samostatná komora na středy a výztuhy, které by si do beden měl vlepit. Když jich tam dáš dostatek tak se ozvučnice příjemně zpevní a objem bude akorát - chce to tak 35 litrů a moc to nepřekračovat.
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 2. 11. 2014 22:43

Sakra tak to si mě moc nepotěšil... :) Myslel jsem že ARP 150 není špatný střeďák... ARN6684 se k němu vzhledově hodí, rozhodně se chci vyhnout ARN 226. Nelakovaný ARN trpěli docela rychlím vyblednutím což pochybuju že někde seženu slušný...
Ten oválný střed se mi ale vůbec neíbí ať třaba hraje dobře...
Případně mam možnost koupit origo měniče spolu s vyhybkou z origo beden rs-434 a doladit vyhybku , ale do toho se mi moc nechce.
Basreflex asi opravdu půjde pryč , co se týče odladění mam známého co se tím živí , tak ještě zkusím poradit se sním. Zas doto nechci investovat bůchví kolik , to by nemělo smysl , to už bych raději stavěl zcela něco jiného od píky.
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 11. 2014 01:03

Nemůžu za to, že sis z neznalosti (ale jistě dobré vůle) vybral zvláště blbou kombinaci reproduktorů a lhát ti nebudu. Ze sortimentu toho samého výrobce se dalo vybrat lépe a dokonce i levněji.

Co je špatně?

Bohužel ARP150 není moc dobrý reprák a není to jen můj názor. Netvrdím že je nepoužitelný, ale kroutil bych se jak had ho použít, protože vím že jiné a to i levnější reproduktory dají lepší výsledek (což je právě případ toho oválu). Jen nemají ten kýblík, tak to přidělá trochu práce se samostatnou komorou v ozvučnici. Já jsem ty ARPčka kdysi použil na nějaký svůj projekt, upravoval jsem si je (což vylepšilo jejich akustické vlastnosti), ale stejně jsem nebyl spokojený (ale za to mohou částečně i jiné faktory). Po úpravě si umím představit i nějaký projekt, kde by v rámci svých možností fungoval relativně dobře, ale určitě by to nebylo dohromady s ARN6684 (resp. jedině v nouzi nejvyšší) a fakt netuším proč se drbat levou rukou za pravým uchem.


ARN6684 sice na první pohled vypadá opticky zajímavě a do objemu té reprobedny by po výše popsaném vyztužení, zmenšení objemu a likvidaci bassreflexu šel, ale za celou dobu co Tesla (a její pozdější nástupce TVM) vyráběla 8" basové reproduktory je typ ARN6684 (spolu s ARN226) to nejhorší co z téhle fabriky vylezlo. Bez pardónu. Je sice fakt, že v některých dnešních spotřebních šmejdech jsou ještě větší hrůzy, ale to je neomlouvá. Tenhle reproduktor byl navržený už mnoho let před tím a ještě dle staré školy - velmi lehký kmitací systém ve velmi poddajném uložení. Jenže pak si s ním hráli tak dlouho, až ho domrvili. Původní nezměněný slabší a hlavně nepříliš lineární pohon už to moc nedává. Opět - neznamená to že jsou nepoužitelné, ale komplikuje to situaci. Jednak by bylo potřeba je nejprve potunit druhým magnetem a vylepšit tak sílu jejich pohonu (cca 80Kč/kus) po vzoru ARN226-07, který už to má od výroby - aby z toho lezly basy a nebylo to jen nějaké blbé huhňátko, jednak by to k nim chtělo střeďák, který jde dělit hodně nízko = aby ty basáky nekecaly moc do středů, které jim fakt moc nejdou. Takovým střeďákem ARP150 opravdu není. Ten tak někde od 600Hz nebo lépe 800Hz výše, ty se potřebuješ dostat na 300-400Hz max. To znamená nějaký malý 4" nebo 5,25" středobas.


A to jsme hned u dalšího problému, který se nazývá ARV3604. To je reproduktor starší výroby z poloviny 80. let - první kalotový reproduktor, který Tesla vyrobila. Jako první a na celých 10 let i poslední pokus o výrobu kalotového reproduktoru se moc nepovedl a vědělo se to při srovnání s konkurencí už když byl zcela nový. Opět platí ne že by byl nepoužitelný, ale vyžaduje při návrhu zvláštní péči. Výrobce sice udává, že jeho praciovní rozah je od 2,2KHz, realita je však taková, že když se takto použije, tak rozhodně nehraje dobře. Pro optimální kvalitu i výkonové zatížení je možné ho použít až někde od 4KHz, lépe 5KHz a dělit strmou výhybkou 18dB/oct a ne méně. Jinak má ostrý, syčivý a jedovatý zvuk a malou zatížitelnost. Speciálně to pak platí pro ty starší žluté verze. A na té frekvenci 4 nebo 5kHz na něj středový ARPčko rozumně nenaváže, i když papírově by mělo stejně jako ten 5,25" ani 4" - protože směrovka. Prostě už tam hraje blbě a má i nevyhovující směrovku a když uděláš kompromis, tak budou blbě hrát oba a celé to bude stát za starou belu. K ARVčku jde najít rozumný střeďák celekm levně a bez problému, ale ten zase bude mít nevyhovující vlastnosti vzhledem k navázání na 8" basák, zvláště pak tohoto typu. Moderní reproduktor, který by zvládl oboje bez kompromisů neexistuje, s kompromisy ano - ale byl by drahý a bylo by to mrhání materiálem a financemi. Takže proto snad chápeš, proč nikdo na tuhle kombinaci výhybku nikdy nenavrhnul a navrhovat nebude.


Co s tím?

To už jsem ti doporučil v předchozím příspěvku. Tam jsou reproduktory vybrány tak, aby to celé vyšlo levně a s rozumnými a přiměřenými kompromisy to fungovalo dobře, přestože basák a střeďák jsou také Tesla, výška je pak OEM Vifa. Ani výhybka není nějak nepřiměřeně složitá, což je fajn - protože tvoří nezanedbatelnou část ceny soustav. Jenže se ti tam nelíbí vizuálně středy a za jiné je bez předělání projektu vyměnit nejde. Tak máš holt smůlu - já ti stejný nebo lepší za tak málo peněz poradit neumám. Pokud chceš lepší řekni si, ale budeš muset sáhnout o dost hlouběji do kapsy. Chceš?

Co se týče původních reproduktorů a výhybky - ano můžeš ty bedny uvést do původního stavu, ale stejně bys musel vyměnit všechny kondenzátory v ní (což dá práci a bude to něco stát) a tomu, co jsem navrhoval nebudou sahat ani po kotníky. Přeber si to.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 3. 11. 2014 11:49

Jasný chápu , kdysy sem měl ARS 944 . K tomu se asi ani nepřiblížím že ? Případně je tedy nějaký střed k tomu co navrhuješ v kulatém tvaru ? Předpokládám že tendel ovál na výšku dát nejde kvůli vyzařová že.
Domam mam ještě nějaké jiné výšky. Sepíšu co se mi doma ještě válí, třeba to bude použitelnější.
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 11. 2014 13:48

Ovál je sice širokopásmovější, ale je zákeřnej ve směrovosti - jeho vyzařovací chára v prostoru nemá tvar symetrickej kolem osy, ale kolem roviny. Obecně řečeno - v rovině proložený delší osou čelní eliptický plochy bude jeho charakteristika užší = přesnější na lokalizaci, než v rovině proložený kolmou (kratší) osou. Z toho důvodu se poslechově líp chová elipťák situovanej vodorovně - ekvivalent u vejšek je tlakáč s obdélníkovým ústím zvukovodu (horna).
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 11. 2014 17:35

Nelze tam dát jiný střed bez překopání celého projektu. Výhybka je odladěna na přesně tyto reproduktory a v tomto uspořádání.

Klidně napiš co tam máš, třeba to bude výhodné prodat nebo tak, ale u tohoto projektu to nepoužiješ. Výhybky se dělají vždy přesně na konkrétní reproduktory v konkrétním uspořádání. Když něco z toho změníš musíš udělat novou. Na to musíš mít vybavení, celkem solidní znalosti a rozhodně to není práce na jedno odpoledne. Tato práce je obvykle placená a rozhodně ne stylem 100Kč/hodinu. Obvykle je to záležitost od několika tisíc do cca 40 000Kč za odladění (čistě za práci - ne materiál) a nebo se dá za poplatek několika set Kč koupit dokumentace k již hotovému projektu.
Občas jsou ale některé projekty zcela zdarma, prostě z fandovství a dobré vůle jejich tvůrců. Toto je právě ten případ. Pokud jej uděláš tak jak byl původně neplatíš za dokumentaci nic. Když na něm chceš něco změnit přesouváš se do placené kategorie a musíš absolvovat celé kolečko vývoje znova. V tomto případě nevidím důvod proč nepoužít původní reproduktory vzhledem k jejich dostupnosti a mimořádně nízké ceně. Pokud se ti to vážně nelíbí a je to pro tebe nepřekonatelná pak si musíš vybrat nějaký jiný projekt ať už komerční nebo free. Bude však nepochybně nezanedbatelně dražší.

Příklad takového free projektu:
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 3. 11. 2014 21:44

Ano to že vyhybka se ladí na konkrétní repro v konkrétní sestavě to vím.
Tvůj zmiňovaný projekt je sice "zdarma" , ale mě se prostě nelíbí. Navíc abych byl schopen to nějak třeba překousnout , musel bych je slyšet , přecijenom zvuk je silně subjektivní vjem.
Další tebou uváděná fotka je sice pěkná , ale to bude uplně mimo moje finanční schopnosti.
Šlo mi jen prostě o to zda by nešli využít již zmiňované korpusy k nějaké 3-pásmové sestavě měničů které by měl někdo +/- vyzkoušené. ( což jsi i zde dal ).
No doma sem ještě vyhrabal ARX130-20 které sem používal jako doplněk k 2-pásmovkám. V těhto dvoupásmovkách mam i kalotový veškáč , ale bohužle už tam není nálepka s typem.
http://imageshack.com/a/img538/575/NpLrjM.jpg
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 11. 2014 00:27

Nevyřešil by to rámeček s krycí tkaninou, který k těm bednám v originále byl?

Ten výškáč je typ AZSK25/4 zvaný též lidově "Jugoš" vyráběný v bývalé Yugoslávii a původně patřil právě do těch RS-434 spolu s typem ARZ4604 na středech a ARN6604 na basech. Zvukově je kvalitnější než v té době hojně používaný tuzemský ARV3604. Na ten (černá verze) však existuje spolu s tím ARZ4604 a původním basákem nová odladěná výhybka, která i přes nevalné kvality těchto reproduktorů posouvá jejich projev někam jinam než původně, přitom vzhled by byl velmi podobný originálu (lišil by se jen tou výškou). Třeba by tedy pro tebe mohla být toto kompromisní cesta? Všechno jsou to celkem snadno a za rozumnou cenu sehnatelné typy, eventuálně v nouzi nejvyšší bych tu měl nějaké mít.

AZSK25/4
Obrázek

ARV3604 černá verze
Obrázek

Vzhled origo RS434 CD
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 4. 11. 2014 06:50

Koukám, že tomu asi dám druhou šanci a uvedu to do stavu podobnému origo. Jen tedy s jiným vzhledem a bez basreflexu nejspíše ?. Co se týče nabídky repro atd , mam ještě nabídku na origo panel s měniči , kde bych tedy zrenovoval vyhybku. Ten AZKS je vlastně jedniný co sem z toho zachránil , jeden sem opravoval , měl přetžený přívod ke kmitacímu mechanizmu ( původní majitel z mě neznámích důvodů odpojil vyhybku...
Jeden dotaz , jak jsou na tom tyto bedny s projevem oproti ARS 944 ?
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 11. 2014 08:26

Ten AZSK právě použít nemůžeš, výhybka o které se bavíme je na ARV3604 a ten tam také musí být. Pokud dodržíš toto osazení a dáš k tomu správnou výhybku tak to bude hrát lépe než ARS944. Ty sice v době svého vzniku nebyly špatné bedny a obecně patří mezi takovými těmi rozšířenějšími věcmi od Tesly k menšímu zlu, ale na rovinu řečeno zázrak to není. Tím spíše pokud se nachází v nějakém nedefinovaném stavu protože nevíme jak na tom jsou, zejména pak co se týče stavu výhybek. Ty ARS944 momentálně používáš nebo se ptáš jen informativně?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Breat 4. 11. 2014 08:53

Dobře , diky za upřesněné , četl jsem že pro arv3604 se dají koupit černé membrány a i zvukově se malikno zlepší. Na ty ARS944 se ptám protože sem je kdysy měl a teď sem na ně na různých diskuzích četl chválu. Mě se osvědčili pokud hrály v rovině poslechu nebo když byly trochu výše. Zvuk nesený lehce zhora je mi více příjemný.

Takže jako shrnutí říkáš : Koupit ARN6604 a ARZ4604 a zrenovovat vyhybku.
To co mam doma, toho se zbavit(ARP,atd).
Druhak, co se týče zeslovače zatím na tom nejsem nijak slavně, mam WEGU JPS 352SE , otázka zda bude dostačující (vzhledově líbivá vintage). Nic lepšího momentálně nemám.
Breat
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 11. 2014 16:25

Na ARV3604 se od roku 2009 nedá koupit nic jelikož podnik který je kdysi vyrobil a dodával i dále náhradní díly skončil (koupil ho spekulant a zlikvidoval ho). Mám tu dva páry černých kusů, které jsou skutečně lepší než ty předchozí verze (žlutá, oranžová).

ARS944 jsou velmi směrové. Je to dané koncepcí středovýškové sekce, který vznikla někdy kolem roku 71-72. Tehdy u nás neměli technologie aby to mohli řešit jinak - lépe, respektive ne za cenu zase jiných komplikací. Udělali tedy nějaký kompromis který má své mouchy, chápu ale dobře co je k tomu vedlo a že lépe to tehdy nešlo. Důvody jsou tři - velký nepoměr mezi středovou a výškovou sekcí (8" a k tomu malý směrový konický výškáč) a to že to není plnohodnotný koax (výškáč není umístěn hloubkově správně ve středu membrány ale před ní). Přesto nemohu říci že by to byly špatné bedny, kdybych musel vybírat mezi Tesla bednami a vyřadil bych možnost předělání/přestavby tak by byla na jedné z prvních pozic. I na ně však existuje upgrade projekt, který značně vylepšuje jejich vlastnosti.

WEGU JPS 352SE osobně neznám, ale našel jsem si že v tom jsou velmi staré obvody řady STK o kterých vím že kvalitativně nebyly nic moc. Novější STKčka byly už lepší, ale i tak pořádný tranzistorák je pořádný tranzistorák.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků