[recenzia] Proson Rumble R-10

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 8. 2014 09:41

Jasné, nebudeme tu hodnotiť film, od toho sú iné fóra. Ale nedá mi to, pozri si toto: https://www.youtube.com/watch?v=kyNU5ejltAI
Tento film je naj :D

Každopádne som presvedčený, že za tú cenu by človek hľadal lepší a krajší sub len ťažko. Možno len Proson Rumble R-8 mu môže konkurovať, pre začínajúcich hifistov s obmedzeným rozpočtom je to jasná voľba.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 27. 8. 2014 11:04

Trymore:
Poslouchal jsem tvou koncertní videoukázku a zdá se mi, jestli nemáš ten SW nastavenej moc agresivně. VELMI DOBŘE VÍM, že je NESMYSL posuzovat zvuk z nahrávky nízké kvality (asi telefonem), do který je zanesena hromada zkreslujících prvků. Ještě k tomu navíc bez bezprostředního srovnání se stavem bez SW.

Ale když poslouchám tvoje starší videa ještě bez SW a s Vincentem, jsou tam basy o dost měkčí, barevnější, konzistentnější, přirozenější. Na ukázce záznamu koncertu znějí unyle, tvrdě, jakoby jedním tónem bez rozlišení a navíc na mě působí příliš dominantně vzhledem ke zbytku spektra.

Ale ty videa byly nahraný v jiných místnostech, ne v ideálním poslechovém místě atd. atd., takže nelze dělat žádný platný závěr. Ale všiml jsem si toho, tak to píšu.

Zároveň ze svých zatím krátkých domácích setkání se SW mám výbornou zkušenost s nastavením podle Boba Katze: http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to- ... oofer.html

Zkus, možná ti to něčím pomůže doladit SW ke tvé ještě větší spokojenosti ;-). A pokud máš už teď nastaveno dokonale, aspoň si to potvrdíš ;-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 8. 2014 11:37

Ono je pravda sama o sebe, že Vincent zahral basy úplne inak ako Denon. Ďalej po zmene miestnosti, kde hudbu počúvam, sa aj vnímanie basov celkom zmenilo. A takisto je pravda, že mám sub nastavený trocha agresívnejšie, lebo tak sa mi to osobne páči viac. Crossover mám nastavený asi na 80 Hz, volume na polovici. Pre niekoho takýto zvuk môže byť blbosť, mne sa to však zdá príjemne, keď kopáky cítim celým telom.

Idem sa teraz naobedovať a potom si ten článok prečítam celý, aj keď nemyslím, že sa tam dozviem niečo nové. Každopádne díky.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ...drát 27. 8. 2014 12:10

http://www.acousticsounddesign.com/core ... m?PID=1555
tiež zaujímavý kúsok len je problém ho kúpiť :),hmotnosť 23 kg
...drát
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Slaughter 27. 8. 2014 12:37

Petulda píše:Zároveň ze svých zatím krátkých domácích setkání se SW mám výbornou zkušenost s nastavením podle Boba Katze: http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to- ... oofer.html


O toto jsem se již pokoušel, ale zatím nemohu potvrdit že to funguje, buď je to na můj prostor moc složitá matika a nebo dělám někde zásadní chybu. Problém je zřejmě v poslechovém prostoru, který mi toto porovnávání zkresluje a dále autokalibraci.
Jde o to, že mám AVRko s kalibrací (Denon) a k tomu sub SPL-800r (taktéž s kalibrací).
No a celý háček je potom v tom, že pokud nevyužiji kalibraci, ale zkouším to "ručně" tak se nemohu zbavit určitých frekvencí, které mi v obýváku rezonují. Pokud ale použiji kalibraci (i na subu) tak mi tyto problematické frekvence vyfiltruje a jednoduše je do vzduchu nepustí, JENŽE potom je reálné že budu mít v takovýchto "transparentních skladbách" díry kvůli autokalibraci. Kdybych to zkoušel v supr poslechovce, tak to asi jen pomocí uší dám , ale v běžným obýváku....

Tobě tohle fungovalo všude zatím?

Dost dlouho mi trvalo než jsem vyladil jen postup kalibrace, protože není jedno, jestli se kalibruje nejdřív AVR a pak SUB a nebo naopak...už je to na mě asi moc :shock:
Wharfedale 10.7, 10CS, 10.1, Velodyne SPL-800r, Denon AVR-1713, Panasonic TX-P55ST60
Nick Slaughter
Junior

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 8. 2014 13:16

Ja neviem ako vy, ale ja mám repro hneď oproti manželskej posteli. A mám to nastavené tak, že nech ležím v akejkoľvek polohe a mám hlavu a uši kdekoľvek, tak sa mi zdá nastavenie v daných miestach ideálne. Samozrejme, úplne pri stene sú basy zvýraznené, ale s tým teraz nič neurobím. V iných miestach miestnosti znejú basy inak a nevýrazne, jednoducho v okolí postele sa to počúva najlepšie.

...a nastavoval som to len chvíľku, párkrát som točil s crossoverom a párkrát s hlasitosťou na sube. Nerobím z toho takú vedu, hudbu si už teraz užívam.

A takto to vyzerá v izbe, nie je úplne prázdna ako by sa z fotiek mohlo zdať:
Obrázek
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 27. 8. 2014 15:49

Moje poslechovka, která je zároveň i obývák, vypadá plus mínus takhle:

http://ulozto.cz/x7wH6M87/mistnost-pdf

Byt jsem si navrhoval sám a mohl jsem v něm zbořit všechny příčky, takže jsem měl velkou výhodu, že jsem mohl místnost uzpůsobit mj. i poslechu. Místnost je normálně zabydlená s lehkým důrazem na úpravu akustiky: huňatý koberec od beden k sedačce, knihovna, velké hutné závěsy, velké polštáře na sedačce, sedačka rozměrná a látková...

V místě poslechu (křeslo) jsou basy relativně vyrovnané, ale je slyšitelný propad kolem 120 Hz a lehce zvýrazněné pásmo kolem 40Hz (což je dobře, protože tenhle pokles jakž takž vyrovnává přirozený útlum regálovek). Když se posunu dozadu směrem ke stěně, tak se to prohodí - úplně zmizí hluboké basy pod 60 Hz a velmi se zvýrazní hučení kolem 150 Hz.

Měl jsem doma zatím dva suby. První byl naštěstí s kalibrací, Velodyne SPL-1000. Nastavení se udělalo "samo" a trvalo mi se vším všudy cca 2 hodiny. Pustil jsem autokalibraci a pak šel po Katzově návodu. Výsledek byly pro mé uši naprosto dokonalé basy. SW dělal přesně to, co dělat měl, tzn. jen doplnil hluboké frekvence, které moje regály nehrají a vyrovnal módy místnosti (120Hz a 40Hz). Nastavení bylo takové, že ať jsem poslouchal jakoukoliv hudbu a zapnul/vypnul SW, tak se jen doplnily/vytratily hluboké basy. Celkový objem basů byl shodný, zvlášť na frekvencích, které hrají regálovky - to pro mě je zásadní požadavek. Hudba tak získala neuvěřitelnou šťávu a barevnost na spodku aniž by ztratila cokoliv z transparentnosti středů a výšek.

Druhej SW byl B&W ASV610, jako levný protipól bez kalibrace. Bohudík jsem díky předchozí zkušenosti věděl, jak mají basy znít. A zároveň bohužel jsem díky předchozí zkušenosti věděl.... SW jsem dal na shodný místo jako předchozí, pečlivě a důkladně opakovaně ladil podle Katze celý dva dny - bylo to o hodně obtížnější. Výsledek byl ten, že se povedlo SW plynule sladit s hlavníma repro tak, že nebylo možný rozlišit, jaký tóny hrál SW a jaký regálovky. SW neměnil výšku tónu ani jeho barvu. Co se ale v porovnání s Velodyne (logicky) nepovedlo, bylo vyrovnání frekvenční charakteristiky. Díra na 120 Hz byla o poznání menší, ale za cenu zdůraznění 30-40 Hz. To by mi sice až tak nevadilo, mám tyhle hluboký tóny moc rád, ale chci prostě dosáhnout co nejvyrovnanější reprodukce. Ostatní basový frekvence zůstaly překvapivě subjektivně stejný. Zapínání a vypínání subu se projevilo v přidání frekvencí pod schopnostma regálů, ale bohužel i nárůstem objemu basů kolem 120 Hz a 30-40 Hz.


Samostatnou kapitolou pak byl rozdíl v tom, jak suby hrály, ale to je jiný téma. Trojnásobná cena Velodyne se projevila naplno. B&W ačkoliv vůbec nehrál špatně, byl v porovnání s Velodyne takovej svázanej, nebarevnej, jakoby ve všech tónech byla část shodný barvy. Rány do bubnu byly s B&W takový kulatější, zamlženější, ne tak dynamický. Přitom co se týká hlasitosti nebo hloubky tónů, byly oba srovnatelný. Jakoby B&W měl svůj "pilotní tón" a na ten mapoval basy, který do něj přišly, zatímco Velodyne hrál jen ty basy s takovou barvou, jaká přišla.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 8. 2014 18:17

Jestli chápu správně to co popisuješ tak to se mi při laboracích stávalo když jsem reproduktor (mluvím o reproduktoru, nikoliv reproduktorové soustavě nebo subwooferu jako celku) nutil do něčeho, co nebyl schopný dát přirozeně "sám od sebe" (ano vím že je to dosti netechnický výraz). Například nějakou formou agresivnější ekvalizace a nebo pomocí nějakého konkrétního návrhu ozvučnice. Papírově to fungovalo, podle měření také, ale uchu to nějak nesedlo.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 8. 2014 18:58

Zahrajte si spolu so mnou túto pecku :)

Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 8. 2014 19:43

Já si nemůžu pomoci, ale já tam slyším hlavně tu nezatlumenou místnost.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 27. 8. 2014 20:08

Musím souhlasit s Thalem. Jako ukázka neakustiky místnosti a hučivých zvýrazněných basů dobrý ;-). Ano, hodně udělá mizerný mikrofon a jeho nesprávné umístění pro nahrávání, ale i tak... Zapřemýšlej nad nějakým zatlumením.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 27. 8. 2014 21:42

...ja neviem, kde vy tie basy počujete, ale beriem váš názor :) asi len máme iný vkus :) aj keď je pravda, že zvuk vo videu som ani neotestoval, nemám na čom keďže k pc mám napojené len malinké repráčiky, takže ktovie, čo za nahrávku som vytvoril :D
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 28. 8. 2014 07:54

Trymore
Sam teraz riesim posluchovy priestor a musim suhlasit s Petulda a ThalesX.
Donedavna som mal zostavu v obyvacke a musel som strpiet to co mi ponukla.
Teraz na to mam samostatnu miestnost a dosiel som na kopec zaujímavých veci ktore som predtým akosi zamerne prehliadal.
Nicmenej, aj teraz ak budem riesit posluchovku tak budem musiet zvolit vzhladom k polohe izby urcite kompromisy.
Video ktore tu prezentujes je podobne tomu ktore som robil ja v nezatlmenej miestnosti.
To, ze v tej "spalno posluchovni" mas skrine ci postel nic neriesi. Princip zatlmenia tkvie v dacom uplne inom a s inými doplnkami, nie s tym co tam v izbe mas Ty.
Ono aj v zariadenej izbe sa da s posluchom vyhrat, lenze treba vediet ako na to.
Hole steny, podlaha a okna bez zaclon ci zavesov su zaruka prepadaku hned v zarodku...
Bohuzial ale je to tak a nezachrania to skrine a ani postel s matracmi.
A presne ako to tu uz bolo napisane, nic to nedokaze nahradit. Ani equalizacia.

Nadseny som v pociatkoch bol aj ja a ver ,ze postupne dochadza na velke vytzriezvenie.
Mas drahe bedne.
Sorry a zaroven to chapem no napisat to musim, podhodnocujes ich pouzitym Denonom a uz vyssie spomenutou "holo izbou".
Neverim ,ze si spokojny(samozrejme do teba nevidim ale spokojny som nebol ani ja len som si to cele nahovaral) tiez som tu napisal kopec veci a dnes by som ich po urcitych skúsenostiach prehodnotil....
Neverim ,ze dokaze byt dakto spokojny ak z Octavie presadne do malucha. Bud je ten clovek blazon alebo nadsenec.

A oprav ma ak sa mylim, no zakladas rodinu a tebe vadi mriezka na sub-e...
Tak sa priprav na vacsie pohromy :mrgreen: toto je iba zaciatok....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Krabák 28. 8. 2014 08:18

Chce to aspoň koberec a závěsy. Nezatlumená místnost v nahrávce jde slyšet, taky to tak mám :-D
Krabák
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 28. 8. 2014 08:26

V prvom rade by to chcelo viac nabytku a nie hole kuty. Koberec a zaves je to najnutnejsie minimum a vela nenapomahaju ak vobec.
A tiez nie je koberec ako koberec a zaves ako zaves. Najhorsie co moze byt su hole steny ako take.
Znovu vlastna skusenost nemerana ale pocitova.....
armaman
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků