STAVBA a vlastni "tripasmo"

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod SmokeMan 8. 5. 2013 12:52

jasny, tak jsem to pochopil asi dobre :) uz jsem z toho celkem krava :D
kazdopadne diky moc zatim za napady a postrehy, jde videt, ze se v tom asi pohybujes...

pripadnym dalsim navrhum se ovsem nebranim :)
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 8. 5. 2013 17:00

no to teda nevim nevim, podle tech fotek se mi nezdá, že by se tam dal rozumně narvat 8" reprák.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 5. 2013 18:18

Venkovní šířka = (rozměr bedny) 210mm, průměr basáku 8" = 203,3mm, pokud se bude montovat zvenčí na čelní stěnu, bude to sice "od kraje do kraje", ale lze to udělat. Jiná věc bude, pokud udaný průměr 8" je čistý průměr membrány a musel by se k němu přičíst závěs a okraj koše - pak by čistý průměr repráku dosahoval klidně až nějakých 250-260mm a na popisovanou bednu by se takový reprák samozřejmě namontovat nedal. Chtělo by to upřesnit typ repra, aby se daly případně dohledat jeho reálné vnější rozměry a rozhodnout co je možné.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod SmokeMan 8. 5. 2013 18:48

ja nejak zil v tom, ze kdyz znas objem, znas bassreflex, znas fyzicke rozmery, tak, ze od toho se da odrazit a podle dalsich specifikaci se da neco "trefit"

zatim mi rikate, ze ne... coz se mi nezda, ale beru to...

kdysi davno, to jeste bylo jen 286 a nic vic byl takovy program, kam se to nasypalo a on hodil adekvatni hodnoty na repro...

to uz si nelze a predtim to byl jen takovy vystrel?
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 8. 5. 2013 21:15

Ha zrada. Takže rozměry už po zpětné editaci máme. Doufal jsem že to vyjde natěsno ale nevejde - ten basák má 219mm (viz http://www.visaton.com/bilder/zeichnung ... 20e_tz.gif) a ty máš k dispozici jen 210mm. Jediné řešení by bylo z boku nalepit dvě desky po alespoň 18mm, ale musel by sis pak dořešit povrchovku. Také jsem spočítal vnitřní objem a vychází to o chlup méně než je potřeba na Totem 80 (40/45 litrů) ale je to ještě v toleranci OK. Tím pádem nám vypadává totem TWR a zbývá jediný kandidát. O žádném jiném schopném projektu s vyloženě takto levnými reproduktory nevím, musel by sis připlatit. Tento má navíc tu výhodu že jde o uzavřenou ozvučnici takže odpadají problémy s laděním bassreflexu a je tolerantnější k odchylkám od přesného objemu.

Předběžná cenová kalkulace:
součástky na 1 výhybku: 900Kč
set reproduktorů na jednu bednu (driver, zvukovod, basák): 1800Kč
dokumentace: 240Kč

Nechceš si připlatit za něco lepšího s 6,5" abys nemusel řešit ty bočnice?

S tím bassreflexem - ano ladění je dáno objemem bedny a průměrem a délkou BR nátrubku. Ale ladění není všechno, záleží to na interakci s tím reproduktorem co to konkrétně udělá takže to že ladění dejme tomu 40Hz je vhodné pro jeden reproduktor neznamená že je to vhodné pro jiný a nebo třeba ai je ale je pak třeba jiná výhybka chápeš? Prostě všechno souvisí se vším.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 8. 5. 2013 22:19

on bý rád hodně basů a ty mu poradíš uzavřenou ozvučnici jo?

no to si moc nezaducá.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 8. 5. 2013 22:38

Já se musím jenom smát, zase jen plácáš blbosti. A to si ještě neodpověděl na všechny otázky co jsem se tě ptal na minulé straně poté co si zase vyslovil kravinu, kterou nejsi schopen obhájit tak děláš mrtvého brouka. Mám ti to zopakovat?

Tolik toho nameleš a přitom neznáš ani základní věci. Uzavřená ozvučnice může mít basů prakticky stejně jako bassreflexová za předpokladu, že na to má reproduktor vhodné parametry (jiné než do BR) a za předpokladu seriozního návrhu výhybky.

Špičkové bedny Noble Audio Lucid jsou uzavřenky, přesto je dojem z nich vynikající po všech stránkách. Moje uzavřenky jedou od 27Hz. Větší Totem 100 je také uzavřenka a na nedostatek basů si zatím nikdo nestěžoval. Je fakt že Totem 80 je menší takže bude mít basů o fous méně, přesto si myslím že výsledky jsou OK. Ostatně co by člověk také chtěl po jednom 8" ve dvoupásmovce že? Uzavřenka má též menší group delay (menší = lepší).

Aby nezůstalo jen u řečí tak zde je měření basové sekce T80. Já tam vidím 40Hz -3dB. Opravdu je to tak málo Joudo? Basy nebudou? Raději mlč a šoupej nohama.
Přílohy
T80bass.png
T80bass.png (9.84 ) Zobrazeno 6168 krát
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 8. 5. 2013 23:18

a jak že on tam nacpe ten 8" driver?

graf si můžu z prstu vycucat jakýkoli, to není žádný důkaz.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 8. 5. 2013 23:31

Ten graf je z reálného měření - ne vycucaný z prstu. Co ti na tom není jasné? Ale opět si neodpověděl takže se tě ptám znova - zdá se ti to málo?

Jak tam narve ten 8" jsem psal. To že sis to nepřečetl je tvůj problém. Preventivně zopakuju pro případ že by sis to opět zapomněl přečíst:
To že je to komplikace jsem psal také, ale rozhodnout se musí sám co je pro něj menší zlo - zda úprava bedny nebo volba jiného (dražšího) projektu ovšem už jen s 6,5" a z toho plynoucími vlastnostmi. Prostě něco za něco.

Aby se nezapomnělo:
joudá píše:beymy jsou drahý šunty, já to říkám pořád, tak možná do PA ale do hifi stojej ty jejich repráky za prd.

můžeš tam narvat třeba tohle
http://www.dexon.cz/katalog/reproduktor ... -hifi.html

za litr máš osazenou jednu bednu


ThalesX píše:1.) Prosil bych konkrétní důvody proč je Beyma špatná a kterou přesně myslíš? Nebo myslíš všechny HiFi výrobky této značky? Docela by mě to zajímalo tak mi to prosím vysvětli. Když to pro mě uděláš tak tě budu uznávat jako velkého guru a za odměnu pak můžeš napsat do BV audio že to jsou úplní břídilové když do svých špičkových beden používají právě Beymu. A ne že než něco napíšeš budeš hodinu prohánět Google.
2.) Slyšel si někdy nějakou HiFi Beymu v dobře odladěné konstrukci? Pokud ano tak jakou a v čem.
3.) Nepsal si tu nedávno jaké jsou ty IRB šmejdy? To je mi najednou změna...
4.) Ty víš jaký objem každá ta sekce má a na jakou frekvenci je ta ozvučnice naladěná že víš že tam ten IRB sedne?
5.) Nic proti IRBčku, ale doporučíš mu k tomu také seriozně odladěnou výhybku?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 8. 5. 2013 23:41

tak to si nemusel kupovat dýhované bedny, když je pak rozřeže

a kdyby platila ta tvoje zcestná teorie že uzavřená ozvučnice je to samé jako otevřená, co se týče odezvy na basech, tak potom nechápu proč se dělá bassreflex, když je to vlastně zbytečný prvek navíc..

a k tomu měření, já si taky neměřím co chci, to není žádná věda.

nevim vůči čemu vztahuješ ten útlum 3 dB, na tom grafu vidím útlum 7 dB oproti 60 Hz.
Naposledy upravil joudá dne 9. 5. 2013 00:23, celkově upraveno 1
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 5. 2013 00:23

Já jsem ale nepsal nic o otevřené ozvučnici, psal jsem o bassreflexové. Jestli si pleteš otevřenou (open baffle) a bassreflexovou ozvučnici tak to je pak těžké.

Jasně že si neměříš co chceš protože nemáš čím a ani to neumíš. To je v pořádku.

V tom grafu neumíš číst ty. Kdyby ano všiml by sis že vztažná úroveň od které se to udává je úplně vpravo a na frekvenci cca 58Hz je 3dB hrb. To dohromady dělá těch tvých 6dB. Jeden dílek je 2dB a na 40Hz jsme přesně 1,5 dílku pod vztažnou rovinou.

Bassreflexové ozvučnice se dělají proto že jednak dnes má většina reproduktorů parametry vhodné pro tento typ ozvučnice (menší Q, větší EBP), kdežto v minulosti tomu bylo naopak (BR byl víceméně doménou PA techniky). Výrobci reprobeden se tomu logicky přizpůsobili. Bassreflex poskytuje větší možnosti ladění ozvučnice. To je však problematika pro výrobce a cílového zákazníka to nemusí vůbec zajímat. Je ještě jeden důvod proč se dnes používá - výrobci mizerných beden ho často používají i pro reproduktory, pro které není BR ozvučnice vhodná protože mezi laiky je zažitý názor že BR = víc basů. Bedny pak mají tendenci hučet a pevné kontrolované basy se nekonají. Dělají to tak takřka všichni výrobci spotřebky v levných řadách a někteří pohříchu i v o něco dražších bednách. Abych pro příklad nechodil daleko tak je to právě důvod toho proč se říká že bedny založené na TVM nemají pevné a kontrolované basy (např většina nižších starších řad AQ). Jednoduše proto že ty větší basáky se do bassreflexové ozvučnice nehodí (nemají na to parametry) a oni to tam pořád rvou a rvou jen proto, aby vyhověli zákazníkovi který by jinak přišel a řekl by není bassreflex-nejsou basy. Jde to dokonce až tak daleko že někteří výrobci spotřebky používají falešné bassreflexové nátrubky - v bednách jsou ale jsou na konci ucpané. Mohl bych to rozpitvat podrobněji a dodat i nějaké příklady a grafy aby bylo vidět co a jak, ale zrovna kvůli tobě to Joudo dělat nebudu. Leda že by to zajímalo někoho jiného.

Tak co Joudo, jak je to s tou Beymou? Už odpovíš nebo pořád doufáš že se na ten tvůj vejžblept zapomene?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 5. 2013 00:48

A jak je to s tou Beymou teda? :o) Pořád čekám na odůvodnění.

Budu tě s tím prudit pamatuj si to. Nevadí mi když blbost řekne laik, na tom není nic špatného a po získání patřičných informací se srovná, ale vadí mi když se někdo hádá o něčem čemu vůbec nerozumí, své výroky neumí vůbec nijak zdůvodnit (je to tak protože jsem to řekl) a neuzná že ujel.

Smazány vulgárnosti a OT (všech zúčastněných).
Držte se tématu, nebo poletí do Koše celý dred.

Ekkar
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 9. 5. 2013 02:27

já sen nikam neujel ve své cenové relaci je beyma jedna z nejhorších řešení hifi repráků.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 5. 2013 05:32

Zase jen žvaníš. Otázky jsou stále stejné:

1.) Prosil bych konkrétní důvody proč je Beyma špatná a kterou přesně myslíš? Nebo myslíš všechny HiFi výrobky této značky? Docela by mě to zajímalo tak mi to prosím vysvětli. Když to pro mě uděláš tak tě budu uznávat jako velkého guru a za odměnu pak můžeš napsat do BV audio že to jsou úplní břídilové když do svých špičkových beden používají právě Beymu. A ne že než něco napíšeš budeš hodinu prohánět Google.
2.) Slyšel si někdy nějakou HiFi Beymu v dobře odladěné konstrukci? Pokud ano tak jakou a v čem.
3.) Nepsal si tu nedávno jaké jsou ty IRB šmejdy? To je mi najednou změna...
4.) Ty víš jaký objem každá ta sekce má a na jakou frekvenci je ta ozvučnice naladěná že víš že tam ten IRB sedne?
5.) Nic proti IRBčku, ale doporučíš mu k tomu také seriozně odladěnou výhybku?



Beyma vyrábí řadu různých reproduktorů v různých cenových kategoriích a tomu samozřejmě odpovídá i kvalita. Také hodně záleží na správném použití. Pokud nacpu nějaký reprák tam, kde pojede mimo optimální režim tak se pak nelze divit že výsledky jsou takové jaké jsou. Pokud se využijí optimálně může být výsledek velmi překvapivý. Asi bude sakra rozdíl mezi tím když někam nacpeš kupříkladu nejlevnější T2030 (které jsou právě kvůli ceně dost provařené, mnohdy navíc v nedobře odladěných konstrukcích) a nebo TPL150, se kterou nemají problém konstruktéři osadit ani do špičkových beden v kategorii >100KKč. Jejich koaxiály se používají i ve velkých a dosti drahých studiových monitorech (ne ty chrchle za pár korun co se tu obvykle řeší). A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Optimalizovaný návrh ti však nic neříká vzhledem k tomu co si tu napsal výše.

Jo a zapomněl si se vyjádřit jestli těch basů je podle tebe dost nebo málo (na jeden levný 8").
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 9. 5. 2013 08:48

Chlapi, coz tam nakonec vazne dat ty IRB a poladit podle tohoto:

http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-p ... torem.html

http://data.dexon.cz/sestava_sloupova_2x_irb16_vy.pdf

uz blbnu, toe taky kravina... :D no s tim bude jeste legrace :)) no nic, jdu hledat neco podobneho
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků