[recenzia] Teufel Concept D 500 THX

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Trymore 10. 2. 2013 16:58

Teufel je nemecký výrobca audio produktov, ktorý pôsobí už od roku 1980 v Berlíne. Málokto na Slovensku pozná túto značku, lebo ich predaj funguje len cez ich webovú stránku, takže ich výrobky putujú priamo od výroby k zákazníkovi. Týmto sa dá za rovnakú cenu obstarať kvalitnejší produkt.

Teufel okrem iných špičkových repro sústav vyrába aj niekoľko modelov pre použitie k PC. Ich model Concept D 500 sa zaraďuje medzi najlepší, ale aj najdrahší 2.1 set k PC na svete. Už keď som ho pred dvoma rokmi videl prvýkrát, povedal som si, že si ho raz kúpim. Trocha som ale váhal, či cena 499 € nie je prehnaná, ale presne v tom čase keď som vážne uvažoval nad kúpou, prišla akcia Black Friday a v ten jeden deň stál tento set 399 €, čo bolo pre mňa neskutočne lákavé. Repro som si ihneď objednal a teraz vám ho môžem objektívne ale aj trocha subjektívne opísať.

Obrázek Obrázek

repro položené na nočnom stolíku a ich veľkosť v porovnaní s obalom od hry Battlefield3 (klikni pre zväčšenie)


Balenie
Reproduktory vám prídu cez UPS na Slovensko do cca 4 dní po objednaní priamo z Berlína zabalené vo veľkej nenápadnej kartónovej krabici s rozmermi 545x516x415 mm s váhou 21kg. Po otvorení v nej nájdete navrchu zabalený ovládač s káblom, sieťový kábel a dva satelity. Pod nimi je starostlivo uložený subwoofer. Treba dodať, že v balení nedostanete káble na prepojenie reproduktorov a subwoofera a ani Stereo RCA kábel na prepojenie s PC. Tieto káble si môžete doobjednať aj z ich webu alebo môžete použiť svoje vlastné. Ak sa rozhodnete pre set káblov od Teufelu, tak za 20 € dostanete jeden metrový Stereo RCA kábel, ďalší 1,5 m Y kábel a 15 metrov dlhý kábel na zapojenie satelitov (priemer 2.5 mm^2), ktorý si musíte sami rozstrihnúť na dĺžku, akú budete potrebovať. Predĺžený ovládač na hlasitosť na prvý pohľad vyzerá super. LEDky, ktoré signalizujú stupnicu hlasitosti sú zaujímavo vyriešené, ale pri pohľade zboku ich nevidieť, pretože vyčnievajúce koliesko hlasitosti ich zakrýva. Koliesko sa otáča donekonečna a preto hmatom nezistíte, na akej hlasitosti sa nachádzate a musíte ovládač vždy natočiť na seba, aby ste videli, koľko LEDiek svieti. Je to len taký detail, no každopádne je to pre mňa chyba. Na ovládači sa ďalej nachádza rovnaké koliesko pre nastavenie úrovne basov, vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá. Celý ovládač je čierny robustný, kovový, ťažký, na vrchu zrkadlovo lesklý a na spodku s gumenou podložkou, takže sa po stole nekĺže a vyzerá naozaj luxusne. Systém sa prepína do Standby režimu tlačidlom na subwooferi alebo stlačením kolieska hlasitosti. Spotreba v Standby režime je 0.9 W.

Obrázek Obrázek Obrázek

krabica balenia a repro v porovnaní s Labtec za 30 € (klikni pre zväčšenie)


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ovládač a jeho porovnanie s relatívne veľkou myšou od Roccat (klikni pre zväčšenie)


Parametre
Systému dodáva šťavu veľmi efektívny 300 W zosilňovač triedy D zabudovaný ako vždy, vo subwooferi. 220 W je vyhradených len pre subwoofer a ďalších 2x40 W pre satelity. Maximálna spotreba je 320 W. Systém získal certifikát THX, ktorý ale podľa môjho názoru nehrá žiadnu rolu čo sa týka kvality reproduktorov a je to len marketingový ťah, ktorý si mohli v prípade tohto modelu odpustiť. Dobré výrobky nepotrebujú takúto „reklamu“.

Satelity
Zabudnite na malé plastové krabičky, ako často vidieť pri 2.1 a 5.1 PC setoch. Tieto satelity sú naozaj relatívne veľké a robustné. Sú vysoké 27.5 cm, široké 11.5 cm a hlboké 24 cm. Váha jedného satelita je 2.5 kg, čo je veľakrát váha subwoofera v lacnejších PC setoch. Vnútorný objem je skoro 4 litre. Ozvučnica je uzavretá, čierna, plastová a matná pričom predný kryt je krásny lesklý, takisto čierny. Satelity sú dvojpásmové, s jedným 19 mm výškovým reproduktorom a zvukovodom a 100 mm stredobasovým reproduktorom. Ich citlivosť je pekných 88 dB a akustický tlak dosahuje maximá pri 103 dB/1m. Frekvenčný rozsah satelitov je 135 až 22 000 Hz. Frekvenčná výhybka je nastavená na 2000 Hz. RMS výkon satelitov je 35 W.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

satelitné dvojpásmové reproduktory 2.1 setu Concept D 500 (klikni pre zväčšenie)


Subwoofer
Aj keď satelity sú naozaj super, myslím, že väčšinu ceny z celého setu zhltol práve impozantný subwoofer. Už pri prvom pohľade na fotkách som sa do neho zamiloval a po rozbalení sa moja láska len umocnila . Subwoofer je rovnako veľký alebo mnohokrát väčší ako mnoho PC skriniek. Jeho presná výška je 47.5 cm, šírka 21 cm a hĺbka je 50.7 cm. Vnútorný objem je cca 32 litrov. Váži skoro 13 kg, čo je napríklad 2x viac ako subwoofer v 2.1 systéme Logitech z623. Subwoofer je celý čierny, vyrobený z MDF dosky a predná stena je rovnaká ako u satelitov, z lesklého čierneho plastu. Kombinácia čiernej farby ozvučnice a bielej farby wooferov je vydarená. Na prednej stene sú umiestnené dva 160 mm basové reproduktory (Xmax= 7mm) s hliníkovou membránou pre presnejšie basy. Výhoda použitia dvoch wooferov spočíva v tom, že pri danom výkone a citlivosti je možné použiť menšiu ozvučnicu, čo je potrebné v prípade PC repro setov kvôli zvyčajnému nedostatku miesta. Bassreflex je vhodne umiestnený na spodnej stene a preto subwoofer stojí na štyroch nožičkách. Dĺžka basreflexovej trubice je cca 40 cm a vnútorný priemer je cca 7.5 cm. Na zadnej stene je vypínač, prepínač 220/110V, vstup pre ovládač, stereo zvukový vstup a výstupy pre satelity. Subwoofer dokáže vyvinúť maximálny akustický tlak 105 dB/1m. Frekvenčný rozsah je 35 až 150 Hz. RMS výkon subwoofera je 200 W.

Obrázek Obrázek

200 wattový subwoofer s dvoma 16 cm woofermi s hliníkovou membránou, na vlastné oči ale vyzerá omnoho lepšie (klikni pre zväčšenie)


Zostava, na ktorej som testoval
Vlastním len jednoduchší PC, ktorého parametre sú v prípade hudby nepodstatné. Čo sa týka zvukovej karty, tak používam len USB kartu Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 ktorá kvalitou dosahuje integrovanú zvukovú kartu na doske, takže nič moc. Všetky THX nastavenia mám vždy vypnuté, ekvalizér je vypnutý tiež. Dúfam, že po náročnom období si po ďalšej výplate už budem môcť dovoliť zainvestovať do Asus Xonar Essence ST. Ak sa kúpa podarí, recenziu rád doplním o zistené rozdiely. Pri počúvaní hudby používam len mp3 s 320 kbps alebo FLAC. Rovnako v teste som počúval len nahrávky v tejto kvalite.

Zvukový dojem: hudba
PC stereo sety so subwooferom sú známe pre ich málo vernú reprodukciu hudby. Aj pri tých drahších setoch, akým bol napríklad Logitech z623 bolo stredné pásmo kvôli stavbe satelitov potlačené. Väčšinou takéto sety hrali „pekne“ len výšky a basy. Model Concept D 500 od Teufelu sa týmto problémom vyvaroval. Satelity zahrajú v takmer celom frekvenčnom pásme rovnako. O prenos stredných frekvencií sa stará hlavne výškový reproduktor, keďže jeho pásmo začína už pri 2000 Hz, čo je dosť zaujímavé riešenie. Zvuk je vďaka tomu neutrálny, čistý a presný. Vďaka stavbe satelitov a použitia zvukovodov sú vysoké frekvencie trocha viac rozptýlené do strán a nesmerujú len do jedného bodu (hudba sa dá preto príjemne počúvať aj keď napríklad ležíte na posteli).
Pri nízkych hlasitostiach hrá tento set veľmi podarene, avšak ak vytočíte hlasitosť k maximám, tak celý systém akoby ožil a ponúka zážitok, s akým sa stretnete asi len na koncertoch. Zabudnite na to, že by satelity nestíhali pri vysokej hlasitosti, oni sa práve vtedy cítia ako ryby vo vode. Na prvý pohľad sa ich RMS výkon 35 W nezdá ako veľa (veď toľko mali aj satelity v sete Logitech z623), ale ich sila spočíva v tom, že hrajú krásne vždy. Podľa slov výrobcu sú dimenzované aj na dlhodobé počúvanie hudby pri vysokých hlasitostiach, ale tu treba myslieť aj nato, že pri takomto dlhšom pravidelnom počúvaní si môžete seriózne poškodiť sluch (ak teda nepočúvate tento set z vedľajšej izby).
Istú dobu, ešte keď som vlastnil Logitech z623, som rád počúval elektronickú hudbu. V tejto oblasti sa darí každému 2.1 setu. Avšak odkedy počúvam hudbu na Teufeloch, veľmi sa mi zapáčil metal. Devin Townsend Project a ich skladba Juular znie aj pri 90% hlasitosti fantasticky. Reproduktory aj pri vysokom tempe tejto skladby nestrácajú rytmus, izba sa mi otriasa pri virtuóznom bubnovaní bubeníka a satelity ponúkajú excelentný prednes hudobných nástrojov, ale zároveň aj spev. Zvuk sa nezlieva dokopy, jednoducho sa musí každému páčiť. V záverečných sekundách tejto skladby intenzita vrcholí a až hudba skončí, uvedomíte si, že ste neboli na koncerte .
Subwoofer nepočuť ak ho nie je treba, ale ak dostane slovo, izba sa trasie a nekvalitný nábytok, ktorý celý vibruje, budete mať chuť vyhodiť. Basy sú naozaj basy, nie je to len dunenie, huhnenie alebo neviem aké drncanie. Subwoofer by mal byť v stereo sete len ako doplnok, nie ako nutnosť, čo sa týka hudby, a on svoju rolu plní na 100%.
Famózne znejú aj skladby od Lindsey Stirling. Zvuk je veľmi príjemný, priam upokojujúci. Hudba od nej jednoducho lahodí uchu a na Teufeloch dvojnásobne. Vypočuť si skladbu Elements, Shadows alebo Stars Align na Concept D 500 je zážitok na dlhú chvíľu.
Teufely si rovnako krásne poradia takmer so všetkými žánrami. Aj vianočné koledy znejú super :) Samozrejme, žiadne reproduktory nezahrajú všetko rovnako pekne, ale nevidím, teda nepočujem značné nedostatky pri iných žánroch hudby.

Zvukový dojem: filmy
Som veľkým fanúšikom dobrých filmov, najmä kvalitne ozvučených hororov. Nebyť tohto subwoofera, tak filmy ako Paranormal activity, Grave Encounters, The tunel a Insidious nie sú ani z polovice tak strašidelné. Konkrétne napríklad Grave Encounters som najprv pozeral na mojich Teufeloch a potom na bratových 5.1 Geniusoch, a tam bol kameň úrazu subwoofer, ktorý nerobil nič iné, len rezonoval, nebasoval. V mojom prípade zvuky úderov srdca keď chlapíka stiahlo do vane plnej krvi boli krásne hlboké, bohužiaľ Geniusov subwoofer robil len vrhmm, vrhmm a boleli ma uši (ale samozrejme, že Geniusy sú z úplne inej cenovej kategórie). Insidious som prvý krát pozeral na mojich Logitechoch, už vtedy bol zvuk perfektný, ale keď som si tento film pustil znova na týchto reproduktoroch, tak som ho v polovici radšej vypol od strachu, ktorý mi sprostredkoval subwoofer, a to myslím úplne vážne :D Ozvučenie tohto filmu je fantastické a každé lepšie repro vám tento zážitok len zintenzívni, ale bola to aj moja chyba, že som tento film pozeral sám a tak nahlas (čím hlasnejšie a kvalitnejšie, tým väčší strach, v prípade Insidious).
Pozrel som si aj celú sériu Jurského parku na tomto sete ešte raz a zážitok bol fantastický. Bolo počuť každé stebielko trávy, závan vetra ale aj neskutočne presvedčivo zvuky dinosaurov. Človek by ani nepovedal, že počuje len 2.1 set a nie je naozaj v kine. Rovnako pri sledovaní King Konga (2005) odviedli tieto reproduktory svoju prácu na výbornú. Ani pri vysokej hlasitosti po troch hodinách vás nebudú bolieť uši a hlava. Práve naopak, budete mať chuť pozrieť si film znova.

Zvukový dojem: hry
Na hry už kvôli práci nemám čas ako kedysi. Aj tak som zo zvedavosti spustil Battlefield 3 na Teufeloch a na prvý pohľad som bol prekvapený, že v porovnaní s oveľa lacnejšími repro Logitech z623 som nepočul veľa rozdielov, akurát zvuk dosahoval vyšších hlasitostí. Neskôr som si uvedomil, že teraz som už nemal zapnutý Crystalizer (75%) na zvukovke (k hrám je to vhodné), ale bol celkom vypnutý. Efekt, ktorý dodával Crystalizer bol naozaj pekný, ale pri vyšších hlasitostiach bol už zvuk deformovaný (v prípade Logitechu). Bol som teda milo prekvapený, že v prípade reproduktorov od Teufelu som nepotreboval žiadne takéto „vylepšováky“ používať a repro si postačili samé. Zvuky výbuchov, guliek preletených okolo mojej hlavy čí dávky z M249 zneli fantasticky. Vlastne odkedy som mal tento set, hral som len s M249, kvôli tomuto krásnemu zvuku :D Viac hier som neskúšal, ale nevidím jediný dôvod, prečo by Teufely nezvládli všetky hry na výbornú.

Obrázek

pohľad na celý set Concept D 500 od Teufelu (klikni pre zväčšenie)


Zhrnutie
Teufel Concept D 500 je fantastický set na hudbu, filmy aj hry. Aj keď sa o reproduktory všetkého druhu zaujímam už od detstva (doma som mal/mám niekoľko modelov PC reproduktorov a sám som si kedysi vyrábal aj vlastné amatérske reprobedne), zvuk od Teufelu je naozaj príjemný a výborne doladený a ja nedokážem nájsť ich slabšiu stránku. Nechcem, aby v recenzii vyzneli len samé chvály, ale z môjho subjektívneho pohľadu im nemám čo vytknúť. Možno keby som si mohol vypočuť nejaký Hifi set za 1000 € tak by som nedostatky vedel identifikovať. Ale to už je iná cenová kategória.
Je to jedno, či tieto repro používate k hrám, filmom alebo pri počúvaní hudby, ani pri nízkej alebo vysokej hlasitosti nespozorujete žiadne „pazvuky“ vo zvukovom prejave. Rovnako nebudete potrebovať nastavovať ekvalizér, na ten zabudnite a vypnite ho. Ešte jedna vec, ktorá ma príjemne prekvapila je tá, že tento systém si dobre rozumie aj s low zvukovkou akú mám ja a dokáže z nej dostať maximum.
V recenzii som tieto repro párkrát porovnával s Logitech z623, ktoré som vlastnil kým neprišli Teufely. S Logitechmi som bol relatívne spokojný, ale tá hudba nestala za veľa. Hralo to akoby som mal v ušiach štuple. Keď som rozbalil a zapojil Teufely, zvuk akoby ožil a moje štuple z uší šli von. Taký bol môj prvý zážitok s Concept D 500. Bohužiaľ ich cena 499 € odradí asi mnoho ľudí od kúpy týchto perfektných PC reproduktorov.

Plusy:
  • výrobok je maximálne zameraný na kvalitu a pomer ceny/výkon,
  • dvojpásmové satelity,
  • perfektný subwoofer,
  • vysoký výkon a minimálne zvukové deformácie aj pri maximálnej hlasitosti,
  • neskutočný zvukový prednes,
  • podarený dizajn,
  • nízka spotreba pri danom výkone.

Mínusy:
  • pre mnohých privysoká cena (499 €),
  • chýbajúca ochranná mriežka na repro,
  • stupnica na ovládači hlasitosti sa ťažšie odčítava pri pohľade zboku.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod doloroso 10. 2. 2013 17:36

:tleskani gratulujem k skvelej kupe, ja sam mam stlpy od teufel, konkretne ultima 40, par za 400euro a som snimi velmi spokojny, ono vseobecne plati, co ma teufel za X cenu, tak vsetky ostatne znacky to predavaju min za dvojnasobnu cenu koli distributorskej sieti, stale dookola omielam, netreba sa bat vyskusat..
Samsung PS64F8500 + Marantz SR 6005 + Emotiva XPA-200 + Teufel Ultima 40 + Canton CD 105
Audio gd NFB-5 + Oyaide HPC-62SRH + Shure SRH 940
doloroso
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 10. 2. 2013 17:51

Tie Ultima 40 Mk2 stĺpy som si takisto obzeral, ale mne trebalo ešte investovať do zosilňovača takže som si nakoniec zvolil to čo mám :) Navyše pri akcii kde som ušetril 100 € to bola výhodná kúpa.
Inak neplánuješ napísať na tvoje repro podobnú recenziu? Minimálne ja by som si ju rád prečítal :)
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod doloroso 10. 2. 2013 20:46

ono recenzia, su to moje prve stlpy, takze nemam s cim provnavat, ked som ich vyberal, tak ich porovnavali so stlpmi v cenovke 800euro a vysli velmi dobre, pomer cena vykon je vyborny, mam 16m2 posluchovku, zatial stacia.. :) jedina skoda pre mna ze ich naj repro stoji 3000 euro a druhe 750, mohli by urobit nieco medzi, to by som mozno vymenil tie moje ultimi..
Samsung PS64F8500 + Marantz SR 6005 + Emotiva XPA-200 + Teufel Ultima 40 + Canton CD 105
Audio gd NFB-5 + Oyaide HPC-62SRH + Shure SRH 940
doloroso
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zimcol 10. 2. 2013 21:04

Dík, pekná recenzia. Was zum "Teufel" :-) veď to vyzerá ako celkom solídna značka. Fakt je, že sa o nej v našich končinách vie iba málo...ehm, teda vlastne nič.
PHILIPS 65OLED707►Marantz SR-6011►Creek 5350SE►5.1.4 Q Acoustics 3050/3090/3020+Magnat Interior for Atmos; REL HT/1003
HRT MS II►C&C BH►HE-400i
FiiO X3 2nd►VISO HP50/Custom Art FIBAE 3
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 10. 2. 2013 21:51

A to je škoda, že o takejto super značke sa vie tak málo. Teda aj ja osobne som na ňu natrafil len náhodou, ale odvtedy sa nezaujímam o nič iné :) Tieto PC repro čo mám sú len začiatok, časom určite zainvestujem do niečoho dospelého od Teufelu a možno zreferujem :)

Inak ak by mal niekto otázky k tomuto modelu, rád odpoviem.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod takeshii 11. 2. 2013 10:18

pekne repraky. Shipping na Slovensko bol 19,99€?
takeshii
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 11. 2. 2013 17:45

V prípade týchto repro máš poštovné zdarma. Takisto dostaneš 20 € zľavu, keď sa podpíšeš na prijímanie emailov o novinkách od Teufelu (ale rátaj ešte +20 € za káble, ak vlastné nemáš).

edit: a takisto nič neplatíš pri reklamácii alebo pri vrátení tovaru bez dôvodu, na ktorý máš nárok do 8 týždňov. Napíšeš im email, UPS ti vyzdvihne balík a nič neplatíš.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 13. 2. 2013 23:55

Tak takto nějak by mělo vypadat základní ozvučení. je dobře že něco takového je. Akorát tu máme drobnou chybu v terminologii - toto je minimální laťka, to co má většina lidí u PC ať je to co je to je jen naprostý odpad a zoufalost. Když si pak poslechnou i takovouto základní věc tak jsou z toho paf. Nicméně neuškodilo by se na to ještě podívat se šroubovákem v ruce.



Neplivu na všechno kolem sebe, nicméně k recenzi bych měl drobné výhrady:

1.)
Trymore píše:Výhoda použitia dvoch wooferov spočíva v tom, že pri danom výkone a citlivosti je možné použiť menšiu ozvučnicu, čo je potrebné v prípade PC repro setov kvôli zvyčajnému nedostatku miesta.


Na to si přišel s dovolením jak? Pokud se nejedná o tandemové (izobarické) uspořádání, o které se v tomto případě skutečně nejedná, tak dva reproduktory potřebují vždy dvojnásobek pracovního objemu (a tedy i místa) oproti jednomu reproduktoru.


2.)
Trymore píše:Vďaka stavbe satelitov a použitia zvukovodov sú vysoké frekvencie trocha viac rozptýlené do strán a nesmerujú len do jedného bodu


Zvukovody tohoto typu směrovou charakteristiku nerozšiřují, ba naopak jí kontrolovaně zužují a upravují oproti kalotě umístěné na rovném povrchu. Získá se tím podobný index směrovosti jako u toho basáku což je důležitější než co nejširší směrovka. Mimo osu je pak pokles konstantní (nebo se tomu výrobce u kvalitních návrhů snaží přiblížit) a méně zvlněná. Částečně se umístěním do zvukovodu též kalota akusticky přizpůsobí okolí a pokud to její ostatní vlastnosti dovolují je možné jí dělit níže protože jí na nižších frekvencích stoupne citlivost a klesne zkreslení. Ale tady je ten zvukovod jen malý tak bych to zas až tak moc nedramatizoval.


3.)
Trymore píše:...ak vytočíte hlasitosť k maximám, tak celý systém akoby ožil a ponúka zážitok, s akým sa stretnete asi len na koncertoch.

...a až hudba skončí, uvedomíte si, že ste neboli na koncerte.


Opravdu na koncertě říkáš jo? :lol:


4.)
Trymore píše:Subwoofer nepočuť ak ho nie je treba, ale ak dostane slovo, izba sa trasie a nekvalitný nábytok, ktorý celý vibruje, budete mať chuť vyhodiť.


To že "izba sa trasie" je nějaký popis kvality nebo co to znamená? Mám pocit že tento popis se používá tam, kde chce recenzent (obecně) čtenáře ohromit jaký to dělá bordel. Ten však s kvalitou nemá žádnou souvislost.


5.)
Trymore píše:...ale keď som si tento film pustil znova na týchto reproduktoroch, tak som ho v polovici radšej vypol od strachu, ktorý mi sprostredkoval subwoofer, a to myslím úplne vážne


Tak mě napadlo co bys asi dělal kdyby ses někdy potkal s opravdovou plnohodnotnou hudební soustavou. Nebo když venku práskne hrom. Vejdeš se pod postel? :o) Nic ve zlém, jen jsem si nemohl pomoci :o)



Ale jinak dobře že ses rozepsal, je to fajn. Já třeba tuto značku neznal.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 14. 2. 2013 00:33

Nie som žiaden hifista, je to len amatérska recenzia s chybami, ktoré si mi väčšinou vytkol správne :)

ad 1.)
článok o subwooferoch tu, konkrétne odsek s
možnost zmenšit objem ozvučnice za cenu ztráty účinnosti by mohla mít i jen zvýšená hmotnost kmitacího systému reproduktoru, nebo poněkud výhodnější použití dvou reproduktorů akusticky v serii (tj. za sebou). Ta druhá možnost se někdy využívá, ale stále platí, že nic není zadarmo.

som si možno len vysvetlil zle. Skúšal som si nájsť nejaké info, prečo výrobca spravil subwoofer tak ako ho spravil a či na to mal aj nejaký dôvod, okrem toho estetického.

ad 2.)
Dík za vysvetlenie, ale aj keď nesedím pri stolíku s repro, ale trocha v diaľke, zvuk je príjemný a nestáva sa, žeby som počul hrať len subák, čo zvykne byť problém takýchto setov s maličkými satelitmi.

ad 3.)
Troška som to priklášlil :) ale keď sedíš pri repro tak blízko tak to vnímaš logicky intenzívnejšie, aj keď samozrejme sa nič nevyrovná koncertu.

ad 4.)
Znova som sa nechal trocha uniesť :) Celkovo mi nábytok rezonuje omnoho menej, ako pri Logitechoch, čo ale nepovažujem za chybu. Každopádne, mnoho ľudí si kupuje 2.1 PC sety kvôli subáku a teda aby to robilo "bordel" pri hrách a filmoch. Áno, s kvalitou to nemá nič spoločné, ale pri hudbe je to naozaj nádhera, keď nepočuť žiadne dunenie, ale len cítiš tie najnižšie frekvencie. Všetko je to ale len relatívne a vzťahujem k možnostiam tohto PC setu. Ak to znova porovnám s Logitechmi, tak tento subák je úplne iná káva (ani nie tak čo sa týka "výkonu").

ad 5.)
Ak si videl film Insidious, tak mi uznáš za pravdu, že ten film je silný najmä vďaka zvukovej stránke. Ak by si ho pozeral na notebooku bez repro, tak nemáš z neho nič. Ak si ho ale pozrieš s poriadnym zvukom, je to úplne o niečom inom. Navyše, pri pozeraní filmov z postele spolu so subwooferom vibruje aj celá moja posteľ, takže pocity sú o to intenzívnejšie.
Inak aj tie "najdesivejšie" horory som najradšej sledoval sám so slúchadlami na opustenom internáte po polnoci, nezľaknem sa akéhosi hromu :D

A čo sa týka terminológie, tak je hádam každému jasné, že sa bavíme o repro k PC a neporovnávam ich s Hifi audio systémom. Aj preto všade v texte spomínam len repro k PC, ktoré v prípade tohto modelu nemá veľa konkurencie (možno len predražené CA Minx).

Ďakujem ti za tvoje postrehy a upresnenia mojich chýb.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 2. 2013 02:19

Insidious jsem neviděl, ale udělal jsem si poznámku že bych na něj příležitostně mrknul. Já na filmy koukám málo tak kdo ví kdy to bude. Leda tak to co je v TV tak jedním okem, jedním uchem protože u toho obvykle něco kutím, ale abych si vyhradil čas jenom na film a nic u toho nedělal to jen zřídka.

Přestože nejsem pravověrný HiFista a už vůbec ne highendista (přestože je mi to občasně nevím proč vytýkáno) tak na notebooku ani na PC chrchlech bych se na film nedíval. To jen tak blbě škvrčí, rozptylovalo by mě to a nic bych z toho neměl. Než se dívat na něčem takovém tak to to raději počkám až to normálně půjde. Mě ten špatný zvuk vadí prostě mnohem víc než špatný obraz. Nevadí mi se dívat na 15 let starou CRT TV (to mi vůbec nevadí), o něco méně mi nevadí koukat na nějaké cosi s nízkým datovým tokem, ale hodně mi vadí špatné bedny.

To co cituješ kolem těch reproduktorů v subu tak to se týká právě toho izobarického nebo též tandemového uspořádání. V podstatě se to uspořádání chová tak jako by dva kmitací systémy hýbaly součtovou silou s jednou pomyslnou membránou (reálně tam jsou samozřejmě dvě). To ve výsledku znamená že takovéto dvojici pro dosažení stejných výsledků stačí poloviční pracovní objem (prakticky to samozřejmě přesná polovina nebude). Dodaný výkon se však rozdělí na oba reproduktory a tudíž dojde k poklesu citlivosti o 3dB. To znamená že takové uspořádání má smysl tam kde nám jde ukrutně moc o místo a nepálí nás tolik cena protože ta se navýší o 1x reproduktor navíc a nutný výkonnější zesilovač.
Problém je však v tom že to co máš doma není tandem, jsou to prostě dva reproduktory pracující akusticky paralelně. Není na něm nic špatného, jen je těžko povědět proč výrobce zvolil toto uspořádání. Jestli chtěl dosáhnout štíhlého tvaru z čelní strany, chtěl navýšit citlivost, řešil design, výkonovou zatížitelnost nebo mu výrobce reproduktorů udělal nějakou prima cenu. Možná mix více faktorů. Není to pro nás podstatné.

Ještě k těm Logitechům. Nediv se že ti to s nimi hrálo hůř. To že Logitech je něco kvalitnějšího je jen taková pověst která vznikla někdy v době uvedení modelů Z2300 a Z5500. Oni totiž udělali na výrobce spotřební elektroniky divnou věc. Většina takovýchto výrobců použije co nejlevnější (obvykle šmejdský) materiál a uplácí z toho šmejdský výrobek. Oni zkusili jinou cestu - použili poměrně kvalitní značkové reproduktory Tangband, načež to celé zabili jejich naprosto nevhodným použitím. Těch repráků tam je vyloženě škoda a je mi jich líto protože vím že by se z toho dalo udělat něco mnohem kvalitnějšího. I přes tuto velmi značnou degradaci jejich vlastností zaznamenali zákaznící že jde v rámci spotřebního šmejdu o nadstandardní výrobek a tyto soustavy se velmi dobře prodávaly i přes jejich rovněž nadstandardní cenu. Bohužel to bylo poprvé a naposled co něco takového zkusili a jejich následné modely se opět kvalitativně ztratily mezi okolním bahnem. Pověst něčeho lepšího vak mezi lidmi zůstala. Tys měl jeden z těch jejich novodobých krámů ale také si v hlavě nosil myšlenku že máš něco lepšího. Ve skutečnosti je přehrají 30 let staré bedny od Tesly (ne všechny modely ale leckteré ano). A teď si překvapený protože sis poprvé v životě čuchnul k něčemu normálnímu. Je to úplně ten samý problém jako když 98% obyvatelstva nechápe že je lepší kvalitní stereo než špatný multikanál (zcela úmyslně tomu neříkám "domácí kino" protože bych se musel buď smát jako blázen nebo brečet). Teprve když máš vyřešené perfekt stereo (a to si fakt člověk nekoupí za 10 litrů v Tescu) pak má někdy smysl začít uvažovat nad více kanály. Taktéž většina lidí nechápe že kvalitní bedny zahrají bez subu více a lépe než jejich i se subem a opravdu nemusí stát jako ojeté auto.

No nic, zase jsem se nějak zbytečně rozkecal.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 14. 2. 2013 02:43

Pokojne sa vykecávaj, rád si to prečítam, veď od toho je fórum.

To všetko čo si napísal je v podstate pravda, ale dá sa to zhrnúť tým, že v oblasti audia je vždy človek (začiatočník) relatívne spokojný s tým čo má a až si vypočuje niečo lepšie zistí, že to nie je ono. Ja už krátko po kúpe Logitechov som zistil, že to je slabota a začal som sa už vtedy obzerať po týchto Teufeloch. Teraz po 2 mesiacoch používania Teufelov sa začínam obzerať už po riadnom stereu. Možno si trocha počkám, našetrím tak 2000 € a pôjdem už dúfam na niečo, čo mi vydrží pár rokov. Ono sa totiž bojím, že začínam upadať do tej známej choroby, kde človek bude chcieť viac a viac :/
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 2. 2013 03:37

Když se vykašleš na nové leštěnky tak za 2000€ se dá s dobrým výběrem v bazaru pořídit hodně slušná sestava. Jen je třeba pečlivě vybírat a nebýt nedočkavý. Já vím že někteří lidé neradi bazar, ale já si o nich myslím cosi ale pak to hodím za hlavu s tím že každý svého štěstí strůjcem. A nebo mají v plánu utratit částku za kterou bych si já koupil nové auto :-))
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 2. 3. 2013 20:22

btw, Teufel dočasne znížil cenu týchto repro na 399 € ak by niekto váhal... ušetriť stovku sa oplatí, takisto som to využil aj ja... čím viac skúmam hifi svet, tým viac vidím, že za tú cenu by som naozaj len ťažko hľadal niečo podobné
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 3. 2013 20:05

Mi je půjč a uvidíme :-)) Třeba se ve spotřebce událo něco zajímavého co nevím ;-)

Mimochodem nepsal si tu někde na fóru nedávnem že to přeci jen nějaké mouchy má a že už by si rád něco lepšího?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků