Jaké studiové monitory?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod racecar 28. 2. 2018 21:58

Pani, co sa oplati kupit v cene 600-1000 eur?

A7X, Focal 65 alebo nieco ine? Na 65 som cital, ze sumia. Ako su na tom Adam? A ine odporucania? Vdaka
Aune S6; Adam A7X; iBasso IT03 + iBasso CB12
racecar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fr3d1 1. 3. 2018 08:40

Myslím si, že ohledně šumění to bude hodně individuální, každý je na to citlivý různě (=> bez vyzkoušení bych se nerozhodoval). Například na kytary.cz někdo píše k Alphám 65, že šumí méně jak Yamaha HS8. Alphy jsem osobně neslyšel, ale HS8 má kolega a ty nešumí téměř vůbec.
Schiit Modi 2 Uber -> Sommer cable DIY -> (Schiit SYS -> Adam Audio T7V) | (PM PRE4 -> Sennheiser HD 800)
Fr3d1
Junior

Odeslat příspěvekod dropadred 1. 3. 2018 10:34

A ono, jedným zo základným faktorov šumenie bude použitý zosík, ak má monitor/y zosík triedy D(T), tak je pokiaľ tam nie je nejaký mute switch ak netečie signál, tak mal by tam byť jemný šumík (biely šum, ružový šum - ako keď si nemal program na starej CRT TV).

A definitívne, ako Adamy, tak Focaly nesmú šumieť, sú príliš drahé na to, aby šumeli. A ak šumieť budú, tak je možné, že to nebude problém u monitorov. Niečo podobné som zažil aj u Klipsch RP-160M, tam jednoducho vďaka ich výškaču sa ten šum zo zosíku triedy D ukázal viac ako na nejakých lacňákoch.

V tej cene napríklad za A7X...nemyslím si, že by obhájili svoju cenu...možno ešte keby sme zobrali teraz akciovku
https://www.techhouse.sk/produkt/adam-audio-a7x/
ale aj to je potom otázka, č iproste obhája svoju cenu a či to bude to, čo hľadáš.
Ja som nemal možnosť posúdiť tieto drahšie produkty ale otázne je, či to je to, čo hľadáš, napríklad (ak to môžeme brať ako relevantný zdroj), tak tu
https://sonarworks.com/blog/studio-moni ... om-studio/
A7X, čo inak sedí aj s tým, čo uvádzajú v špecifikáciach, no a to je to, po čom väčšinou ľudia priahnu pri drahších kúskoch, aj pri nejakej klasickej veľkosti (ako 6,25") vďaka implementácii v kabinete to dá s minimálnym skreslením čo najnižšie frekvencie.

Tak je otázne, či by obhájili svoju cenu. Čo tak začať s niečím lacným (relatívne k odhadovanému rozpočtu), napríklad s MR624 za 390-400€ (pár)? Prípadne s nejakým pravidelným Muziker kupónom (naozaj sa oplatí poberať od nich newsletter alebo trebárs, že ich len necháš u nich v košíku týždeň, tak ti pošlú kupón na pár % dole) zraziť cenu ešte o kúsoček a zistiť, či vôbec niečo viac potrebuješ ako 400€ pár potrebuješ.

Ale to je len môj názor, určite nie je relevantný pre každého.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sladecka 2. 3. 2018 23:04

Majiteľov LSR305 poprosím o informáciu. Mám Alesis Elevate 5, ale nepáči sa mi ich zvuk (rozsah v basoch), rozmýšľam nad LSR305, čítal som o nich veľmi veľa dobrých recenzií. Ale ako je to vlastne s ich šumom? Niektorí tvrdia, že šumia počuteľne do cca 1.5 m, iní tvrdia, že ich monitory sú úplne tiché. Sedím asi 0.8 m od monitorov a nemám rád šum, vadí mi. Nebývam vo veľkom meste, tak nemám možnosť vypočuť si ich niekde v obchode. Aké sú vaše skúsenosti so šumom? (nepíšte prosím o symetrickom a nesymetrickom pripojení, myslím biely šum samotného zosilňovača triedy D, ktorý je v monitoroch). A druhá otázka - neviete, ako je na tom nová rada LSR 305p mkII? Sú tam rovnaké, alebo lepšie zosilňovače? Na webe som toho zatiaľ veľa nenašiel. Neviem, či čakať na novú radu, alebo kúpiť staršiu, ktorá je teraz v obchodoch za dobrú cenu. Ďakujem veľmi za akúkoľvek informáciu.
sladecka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dropadred 3. 3. 2018 18:09

U mňa áno, vo výškači mám šum a vo vzdialenosti asi z 80cm by som ho v absolútnom tichu (nereálne) mohol počuť.

Ja som novú radu obkukával na JBL stránke. Podľa mňa tam bude rozdiel v oblasti okolo frekvencie crossovera, ak ho vytiahli, tak je to asi zmena. Ale tipujem, že sa bavíme o tom, že budú možno tak o 8% lepšie.

Jediná ozajstná istota pre teba bude niečo so zosíkom triedy AB. A záleží na rozpočte, lebo cenovo LSR305ťky neporazí nič.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vuLva 4. 3. 2018 13:50

U mě taky výšky šumí, sedím od monitorů cca 60cm, pod stolem mám ULN PC a v noci to prostě slyším.
vuLva
Junior

Odeslat příspěvekod 321910336 12. 3. 2018 19:33

xmickey píše:Máte někdo Behringer 40 / 50 USB připojené k PC právě přes to USB?

http://digitalstereophony.blogspot.cz/2 ... akers.html
V téhle recenzi borec píše:
I had to turn the gain rocker on the back of the speakers to minimum and then lower the windows volume settings to 2/100 (SIC!) to get anywhere near the nomal levels, quiet listetning is quite hard to accomplish. If you plan using them connected via USB You have to be aware of that otherwise You will be dissapointed.


Což mě celkem odrazuje... Můžete to někdo potvrdit jak se ta hlasitost přes USB chová? O:-)


Moc často sem nechodím, tak snad pomůže i reakce po takové době. Ve Windows jsem měl zvuk asi na 4/100 jestli si dobře pamatuju (mám teď repro zabalené a půjdou na reklamaci, takže to neověřím) a ve Spotify cca 50% aby byl prostor pro ovládání telefonem na dálku nahoru i dolů.
321910336
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod phenoo 12. 3. 2018 20:41

dropadred píše:Tak ty si predsa len trošku ľahší prípad. Chceš riešiť aj slúchadlá, takže ospravedlnenie investície do nejakej DAC/AMP krabičky je o to viac oprávnené. Tam sa bavíme o rôznych rozpočtoch ale také najlacnejšie overené zariadenia sú SMSL M3 a FX-Audio DAC-X6.

A čo sa týka repro, ak hľadáš niečo v cenách ako tie M-Audio, tak lepšie pochodíš s niečím ako Presonus Eris E3.5 (lacnejšie ako AV42) alebo E4.5, teda drahšie (papierovo vraj siahajú basovo rovnako ale to väčšinou tak nefunguje, a väčší siahne nižšie (k nižšej frekvencii bez nejakého boostu)).
Ale úprimne...ak by si bol ochotný sa trepnúť po vrecu a dať 200€, tak by si mohol ísť trebárs do JBL LSR305 a to už hovoríme o čistej fantázii (mal som Klipsch RP-160M, mal som Fluid FX8 ale LSR305 fungujú na stole o sakramentský kus lepšie a zvuk je fantastický).


Prosimte, dost se divam na ty JBL a uvazuju o nich, asi se zajdu mrknout do muzikeru, kde je maj. Jen me zajima napojeni na desktop PC. Chapu to spravne, ze k temhle je potreba amp/dac a nepujdou napojit primo na zvukovku u PC? U tech Presonus je jeste treba ovladani hlasitosti na bedne, tady vubec a prodavaji se po kuse, coz me trochu znejistilo :roll:
phenoo
Junior

Odeslat příspěvekod dropadred 12. 3. 2018 22:15

Všetky "rýdze" monitory sa predávajú skôr po kusoch...je to asi tradícia.
Napojiť ich vieš aj z int. zvukovky ale budeš potrebovať napríklad niečo ako 3,5mm jack > 2x Male XLR alebo 2x 6,3mm mono jack.
Ovládať hlasitosť potom budeš cez windows (trebárs cez FN klávesy, ak nejaké máš).

Mať ale externú krabičku s možnosťou regulácie je ale stále dobrý pocit, keď ti stačí potočiť voličom. Ak nie plnú zvukovku, tak môžeš zaexperimentovať aj s niečím ako
https://www.aliexpress.com/item/Music-H ... 31941.html
a kabeláž by si potom potreboval (ak predpokladám, že máš na doske 1x 3,5mm jack)
1x https://www.muziker.sk/soundking-bb-413-3-m
a
2x https://www.muziker.sk/soundking-mic011-3m.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nosmo 15. 3. 2018 22:51

zdravím, tak píšu pár informací o Focal Alpha 50, které jsem pořídil a nakonec budu vracet :-S .. jsem dost kritický, tak ty pozitiva si přečtěte jinde, já popíšu hlavně ty negativa ;)

- prvně, zvuk je opravdu pěkný, velmi se mi líbí, i když by mohlo být o trochu víc basů, kdo chce opravdu hutné basy, musí se podívat jinde.. mě to takto vyhovuje a mým sousedům nejspíš taky.. v tomto ohledu je to opravdu nádhera, preciznost projevu, ten zvuk mě opravdu baví
- bedny i hezky vypadají a dílenské zpracování je na vysoké úrovni..
- první co mě však zaujalo po instalaci je to, že bendy opravdu šumí.. a šumí dost, tak, že je kvůli tomu budu vracet.. jde o bílý šum, s vypnutou signálovou cestou (zapnu bedny, probudím je signálem a vypnu signál).. mám je cca 70-80 cm od hlavy a je to slyšet, převážně mám doma docela klid, takže mě to hrozně ruší.. mám pod stolem PC, žádný ULN nebo tak něco, obyč, a ten teda nevnímám prakticky vůbec, ale to šumění beden mě fakt vytáčí a zaléhají mi z toho uši (nebo?)
- standby.. bedny se po 30 minutách přepnou do standby.. prvně mi to přišlo jako super nápad, nicméně po týdnu mě to fakt už dost sere.. každá bedna se vypne v malinko jiný okamžik, cca +- 5s.. co mě ale na tom sere je to, že pro jejich probuzení je potřeba jim poslat opravdu pořádný šťouch - normálně mám hlasitost cca do 10%, ale pro jejich probuzení musím dát volume i přes 50% a chvíli jej tam nechat.. každá bedna se probudí zase v jiný čas, takže reálně hrozí, že než se druhá probudí, první už bude hrát na plný koule a to mě fakt ustřelí palici.. nehledě na to, když je to v noci..
- přechod do standby se nedá vypnout (to jsem věděl), takže se bedny vypínají každou chvíli.. to bych nikdy neřekl, jak je 30 minut krátká doba.. předtím jsem byl zvyklý bedny vypínat vypínačem..
- pro filmové fanoušky - na přední straně je bílé led logo, dost to svítí (v naprosté tmě rozeznávám písmena v knize půl metru od beden, nejsem žádný ostříž), takže pokud máte bedny hodně blízko u monitoru a koukáte na film, tak to může potenciálně dost rušit.. mě to malinko rušilo, ale na filmy zas tak často nekoukám a bedny mám naširoko..
- nevím proč, ale i s dobrým DACem, se při zapnutí audia ve výsledném zvuku jakoby šum zesílil, je to šum z audio nahrávky (flac), cesty, nebo???? myšlenku DAC + preAmp jsem teda nakonec opustil, zjistil jsem, že se takto nedá ovládat zvuk ve windows a to je teda totálka.. během pár dnů mi to párkrát ustřelilo hlavu, protože jsem neměl preAmp, kterým bych korigoval výstup a to jsem se divil, jak každá aplikace pouští audio vždy na 100% volume :-!

doporučení čím nahradit? nesmí šumět, max 5", do 500€ za obě, ideálně méně.. připojení RCA.. já snad nakonec pořídím ty JBL (ale ty podle zdejší diskuse taky šumí a mě se hlavně nelíbí)..

hledám dále..
nosmo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod racecar 16. 3. 2018 10:12

Slusne. Z toho prebudzania by som asi odpadol. >:-(

Asi ta sklamem, ale niesom si isty ci najdes nieco do 500/par co nebude sumiet. Aj moje A7X jemne sumia. Nieje to nic rusive (aj ked tu mam ticho), ale neda sa povedat, ze nesumia.
Aune S6; Adam A7X; iBasso IT03 + iBasso CB12
racecar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 16. 3. 2018 15:01

Nosmo, aj keď máš externé krabičky, tak môžeš ovládať hlasitosť vo Windowse, nikto ti v tom nebráni (ja mám tiež taký reťazec a večer si ľahnem, pustím si seriál, zoberiem Steam ovládač a hlasitosť riešim už len reguláciou Windows hlasitosti).

A čo nové Mk2 LSR? LSR305P, či ten redesign stále nechutí? A mám pocit, že inak to bude stále taká lotéria (a hlavne...ja tomu stále nedokážem porozumieť, šum má byť u zosilňovačoch v triede D, nie v triede AB....).
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod phenoo 19. 3. 2018 11:02

A nemate nekdo prehled kdy se zacne nova generace (JBL 305P MkII) prodavat i v CR? Jde mi o to jestli vubec cekat nebo vzit za nejakych 6,7k soucasnou generaci...
phenoo
Junior

Odeslat příspěvekod phenoo 23. 3. 2018 18:41

Update situace po par dnech.

V prvni rade diky za osvetleni situace ohledne DAC/amp, sluchatek a monitoru. S mojima m40x jsem si na zkousku pujcil Shiit Fulla 2 a musim rict, ze rozdil oproti integrovane zvukovce je opravdu obrovsky, v pisnickach ted poznavam detaily ktere jsem predtim vubec nezaznamenal, je to v podstate jakobych stal uprostred orchestru vs slysel ho z dalky. Shiit budu muset vratit a nejspis se tedy jeste optam na jine moznosti a cenove hladiny zde na foru, v jinem vlakne :-) .

K monitorum: objednal jsem LSR305, zvukove opravdu pecka, zaplni celou mistnost a je to uplne jiny pozitek (pro me, ktery driv kvalitnejsi zvuk vubec nemel moznost slyset). Bohuzel me ale trapi sum. Oba monitory sumi velmi potichu i bez zapojeneho audio zdroje, pouze s napajecim kabelem, sum je nemenny pri zmene potencionetru hlasitosti, pouze pri 0 a 1 neni slyset nic (ale to ani pripadna hudba pokud je audio source zapojen). Skutecne takto sumi oba, jeden pocitove trosicku vic, ale vicemene je to stejne. Pri zapojeni mono jacku je pak slyset sum jeste vetsi a ten je ovlivnem zmenou hlasitosti (pripojuju imho unbalanced, ale v tomto se nevyznam), takze to bych chapal tak, ze se zesili nejaky sum ze zdroje/kabelu a slo by to nejspis vyresit jinym spojenim. Kazdopadne ten sum pri odpojenem audio zdroji mi vadi vic, za dne je slyset mozna tak na dva metry... ale v noci a absolutnim tichu predpokladam, ze bude slyset v celem pokoji, to bych od monitoru za 6k necekal (sranda genius bedny za 350kc jsou absolutne potichu, kdyz nic nehraje). Po projeti internetu jsem nasel, ze je to vicemene bezna vec, nekdo snad ten sum neslysi, nekde je mozna mensi, ale resi to pomerne dost lidi. Napada me snad jen "kvalita" moji mistni elektricke site a ruseni neceho v dome, ale pochybuju... S timto teda uvazuju, ze LSR vratim a porozhlednu se jinde...

Mate nekdo podobne zkusenosti, pripadne je to stejne u vsech monitoru do 10k? Jak je to u "pro" vybaveni mozne, nebo se tohle proste ve studiu neresi a moje chyba je, ze je chci mit u PC zaple i "naprazdno"?
phenoo
Junior

Odeslat příspěvekod dropadred 24. 3. 2018 17:58

Áno, analógový šum, to je to, čo máme všetci, je to normálne (čo ale neznamená, že by tam mal byť). Jeden z typov je, že asi ich máš tak, že ak sa na ne zo sedacej pozície pozrieš, tak sa ne pozeráš kolmo - ak, tak ich trošku vyhni do vonku (naozaj len pár stupňov.

Ale celkovo, prekvapilo ma to tvoje, že to počuješ na dva metre...to je nemožné a ak, tak je tam niečo zle alebo máš v miestnosti okolitý ruch tak do 10dB. Úprimne, mne viac "prirodzene píska" v hlave viac ako počujem ak prídem s hlavou pred monitor na diaľku 1m.

A stačí si prejsť tému, odzneli tu Focal Alpha 50, Adam A7X a neviem čo ešte a všade ten šum bol...úprimne, bol som v tom, že tento šum je exkluzívny pre zosíky triedy D(T) ale očividne nie je, kedže obe vyššie spomínané sú triedy AB, Adamy sú dokonca sakra drahé špásy.

Dôvod, prečo lacné repro nie je počuť (podľa mňa) je nejaký vysoko-frekvenčný filter, toť prečo aj znejú ako hnůj.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků