Regálové reproduktory + subwoofer?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 16. 7. 2018 20:26

Doporučuji zkusit páskové výškáče pokud chceš orgie s detaily.
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 7. 2018 20:29

Nepsal jsem něco o cestě do pekel? :D
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 17. 7. 2018 08:04

Já nehledám dokonalé zařízení, já se s HiFi chovám přesně jako při výběru fotovýbavy, počítače, auta nebo televize. Hledám maximum pro své vnímání a v nějaké přiměřené cenové hladině. Fotovýbavu jsem ladil 14 let, s Hifi jsem (snad) hotový za 3 měsíce, to je šílený pokrok. U fotovýbavy jsem vystřídal 5 těl a asi 30 objektivů, 3 stativy a 2 blesky, abych teď měl sestavu, rozhodně ani náhodou ne high-endovou, která mně tak vyhovuje, že mě konečně po 14 letech přestal zajímat další vývoj, a to i přesto, že Nikon za týden představí úplně nový systém. A v hudbě tak nějak doufám, že až doplním ty Xaviany tím Klipsch subwooferem, tak to bude úplně akorát a kombinace sluchátka - audio pokryje všechno, co potřebuji. A budu se realizovat tak, že budu spárovávat hudbu s fotografiemi, které jsem nacvakal a pečlivě protřídil za 14 let. Protřídil znamená, že třeba z 1500 fotografií jich mám vymazlených 150. Ostatní smazáno.
A s hudbou budu dělat totéž, vyrobím si vlastní výběry, prostě nemusím na albu 10 skladeb poslouchat ty 4, co se mně nelíbí.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 17. 7. 2018 10:09

A s hudbou budu dělat totéž, vyrobím si vlastní výběry, prostě nemusím na albu 10 skladeb poslouchat ty 4, co se mně nelíbí."
Souhlas, přesně to jsem taky udělal a byl to ten nejlepší krok, ještě lepší než koupě nějakých drahých hifi krabic.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 17. 7. 2018 11:20

Herrer77 píše:zino333: S tím, že na dobrých repro budou hrát špatné nahrávky špatně, s tím tak úplně nesouhlasím. Moje zkušenost je taková, že schopné repro dokážou z mizerné nahrávky vytáhnout tolik informací, aby obsah dával aspoň nějaký smysl. U mě to bylo vždycky takhle - průměrný bedny jsem musel krmit super audiofilskýma nahrávkama, abych si obhájil, kolik jsem do toho zase ***** a oblíbený, loudness war poznamenaný kapely jsem mohl poslouchat jen na sluchátkách. Takže vlastně přesně obráceně, než naznačuješ ;-)

Áno, ja s tebou súhlasím. Keď som mal slabšie repro, tak hrali krásne len dobré nahrávky. A až mojim terajším je úplne jedno čo do nich pustím, vždy je to super. Občas sa neviem poriadne vyjadriť... :D
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 7. 2018 12:02

Já vážně nevím, na staré věži za pár tisíc hrálo všechno tak nějak stejně, nemastně, neslaně, bez detailu, bez prostoru... prostě se nedalo rozlišit, jestli je nahrávka dobrá nebo špatná.
Teď na sestavě mnohonásobně dražší hraje všechno tak nějak dobře, s detailem i prostorem a zase se dost těžko rozlišuje, co je špatná nahrávka a co je záměr. Tím nemyslím vyloženě špatný zdroj zvuku, např. komprimované soubory, kde chybí jak dynamika, tak okrajová pásma.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Herrer77 17. 7. 2018 14:56

zino333: jasný, naprosto v poho ;-) Ono co si budeme povídat, ten rozdíl mezi kvalitní a mizernou nahrávkou slyšet je a to tak, že hodně. Dobrý hifi podle mě dělá špatný nahrávky poslouchatelnými a s dobrýma naplňuje vlastní potenciál :)

Vlastně se slzou v oku vzpomínám na časy, kdy jsem si jako puberťák pustil věž, zapnul jsem všechny bass boosty, nastavil EQ tak, aby to nejen dunělo, ale i cinkalo a aby svítilo všechno, za co jsem si zaplatil. Spokojenost. Všichni věděli jaký CD jsem si právě koupil :) Pak jsem slyšel u kámoše skládanýho Denona, což jsem považoval za naprostej luxus mezi značkama a za něco nedostupnýho a ono to znělo tak moc jinak. Klidněji, čistěji a přitom ne nudně. Dobře těm, co nic lepšího neslyšeli nebo je jim to fuk. Žena třeba poslouchá z YouTube na notebooku a na moje výtky, že to přeci nejde, ať si to pustí v obýváku z beden reaguje úplně na pohodu - jasně, že je to lepší, ale mně je to jedno :-)

Celkově bych řekl, že takovým milníkem, který dává důvod ke spokojenosti, je dosáhnout stavu, aby člověk mohl poslouchat všechny svoje oblíbený věci, aniž by se u toho musel nervózně vrtět a dumal co všechno musí vylepšit. V tomhle maj velkou výhodu fanoušci klasiky nebo jazzu, kde je dobrých nahrávek pořád dost a hrajou od bodu slušně až po bod absolutní nirvána, snad úplně na všem.

-- 17. 7. 2018 16:01 --

I když nutno říct, že hlavně akustickýho jazzu a lehké klasiky. Jinak jsou v těch žánrech, co jsem jmenoval samozřejmě mnohý na železo pekelně náročný nahrávky ;)
Herrer77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 19. 7. 2018 06:27

Tak Klipsch R-10SW dorazil a hned jsem ho nainstaloval a snažil se ho skamarádit s Xavian Bon Bonusy. Doporučovaný postup s pomocí skladby "Spanish Harlem" a basovou trojicí je nepoužitelný, jelikož - viz červené šipky - se ta trojice strefuje do hrbu Bon Bonusů. Tak jsme to zkoušeli ladit na řadě skladeb s dobře slyšitelnou basou pocitově. Velký rozpor je mezi tím, jak to člověk vnímá momentálně a co je dlouhodobě poslouchatelné. Momentálně mám snahu dát subwoofer navíc, abych ty basy slyšel zřetelně posílené, ale za 10 minut poslouchání už je to nepříjemný dojem. Když dám subwoofer tak na málo, aby to nedunělo, tak si zase nejsem jistý, jestli jsem pro prokreslení spodku basy a hlubokých bubnů udělal dost. No a horní limit subwooferu se nastavuje ještě hůř. Jo a fáze tam není plynulá, ale jen přepínač 0/180. Ale když se podívám na křivku Bon Bonusů, tak je vidět, že potřebují doplňovat někde od 80-90 Hz, ne? Možný rozsah subwooferu +- 3dB je vyznačen zeleně.

Xavian_Bon_Bonus_plus_Klipsch_SW.jpg
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 19. 7. 2018 07:14

Ak ta frekvencna charakteristika nie je merana u teba doma, tak to moze byt u teba trochu inak.
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 19. 7. 2018 08:12

Hledám zatím ve sluchátkách skladby, podle kterých to půjde co nejlépe nastavit. Kupodivu zatím vyhrála skladba Blackmores Night- Darkers Shade of Black. Tam na začátku skutečně dominují struny okolo 45 Hz, to nemá absolutně chybu! Testovací skladba. :-D
Jinak samozřejmě varhanní koncerty. A celí Poutníci: Telegraph Road, živý Wayfaring Strangers. Jak tak čtu návody, tak ale bude problém s tím zkoušet umístit subwoofer na různých místech pokoje. To asi ani nebudu zkoušet, protože pokud by nějaké místo vyšlo nejlépe, tak zhruba na 95% ho tam stejně nebudu moci dát. :-D Mám zhruba dvě místa pod piánem, kde by to překáželo jen málo. Prakticky v rohu a pak poblíž pravému satelitu. Tam by se zřejmě zmírnilo dunění a třeba bude lepší to posílení akustických basů.
Fakt je, že při mírnější celkové poslechové hladině mám ten subwoofer na polovině prvního dílku z jedenácti. Na jedenáctku by zřejmě spadl panelák. Na druhý stupínek to duní spolehlivě slyšet až na chodbu, takže se musím hóódně krotit a fakt jen dokreslit basu a bicí, nic víc. Ovšem zkoušel jsem na dvojku včera Hanse Zimmera - koncert v Praze - okolo 01:34:00 a je to neskutečný. Ale jde to jen chvilku ve dne.

A nejblbější je, že na manuálně změněnou poslechovou hladinu hlavního systému musí člověk lézt po zemi a změnit nastavení hlasitosti subwooferu a to ještě nejlépe se zrcátkem, protože nevidím dozadu.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 19. 7. 2018 08:18

K tej fáze. Ono je to vlastne čas kedy sa membrána meniča hýbe smerom dopredu a dozadu. Ten prepínač je tam na to aby sa meniče repro hýbali rovnakým smerom a v rovnakom čase ako menič subwoofera. Teda aby si zladil čas ich pohybu. A teda inak ako 0/180 by to ani nemalo zmysel. U mňa to malo zásadný vplyv na zladenie subwoofera s repro. Pri správne nastavenej fáze subwoofer nevyčnieva. Iba dopĺňa to, čo regály nevedeli zahrať.

Treba ho nastaviť tak, aby nehral prim. Prim musia hrať repro a subwoofer len dopĺňať chýbajúce frekvencie. Ak ti to duní, subwoofer dominuje po celú dobu a je to nepríjemné, je niečo zle. Nastavenie, umiestnenie, prípadne spomínnaná fáza. Hraj sa s tým, experimentuj. Daj tomu čas. Prídeš na nastavenie, ktoré ti bude vyhovovať. Keď sa ti to podarí, nebudeš to chcieť už inak.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 19. 7. 2018 09:24

Jinak řečeno, ten sub by ti prakticky vůbec neměl hrát v kmitočtech hlavních regálů. Nastavil bych cca 60 Hz a začal s hlasitostí subu na min. To piáno bude také štěstím celé rozechvělé z nového "kamaráda" :D
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod Kocmeister 19. 7. 2018 10:20

Bohužel správně je to nastaveno tak, že subwoofer skoro není slyšet a prakticky o něm nevíš. Proto jsem zmínil, že jsou to asi nejmíň uspokojivě utracené peníze v hifi. Na druhou strnu po vypnutí subwooferu by měl být jasný rozdíl k horšímu.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 19. 7. 2018 10:37

Presne tak. Ja keď to niekomu pustím, tak by takmer nikto neuhádol že je niekde aj subwoofer. Ale keď ho vpynem, zrazu niečo chýba...

No len trochu nesúhlasím s tvrdením že sú to najmenej uspokojivo utratené peniaze. Ja som veľmi spokojný.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 19. 7. 2018 11:27

To, co jste teď napsali, je do určité míry ve shodě s tím, jak jsem se to dnes ráno pokoušel ladit. Koukal jsem se na Xaviany a zkoušel jsem nastavovat sub tak, abych těm hlavním repro věřil, že to hrají ony. Měl jsem tu hlavní hlasitost celkem na umírněnou hodnotu, no a subwoofer mně vycházel kousek pod první stupínek z jedenácti. Jakmile jsem přišel k němu a slyšel, že hraje, tak už to bylo moc. Až když jsem se bál, že nehraje, tak to bylo to správné dokreslení. Člověk když si to koupí, i když za naprosto neodolatelnou cenu (5 500 Kč místo 8 500 Kč), tak má psychický blok to zkrotit tak, aby ten sub člověk na první dobrou neslyšel, ale je to tak správně. :-)
Zatím to mám naladěné tak, že některé skladby paráda, něco není ono.
Třeba na tom: Blackmores Night- Darkers Shade of Black
https://www.youtube.com/watch?v=nPSwnXni1vY (Youtube verze, takže s rezervou), tak tam když vypnu sub, tak ty šíleně hluboké struny hrají jako tlumené špagáty, se subem jsou to kovové extrémně hluboké struny. Protože hrají na začátky skoro samy a zněle, tak tam se ten sub projeví asi nejlíp jak to jde. Ale současně je snadné, aby se pozitivně projevil.
Na Wayfaring Stranger od Poutníků mně ten sub doplní odspodu basu taky skvěle. Koncerty kostelních varhan - tam taky není třeba zdůrazňovat, že je to ono a spoustu bubnovacích vypalovaček je zase posílení zážitku, namátkou https://www.youtube.com/watch?v=0R6WIbx8ysE (pochopitelně ve vyšší kvalitě, než je na Youtube).
Jenže ne všude je to hotové. Na řadě skladeb, kde ty basy nejsou takhle hezky oddělené a prokreslené, už ta souhra není takhle fajn. Někde mám pocit jako kdyby to celkové vyznění ten sub trošku rozmáznul. Tím, jak je ten zvuk trochu měkčí, než z Xavianů, si to u některých skladeb nesedne. Může to být taky tím, že je to přímo v té skladbě, v nahrávce, že tam ten spodek je horší, než když je to bez něj, ale může to být taky tím, že někde se ten sub pere. Dnes mám nastaven ten limit na cca 90 Hz, ale možná bych měl zkusit jít níž, aby se co nejméně zvuků mohlo spolu prát. Jinak jsem na zřetelných samotných basech
jako třeba Darkers Shade of Black nebo Cohenovo poslední album zkoušel 0 a 180 stupňů a nula zní hlasitěji a zřetelněji, 180 je lehce slabší, tlumenější a méně zřetelné, takže jsem nechal 0.
Dost dobré je u každé skladby si představit, že to někomu pouštím a že ho chci přesvědčit, že takhle ty basy hrají ty repro, aby byl překvapený, že by to do těch malých bedýnek neřekl a aby nenašel ten sub v rohu.
Ještě mě napadá, ten sub má na jednu stranu 25 cm měnič s měděnou membránou a na druhou stranu bassreflex. Nemělo by smysl buď ten bassreflex naopak namířit do místnosti aby se neodrážel od zdi ve vzdálenosti 30 cm? Prostě nejen ten sub posouvat pod tím piánem, ale i ho otáčet? Ne, neslyším to piáno rezonovat a fakt jinam ten sub přijít nemůže, protože bychom ho museli 50x denně přeskakovat. Ale dá se posouvat po šířce piána. Snad jen před pedály je to blbý. :-)
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků