Vhodný SUB k Tannoy Mercury V4i

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 23. 1. 2015 15:07

Nazdárek,
tak mě v poslední době neustále láká představa doplnění subwooferu k mé 5.0 sestsvě. (hudba i filmy 50/50)
Jednak bych si rád udělal obrázek o tom, kolik bych do toho musel investovat, abych vhodně rozšířil basové spektrum soustavy bez degradace kvality.
A za druhé, trochu pochybujim jestli je to vůbec rozumné do místonsti cca 4,2x4,2m. Bas dokáže být i bez subu vcelku hutný, ale občas cítím, že nejde dostatečně dolů (sloupy Tannoy M V4i hrají dostatečně až někde od 42Hz +- )
Co jsem tak četl, tak to vypadá, že by to chtělo 10" basák v subu a cena tak cca 12k a více.. O moc více bych asi k této soustavě investovat nechtěl.
Tenhle kousek mi příjde adekvátní a zároveň je to asi i cenový strop, pokud bych do subu šel..
http://www.studiospalicek.cz/tannoy-ts210
Podle recenze se mi líbil i Tannoy TS801 ale příjde mi, že by asi nebyl dostatečným přínosem pro basové pásmo u zmíněných sloupů...
http://www.hifi-voice.com/domaci-kino/s ... ts801.html
Předem díky těm, kterým se bude chtít, tímto zabývat :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 23. 1. 2015 15:17

Tento bys mohl taky vyzkoušet http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... mble-r-12/
a nebo levnější s 10-ti palcem. Vyzkoušíš a v případě sklamání vrátíš.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 24. 1. 2015 11:56

Zajímavý typ, škoda, že nemá recenzi třeba na hifi voice pro srovnání. Nic méně tvůj typ mě dovedl k jeho recenzi od Trymora, ta mě zavedla až k problému akustiky místností (ne že bych před tím nevěděl, že ta moje asi stojí za prd). Takže SUB zatím asi nechám v rovině lákavé představy a zkusím se zamyslet nad akustikou a pak se uvidí co dál. Parkety asi nejsou pro akustiku zrovna nejlepší co? :-) A co okno s balkonovejma deřma? Takže pro začátek asi koberec a tlustej závěs?
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krmelec 24. 1. 2015 12:44

Ano, koberec, zatemnovaci zaves, nejaky ten nabytek atd., takovy zaklad.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 24. 1. 2015 13:20

misaq:
Bereš to za správný konec. Namísto nakupování jednoho přístroje za druhým je dobré si jako krok 1 rozmyslet, co vlastně člověk chce, pak si promyslet, čím toho nejefektivněji dosáhnout a až pak vybírat a nakupovat.

Ideální začátek je prostě normálně zabydlenej interiér. Koberec (huňatej je plus). Závěsy, které se dají pro poslech zatáhnout ideálně tak, aby zůstaly trochu nařasené. Čím těžší tím lepší. Knihovna s knihama, masivnější látková sedačka. Na zdech plátěné obrazy, ne pod sklem.

Bedny co nejdál od zdí a pokud možno symetricky vůči místnosti. Necpat je do rohů, jen na jednu stranu místnosti, na nábytek nebo dokonce tak, aby hrály do nábytku (např. nemít před bednou křeslo).
Tímhle bys spolehlivě zabil jemnost a rozlišení zvuku.

Takovýma úpravama se do jistý míry změní i podání basů. Možná po subu přestaneš pokukovat. A když ne, tak jeho ladění bude v takhle aspoň částečně upraveném prostoru snažší. Ale ne snadné! Dobře umístit a nastavit sub je někdy vcelku alchymie. Hodně v tom pomůžou suby s autokalibrací. Ale ty jsou cenově jinde než základ, po kterém se díváš.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod misakq 24. 1. 2015 16:28

A má smysl, dát závěs třeba i na zeď za reprosoustavou, nebo jen na okno? Mohlo by to být dobré i na filmy, když bude černej (ztmavení pozadí obrazu..) Jinak když si představím, že bych sub měl, tak dokud žiju v jedné obytné ložnici, tak ho asi fakt nemám ani kam dát. Viz foto. Tak leda až vyhodim spolubydlícího :-)
mimochodem... kdybych chtěl ulevit sousedům a odtlumit společnou stěnu, to bych musel asi pokrýt celou jeji plochu nějakými akusticky tlumícími panely, že?
a.JPG
1

b.JPG

c.JPG

d.JPG

e.JPG
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nomadm 24. 1. 2015 22:44

pěkná výbava :)
nomadm
Junior

Odeslat příspěvekod misakq 25. 1. 2015 10:57

Díky :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 25. 1. 2015 20:35

Ano má smysl řešit i zeď za bednami, ale spíš než závěs je vhodné to řešit pomocí tlumících panelů. Zlepší to podání stereoprostoru. Velká okna a dveře jsou problém, jenže tam pokud není člověkblázen to jinak než tím závěsem vyřešit nejde. Závěs to chce hodně silný a nejlépe tam dát dva. Ani nevím jestli se dneska dá tak silný závěsový materiál sehnat, já to řešil alternativně. Jako dobrý závěs se dají použít některé silné potahové materiály na gauč a podobně - dobré probrat s čalouníkem. Jsou ale těžké a tomu je třeba aby odpovídala kvalita nosné konstrukce.

Dobře že dáváš hned fotky a není třeba je z tebe páčit.

Jak ti ty bedny hrají středy a výšky když to trochu osolíš?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 26. 1. 2015 07:48

Jasný.... Závěsy se pokusím sehnat nějaké pořádně obtloustlé :-) Jinak ty penely za repro.. Stačí to jen nějako takhle? http://galerie.avmania.e15.cz/data/500/DSCF0587.JPG
Celá stěna by byla asi zbytečné, ne? A pak podobná otázka s kobercem a opět si půjčím fotku ze zdejší galerie... http://galerie.avmania.e15.cz/data/500/Panasonic1.jpg
Koberec přes celou podlahu by byl asi lepší, ale tohle by bylo mnohem jednodužší :-)
Jinak teda koukám, že ty panely taky nejsou žádná láce... cca 500 za mxm... hmmmm.....
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 26. 1. 2015 09:53

Jo a k těm bednám. Mě příjde jejich zvuk celkově detailní a vyvážený i ve vyšších hlasitostech. I když středy jsou trošku méně výrzné, ale to je tím, jak mám nastavený zesilovač.
Nebo jestli myslíš, jestli to nedělá nějaký konkrétní brikule, tak se na ně můžu zaměřit a ještě to otestovat, ale musíš mi popsat co máš na mysli... Je možné, že jsem něco přeslechl.
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 1. 2015 09:35

Koberec vypadá dobře, zvláště pokud by něco takového bylo po celé ploše, ale ty panely optimální nejsou. Ideální je prostor za bednami vytlumit celá a boky vylepšit difuzérem, ale jednak chápu že je problém něco takového doma realizovat pokud člověk nemá volnou ruku při zřizování poslechovky, jednak na to jsou jiní odborníci kteří tomu rozumé lépe než já a dokáží tedy provést optimalizovaný návrh.

Co se beden týče - já mám s touhle koncepcí v běžné a relativně levné komerci vesměs nedobré zkušenosti. Důvod je ten že na rozdíl od klasických dvoupásem nebo pseudo D’Appolito konstrukcí toto uspořádání klade značné nároky na schopnosti a kvalitu výškových reproduktorů. Na jednu stranu je třeba je dělit co nejníže a to strmě 18dB/oct kvůli dodržení alespoň trochu rozumné směrové charakteristiky ****. Na druhou stranu nízké dělení ty výškáče velmi namáhá a to se může projevit zkreslením na středech a výškách, zvláště při vyšších hlasitostech. Zvláště když třeba výrobce šetří na výhybce a dělí to třeba jen 12dB/oct (přitom je to jen jeden jediný levný kondenzátor za doslovně pár korunna výškách navíc). Protože vírobci tohle dobře ví a ví že reproduktor který tto zvládne je obvykle dražší a že zákazník jako první řeší zkreslení a teprve potom směrovku, tak většinou raději zvolí vyšší kmitočet a tu směrovku roostě obětujou. Nebo udělají nějaký kompromis. Proto jsem se tě ptal jak ti to hraje když koukám na tu fotky.


**** Směrová vyzařovací charakteristika je důležitá nejen proto aby ses nepohnul a neslyšel něco jiného, ale i kvůli celkovému přenosu zvukových vln k posluchači. Přeci jen nezanedbatelnou část tvoří nepřímý zvuk, tedy odrazy od stěn v bytě. Pokud vyzařovací charakteristiky mimo osu, tendy pro laika zdánlivě mimo sféru pozornosti (však repráky hrají na mě, co je mi do toho kam hrají do boků že?) jsou nedobré pak se ty chyby k posluchači stejně dostanou skrze ty odrazy od stěn.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 27. 1. 2015 13:19

Volná ruka k zařízení poslechovky je krásná věc... Já bych potřeboval alespoň obývák oddělit od ložnice :-) Ta postel tam fakt překáží... Takže s kobercem se mi trochu komplikuje. Totální asymetrie :-/ viz obrázek..Tak asi spíš nižší chlup a na celej pokoj..
pokoj.jpg

Uvidim. Nejdřív seženu závěs, ten je nejjednodušší, pokud ho udrží garnýž :-)

Tak z mého poslechu, jsem žádné zkreslení nezpozoroval v celém frekvenčním rozsahu u těhle repro ještě neikdy. Ale je fakt, že nejvíce osolenou jsou měl hudbu, která klade největší nároky spíše na basy. Ještě tomu kdyžtak dám torchu pokouřit pro zajímavost. Sousedi odpusťte :-)
Mimochodem, co znamené výhybka čtvrtého řádu? Neni to něco s tou strmostí dělení? :-) V těch tanoých je, a to prý kompletně od nuly znovu navržena přesně pro tyhle "inovované" reproduktory, hlanvě výškové s neodymiovými magnety... Nevím přesně, jestli to znamená, že je to super, nebo že to je v každejch chrchlákách taky...

Jasně no.. tak odnést si je do nějaké upravené poslechovky a tam vyzkoušet, takhle nedokážu soudit směrovku. Jen vím, že basy se někde kupí, někde se jim nedostává... Ale to neni směrovkou..

-- 27. 1. 2015 13:31 --

Velký vývoj se nevyhnul ani výhybce čtvrtého řádu, zvláště kvůli sladění nové výškové části se zbytkem konceptu. Nejen, že tu najdeme nové součástky, ale také novou kabeláž, která je vyrobena z postříbřené bezkyslíkaté mědi. Pro tweeter byla využita i technologie Differential Materials Technology (DMT), kterou Tannoy používá pro minimalizaci přenosu nežádoucích rezonancí do citlivých součástek...
tak nějako... :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 28. 1. 2015 07:58

ty marketingové okecávky mě vždyckydostávají. Ach jo.

Ano ten řád určuje strmost. Čtvrtý řád odpovídá strmosti 24dB/oct a není to zas tak často k vidění. Udávajíněkde dělící frekvenci? Zajímalo by mě co je uvnitř reálně. Nenudíš se náhodou se šroubovákem v ruce? :D I když tohle vypadá že je to tam asi zalepené.

To že je tam výškáš s neodymovým magnetem neříká o kvalitě vůbec nic. Je to asi stejné jako kdybys řešil značku mléka které dáváš do bramborové kaše. Znamená to prostě jen že je ten magnet při stejné síle menší takže ten výškáč může být malý a repráky mohou být pěkně blízko u sebe. Klasický ferit by se tam rozumně nevešel. Dneska nornálka - žádný hyper-super technogie. Hlavně že tam nezapomenou zmínit šaškování s kabelama.

DMT mě pobavilo - prostě při výrobě používají různé materiály. Zajímalo by mě jak by ten výškáč chtěli asi vyrobit z jednoho materiálu. To je snad jasné že tam budou různé materiály ne?! Už jen čekám až u příštího modelu použijou úplně hypermoderní technologii SOTF (Standing On The Floor).

Tu postel by nešlo dál dolu doprostřed a používat jí místo gauče?
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misakq 28. 1. 2015 09:25

Jako možná nudím, dokonce bych se do nich moc rád podíval, ale přes repráky si to netroufám zkoušet. Tam fakt neni ani skulinka a nějako páčit ten hliníkovej kroužek... to bych asi nedal bez známek vloupání :-( Leda pak vytáhnout terminál a podívat jestli výhybka není zezadu na něm... To by možná šlo ;-)
Jinak ty informace jsou z recenze z hifi-voice, ve skrytu duše jsem doufal, že to nejsou jen marketingové keci. Ale když se člověk podívá na stránky výrobce, tak zjistí, že to jsou obšlehnutý formulky právě od tama :-D
http://www.hifi-voice.com/testy-a-recen ... y-v4i.html
DMT... no stále mám ještě naději, že se pod tou zkratkou skrývá něco unikátního, ale tvrdit to rozhodně nehodlám :-)

No to by samozřejmě šlo... na to mám i jiné návrhy, kde by repro byly na druhé straně u plné zdi a ne u dveří... Ale zase je to takové na prd, když přijde někdo na filmek.. Spíš vyhodit postel i gauč a koupit něco skládacího. Už jsem to jedou zvažoval a nakonec zavrhl...

-- 28. 1. 2015 09:50 --

Jo a dělící frekvence je teda 2,6kHz
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků