Kytarový zesilovač - proražený PNP a oper. zes.

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tomik.mrazik 13. 5. 2019 19:56

Dobrý večer, sestrojil jsem kytarový zesilovač. Po zapnutí nastal problém, kdy se prorazil jeden tranzistor a jeden operační zesilovač. Tranzistor (BD140-16) má vypálený emitor a operační zesilovač (TL072) má vypálený kladný vstup. Nevíte někdo, co mohlo být příčinnou a případně, jak tento problém vyřešit?
Přílohy
obr2.gif
Výkonový zesilovač - označen vypálený pin (emitor)
obr1.gif
Předzesilovač - označen vypálený pin (kladný vstup)
obr16_large.gif
Schéma propojení součástí zesilovače
tomik.mrazik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrJč 13. 5. 2019 23:52

tomik.mrazik píše:..Tranzistor (BD140-16) má vypálený emitor..

Vypálený emitor? Co to znamená? Jsou proraženy přechody pn? Je proražen přechod kolektor - emitor?
Netuším, nakolik tento dotaz zde padne na úrodnou půdu. Sem asi moc bastlířů nechodí. Existují jiná, na tento druh dotazu zaměřená fóra.
Stejně pochybuji, že Ti někdo, takto na dálku, relevantně poradí.
Jak jsi to stavěl? Máš vlastní návrh DPS? Nemáš chybu v návrhu, nebo ve vlastním provedení? Ze schématu nikdo nepozná, zdali jsi udělal někde nějaký kiks, osadil špatně některou součástku atd…

Tím, že se prorazil T2, můžeš mít zkrat, nebo velký odběr na desce předzesilovače. Nebo se T2 upek díky velké výkonové ztrátě, prorazil se přechod a -30V vletělo na desku předzesilovače.
Proražený IC2 se vstupem č.3 by neměl mít žádnou souvislost, to se jen spekl vnitřní čip OZ…
K T1 aT2 – máš BD139/140 na chladiči? Je na nich velký úbytek napětí. Uce na T2 by mělo být (alespoň dle schématu) cca 23V. Jaké máš napětí na C9, C10? Jaký má odběr předzesilovač? Je odběr v každé napájecí větvi přibližně stejný? Podle hodnot si spočítej ztrátový výkon na BD139/140.
Chladič na T1 a T2 je nutnost.

Je téměř jedno, zdali jsi DPS navrhoval sám, nebo osazoval již DPS koupený.
Odpoj jednotlivé desky od sebe, zkontroluj impedance na napájení, proměř a oživuj jednotlivé desky samostatně!

Doporučuji, pokud to jde, před zapájením každou součástku přeměřit – diody a tranzistory na funkční přechody (popřípadě zesílení), rezistory na správnou hodnotu, atd.. Ano, zdržuje to, ale obzvláště amatéři při výrobě 1 kusu mají mnohdy nejasný původ a kvalitu součástek. Ověříš si alespoň správnou hodnotu a funkčnost součástek. Osobně se mi to již několikrát vyplatilo i z toho důvodu, že v obchodě prodavač omylem šáhl do jiného šuplíku.

Je dobré oživovat jednotlivé desky samostatně – v tvém případě zesilovač s TDA7294 – vyměnit pojistky 4 A za podstatně slabší (cca +/-200mA), místo tvrdého zdroje použít symetrický regulovatelný zdroj s elektronickou pojistkou. TDA bez zátěže – zdrojem pomalu najíždět na plné napájecí napětí, zkontrolovat odběr proudu s datašítem (odběr cca 60 mA v každé větvi), zkontrolovat napětí na zenerkách D2 a D3 a na C15 a C16 ( +/- 7,5V). Pokud je vše Ok, vyměnit pojistky za 4A, připojit zátěž + ideálně osciloskop a NF generátor na vstup, zkontrolovat průběh sinusovky. Teprve poté připojit trafo.

To samé udělat s korekčním a efektovým předzesilovačem – opět připojit na symetrický regulovatelný zdroj s nastavenou proudovou pojistkou – v případě zkratu reaguje pojistka, na desce by nic v případě kiksu odejít nemělo. Zařízení je relativně složité, chybu uděláš při osazování, či návrhu velmi snadno. Změřit odebíraný proud – dimenzovat dle toho T1,T2. Teprve poté zapojit dohromady.

Bez laboratorního zdroje, NF generátoru a osciloskopu se těžko obejdeš, zvláště nyní, když nevíš, co vše je špatně.
S tvrdým zdrojem (napájecím trafem) - pokud je nějaký kiks na desce, nebo špatně dimenzovaná nějaká součástka (zde možná T1 a T2) - tak téměř vždy hrozí destrukce něčeho.
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod PetrJč 14. 5. 2019 05:48

Velmi orientačně jsem ještě odhadl odběr předzesilovače na cca 40 – 50 mA. Zráta na T1 (T2) tím pádem bude okolo 1W. A to je na BD139/140 poměrně hodně i s chladičem. Záleží, jaký jsi použil chladič. Pokud jsi nikde jinde neudělal chybu, myslím, že to je důvod destrukce T2.
Stab. zdroj z 30V na 7,5V s jednou BD139 na mě moc důvěry nedělá.
Jaké střídavé napětí ti dává použité trafo?
Pojistka 4A vydržela?
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 14. 5. 2019 07:53

Ztrátový výkon kolem 1-2 W při rozumném chlazení nemůže být pro BD139/140 problém.
Kromě výše uvedeného bych se zaměřil na důkladnou kontrolu případných vlasových spojů na DPS. Prostým okem nemusí být viditelné, ale na destrukci součástek stačí!
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků