Sháním odborníka

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Honza_HK 19. 2. 2019 16:45

Ahoj všem.

Po stovkách pokusů nastavit u mě doma systém domácího kina tak, aby zněl aspoň trochu normálně, to vzdávám a mám pro zde přítomné experty nabídku.

Mám AVR Denon X3400H, systém 5.1, plus nějaké ty zdroje signálu (PS 4, nVidia Shield TV 2017 apod.). Bydlím v Hradci Králové.

Nabízím zajímavou fušku pro člověka, který se vyzná v audiotechnice, a je ochoten ke mně přijet, proměřit vlastnosti mojí poslechové místnosti/pozice a říct mi, co jsem doposud dělal špatně a jak to udělat líp. Zejména mi jde o správné použití Audyssey a/nebo manuální kalibraci AVR.

Co hledám, je člověk, který
- ví, co je REW, a umí ho používat (případně umí používat jiný, stejně dobrý nástroj)
- vyzná se v akustice natolik, aby mi dovedl poradit, jak rozmístit reproduktory a jak co nejefektivněji vyrušit nepříznivé vlivy mého poslechového prostoru (tedy pokud například neví, co je to stojatá vlna, tak to není člověk, kterého hledám).
- vyzná se v receiverech značky Denon/Marantz, umí správně používat Audyssey (ideálně včetně manuální editace křivek v MultEQ editoru).

Co takovému člověku nabízím:
- odpovídající finanční odměnu (situaci na trhu neznám, ale hledám kvalitu, ne slevu)
- náhradu cestovních výdajů vedle uvedené odměny
- kafe ;)

Časové bych to odhadoval na jedno odpoledne. Pokud bude dotyčný podnikatel, který se tím živí, tak na fakturu. Pokud někdo bude chtít písemnou smlouvu, nevidím v tom problém. Nabízená odměna není za to, že mi to na konci bude úžasně hrát; je za to, že na konci budu relativně přesně vědět, co jsem doteď dělal špatně, a co můžu udělat pro to, aby to hrálo líp. Pokud tedy dostanu spoustu užitečných odborných informací, tak nikoho neošidím jen proto, že mi "nespravil zvuk". Bohužel naučit se pracovat s REW je momentálně nad moje časové možnosti.

Prosím pouze vážně míněné nabídky lidí, kteří splňují podmínky. Na úrovni poučeného laika tomu rozumím i já, a jak jsem napsal, mám za sebou stovky pokusů o správné nastavení (a stovky stran textu na Internetu, které se tím zabývají). Pokud by někdo přijel, jednou pustil setup Audyssey a pak konstatoval "to je teda fakt divný, že se to chová právě takhle", tak jsme oba akorát ztratili čas, protože to vím i bez něj! :)

Jestli jsem to postnul do nesprávného fóra, tak to prosím klidně přesuňte.
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bazi 36 19. 2. 2019 17:33

Myslím,ze bys udelal lépe,kdybys postnul fotografie mistnosti a uvedl treba jake mas reprosoustavy.....mozna bys usetril.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Lybuna 19. 2. 2019 18:54

a ty jsi někde slyšel tvou sestavu hrát,že ti to připadá nenormálně? jen jestli nemáš od docela levného recieveru moc velká očekávání, ono v normálním bytě podle mého moc možností pohybu se sestavou nebývá, asi bych navrhl co píše Bazi a hodil sem nákres poslechové místnosti, sestavu repro a rozepsal co ti nejvíc na zvuku vadí
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Honza_HK 21. 2. 2019 20:32

Místnost je 3,5 na 3,5 metru (zhruba).

Moje sestava:
AVR: Denon X3400H
Klipsch RP-500C (center)
Klipsch RP-500M (front)
QLN Qubic II S (surround)
Yamaha NS-SW200 (sub)

Front: >15 cm ode zdi, pěnové podložky, nasměrované dolů k hlavní poslechové pozici
Center: >15 cm ode zdi, pěnové podložky, zhruba v úrovni horní části hrudníku v hlavní poslechové pozici (donedávna byl natočený nahoru, ale popravdě řečeno neslyšel jsem žádný rozdíl)
Surround left: Nedá se dát jinam než do rohu, na druhou stranu zrovna surroundy mi znějí normálně
Surround right: >20 cm od zadní zdi.
Skleněný stolek jsem samozřejmě v rámci pokusů dal několikrát pryč -> žádný slyšitelný rozdíl.

Nedaří se mi najít žádnou kombinaci Audyssey ani manuální kalibrace, která by vedla k normálnímu přednesu filmového zvuku. Dialogy nejsou živé, ale jakoby zastřené. A na úrovni hlasitosti, kdy se to začíná lepšit, už nastupuje zkreslení a bas a celé to hrozně řve. :/ Dočetl jsem se, že ty Klipsche jsou citlivé a Audyssey to nečeká. Někdo radil dát mezi reproduktory a AVR nějaký odpor - no to je úplně nad moje schopnosti. Šachování s crossovery a levely jednotlivých kanálů nepomáhá, zkoušel jsem všechno možné.

Jak už jsem napsal, zkoušel jsem setup Audyssey fakt mockrát. Poslechové pozice podle diagramu v setupu, poslechové pozice v malém prostoru kolem hlavní poslechové pozice, poslechové pozice posunuté před gauč, poslechové pozice na všechny způsoby včetně mírných výškových variací, deka přes gauč. Vím, že mám měřit aspoň 30 čísel od zadní stěny. Nepomohlo nic. Zkoušel jsem v MultEQ editoru nastavit, aby Audyssey korigovala jen frekvence do 250 Hz/500 Hz/1kHZ - taky nepomohlo. Mám podezření, že mě sabotuje akustika místnosti, ale sám si to nezměřím...

Možná to píšu napřeskáčku, ale strávil jsem nad tím měsíce a už toho mám fakt plný zuby. :) DEQ, Dynamic Volume, Audyssey Flat, Reference, Bypass L/R, you name it. Subwoofer crawling taky :D. Několikrát jsem měl v košíku AVR s Dirac Live, ale jestli mám blbou akustiku, tak nechci vyhazovat desítky tisíc z okna.

Předtím jsem ty QLN měl jako front, k tomu center od QLN a AVR Yamaha V375. A tam tyhle problémy nebyly. Prostě to hrálo potichu a plynule krásně se to zesilovalo, až to bylo docela nahlas a pak až moc nahlas. :) Tady ta zběsilost co mám teď je mnohem divočejší zvíře.
Přílohy
mistnost.jpg
Honza_HK
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bazi 36 21. 2. 2019 22:26

Nastavit se da cokoliv,ale pokud je to po automatickem zkalibrovani skoro neposlouchatelne,bude podle mne na vině kombinace denon -klipsch. Jak ses k te kombinaci dostal? Nekdo poradil?
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod malabar 21. 2. 2019 22:46

Ahoj, ten chlapek, co ho hledas urcite nejsem a na to radit se necejtim. Podle posledni vety, ti to v minulosti chodilo. Zajimalo by me, jaky rozdil je v poslechu, kdyby ty Klipsche a QNLka byly vedle sebe (ve dvou zonach, bez centru) a hraly v Pure Direct. Stejny podminky - zdroj muziky, kabely, podlozky, vzdalenost. Je to jiny ?
Jo, a takova blbost - to na podlaze je lino ?
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 22. 2. 2019 01:39

akustika místnosti asi nebude tvůj problém, že by měla vliv na zastření dialogů se mi nezdá, viděl bych to na tvůj nový avr, přeci jen přechod z yamahy která hraje živěji a víc přirozeně oproti denonu který hraje více do příjemna a trochu ty okraje zakulacuje, určitě nejednoduší bude si někde půjčit nějaký jiný avr a zkusit, jak yamahu tak ke Klipsch by se možná hodilo onkyo
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 22. 2. 2019 09:41

Já osobně zde akustiku a umístění repro vidím jako problém: všechny repro kromě subu na papundeklovém nábytku, extrémní nesymetrie levé a pravé strany, 4 ze 5 repro nalepené na zdi.

Těžko ale na dálku říct, jestli je to hlavní problém nebo ne. Svou malou trošku možná přidají i ztráty v kabeláži.

Jako první bych zkusil dát přední repro před skříňky a posunout sedačku o půl metru do prostoru.
S Audyssey mám osobně dobré zkušenosti jen v akusticky dobrém prostoru. V prostoru tvého typu bylo vždy spíš na škodu.

Bedny Klipsch mají obecně velmi specifický zvuk, ale předpokládám, že sis je před koupí důkladně poslechl a tudíž že se dá vyloučit, že ti prostě zvukově nesedí.

Píšeš, že chceš, aby to hrálo aspoň trochu "normálně" - co to znamená a co je pro tebe etalon oné normálnosti?

Jinak naučit se s REWem na úroveň umět si změřit základní akustiku místnosti je otázka půl hodiny. Mají velmi srozumitelně zpracovaný manuál a na YT je dost how-to videí.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pixxel 22. 2. 2019 10:27

Určitě bych si zkusil pohrát s tou akustikou.
Můj tip je ten, že přímý zvuk putuje k tobě na sedačku a tam se odrazí od zadní stěny zpátky k TV a zase se zpátky odrazí k tobě od TV. Časový rozdíl mezi tím přímým zvukem a tím odraženým od TV už bude celkem dosti velký a může to už nějakým způsobem zkreslovat.
Osobně bych zkusil zavěsit nad sedačku nějakou peřinu nebo deku, která by rozbila tyto první odrazy. Samozřejmě taky můžeš zkusit dát deku i na TV. U mě to hodně pomáhá u hudby když mám TV zakrytou. Defakto mám celou stěnu u TV zakrytou závěsy, které schovávají akustické panely i TV:). Pak bych taky zkusil určitě ty skříňky s fronty posunout trochu více do prostoru. Zkus hodit peřinu i přes stůl, pokud to je lino tak hoď peřinu i na zem. Dělejto postupně a poslouchej jaký to má dopad na zvuk. Zkusil bych možná i orientačně ty surroundy s fronty prohodit jaký to bude mít vliv.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 22. 2. 2019 12:18

já jsem tedy pochopil, že Honza už nějaké rošády s akustikou prováděl a na víc mu původní sestava hrála bez problému tak bych jako nejednoduší první pokus zkusil jiný avr, jestli tedy má možnost si ho někde půjčit
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod Bazi 36 22. 2. 2019 12:22

Kdyz pise,ze s minulou sestavou bylo vse ok a akustika mistnosti se nezmenila,budou tyhle rady zrejme pro kocku. Vadi mu to u dialogů pri sledovani filmů,takze tou dekou pres tv bych to neresil,ja mam u filmu vetsinou rad i obraz.

-- 22. 2. 2019 12:23 --

Lybuno,trefili jsme se do stejneho casu,proto totozna odpoved.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pixxel 23. 2. 2019 10:43

Možná se pletu ale akustika místnosti by se měla přizpůsobovat samotným bednám co jsem se tak všude možně dočítal. Předchozí bedny s dosavadní akustikou se mohly "sžít" ale ty klipsch velmi silné na výškách už mužou dělat problém. Nejsem odborník v tomto ale akustiku bych zrovna nepodceňoval. To co jsem popisoval je jenom pokus aby zjistil zda to opravdu akustikou není. Možná si ověří, že je problem někde jinde ale taky možná zjistí, že když přidá tu a tam nějaký akustický panel, tak to bude jenom ku prospěchu. Navíc to zabere 1-2h času, nulové náklady a nemusí vytáhnout nohy z bytu a navíc bude mít jistotu kudy dále s tím, že si ve výsledku možná i potom upraví akustiku a razantně posune zvuk dále.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dm602 23. 2. 2019 11:06

poddla mna je rozlozenie na obyvacku v poho videl som aj horsie podla mna je zla kompinacia komponentov denon a rozny vyrobcovia repro a sub nie kazde si sadne nepochopim ako niekto stavia kino a repro ma roznych vyrobcov a roznych tried .
tiez som mal b and w dm602 center cc6 a zadne som nemal este bowers ale obycajne tak zadne hradli uplne zle ked som dokupil dm601 bolo to nebe a dudy taktiez pioneer sice thx v tom case super ale s bowersami strasne presiel som na marantz a nechapal som to zvukove zlepsenie.
Rozhodne by som ale aspon tie predne dal aspon 30-50 cm od steny
Oled tv Panasonnic
Qled Samsung
Bowers and Wilkins 600
Marantz AV
Monster Cable
Yamaha Mcr D670D
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 23. 2. 2019 16:48

A co odpovíš na otázku audiotechnika - kolik asi máte připraveno financí na ty "úpravy"?

Problém je čtvercová místnost, umístění repro, pak repro Klipsch, pak jejich kombinace s jemnějším Denonem (po předchozí ostřejší Yamaha soundu).
Zkus přední repro posunout dopředu i se skříňkam, umístit je blíže k rohu skříňky, kde je konstrukce tuhá a položit na ně ještě alespoň 15kg zátěže, např. knížek (opatrně neshodit). Jak to hraje?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malabar 23. 2. 2019 16:54

Ahoj Honzo, myslel jsem, ze budes trochu reagovat na rady ostatnich, protoze tvoje tema je zajimave a taky proto, ze tu lidi maji zajem - podle toho, co vidim - ti pomoct. Vcera jsem par hodin stravil na netu vlastne jenom timhle, brouzdal jsem zleva do prava, zjistoval to a ono, ptal se nekoho, kdo je mi v technice za referenci a stravil na KAC hodiny, takze se to pokusim shrnout. Je to muj nazor, mozna se ti nebude libit, muzes mi vynadat nebo me treba nahlasit. V kazdem pripade to neni snaha kritizovat, ale spis ti pomoct. Takze:
Masina, teda AVRko je velmi solidni pristroj na muziku i na filmy. Klipsche jsou jedny z nejkvalitnejsich ve sve tride, QLNka dobry, SW nic moc, ale ok, zdroje fimu taky fajn, kabel, ktery je videt k zadnim repro je tkanicka k telefonu, ale budiz. Podtrzeno, secteno - dohromady by to melo slapat jedna basen. Ale neslape. V minulem komentari jsem lehce natuknul problem, ktery rozvinu. Tedy to, co vidim na fotce - mistnost.
Predni zed plocha, zadni zed plocha, strop plochy, na podlaze lino, ta zed u okna nic moc a ta zed, co neni videt je zrejme pruchozi dozadu, takze asi podobna. Pardon, ale horsi akustiku si skoro neumim predstavit. Snad jedine sklenenej zamek. Kdyz ty QLNka sly na ctvrtku, muselo drncet i to okno. Proste si myslim, ze se tam zvuk tluce.
A pak bych dal pod repro podlozky. Vim, mas je tam. Ve predu jsou ale tenke (a naklon je k nicemu), centr vypada ok a vzadu nejsou vubec. Myslim, ze rezonance (zvlaste z Klipschu) se hodne prenasi do nabytku. Vim, ze za originaly chteji majlant, ja mam u pc tohle : https://www.amazon.com/dp/B01K9MQZ02/re ... B01K9MQZ02
Nikde taky nevidim zminku o zdroji napeti, resp. nejaky "power conditioner" ?

No, a ted si me klidne kamenujte ! :)))

@DinosaurJR : psal jsem, kdyz jsi odpovidal, takze souhlas
Naposledy upravil malabar dne 23. 2. 2019 17:12, celkově upraveno 1
malabar
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků