Denon a Dali, Monitor audio a dlouhá cesta ....

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pekr77 16. 2. 2019 18:54

Zdar všem,

chtěl bych se podělit o dosavadní zkušenost se svou cestou za lepším zvukem k telce doma. Poté, co jsem se pozbavil soudbaru od Samsungu, který zvuk spíše degradoval nebo jej má naše QLED prostě ucházející, jsem hledal spíše klidnější, vymazlený projev zejména k progressive rocku (Anathema, Anneke van Giersbergen), občasnému metalu (Iron Maiden, Moonspell, Nightwish, apod.) no a k filmové hudbě a filmům obecně.

Po prolezení tun recenzí jsem se ustálil na Denonu X3500H, o kterém mi i dva čeští prodejci říkali, že je za danou cenu kolem 18 tisíc spíše z kategorie AVR za 23-25 tis. a že hraje velmi dobře i ve stereu, tak jsem do toho šel. Denon je ze stáje DM společně s Marantzem, ale dneska tuším, že každý bude mít i tak jiný projev, nedal jsem proto na slova kolegy, ať si také koupím Marantze :-) No a pokud jsem uvažoval o alternativním AVR, za stejnou cenu tu byla Yahama A680 z Aventage řady, mírně hůře vybavená, a mírně hůře hodnocená, jediné co jsem o Yamaze věděl, že je živější, ale opět - bez vlastní zkušenosti.

Nicméně - muziku jako celek dělají i repráky, že jo. Po zakoupení Denona jsem k němu připojil své staré BW 302, na které jsem 20 let nedal dopustit ... áááá, vono nic moc. Tak jsem si řekl, že si stejně chci udělat radost a šel jsem do místní poslechovky, kde dělají tedy hlavně Yamahy, Dali a Monitor Audio.

Tak jsem tam dotáhl i Denona a poslouchal jsem 2x20 minut Monitor Audio Bronze 2 a Dali Oberon 3. Původně jsem chtěl ty Monitory, pořád mě překvapovaly nějakým zvukem tu a támhle, ale pořád jsem se to snažil nějak štelovat. Naproti tomu ty Oberony hrály tak nějak - komplexněji a po chvíli jsem se nemusel soustředit na tohle nebo tamto, ale byl jsem tak nějak ponořený v poslechu.

Mezitím mi další kolega říkal, že jsem udělal chybu, že potřebuju Wharfedale, které má s Yamahou (za 7 tisíc :-) ) a že prý pecka. Oslovil jsem další poslechovku, ta mi říkala, že Wharefedale Diamondy jsou fajn, ale že prý Mission mají novinku a ta je ještě lepší. Tak už jsem se na to vykašlal - tisíc lidí, tisíc značek milión názorů a šel do těch Oberonů.

Doma to šteluju, poslouchám, zatím největší problém je ten, že máme 2 letého mimiše a není prostor kdy to trošku hlasitěji vyhulit, když tak jen na chvíli a pořád mi připadá, že tomu něco chybí, že neslyším tu a tam na středech to, co na svých Sennheiser Momentum sluchátkách, zkouším to různě, Spotify, grabovaná muzika z domácího NAS. Ptám se na Dali FB grupě a odpověď? Dali a Denon - match from heaven :-)

Přemýšlím co s tím, třeba se to ještě nějak rozehraje, třeba si ucho zvykne, zkouším to Pure, nebo skrze Audyssey, furt tomu trochu chybí trochu punče. Třeba jsem měl týpka poslechnout a vzít si ty Daliny s Yamahou. Ještě tomu dám chvíli a uvidím - třeba prodám Denona, třeba obojí, u focení jsem se také dohrabal až k té nejvyšší třídě, ale byla to postupná cesta ...

Tak jsem se potřeboval vykecat, sorry :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 2. 2019 19:23

Jak velký prostor tím ozvučuješ? Ty Oberon 3 jsou malé regálovky a 20m2 je pro ně maximum. Navíc proti zdůrazněným okrajovým pásmům jsou středy trochu potlačené, není divu, že ti v nich něco chybí. zvlášť v kombinaci s Denonem.
Až vymyslíš a vyzkoušíš jinou kombinaci, zase napiš, budeme to mít jako seriál na pokračování. ;)
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktor69 16. 2. 2019 19:31

Mozna bych pockal, jestli se ty Oberony nerozehraji. Tusim, ze samotne DALI doporucuje 100 hodin. https://www.dali-speakers.com/sound/tip ... in-period/
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bazi 36 16. 2. 2019 20:21

Nez koupim bedny,tak si vo nich neco prectu. Treba na hifivoice. Z recenze vyplyva,ze jsou horsi nez starsi zensor. Nehlede na to,ze pro denon je primym partnerem polk.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pekr77 16. 2. 2019 20:21

Místnost je spojený obývák s kuchyní, ta část obýváku má cca 4x5m, ty Oberony 3 jsou trošku větší, než jedničky či ty Bronze audio, měly by na ten prostor stačit. Repráky asi nejsou ještě ideálně umístěné, až půjdou tiskárny pryč, nebude levá bedna tak v koutě:

http://2zone.cz/pekr/dali.jpg

Jinak co se týče kombinace s Denonem - jak by na tom byly ty Aventage Yamahy? Často také zmiňuješ (@tombas) Marantz - měl jsme za to, že to bude podobné Denonu, když jsou z jedné stáje, ale asi mýlka ...
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 2. 2019 20:30

Chápu, že v tuto chvíli máš zapojené pouze stereo. Umístění beden, jak to máš teď je špatné, zvlášť když si uvědomíš, že mají zadní bassreflex.
Takže až uvolníš místo, nechej po stranách aspoň 20cm.
Marantz má citelně odlišný zvukový charakter od Denonu, ale to se těžko popisuje. Škoda, že to nemůžeš někde porovnat přímo na stejných bednách.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 16. 2. 2019 20:56

Bazi 36 píše:Nez koupim bedny,tak si vo nich neco prectu. Treba na hifivoice. Z recenze vyplyva,ze jsou horsi nez starsi zensor. Nehlede na to,ze pro denon je primym partnerem polk.


Něco přečtu - hele, já toho načet. Mám 6 let ateliér, spousta čtení a v čase vždy nějaké rozhodnutí. Dneska jsou věci, které bych už řešil jinak, ale to proto, že jsem udělal tu zkušenost. Z tohoto pohledu jsem prolézal všemožné recenze, recenze lidí na Amazonu, diskuse na AV fórech. A světe div se - whathifi prohlásili Denona 3500 za špičku, Yamaha tam defakto nikdy nemá hodnocení ve fullu a věřím, že to řada lidí bude vidět jinak.

Stejně MA Bronze 2 - plný počet hvězd, pak čteš jiné týpky a jsou lidi, co je zbožňují a další, co tě s něma pošlou někam pro jejich údajnou nevyváženost. To, co říkáš směrem k Zensoru, mě trochu štve. Protože původně jsem slyšel a chtěl tyto. Na to mi prodejce řekl, že to je starý model a že je nahrazuje Oberon. A to jsem mu ještě řekl, jestli jakože fakt, protože z webu Dali mi nějak nevyplývalo, že by ta řada měla končit. Dal jsem tedy na něj a řekl si, že jsou ty Oberony ještě o trochu dražší, tak snad budou i o něco málo lepší, ale třeba jsou jen jiné.

On je to problém - není kam za poslechem. A pokud někam, tak jsem se rozhodl, že tam i nakoupím, ať je to alespoň trochu košer a nejsem za vychcánka, kterému někdo věnuje čas a já to pak koupím někde na netu. Zase si ale říkám, že 15 za repráky je pro mě přijatelná cena a že když na to dojde, prodám je se ztrátou a koupím něco jiného a budu s tím OK. Problémem je, abych náhodou neprodal a nedivil se, že něco jiného nehraje lépe, ale jen jinak :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 16. 2. 2019 21:12

Oberon jsou o hodne horsi na stredech nez zensor a navic je mas katastrofalne umistene. I levne bedny muzou zahrat hodne muziky,ale k tomu jsou pak nutne treba stojany vytazene do prostoru,navic nemas resenou akustiku,coz pak dela ten smutny poslech a frustraci,ze tomu neco chybi.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 16. 2. 2019 21:53

Bazi má pravdu, akustika a umístění repro, to je 80% zvuku. V ideálním prostoru a umístění i bedýnky za 5000,- zahrají pohádkově a při špatném umístění a akustice budou bedny za 50 tis. znít jako z kanálu.
Ale nevěš hlavu, vyházej ty krámy, posuň TV doprostřed stolků a bedýnky vysuň co nejvíce dopředu na hranu stolku a min. 20 cm od bočních stěn. Symetrie je velice důležitá.
Pak je nechej pořádně rozehrát, na podlahu hoď tlustý kusový koberec, na stěny obrázky a police a bude to ( v rámci možností) OK.

-- 16. 2. 2019 21:55 --

Jo a za ty bedničky bych na zadní stěnu nalepil akustickou pěnu.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 16. 2. 2019 22:08

Nezlob se na mě, ale poslouchat muziku z levného AVR je jak jsi sám zjistil a napsal že tam něco chybí-prostě a jednoduše je to NUDA a s tím nic nenaděláš.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 16. 2. 2019 22:14

Vyhledám první lepší porovnání a jak je vidět, lidi na to mají rozdílný názor, ve prospěch Oberonu. Jinde to zase může být jinak. Trochu mě zaskočilo, že týpek píše, že ideální je mít je v prostoru, cca 80 cm od zdi, na stojanech - upřímně - pak bych si nikdy regálovky nekoupil a mohl bych jít rovnou do sloupů ....

https://www.reddit.com/r/audiophile/com ... yo_tx8250/

Whathifi Oberon trojkám ubrali, jedničky mají ve fullu. Docela by mě zajímalo, zda máš vlastní zkušenost, nebo dle čeho soudíš, že jsou Oberony "o hodně horší na středech".

-- 16. 2. 2019 22:16 --

Leony5 píše:Nezlob se na mě, ale poslouchat muziku z levného AVR je jak jsi sám zjistil a napsal že tam něco chybí-prostě a jednoduše je to NUDA a s tím nic nenaděláš.


Nevím co je pro Tebe levný AVR, ale ten Denon rozhodně nepatří do té spodní třídy, co se AVR týče. Teď to samozřejmě nesrovnávám s nějakým dedikovaným zesákem.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 16. 2. 2019 22:58

Soudit podle označení "regálové", že bedýnky patří do regálu je obrovská chyba. To označení je samo o sobě chybné a správné je "stojanové".
Pokud už nemám jinou možnost a musím bedničky umístit někam blízko ke zdi, rozhodně to musím vzít v úvahu při výběru.
Univerzální rada tady neexistuje, ale jsou modely, které lépe snášení omezený prostor, např. jsou uzavřené konstrukce nebo s předním, příp. spodním bassreflexem, pak jsou modely určené přímo pro zavěšení na zeď.
Další, již zmíněnou možností, je úprava akustiky, nějaké ty pohltivé panely, difuzory... kdo nezažil neuvěří, jaký obrovský vliv to může mít na zvuk.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 17. 2. 2019 11:10

Tak on člověk pozná, jak to vypadá, když přijde do prázdné místnosti, a do místnosti, kde je třeba jen koberec. Navštívil jsem třeba kolegy v Tietu, takové 2 velké věže pro 2K lidí a po spuštění prý to museli nějak řešit, že v tom velkém open office na patrech lidi nemohli defakto existovat. Pak na strop přidali nějaké zdánlive blbosti a akustiku to opravilo. Takže ano, umím si představit, že slyšet stejný set-up ve dvou rozdílných místnostech může být hodně odlišná zkušenost.

Zatím je tedy předčasné dělat soudy a střelit jedno či druhé, případně to nahradit Yamahou, pokud nebude pořešen nějak rozumně i ten zbytek ....
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 17. 2. 2019 12:54

Ja by som pockal, ci sa tie Oberony nerozohraju. Oberony som nepocul, takze neviem, ci su horsie ako Zensor, ktore som mal doma (Zensor 3). Nasledne som mal Opticon 2 a tie boli o dost lepsie ako Zensory, ale Opticony su este vyssia (a drahsia) rada ako Oberon. Co sa tyka umiestnenia, tak ja som svoje terajsie repro (Opticon 5) musel vysunut od steny cca 35 cm a tie Opticon 2 som mal na stojanoch tiez cca 30 cm od steny. Nastastie mam dost hlboku skrinku pod TV, inak by uz trcali do priestoru a to by nemuselo dobre dopadnut...
A k tomu AVR, mal som uz Onkyo, Yamahu a teraz mam Denon. Najlepsie je to porovnavat priamo medzi sebou, vsetky naraz som ale nikdy nemal. Rozdiely (podla mna) vsak neboli az take velke, casom som si na kazdy "zvykol", myslim si, ze viac zalezalo na akustike priestoru a reproduktoroch.
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bazi 36 17. 2. 2019 13:58

Jasná vec,pokud se bavime o avr. Jsou urcené primárne na sledovani filmů a rozdilny charakter muze byt pro nekoho absolutne marginální. Jiná je stereo zalezitost. Pri poslechu hudby klidne i pres avr, je uz nutne vyhovet svemu uchu.
Bazi 36
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků