Zesilovač + streamer nebo drahý AV?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mrako 13. 1. 2019 19:11

Ahoj lidi, poohlížím se již nějakou dobu po ozvučení původně domácího kina, které se časem vyvinulo v klasické hi-fi.
Jde o to, že původně jsem chtěl AVR + 5.1 repro. Po různém čtení a i osobním poslechu, kdy jsem měl možnost slyšet základní AV receiver Marantz NR1509 versus stereo zesilovač Marantz PM6006 plus streamer Marantz NA6006 na těch samých bednách (Focal 716 a Dali Spector 6), tak rozdíl oproti AVR byla tak markantní, že jsem řekl, že AVR tedy nikdy.
Ale pořád mi vrtá hlavou jedna otázka - může drahý AVR (řekněme kolem 60 tis prodejní cena, třeba 30 tis bazarová) být na stejné úrovni jako stereo zesík plus streamer?
Jako máte zkušenost vy?
Ptám se proto, že kdybych do budoucna chtěl investovat přeci jen do 5.1 ozvučení, jestli by se nevyplatil ten drahý streamer?
Nebo se dá kino 5.1 řešit v budoucnu nějak elegantně i kdybych teď koupil ten zesík a streamer Marantz? Tzn, že bych pořídil AVR a zvuk by byl řízen stereo zesilovačem - to předpokládám je blbost.
Díky, H.
mrako
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pekr77 17. 1. 2019 07:41

Ahoj. Tady ti každý logicky řekne, že stereo je bůh, takže asi tak :-) Ono je to logické - výrobce za stejnou cenu může u sterea použít kvalitnější součásti a nemusí živit xy zesáků a sám tvrdíš, že ten rozdíl jsi slyšel.

Na druhé straně - sám si nejsi jistý, jestli někdy nepůjdeš do 5.1. A také tam vidím jeden nepoměr - mluvíš o Marantzu 1509, který podle mě stojí tak patnáctku, ani nevím, no a pak uvažuješ o kategorii cca 30 tis. Kč. Takže - pokud takto - tak si poslechni Marantze 5013 (cca 23-24 tis. Kč) nebo 6013 (cca 35 tis. Kč) a pak to srovnej s tím jejich zesíkem.

Byl jsem v podobné situaci. Jsem z Moravy (Třinecko), takže se mi nechtělo někam dál do poslechové místnosti, využil jsem tedy místní shop, kde dělají Yamahy. Tam měli nižší model, V585 a s Dali Oberon sloupy to hrálo fantasticky (pro mě). Zkoušeli jsme i jiné repráky a dle vyjádření prodejce záleží na celé soustavě a jsou lidi co říkají, že je to 30% receiver / zesilovač, 70% repráky.

Asobně jsem šel do Denonu 3500H, který funkčností spadá k tomu Marantzu 5013 nebo Yamaze A880, čili hladině 24 - 28 tis. Kč, přičemž ten Denon seženeš za 19.5, když budeš šikovný, tak za 18 tis. Kč :-) Z více shopů mám potvrzeno (aniž jsem slyšel osobně), že hraje ve stereu dobře.

Ona je také otázka, co to vlastně znamená, že něco hrajé "lépe", občas by se dalo možná říct, že ono to hraje prostě "jinak". Jsou lidi, co nedají na Yamahu dopustit, a pak najdeš recenze, kde do ní buší, že má ostrý až při delším poslechu otravný zvuk. Těžko pak posuzovat :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 17. 1. 2019 09:46

Provozuju AVR v původní ceně cca 60 tis. Kč (tehdy druhý nejvyšší NAD) a zvukově je srovnatelný s dobrými stereo zesilovači kategorie 20 tis. Kč. A třeba na Creek 50A se NAD nechytá ani náhodou. Pokud tedy chceš stereo, řešíš kvalitu zvuku a máš uši v pořádku ;-) , je nesmysl pořizovat si AVR.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zino333 17. 1. 2019 09:48

To záleží od toho čo ti je preferenciou. Či hudba, alebo filmy. To, že ti budú ľudia hovoriť, že stereo je kvalitnejšie je samozrejme pravda. Na hudbu bez debát. Sám mám skúsenosť kedy sa drahý AVR nevyrovnal ani lacnejšiemu stereo zosilovaču. Ale, zasa na druhej strane, stereo nebude tak fajn pri filmoch ako surround. Takže je to o preferenciách. Ja som si vybral stereo, pretože mne je prioritou hudba. Som aj veľký filmový nadšenec a so stereom pri filmoch dosť spokojne fungujem. Ale plne chápem ľudí, ktorí dajú zasa kvôli filmom prednosť surroundu.

No a samozrejme, ide poskladať aj skvelý surround, ktorý bude fajn aj v stereu, len sa to finančne navýši. Z mojej skúsenosti však AVR v cenovkách okolo 1000€ na stereo nič moc. Mal som v minulosti doma Yamahu RX-A830 a prehral ho Onkyo zosík za 300€.

Takže suma sumárum, ak ti sú prioritou filmy, smelo do AVR. Ak hudba, potom je voľba sterea jasná.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brrouk 18. 1. 2019 20:38

Koukni na hifibazar, teď tam má jednoho použitého Denona za 40 (puvodně za 180 t.) a ten už zahraje i stereo.
brrouk
Junior

Odeslat příspěvekod gugel 4. 2. 2019 17:26

..zrejme po funuse , pardon...
...casto tu nechodim ale nezabudajme na moznost pouzivat ako multimedialne centrum resp. streamer - satelitny prijimac ;) ...radii do aleluji, obsahuje hdd/ssd!!! - co nema hociktory streamer.... ma prehravac medii... pichnes spdif do zosiku - mas stereo / hdmi do avr >> predne vystupy z avr (preout) do "HT" na zosilnovaci a kino jak beejk....samozrejme tych 60 tisic das za zosik :) mozno uz aj so zabudovanym streamerom...

...tak drzim palce...
gugel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sands1 16. 2. 2019 10:58

mrako píše: tak rozdíl oproti AVR byla tak markantní, že jsem řekl, že AVR tedy nikdy.

A robil si slepy test? ;-)
Bubak_Praha píše:Provozuju AVR v původní ceně cca 60 tis. Kč (tehdy druhý nejvyšší NAD) a zvukově je srovnatelný s dobrými stereo zesilovači kategorie 20 tis. Kč. A třeba na Creek 50A se NAD nechytá ani náhodou. Pokud tedy chceš stereo, řešíš kvalitu zvuku a máš uši v pořádku ;-) , je nesmysl pořizovat si AVR.


Nezmysel je celý tvoj príspevok, celkom ma prekvapuje kolko ludi ti to este veri, neustale opakovane rozpravky o rozdieloch v kvalite zvuku AVR verzus stereo zosilnovace
sands1
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 16. 2. 2019 11:48

Z logiky věci: stejný prachy buď do samostatnýho zvuku sterea a nebo do avr,kde se plati tisic dalsich pičičmundin a vic zesíků. Nekde se to pak zakonite ojebat musí,kdyz to stoji stejne. Opravdu kvalitni a drahej avr jsem neposlouchal,takze jak hraje takovej stroj ve stereu,ví jenom jejich majitelé.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod anonymni 16. 2. 2019 12:19

Bazi 36:
neplácej si játra, tady jsou jakýkoli argumenty zbytečný, to se nám jen po dělší době vrátil sands1, zarytej zastánce tvrzení, že všechny AVR a stereo zesilovače hrajou stejně (nezáleží na ceně, značce, typu, zvukový rozdíly prostě neexistujou), dokonce díky tomu, že má AVR víc funkcí a víc kanálů atd., tak je naopak vždycky a za všech okolností lepší :-D.
anonymni

Odeslat příspěvekod Lybuna 16. 2. 2019 13:51

a co takhle - https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro ... aim-uniti/
ono taky jestli tě pak nebude hlodat kdyby jsi těch 30 za starší avr radši nedal za starší stereo zesík kde to bude zase někde jinde
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod malabar 18. 2. 2019 21:35

Ahoj, pekr77 ma vpodstate pravdu. Rikas, ze mas rad stereo a taky 5.1 na filmy. Je to rok-dva, co vyrobci zacali davat hodne! dobre DAC chipy do svych AVR (Marantz-AK4458, NAD-CS4398, Yamaha-Ess Sabre9...), ktere jsou na profesionalni urovni. Navic vsichni pridali funkce jako Pass trough nebo Pure direct, cili muzika jde ven nezmenena jakymkoliv procesem. Mimochodem Marantz SR7010 ma v sobe stejny dac chip AKM's AK4458 jako jeden z nejlepe hodnocenych HiRes Hi-Fi prenosnych prevodniku FiiO Q1 MarkII za par korun. Jestli ve tvem AVR bude podobny chip, domaci kino mas vyresene. Dneska je trend 7.2 a prima je funkce virtualnich surround repraku.

Hodne stesti. Martin
malabar
Junior

Odeslat příspěvekod roman2277 9. 8. 2019 08:58

V zásadě je zesilovač kvalitnější.Ale zkuste si někdy zapojit dražší reciever přes 60tis a více v biampingu.To je obrovský rozdíl v kvalitě ve stereu.Mám teď otestovaných 15 zesilovačů a jeden reciever Yamahu RX A 3080 v biampingu.Bez biampingu kvalita velmi průměrná obdobná zesilovačům okolo 15 tisíc.V biampu se vyrovná Yamaha zesilovači v ceně 30-40tis.Asi tak.
MSI GT73,Lenovo Legion 5 PRO,Yamaha RX A4A,Naim Atom a Mu-so,Dali Epicon 6,LG OLED
roman2277
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 9. 8. 2019 09:12

Bi-amp je posun v kvalitě zvuku, ale pořád jen v rámci zvukových (a parametrových) limitů AVR. Moje výše uvedená zkušenost je s bi-amp, resp. pokud to AVR ve stereu dvoloval, vždy jsem provnával bi-amp a vždy byl výsledek shodný - násbně levnější stereo zesilovač měl zvuk kvalitnější. Hlavně co se týká jemnosti, rozlišení, separace, dynamiky.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 8. 2019 17:00

Pokud na AVR 2 kanály zahálejí, tak Bi-amping za cenu 2 reprokabelů stojí za to vyzkoušet.
Arbitrem jsou uši toho kterého posluchače, a ne názory na fóru.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 9. 8. 2019 21:54

Arbitrem jsou uši toho kterého posluchače, a ne názory na fóru


To je bezesporu. Nicmene je spravne upozornit na 1000x usima proverenou slepou cestu, jakou je treba pouziti AVR pro stereo. Sdileni zkusenosti je jednim z hlavnich smyslu fora. Tedy od lidi, kteri ty zkusenosti se zastupem ruznych AVR maji, narozdil od nahluchlych teoretiku, kteri ani neslysi vyrazne rodily mezi CD prehravaci, ze Denkezi :-D.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků