Jaký receiver nebo zesilovač pro daný typ použití?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pekr77 26. 12. 2018 11:41

Ahoj a hned na úvod - přemýšlel jsem, kam nalepit tento post, nicméně mě nic rozumného nenapadlo, snad tedy za založení nového tématu nebudu peskován. Jde o to, že jsem zjistil, že si vlastně nejsem jist, jaké zařízení vlastně potřebuju, což může znít divně, ale vysvětlím ...

Historicky mám cca od roku 1994 receiver od Technicsu, k tomu dodnes skvělé B&W DM302, tehdy myslím v roce 1996 získaly EISA ocenění a musím říct, že dodnes umí překvapit, ale třeba jsem jen dlouho neslyšel nic lepšího.

No a nyní fast-forward do dneška. Času moc není, nicméně si rád poslechnu rockovou / metalovou / filmovou hudbu - než se narodil malý, ročně i 12 koncertů po evropě - Metallica, Iron Maiden, Within Temptation, Nightwish, ale také progressive Anathema, Anneke van Giersbergen, občas v symfonických verzích, no a mám také rád filmy. K poslechu hudby nicméně používám většinou sluchátka - Sennheiser Momentum in-ear či Klipsch, jako interface Mobil + Spotify, Samsung Q7 QLED a na něm Youtube, Spotify, věci z domácího Synology NAS.

Sorry, že se takto rozepisuju o typologii použití, nicméně stále přemýšlím o tom, co chci, či nechci, a hlavně - jak to chci či nechci používat. No a zjišťuju, že mi chybí znalosti, odpovědi:

  • Mou základní premisou je, že by receiver či zesilovač měl být nějakým středobodem, ale neměl by narušovat pro mě moderní flow - Bluetooth, přehraju něco z mobilu či tabletu. TV, přehraju něco z Youtube nebo Spotify, HBO Go, nebo Synology NAS.
  • Jak na receiverech funguje třeba ono Spotify? To je tam vbudované? Jaký to má interface? Před cca 5ti lety jsou u šéfa viděl Yamahu, ten interface zobrazený na TV byl jak z doby kamenné, tohle fakt ne. Nebo to jde ovládat přes ten obstarožní několikařádkový displej? Funguje to autonomně, nebo to tak posílám z Mobilu stejně, jako u Youtube mám spárovanou TV?
  • Rádio fakt nepotřebuju. Nemíním pořizovat ani CD přehrávač, potřebuju poslouchat na více místech a roky, kdy jsem si koupil CD jen proto, abych jej pak odložil, protože jsem si to skrze LAME nagraboval, jsou už několik let pryč, takže opět - online služby s případným off-line storage.
  • Využil někdy někdo vůbec nějakou tu multiroom infrastrukturu? Jakože si rozvedu repráky do vícero místností? Já to zatím u žádného kolegy neviděl.
  • Kdybych pořídil receiver, který má 5.1 nebo 7.1, zapojím své B&W stereo repráky a udělá to nějaký downmix třeba z DTS do sterea? Nebo tam pro stereo musí být separátní výstupy? Sorry za tento amatérský dotaz, prostě nevím.

Čili takto - asi bych chtěl receiver a ne jen zesilovač, možná ale jen podvědomě proto, že to takto většina kupuje - CD určitě kupovat nebudu, gramec asi taky ne, BlueRay 4K do budoucna možná ano. Takže se bojím, aby na té tuně vstupů/výstupů nevisela jen telka a 2 repráky, přesto chci ale relativně rozumnou kvalitu a né ten omyl Soundbaru, který jsem teď na Vánoce pořídil a budu vracet.

Nyní k ceně. Přemýšlím o něčem kolem 12-15 tis. Kč za receiver (repro teď neřeším). Může to znít divně, ale mentálně si strop dávám někam na 23-25 tis. Kč, protože pokud úspěšně vrátím soudbar za desítku, tu již realizovanou investici už nebudu řešit.

O extralize, o které jsem dodnes moc nevěděl, nepřemýšlím. Spíše něco ze značek Marantz, Yamaha, Onkyo, Denon, Pioneer.

  • Když přemýšlím o té hladině do 15 tis. Kč - třeba na Heurece (ne že by to byla správná metrika) je v čele Pioneer. Tak nějak celkově mi přijde, že se tu Pioneer moc nezmiňuje. Jsou nějak pozadu? My doma máme mikrosystém pro dceru, možná proto mě napadl - Pioneer VSX-933. Co ale nějaké levnější Yamahy rovněž do 15 tis. Kč? Třeba něco z řady Yamaha RX-Vxxx?
  • V kategorii do těch 23-25 tis. Kč vidím často omílanou Yamahu R-N803D. Pak ale také vidím nějaké zmínky o "suchosti" projevu, apod. Tu Yamahu jsem viděl u nás v Třinci v sestavě s mě neznámými Monitor Audio Bronze 6, za cca 40 tis. Kč, ale repráky budu když tak řešit až později.

Podvědomě a historicky preferuju bez zjevného důvodu Yamahu, Marantz, Pioneer, ale toto jistě nemá žádný reálný základ a bohužel jsem zatím neměl možnost jednotlivé stroje slyšet. V lokálním hifistyl.cz vidím protěžované zejména Yamahy.

Díky za jakoukoliv radu,
/Petr
[/list]
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 26. 12. 2018 13:30

Prepac, ze som to cital trochu povrchne. Mam pre teba aspon par poznatkov...
- hned na zaciatku ta sklamem - podpora Bluetooth v tvojom pozadovanom modernom setupe je slaba, len par zariadeni podporuje aspon trochu lepsie aptX, vacsina receiverov ma len SBC (zakladny kodek) a to ako receiver tak aj transmitter. Na serioznejsie pocuvanie cez bluetooth teda nepouzitelne. Mozes to poriesit nejakym kvalitnejsim receiverom/transmitterom, len to uz je krabicka naviac. Tak pri vybere teda pozeraj, ake kodedy pre BT su podporovane. Na prijimacej strane by som BT neriesil - staci Spotify, hudba z NAS.
- vacsinou byva zabudovany Spotify Connect, to funguje podobnym principom ako Chromecast na video - v mobile/pocitaci si pustis Spotify aplikaciu a tam das prehravanie presmerovat na tvoje zariadenie. Z NAS vies prehravat zase pomocou aplikacie vyrobcu receivera cez DLNA z NASky, neviem ako u inych, ale Yamaha to ma celkom vychytane, jedine co mi tam vadi, ze sa neda posuvny slider v ramci jedneho prehravaneho tracku. Aj tak radsej prehravam zo Spotify.
- 5.1/7.1 a vyssie je zakodovany format zvuku, ktory receiver dokaze automaticky rozoznat, ked tam posles obycajne stereo, receiver nebude pouzivat dekodery 5.1/7.1 a nemusis nic riesit, zvuk ti pojde automaticky IBA do hlavnych prednych repro B&W (prip. aj to subu, ak to tak nastavis)
- Pioneer uz nema take kvalitne receivery ako kedysi, aj ked mozno tie vyssie rady budu urcite OK. Denonu by som sa nebal, prave naopak napr. X2400 (prip. X1400) je velmi dobre hodnotena.
- nie je to sice pravidlo, ale integrovane zosilovace budu hrat lepsie ako receivery. Dobre zvaz, nakolko naoaj potrebujes receiver.
- este jeden moj poznatok z nedavneho vyberu receiveru - na receivery nepotrebujes nutne 4K upscaling, telky to vedia (vacsinou) lepsie.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 26. 12. 2018 15:11

V prvom rade si musis rozmysliet, ci chces len stereo alebo domace kino. Je jasne, ze za rovnaku cenu bude (mal by byt) stereo receiver kvalitnejsi ako AV receiver. Ak ti staci stereo, tak potom stereo receiver, pretoze zosilnovac (aj ked kvalitnejsi) ti tu pozadovanu konektivitu a funkcie neprinesie. V pripade stereo receiverov je ponuka obmedzena v podstate na Onkyo a Yamahu (este pripadne slim Pioneer).Takze v pripade stereo receiverov so vstupmi HDMI je to Onkyo TX-8270 a Pioneer SX-S30DAB, bez HDMI vstupov spominana Yamaha R-N803D alebo lacnejsia Yamaha R-N602 (pripadne Yamaha R-N402D) alebo Onkyo TX-8250. Co sa tyka charakteru zvuku, to je najlepsie vypocut si na vlastne usi, zobrat svoje repro a ist do studia... V AV receiveroch je ponuka podstatne sirsia, za mna doporucujem Marantz, Yamaha, Onkyo alebo Denon, aby som bol konkretnnejsi, tak napr. Denon AVR-X3500, Marantz SR5013, Yamaha RX-A680 alebo Onkyo TX-RZ730, do 15 tisic potom Denon AVR-X2500, Marantz NR1509, Onkyo TX-NR575E, ale ako hovorim, vyber je velky...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 26. 12. 2018 20:49

@_daRK - diky moc, ten BT neni nutne podminkou - myslel jsem, ze BT je jen stejne jako wi-fi, prenosny protokol a ze pokud ma dostatecny bitrate, tak tam pres nej dostanes defakto danemu bitrate primerenou kvalitu. Nicmene - pokud muzu ze sveho mobilu / tabletu poustet Spotify a dany stroj si to natahne naprimo, to je presne to, co by mi mohlo stacit.

Jinak Denon urcite nevylucuju - 2 kolegove maji nejake starsi veci, o te znacce vim, osobni zkusenost nemam. Defakto mezi znamymi je to takto - Denon, Marantz, Yamaha.

@anton12345 - jasne ze ke sve pomerne luxusni TV chci i fajn zvuk. Ted jsi me fakt dostal - ta Yamaha nema jedine HDMI. Pro me je neprijatelne, aby to nemelo HDMI ARC nebo eARC. Dobre, nouzove si umim predstavit optiku v situaci, kdy dana TV ma potrebne kodeky, coz ma Samsung Q7 povetsinou ma, presto me to ale zaskocilo. BT player se taky da pripadne zapojit do Samsung One connect boxu. Podivam se tedy na Tebou doporucene typy zarizeni ...

Diky moc obema ....
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 27. 12. 2018 08:08

Tak jsem výběr zůžil na 2 cenové kategorie asi takto, občasná výhoda v závorce:

Cca 20 tis. Kč (všechny multiroom, 7.2):
-------------------------------------------
- Yamaha RX-A680 (DAB)
- Denon AVR-X3500H
- Marantz NR1609 (slim)

Tady se chci zeptat - kromě Yamahy to ostatní nedeklarují, ale třeba si s tím umí poradit? - Když zapojím pouze 5.1 repráky a obsah bude 7.1, přemapuje to nějak na pouhé 5.1, případně pozná, že je zapojené pouze stereo, i když je tam 7.1 výstupů?

Cca 16 tis. Kč (všechny multiroom):
--------------------------------------
- Yamaha RX-V485 (5.1), případně RX-V585 (7.2)
- Denon AVR-X2500H (7.2, cca 13 tis. Kč)
- Marantz NR1509 (slim, 5.2)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktor69 27. 12. 2018 13:08

O Sony jsi neuvazoval?
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 27. 12. 2018 15:18

O Sony tak nějak ne. Vím, že jsou špička v bezzrcadlovkách, TV také slušné, ale tady jsem vždy uvažoval o značkách viz výše. Nicméně - asi to nemá nějaký racionální základ. Svůj výběr jsem mementálně zúžil na Yamahu RX-A680 a Denon AVR-X3500H.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 3. 1. 2019 15:51

Tak jsem byl v Třineckém hifi studiu a měl možnost slyšet Yamahu V-485 s repráky Dali Oberon sloupy, nebo tak nějak. Znělo to moc fajn :-)

Pán mě ukecával, ať si vezmu Yamahu A680, že je to ještě lepší než ta prezentovaná 485ka, údajně se Musiccast appka Yamahy nedá srovnat s appkou Denonu, který mi tedy dokáže také sehnat.

Kdybyste tedy měli vybírat mezi Yamahou A680 a Denonem X3500H za stejné peníze, jak byste se rozhodli? Zde parametrické srovnání:

https://www.crutchfield.com/S-F4fcHnweg ... 3500H.html

Repro pořeším do půl roku - tam budu asi vybírat v hladině 20-30 tis. Kč, Dali, QA 3050i či Monitor Audio Bronze.

Díky moc,
/Petr
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 3. 1. 2019 17:03

Jestli to máš na hudbu, tak nekupuj AV receiver, ale stereo.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 3. 1. 2019 19:31

Asi takto:

- Na hudbu to mám určitě
- Možná přijde i gramec
- Rád se dívám také na filmy
- Možná přijde i BD s 4K podporou
- Klukova PS4
- Setup 7.x u mě doma téměř jistě vylučuju
- Na setup 5.x také nevím zdali dojde
- Vidím to na 2.0, případně max 2.1, leda že bych se časem stěhoval

V tomto ohledu podle mě chci / potřebuju receiver? HDMI vstupy by se asi hodily, nicméně možná by TV a BD šly napojit optikou? Ztratím tím oproti (e)ARC nějakou funkcionalitu?

Chápu, že mít 7 kanálů, když z nich využiju 2, je asi docela nesmysl. Jenže mi na trhu tak nějak, snad kromě toho jednoho zde na fóru zmiňovaného Onkya, chybí dostatečná nabídka stereo receiverů s dostatečným množstvím HDMI vstupů.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 3. 1. 2019 21:23

Tak je to tak, jak jsem si myslel, potřebuješ STEREO.
Otázka je, do jaké míry to musí být receiver s možností připojení subwooferu, digitálními a případně i HDMI vstupy. :hm
Já bych se přimlouval za kvalitní stereo zesilovač a k tomu samostatný streamer pro síťové funkce. Otázkou zůstává DAC, samostatný bude jistě kvalitnější než zabudované základní řešení do zesilovače. Cenově to ovšem bude trochu dražší.
Minimálně zesilovač bych hledal mezi staršími kousky, dostaneš mnohem lepší kvalitu provedení i zvuku než u dnešní levné čínské produkce.
Psal jsi, že nechceš řešit repro, ale je dobré to spojit tak, aby ta kombinace byla zvukově co nejlepší.
Pokud by sis chtěl nechat stávající B&W, je třeba to zohlednit při výběru zesilovače.
Tady by byl více než vhodný např. Rotel, který zvukově k B&W výborně pasuje.
Shodou okolností tento RA-12 má i digitální vstupy:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/988081 ... -ROTEL.php

-- 3. 1. 2019 21:32 --

zde nějaké parametry k tomu Rotelu:
https://www.studiospalicek.cz/rotel/rad ... rotel-a-13
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 4. 1. 2019 10:01

Ja by som asi dal sancu aj tomu Onkyu s HDMI vstupmi. Splna v podstate vsetko, co potrebujes a zvukovo to tiez nebude najhorsie (urcite nie horsie, ako ta Yamaha V-485, co si pocul). Skus si ho ist pripadne niekde vypocut. Tombasovo riesenie by bolo zrejme zvukovo lepsie, ale z uzivatelskeho (a cenoveho) hladiska horsie. Zalezi na tom, co uprednostnis.
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 4. 1. 2019 13:53

Z uživatelského hlediska možná trochu a to s ohledem na více DO, ale z cenového ne, protože mnou postovaný zesilovač je za 10 tis. a k tomu solidní streamer se dá sehnat poměrně levně, od úplně levného Chromecast Audio za 1000,-, přes Yamahu WXAD-10 nebo iEAST M20 (a spoustu jiných)
https://www.alza.cz/ieast-m20-soundstream-d5324937.htm
po klasické síťové přehrávače, např. Onkyo NS-6130
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=3935
Ten zesilovač má dostatek analogových i digitálních vstupů, aby pokryl veškeré připojované zdroje vč. gramofonu.
Kvalita nejen zvuku je u toho Rotelu řádově úplně někde jinde.

Ale to neber, že toto své řešení někomu vnucuji, ať si každý koupí co chce, nakonec mě je to jedno, jen hledám za dané peníze zvukově a kvalitativně to nejlepší.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 4. 1. 2019 14:15

Cenovo to nie je drahsie, pretoze porovnavas bazar s niecim novym. To bude mat vzdy navrch ten bazar, samozrejme ten Rotel bude zvukovo inde (uz som kedysi jeden vlastnil)... Ale aspon ma pekr77 na vyber viac moznosti a je len na nom, ako sa rozhodne.
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 4. 1. 2019 14:44

To určitě.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků