Onkyo TX-NR515 - nejde zvuk 5.1 / polofunkční receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Michal-dS 20. 11. 2018 09:36

Dobrý den,
popíšu Vám problém s mým receiverem - Onkyo TX-NR515:

Receiver jsem sehnal před rokem jako použitý, byl zakoupen s vadou že někdy nastartuje po nějaké době a špatně startuje za nízkých teplot (na pokusy). Než jsem jej rozdělal zkusil jsem jej zapojit a kupodivu receiver +- celý rok každý den fungoval, pouze 1x měl problém s naběhnutím a to když na chalupě vlivem chyby v topení bylo 5°C.

Receiver se odporoučel v sobotu 17.11.2018:
- receiver nastartuje, klasicki v něm při bootu cvaknou relátka, naladí FM, zobrazuje RDS ale po startu vždy cvaklo cca 3s další relé které asi připlo koncáky a to se neděje - 5.1 nehraje
- receiver je konfigurován jako 7.1 -> 2 kanýly je možné softwarově přepnout jako duální zónu "ZONE II." - když na tyto méně výkoné výstupy připojím repro tak to na FM kupodivu hraje, není ale možné
na tento výstup přesměrovat zvuk např. z HDMI nebo optických vstupů
- HDMI vstupy funkční, výstup do televize funkční
- výstup RCA na subwoofer nefunkční
- nefunkční LAN - pokud připojím receiver k routeru, signalizační LED na routeru ani neproblikne - jakoby byla síťovka v receiveru bez napájení
- zkusil jsem demontovat kryt a desky prohřát fénem na vlasy - bez úspěchu

Co jsem se kdysi koukal na netu, tak většinou na těchto receivrech "stačí přeletovat" BGA procesor. Mám k dispozici známého, který může desku zrentgenovat na 3d RTG a odborně BGA odletovat, odsát, natáhnout nový cín
a zaletovat - jenže v tomto případě kdy "téměř" vše jede bych to viděl právě na poškozené kondenzátory na základovce...

Může mě prosím někdo poradit ? Případně od jakého výrobce koďany kupoval apod ? Zkusil bych to zkusmo přeletovat, ale nemám ESR metr takže je to takový výstřel do tmy :(...
Michal-dS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 20. 11. 2018 10:24

Já se v tom nevyznám, ale asi by bylo rozumnější dát to někomu, kdo tomu rozumí a umí najít závadu, než zkusmo měnit součástky.
Třeba ten známý, kterého zmiňuješ.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal-dS 9. 1. 2019 10:50

DTS BGA čip přeletován, závada neodstraněna.

O Vánocích jsem se stavil za známým do práce kde je vše potřebné vybavení. Na speciálním rentgenu pro optickou inspekci jsme zkontrolovali dosavadní stav "cínových" kuliček na kterých je BGA pouzdro DTS čipu naletáno. Žádný z pinů nevypadal špatně, nicméně deska byla pár dnů v sušičce, pak se čip přepájel na speciální "rework" pájecí stanici. Byla provedena opětovná RTG kontrola - vše OK, nicméně po složení a factory resetu receiver stále nejede... Verze FW DTS stále vypisuje "????????????"

Až dojde ESR měřák ještě zkusím prověřit 5ks vytipovaných kondenzátorů, nicméně po kontrole napětí podle staženého originálního servisního manuálu to vypadá že všechny pomocné spínané zdroje pro procesory na desce jedou. USB a ETH stále nefunkční.

Bohužel nejedná se u mě o tu "klasickou" závadu kde lidi na youtube "letujou" horkovzduškama DTS čipy... Kdyby měl někdo radu nebo třeba tip na zahraniční AV fórum, prosím napište mě to. Už to řeším v angličtině na 3 fórech ale bohužel nikdo další tip na nápad k této závadě nenapsal.
Chci tu závadu prostě za každou cenu odstranit, protože mě zajímá v čem to je.

Pokud mě ten receiver nakonec moc naštve, mainboard vyhodím a udělám z toho klasickej 7-mi kanálovej zesilovač :D. Nebo to překopu, koneckoncu FM tuner jede...

Kdyby někoho pro zajímavost zajímaly jak vypadá na RTG DTS, pak to sem hodím.

Díky za rady

-- 9. 1. 2019 12:15 --

DTS je vpravo nahore, to uplne vpravo je RJ45 zasuvka:
Obrázek

Pady BGA DTS pouzdra:
Obrázek
A co se na tom vlastně zkoumá ? Vyškolené oko kontroluje černé koule - jak si můžete všimnout "spodní a horní" vrchlík kuličky je do šeda - tj. to místo kde se cín spojuje s pozlaceným padem BGA a základovkou. V těchto spojích může být několik druhů vad... (černé obdélníky zhruba uprostřed nahoře jsou kondenzátory, naletované zespodu desky)
Michal-dS
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal-dS 10. 1. 2019 16:58

Pro zajímavost:
Debugoval jsem podle nefunkčního napájení 5V v USB konektoru - podle schématu je na desce obvod, který je ovládaný čipem DTS = D830K013BZKB400Z. DTS USB napájecímu obvodu řekne, aby aktivoval napájení pro USB. Stejně tak se dá vysvětlit nefunkční ethernet, který je přímo zpracováván v DTS čipu.

Hledal jsem na netu a někde na zahraničním fóru (nevím bohužel kde) jsem nečekaně objevil info, že když tento procesor na ebay objednám a přeletuju tak je mě to stejně kvůli obsahu pamětí k ničemu.

Pak jsem našel ruský web - nebere to google translator, musí se text vkládat postupně:
http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=61:2439

Autor řeší výměny DTS čipů, popisuje tam verzi linuxu co v tom běží a různé závady které signalizují přímo vadné paměťové bloky. Takže čip přímo neshoří ale pokazí se paměť a ten systém prostě něnaběhne. Jedna ze zmiňovaných závad "šumění" v kanálech se u mě opravdu objevila - zvuk hrál, ale v reprákách mírně krátce zapraskalo (jakoby jste na výškáč zapojili krátce baterku 1,5V) - tohle se mě stalo pár dnů před tím, než mě Onkyo zdechlo definitivně...

Takže se obávám, že jsem asi doopravoval. S tím přehrávání SW nevím nevím, potřebné vybavení nemám a řešit to asi nebudu.
Michal-dS
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků