Rozdíl mezi receivery

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod NikolAlka 23. 8. 2018 20:30

Ahoj, mám dva dotazy k diskuzi ohledně 7.1/9.1/11.1 receiverů

A/ jaká značka je nejlepší volba v cenové relaci 20-40tis Yamaha, Marantz, Onkyo, Denon (jiné značky typu sony a pioneer nepíšu záměrně, jejich kvalitu považuji za pochybnou)

B/ v čem je rozdíl u receiverů když mají stejný počet kanálů, podobný výkon podobné funkce ale jeden (nehledě na značku) stojí 15 a druhý 30? Je tam něco tak super že si z toho jako laik sednu na zadek?

Díky za příspěvky
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 24. 8. 2018 08:16

NikolAlka:
A/ Jaká značka receiveru v dané cenové relaci je nejlepší, to se uniformě opravdu nedá říct ... Takhle obecně mnohem víc záleží na osobních preferencích/sympatiích každého z nás k jednotlivým výrobcům. Situace by byla jiná, kdyby jsi uvedl výčet modelů, o jakých uvažuješ - tam už by se dalo odpovědět mnohem konkrétněji. Ono popravdě téměř v každé cenové kategorii se zejména tebou vypsaní výrobci v těch momentálně nej modelech dost pravidelně střídají. Stačí si projet různé recenze a ocenění typu EISA, what-hifi dělá také stále nějaké žebříčky "nej výrobky pod určitou cenovku" - jednou má nejlepší AVR do 30 tis Denon, další rok Onkyo, ... atd. :-)

B/ Odpovím asi takhle - proč je ceníková cena Škoda Octavia 2.0 TDI (110 kW) v základní verzi 590.000 Kč a proč je ceníková cena BMW 418d (2.0, 110 kW) v základní verzi 1.100.000 Kč ... ? Taky mají stejný objem motoru, stejný výkon, stejný počet kvaltů, ... A je na tom BMW něco tak super, že si z toho jako běžný řidič sedneš na zadek? ... Zkrátka záleží, co od výrobku očekáváš, jakou požaduješ kvalitu (použité materiály, celková vyladěnost, kvalita zpracování, ...) - ve své podstatě je to všude stejné. Auto jsem dal jen jako příklad, ale můžeš si udělat podobný příměr u celé řady spotřebičů (TV, myčka, lednička, ...) stejných, resp. podobných parametrů, ale výrazně odlišných cen ;-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 24. 8. 2018 09:18

NikolAlka píše:v čem je rozdíl u receiverů, když mají stejný počet kanálů, podobný výkon podobné funkce ale jeden (nehledě na značku) stojí 15 a druhý 30?

To je myslím velmi odvážné tvrzení.
Pokud bys chtěl znát důvod velmi rozdílné ceny u funkčně velmi podobných AVR, musel bys uvést konkrétní příklad.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 24. 8. 2018 09:40

Denkez:
Tak ono taky hodně záleží, na jaké parametry se člověk dívá - upřesnil jen "stejný počet kanálů, podobný výkon a podobné funkce" - ale tj. prakticky nic neříkající. Jistě, že se najdou AVR, které budou 7.2 s výkonem okolo 140-160W na kanál (samozřejmě další faktor, kolik je v toleranci "podobné") a budou umět 4K Upscaling a připojit se k síti, a jeden může stát 30 a druhý 15 tKč. Ale když se na to člověk podívá podrobněji, tak rozdílů bude samozřejmě plno - a řekl bych mnohem důležitějších, než "podobný výkon" ... ;-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 24. 8. 2018 10:16

Rich-doonie: Řekl bych, že jsem napsal prakticky o tomtéž, jen jinými slovy.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod NikolAlka 24. 8. 2018 11:49

Ahoj, ok více méně chápu. Pokusil jsem se vybrat dva, které mají víceméně dle mého skoro stejné vybavení, ale cena je značně odlišná v čem je rozdíl za 20tis?

https://www.alza.cz/yamaha-rx-a1070-cerny-d5122315.htm
https://www.alza.cz/yamaha-rx-v685-cerny-d5448058.htm
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 24. 8. 2018 12:07

NikolAlka:
No tak tady v tomhle je to mnou výše uvedené srovnání (s auty) trefnější více, než jsem čekal ... první jmenovaný je výrobek Yamahy z prémiové řady Aventage, zatímco druhý uvedený V-6xx je mainstream, střední třída. Rozdílů je zde celá řada, AVR opravdu není jen o počtu kanálu a výkonu.

Tady ale těžko vypíchnout něco konkrétního, když nepíšeš tvé požadavky, jakou máš reprosoustavu, jaké bude určení (např. filmy/hudba, jaká hudba) a plno dalších faktorů. Obecně jen můžu říct, jestli to má být tvůj první AVR a nejsi opravdu náročný posluchač, tak AVR střední třídy okolo těch 15-20 tKč ti bude bohatě dostačovat. Resp. jestli máš reprosoustavu 5.1 za 15 tKč, tak opravdu nemá smysl přemýšlet o A1070 a podobné třídě receiverů, nevyužiješ jej. Pokud máš reprosoustavu za 50+ tKč, pak to smysl má ... ;-)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 24. 8. 2018 12:14

No mám repro Dali Zensor v setupu 7.1 (zensor 1, 3, vocal, alteco, d9 sub celkem asi za 50tis) receiver jsem mel nejdriv yamaha v473 pak jsem sel do 7.1 a mam Onkyo tx-nr575e. Urceni je 50% filmy FHD/4K 30% spotify 20%obyc radio. A otazkoutedy je jestli receiver za 40 posune muj zazitek vyrazne dal nebo ne a jestli se vyplati do toho dat ty penize
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 24. 8. 2018 12:35

NikolAlka:
Reprosoustavu máš velmi slušnou. Co se týče receiveru, tak Onkyo TX-NR575E je taky dobrá volba, dle mě jeden z nejlepších AVR ve své cenové kategorii (pod cca 14 tKč). Koupí AVR Yamaha RX-V685 se dle mě nijak zvlášť výš nedostaneš, takže tohle dle mě cenu moc nemá a spíš bys na tom finančně tratil, než aby za to ten "upgrade" stál.

A co se týče odpovědi na tvou otázku "A otazkou tedy je jestli receiver za 40 posune muj zazitek vyrazne dal nebo ne a jestli se vyplati do toho dat ty penize" - tohle je strašně subjektivní, záleží jak jsi moc náročný a ochotný investovat. V téhle cenové kategorii bych doporučil jednoznačně vyzkoušet, nejlépe zapůjčit domů několik kousků dané cenové kategorie a sám si zhodnotit, jestli ti za to taková investice stojí - to ti zde na fóru nikdo neodpoví. A základní otázka - jsi teď nespokojený? Máš pocit, že nějaké oblasti současné Onkyo nezvládá? V čem konkrétně očekáváš hlavní zlepšení? Máš vychytanou akustiku místnosti? (která mnohdy zaručí mnohem lepší upgrade ve výsledném dojmu než lepší receiver)
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 24. 8. 2018 12:35

Tvůj filmový zážitek zcela jistě posune dál něco takového
http://www.excel.cz/arcam+av950+++hi-fi ... av-749696/
u tebou postovaných receiverů se pořád pohybuješ v kategorii běžné spotřební produkce a cenové rozdíly jsou do jisté míry vytvořeny z důvodu odstupňování produktů v rámci výrobní řady, tj. určitě zde bude kvalitativní posun, výbava, provedení, použité materiály apod., ale očekávat úplně a zcela odlišný zážitek za příplatek 20 tis. asi nelze.
Mnohdy dosáhneš lepšího výsledku pečlivým výběrem a sladěním celé sestavy, protože každý výrobce AVR i repro má trochu odlišný přístup a tím i charakter výsledného zvuku. Něco si dokonale sedne, jiné se spolu perou a konečný výsledek je rozpačitý, byť by to byla sestava za statisíce.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 24. 8. 2018 12:39

Tvoja zostava je 7.1 (nie 5.1 ako uvazoval Rich-doonie) a je zhruba za 38tis. Myslim si, ze receiver za 40tis pri tejto zostave neposunie tvoj zazitok vyrazne dalej, s dorazom na slovo "vyrazne". To je ale velmi individualne, to, co tebe nebude pripadat ako vyrazne zlepsenie, moze iny povazovat za vyrazne zlepsenie, mozno treba vyskusat... Okrem toho, napr. hudbu pocuvas v podstate iba v mp3 a tam by som tiez o "vyraznom" zlepseni asi neuvazoval. Ale vravim, nie je nad vlastne usi...
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Zensor Pico + Pico Vokal, Dali SUB E-9F, WD My Cloud
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 24. 8. 2018 13:24

No ve vysledku to tedy asi necham tak a budu si jeste hrat s umistenim. Jinak pokud neberu aktualne akcni slevy a prictes k tomu sub co stoji 15 tak to za 50 bylo (teda puvodne to bylo drazsi protoze jsem mel zensor 7 ale vymenil jsem je za zensor 3, nejak se mi sloupy nehodily do layoutu obyvaku) a pro dokresleni sestava je 5.2.1 . Ano vetsinou to jsou jen mp3 byt v 360kb kvalite, mám pár flaců ale ty moc neposlozchám (jednoduchost spotify a moje lenost trochu vyhrává)

Ještě mě zaujal tenhle receiver, ale vzhledem k vykonu nevim co si o tom myslet, nekde jsem se docetl ze cim bliz k maximu vykonu receiveru jdes tim vice zkresleni to dela, ale necham si poradit...
https://m.alza.cz/yamaha-rx-as710d-cerny-d4421661.htm
Duvod uvazovani o vymene je spis rozmarilost a to ze mam yamaha soundbary v loznicich a multiroom aby vsude hrala stejna hudba me trochu zaujal, i kdyz vim ze kvalita multiroom reprodukce bude spis jen o hlasitosti nez o cistote zvuku
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 24. 8. 2018 13:53

NikolAlka:
No, musím přiznat, že jsem měl takový dojem z téhle diskuze (tvých komentů) a napadlo mě něco, co jsem přímo nechtěl uvádět - ale ty jsi to teď napsal sám - a to je ROZMAŘILOST. Jestli jsi ochotný danou sumu investovat právě do AVR a nemáš nic, co by se ti hodilo víc, tak to udělej, vyzkoušej, porovnej dojmy a když budeš spokojený, je to jen tvá volba ;-) Myslím si, že pohled/srovnání na AVR těchto cenových kategorií jsme ti tu "teoreticky" popsali jak to jen šlo, zbytek je na tobě - je to opravdu velmi subjektivní, jestli to za to stojí nebo ne.
Rich-doonie
Junior

Odeslat příspěvekod kremilek10 24. 8. 2018 14:24

Zeptam se z pohledu nazvu teto diskuze. Sam se poohlizim po svem prvnim receiveru, zatim se je mi jevi vramci mych moznosti Onkyo TX-NR474 + Jamo S 426 HCS 3.

TX-NR474 je tedy na 5 beden+jeden subwoofer (5.1)
ALE, narazil jsem na NETu ze existuji receivery s oznacenim 5.2.4. apod. nerozumim o cem vypovida ta treti pozice ???

A jeste jedna otazka. Kdybych koupil receiver 7.1 a koupil=zapojil jen bedny 5.0 je to ve vysledku spatne, nebo dosahnu stejneho vysledku jako u receiveru pro 5 beden ???
kremilek10
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 24. 8. 2018 16:51

5.2.2/5.2.4 je v podstate 7.1(2) a 9.1(2) jen je to nastaveni pro Dolby Atmos. Kdyz budes mit receiver 7.1(2) a das k tomu stereo repro tak tim nic nezkazis, ja to delal taky tak koupil jsem si receiver 5.1 s tim ze to postupne rozsirim, nejdriv jen 2.0 pak 3.0 pak 3.1 a pak jsem se dotal po roce na 5.1. Jelikoz jsem nechtel davat tenkrat tolik penez najednou ale zase jsem si chtel koupit slusny zaklad a ne nejaka chrastitka. Vsechny receivery umej od 2.0 do maxima co je u nich napsano postupne pridavat dalsi repra. Pokud to chces na filmy doporucuju 7.2 s dolby atmos a k tomu nejake slusne regalovky, ktere casem pouzijes na surround do zadu az si nasetris na neco lepsiho do predu
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 25. 8. 2018 21:59

Ještě se zeptám jak je to s tím výkonem, docházi ke zkreslení výstupu pokud se blížím k maximálnímu výkonu zesilovače nebo ne? Konkrétně pokud mám repro s doporučeným maximálním zatížením 100w a receiver co umí dát max 100w na kanál je při 90-100w zvuk zkreslován nebo ne? A jak vlastně můžu zjistit kolik w aktuálně do reproduktoru jde?
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod marts 26. 8. 2018 12:46

Ke zjištění výkonu na reproduktoru lze použít např. některou z těchto stavebnic: https://www.jameco.com/webapp/wcs/store ... llDownView
http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/amj ... mj3915.htm
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod NikolAlka 26. 8. 2018 13:55

A klasickým voltmetrem by to šlo také? Jako změřit volty a ampéry a vynásobit?
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod marts 26. 8. 2018 16:51

Pro přibližnou hodnotu by mělo stačit jenom změřit napětí (U) a pak výkon spočítat P = U*U/R.
Za R dosadit impedanci beden. Akorát že zvukový signál je hodně proměnlivý, takže na digitálním měřáku budou čísla lítat. Ručkový by byl lepší. Každopádně je potřeba mít měřák True RMS.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod NikolAlka 26. 8. 2018 17:52

Ok pokusim se nekde najit analog.

Jeste mam dotaz koukam na yamaha viz nize a pisou ze je 7.1(2) ale kdyz pocitam konektory pro repra tak mi to vychazi na 9.1(2). Jak to tedy je?
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 26. 8. 2018 21:32

A co si od toho mereni slibujes?:) Mas obycejne male budky a Jen o vykonu to neni. Cele vlakno mi prijde trochu "mimo". Jsem liny resit lepsi kvalitu zdroje, ale nemam problem se shanenim analogoveho meraku a vypoctu vykonu :D.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 26. 8. 2018 21:48

Analogový měřák nescháním, předpokládám že ho mám někde v garáži. Výkon mě zajímá z hlediska toho na jak max hlasitost poslouchám tak kolik do toho jde W, z toho pohledu jestli má smysl mít zesilovač se 160w nebo stačí se 100w když (a to právě nevím) využívám třeba max 60w. Stále zvažuju výměnu receiveru a potřebuju si zjistit co mě zajímá, když neporadíš tak si pocity nech pro sebe. A ty bedničky zas tak obyč myslím nejsou.
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Jirka6111 27. 8. 2018 11:06

Rozdíl 100W a 200W jsou jen 3dB.
Tedy jen těžko slyšitelný rozdíl.
Rozdíl to je menší, než jsou výrobní tolerance reprosoustav v dané cenové kategorii.
Vysoký výkon je pouze rezerva.
Kdysi dávno měl kamarád pronajatý prostory, kde pořádal mj. diskotéky.
Taky měl strach, aby měl dostatečně výkonný zesilovač. Ve finále zjistil, že s výkonem trvale nad cca 30W lidi ze sálu vyháněl. Záleží samozřejmě také na citlivosti reprosoustavy.
Nějaké články:
http://hudebniforum.cz/vliv-citlivosti- ... vuku-13453
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20362
Jirka6111
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 27. 8. 2018 12:17

NikolAlka, nemůžu se zbavit dojmu, že to všechno trochu přeháníš. Máš založeno nejmíň pět dotazů na různé věci a snažíš se něco řešit samostatně, místo abys dal jeden na komplexní řešení celé problematiky.
Navíc tak trochu děláš z komára velblouda, vytahuješ měřáky a propočítáváš výkon, když je to úplný nesmysl ve třídě, kterou chceš pořídit.
Ručím ti za to, že s komponenty, které tady ve svých vláknech diskutuješ, se na výkonový limit nedostaneš ani náhodou, aby se to dalo poslouchat déle než 5 sekund a nepřišel jsi o sluch. Pokud ti jde o výkonové špičky v nahrávkách a filmech, tak s tím si taky nemusíš dělat starosti, špičková zatížitelnost reprosoustav opět přesahuje možnosti ostatních komponent a i při vyšší poslechové hlasitosti na ně nedosáhneš.
Důležitější, než maximální výkon zesilovače je jeho stabilita při různém zatížení, to rozhoduje o tom, jak dobře dokáže kontrolovat reprosoustavy a to také ovlivňuje kvalitu reprodukce.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 2. 10. 2018 14:38

Ahoj,
s dovolením znovu otevřu téma, jelikož mé onkyo 575 měním za 9.2 sestavu tak bych se s Vámi rád poradil, mám vybrané tři receivery a potřeboval bych pomoct s výběrem.

https://www.pioneerelectronics.com/PUSA ... /VSX-LX503

https://www.pioneerelectronics.com/PUSA ... /VSX-LX303

https://www.eu.onkyo.com/en/products/tx ... 49155.html

Který by jste vybrali a proč?

Mé požadavky jsou 9.2;dolby atmos; hdmi s propustností 4k 4:4:4 a primární použití jsou filmy 70% a zbytek je spotify a občas xbox

Díky všem za konstruktivní rady
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 2. 10. 2018 16:49

Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Zensor Pico + Pico Vokal, Dali SUB E-9F, WD My Cloud
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 2. 10. 2018 17:24

Marantz jsem doma měl a nevyhovuje mi jejich UI ani ovladač, denon je totéž.
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Dm602 2. 10. 2018 17:34

Mal som thx Pioneer a pred tým onkyo a podľa mňa aj keď nebolo onkyo thx hralo výrazne lepšie s B&w rada 600.
Marantz a Démon sú skvelé ui je jedna vec ale démon je v tomto v popredí.
Mne sa páči Marantz 1608 slim prevedenie.
Pioneer čo som mal bola veľká ťažká 17 kg ten slim Marantz je super a na doma stačí
Ale keď že chcem viac Repro tak podľa mňa čo sa zvuku týka mne vyhovovalo viac onkyo
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 2. 10. 2018 17:45

No ja měl pujčený marantz 1608 a dost mě překvapilo, že výrobce uvádí průchod hdr 4k 4:4:4 ale reálně to neumí ani hdr 4k 4:2:2 což mě od značky odradilo. Řešil jsem to přímo i s technikem marantz pro čr a nepřišel na to proč to není funkční. Takže marantz fakt už nechci... Navíc visuelně je divnej
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 2. 10. 2018 17:47

NikolAlka píše:Marantz jsem doma měl a nevyhovuje mi jejich UI ani ovladač, denon je totéž.

UI? Máš na mysli Uživatelova Inteligence? Ale ta bude u všech značek stejná. :mrgreen:
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dm602 2. 10. 2018 17:55

To s tým 4k neviem a HDR to má zatiaľ neoslovilo až tak radšej kvalitné Fullu hd ale každý máme svoje mne večer HDR vadí Marantz mám rád ale odporučil by som Onkyo tebe sebe Marantz alebo nový démon trebárs tento.
https://www.bisaudio.sk/produkty_so/DEN ... AVR_X2500H

-- 2. 10. 2018 17:58 --

Marantz je už nový 1609 možno tam to už pôjde
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 2. 10. 2018 18:12

User Interface ty inteligence:D
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 2. 10. 2018 18:37

Já vím, ale nedalo mi to, tak sorry :hmm:

-- 2. 10. 2018 18:41 --

Kouknul bych se i na ty démony, co tady Dm602 doporučuje, ale pokud ti na nich vadí taky ta inteligence, tak Onkyo bude v pohodě, hlavně zvukově. V poslední době jsem zaznamenal několik problémů s Pionýrama, ale to může být náhoda.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dm602 2. 10. 2018 18:59

Sorry Slovník dopĺňa bludy
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod NikolAlka 2. 10. 2018 19:16

Diky. Ok obednam si onkyo. Mate nekdo zkusenosti s pripadnou reklamaci na amazon.de? Maji ho tam o 3 tis levnejsi nez je tady v cr
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 2. 10. 2018 19:19

S reklamací ne, ale záruka je tam myslím jen 1 rok.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 3. 10. 2018 00:17

Hmm tak to asi obednam v ElviaPro.

Ještě drobný off topic:
Vím, že kabely k reproduktorům by měly být co nejkratší, ale mají být stejně dlouhé nebo prostě nejkratší? Konkrétně levý zadní reproduktor je od receiveru cca 8m kabelu, ale pravý je asi 12m mají být 8 a 12 nebo 12 a 12 a ten co je blíž tak přebytek kabelu smotaný?

Díky
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod Dm602 3. 10. 2018 08:21

Neviem osobne dávam dopredu rovnakú dĺžku a dozadu tiež rovnaký trebárs dopredu mám 2krat po 3.5 m biwiring a dozadu mám 2 krát 9m aj keď práva by stačila menej
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 3. 10. 2018 08:55

Doporučuje se stejná délka, ale u zadních ten rozdíl 3m nepoznáš. Přední bych dal stejně dlouhé.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 3. 10. 2018 09:05

Jj přední je ok tam jde max o rozdíl metr, ale jde mi spíš o ty zadní kde je to 4 a více metrů rozdíl. Nejde mi o cenu kabelu, ale spis aby nedochazelo ke zkresleni kdyz bude prebytek smotany aby se to nechovalo jako civka a nerusilo se to
NikolAlka
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 3. 10. 2018 10:26

Pokud použiješ kabely s dostatečným průřezem, tak rozdíl ve zvuku nepoznáš ani při rozdílných délkách. Cívku bych z toho nedělal. U těch zadních repro to opravdu nepoznáš.
tombas
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NikolAlka 13. 10. 2018 17:10

Tak nakonec jsem si připlatil a koupil jsem receiver onkyo 830. No v porovnáním s 575 v režimu stereo je to sakra rozdíl a při použití 7.1 je ten rozdíl kvality opravdu hodně velkej.

Teď řeším připojení ještě dvou reproduktorů na 9.1 a výměnu kabeláže jelikož mi kabely dozadu vedou společně tak chci koupit stíněné a uzemnit je. Jelikož ale na všech 9 reproduktorů potřebuji dohromady cca 100m kabelu tak řeším trochu cenu. No a tak se chci zeptat reálně stačí mi 1,5 mm nebo musí být 2,5? Reproduktory, které mám zvládají max doporučený výkon zesilovače 25-125W. Max délka jednoho kabelu je 15m. Tak co stačí 1.5?
NikolAlka
Junior