Výměna Panasonic SA-XR30?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 5. 3. 2018 08:54

Dobrý den. Chtěl bych zkvalitnit audio systém, z finančních důvodů nejspíše postupnou výměnou komponent. Nejsem ale zkušený v tom, které články řetězce je nejefektivnější vyměnit a které je možné dočasně či narvalo ponechat jako únosný kompromis.
1. článek řetězce: zdrojem hudby jsou dnes především mp3 256 kbps a vyšší, většinou je to hudba 30 a více let stará, z novějších jen vážná hudba. Tady je první otázka zda intenzivně hledat flac nekomprimované verze, či kupovat stará CD.
2. článek řetězce: představuje D/A převod. Dnes používám a) zvukovou kartu ESI Maya 44e v PC, b) Realtek v Barbone PC sloužící jako MMC přenášející zvuk digitálně do zesilovače, tedy DA převod až v zesilovači viz dále, či c) převod v TV Sony Bravia.
3. Zesilovač Panasonic SA-XR30: 5.1 / 2.0 výstup, DIN 1 kHz (T.H.D. 1%) 2x100W 6 Ohm, zkreslení při 20Hz-20kHz: 0,09%, výkonová výška pásma -3dB: 4Hz - 88kHz, impedance zátěže 6 - 16 Ohm, vstupní citlivost a impedance 200 mV/22 kOhm, S/N poměr při jmen. výkonu (6 Ohm): 90 dB (IHF, A: 103 dB).
4. Repro Sony "4-way, 5-unit, bass-reflex, magnet, 1x 17 cm, cone type, center 5 cm,
side 5cm x 2, super 2 cm, dome type, 8 ohm, 230 x 365 x 320 mm - mám problém s místem, takže se akorát vejdou do nábytku, náhrada z kvalitnější by byla ideální s basovým repro zvlášť pokud možno.
Sluchátka Sennheiser eH 250.
Nyní mám zapůjčený DA převodník ARCAM irDAC-II, zkouším srovnání přes sluchátka i repro proti cestě, kde převodem je Panasonic zesilovač nebo ESI Maya 44e karta.
U sluchátek je rozdíl slyšet více, ale nezdá se mně vysloveně extrémně dramatický, DA převodník má méně výrazný, méně ostrý zvuk, u některých hudebních nástrojů je věrnost barvy zvuku velký, jindy je to přes DA převodník "pouze lepší", ale nikoliv "neposlouchatelné versus poslouchatelné". Otázka je, že kdybych si ten DA převodník koupil, bude Panasonic SA- XR30 možné ponechat anebo si pak musím dokoupit lepší zesilovač bez DA převodu nebo s DA převodem, který bude ale tak slušný, že ARCAM bude nadbytečný? Je pak jako druhý článek nutné vyměnit repro nebo zesilovač? Dá se zesilovač posuzovat jen podle parametrů zkreslení, odstup signál - šum, kmitočtový rozsah nebo jsou nečíselné parametry důležitější pro zachování kvality hudby?
Panasonic zesilovač především využívám jako 2.0, ale někdy i 5.1 jako domácí kino, z prostorových důvodů by se mně možná (?) hodilo jej využívat jako 2.1, kdy kvalitní středy a výšky by mohly nahradit stávající repro a basový repro by byl jeden stranou. Nevím jaká je kvalita takové sestavy. Díky za rady.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 5. 3. 2018 09:51

napiš ještě rozpočet, a ujasní si jestli chceš stereo (2.1) nebo kino. Já mám jen stereo a kino už bych nechtěl, i tak se mi občas stane že se ohlidnu a pak zjistím že to bylo v tv. Kvalitní stereo taky umí "prostor". Ale všechno je o penězích.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 5. 3. 2018 10:55

V podstatě jsem kvůli kvalitě ochoten zrušit kino, protože jsem už dávno zjistil, že ten prostor se mně hodí jen občas na nějaké 5.1 filmy, ale poslech hudby se přepnutím zesilovače do režimu kino neskutečně zploští. Co se týče rozpočtu: ten hodně závisí na tom, jak mě ta zvýšená kvalita osloví, takže v případě relativně vyšší investice (ale stále hodně při zemi) bych to dejmetomu rozložil do 2 let. Jednorázově jsem schopen koupit něco do 10-15 tisíc Kč, do konce roku tak do 20-25 tisíc Kč, do 2 let dejmetomu 30-40 tisíc Kč.
Pak mám prostorový problém: kdybych chtěl postavit reprosoustavy na zem na místa nutná kvůli poslechu, tak o ně budeme již hodně zakopávat, což by manželka asi nevydýchala.
Dnes mám na výšku v obývací stěně prostor na výšku těch 37 cm a pokud basák může být stranou, tak tam by problém asi nebyl.
Zkouším ten ARCAM DA převodník a je to skladbu od skladby jiný dojem rozdílu.
Jednou slyším zvuk kytary takový realističtější a příjemnější prostor přes ARCAM oproti tomu Panasonic DA převodu, u další skladby je to skoro totéž, že by mně byla polovina ceny toho ARCAMu líto, pak si v nějakých pasážích řeknu, že to za to skoro stojí. Ale i Realtec lze nastavit tak, že Panasonicu pošle virtuální prostor, rockový ekvalizér a další legrácky a někdy si to sedne tak, že to prakticky srovná ten ARCAM. U ARCAMu zase lze nastavit prostor a správu basů. Když to ještě navíc kombinuji, tak je tam zase více proměnných. U obou jsem ve Windows ovladači z CD kvality přepnul na max. studiovou kvalitu.
Když jsem chvíli poslouchal muziku v předváděcím místě, tak jsem slyšel, jak dělají reprobedny strašně moc, tam jsem si řekl, že všechno pod úrovní FOCAL za 24 000 Kč není ono, no a rozdíl beden za 24 000 Kč a 35 000 Kč jsem stále jasně slyšel, ale už by mě to nepřemluvilo kvůli penězům. Ovšem doma i přes sluchátka Sennheiser eH 250 mě tan DA převodník neoslovuje tak, jako ty rozdíly v předváděcím místě. Přitom mně byl DA převodník zapůjčen jako že to je to hlavní, co můžu získat.
ForeignerOnEarth
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 5. 3. 2018 11:19

Hlavní určitě ne. hrajou bedny tak tam bych dal nejvíc peněz, pak zesilovač a pak teprve DAC.

-- 5. 3. 2018 11:27 --

jinak projed si nějaký vlákna tady kde se řeší bedny, třeba:
viewtopic.php?f=1711&t=1279911
viewtopic.php?f=1711&t=1279842

a další.
vencaxxx
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků