Dual CV-1260 se hodně hřeje

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod petison 12. 9. 2017 16:40

Zdravím .Koupil jsem si zesilovač Dual CV-1260.Chtěl jsem se zeptat zda někdo nemá nebo neměl tento zesilovač.Přijde mi totiž ,že se hodně hřeje v místě v rohu hned u tlačítka power.Je trošku i cítit zápach.Když jsem sundal kryt pro kontrolu,je to v místě kde je jen plošný spoj(na dotek je ten spoj hodně teplej)kam vedou dráty k napájení.Viz na fotce.Jinak zesilovač hraje bez problému.Díky za každé rady.

Obrázek
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 9. 2017 17:58

Musel bych vidět schéma, ale jedna z možností je ten modrej tmelenej odpor 27ohm/5%, kterej je tam určitě jako nějakej "protinárazovej element" (brání proudovýmu nárazu při zapnutí). Není náhodou k němu připojený relé tak, že ho má po sepnutí svýma kontaktama přemostit? To by odpovídalo určitýmu soft-startu, kdy se trafo zapne nejdřív přes malej omezovací odpor a po nabití filtračních kapacit se ten odpor relátkem ovládaným časovačem vyzkratuje - proud pak teče přes relé a odpor se nemá hřát. Záměrem je zabránit obrovskýmu skokovýmu proudu do primáru trafa při vybitejch kondenzátorech na sekundární straně - ty se prvních několik milisekund chovají jako tvrdej zkrat a trafo to přenáší na primární stranu, kde bez soft-startu vyráží pojistky. Jestli to relátko nespíná, proud do trafa teče trvale přes odpor a ten se tím nadměrně hřeje.
Další možnost je studenej spoj někde na tý destičce. Já osobně bych nejdřív všecky spoje preventivně opatrně ale pečlivě propájel s přídavkem malýho množství olovnatý pájky. Kdyby se to nepřestalo hřát, hledal bych schéma s údajema, kolik proudu tam kde má lozit - a jestli tam náhodou neteče víc než by mělo bejt zdrávo.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 13. 9. 2017 18:55

Díky moc .Relé tam nevidím.Dávám fotku ještě z druhý strany.Ten odpor dám novej a
kontakty tedy propájím.
Obrázek

Tady je když tak schéma:
http://dual.pytalhost.eu/cv1260s/

díky
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 14. 9. 2017 15:20

Takže odpor jsem dal novej stejných parametrů.Kontakty propájel.Zesilovač jsem otevřel a zapnul.Ihned se začal odpor silně hřát až se z něj lehce kouřilo.Byl žhavej během chvilky.Získal jsem info,že pokud tam někdo dal žárovky na VU metry jiných parametrů(jelikož ty origo 8V/100mA se prakticky nedaj moc sehnat) tak že by to mohlo být tím.Tak jsem na zkoušku ty žárovky odpojil .A opravdu je to tím.Odpor už se vůbec nehřeje.Zatím vyřešeno.Budu používat bez podsvětlení,než seženu vhodnou náhradu. 8-) Díky za Rady.
Jo a zesilovač doporučuju,zvukově hodně dobrý.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2017 16:25

Vyhoď žárovky, dej tam bílý LEDky. Sice budeš mít bělejší podsvíicení, ale poteče tam daleko menší proud (typicky 20mA). Já se kouknu do schématu, jak by se daly zapojit a kolik by jich bylo potřeba (jestli 1, 2 nebo 4 nebo ještě víc).

EDIT: tak v tom odkazu o žárovkách není ani zbla, jen v seznamu je položka "lampe" bez udání jakýhokoliv parametru. Nevím, jestli jde na žárovky střídavina nebo už usměrněný napětí, ale dokážu si představit jednoduchej obvůdek se 4 diodama 1N4001, jedním kondíkem 50uF/160V (celkový napětí po usměrnění dosahuje cca 96V !!!) a odporem 4700ohmů, kterej se připojí na oba krajní body sekundáru hlavního transformátoru a ze kterýho "pojedou" 2-4ks bílejch LED v sérii. Ten odpor bych se nebál zvětšit na 5600 až 6800 ohmů, čímž se sníží proud do LEDek a odpovídajícím způsobem klesne i jejich jas. Jde samozřejmě použít i jinou barvu LED - oranžový, zelený nebo i modrý (FUJ!!!), všecko podle přání toho konkrétního soudruha, kterej to bude provozovat...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 14. 9. 2017 17:27

Je možné, že tam někdo dal 6V žárovky a proto ten odpor tak topí.
3 možná řešení:
1. Pokud jsou ty žárovky přístupné, zapoj je do série. Jejich jas trochu poklesne, odpor by ale měl znatelně míň topit.
2. Místo odporu 27R/2W kup 2 nové 22R/2V, zapoj je do série a dej místo původního 27R.
Tím se také trochu omezí proud žárovkami, odpory budou míň topit a budou mít větší rezervu. Případně můžeš vyzkoušet dát do série odpory 27R (teď máš dva).
3. Pokud by sis troufnul na nahrazení žárovek LED diodami, dal bych 4 bílé do série. Z vinutí 14,4 V (viz schema) bude stačit k jejich napájení jedna dioda, filtrační kondenzátor 100uF/35V a sériový odpor ca 330R.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petison 14. 9. 2017 17:51

Tak ty žárovky jsou mizerně přístupný.Takže bod jedna škrtám.U bodu dva myslíš koupit Dva odpory 22Ω 2W a zapojit za sebou?

-- 14. 9. 2017 19:00 --

Jinak právě jsem se dověděl ,že na Slovensku prodávají identickou žárovku.Tak to by bylo asi nejlepší řešení.
http://www.narva.sk/ziarovka-8v-100ma-o ... 24179.html

Ale s poštovným 33 Euro.Tak na to prdím.To je půlka ceny zesilovače.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 14. 9. 2017 18:18

Ano, do série znamená za sebou.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2017 22:38

Já bych tam místo dvou odporů 22Ω/2W fakt radši dal ty LEDky - než to nechat potmě. Určitě bude větší životnost než u žárovek a v případě trochy bastlení by se daly použít i segmenty ustřižený z LED-pásku upevněný po celý dýlce boku stupnice měřáku(ů). Ty jsou sice konstruovaný jako 3-diodový s 1 předřadným odporem pro napájení 12V, ale to by se dalo pořešit malým integrovaným stabilizátorem - proud odebíranej jedním přibližně 5-6cm dlouhým segmentem pásku se 3ks LED plus jedním odporem je oněch už vejš inzerovanejch 20mA, takže 2 segmenty odeberou ze 12V zdroje 40mA a proud jde ještě snížit dalším přídavným odporem v sérii (hodnota v řádu desítek Ω). Výhoda použití pásků je v tom, že na rozdíl od jednotlivejch LEDek se ve speciálních šopách s LED-osvětlovacíma zdrojema dají koupit i v jinejch barvách, než ve studený bílý. Tím by se poměrně dost dobře dalo naimitovat i původní žárovkový světlo.

Oproti Denkezovu názoru bych ale nespoléhal na jednocestný usměrnění a do série s LEDkama bych před filtrační elektrolytickej kondenzátor zapojil Graetzův můstkovej (dvoujcestnej) usměrňovač, kterej zvýší frekvenci blikání LEDek i přes kapacitní filtr na 100Hz. Hlavně je potřeba ten kondenzátor dimenzovat na aspoň 35V (to má Denkez správně), protože špičkový napětí po usměrnění 14,4V vyleze až nad 20V a na 25V dimenzovanej kondenzátor by ve špičkách byl na hranici svejch parametrů.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 15. 9. 2017 18:49

Pánové děkuji za nasměrování k řešení problému.Vzhledem k tomu,že prostor pro žárovku je v takové kapse která je na délku jen o trošku větší než ta žárovka a není tam prostor na ten segment toho LED pásku a jelikož se mi nakonec podařilo sehnat e -shop v CZ kde prodávají přesně žárovku o stejných parametrech,vyřeším to koupí těchto žárovek.Ty parametry jsou přesně co jsem vyčetl v schématu.Takže by to mělo být OK.
http://www.arovky.eshop-zdarma.cz/index ... ct&id=1646
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 15. 9. 2017 21:19

tak v tom odkazu o žárovkách není ani zbla, jen v seznamu je položka "lampe" bez udání jakýhokoliv parametru.

EKKARE ty parametry žárovek jsou špatně čitelný v tom schématu.Je to na straně 4 jak je ten obdelník s nápisem power meter ,tak mezi těma dvěma znázorněnýma žárovkama je ten udaj 8V/100mA
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 9. 2017 23:58

Dobrým zvykem bejvalo, že výrobce parametry vyměnitelnejch věcí uváděl do tabulky ND, ne jen nějakou poznámkou na blokovým schématu. Ach jo, svět se v pr.dél obrací ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 16. 9. 2017 07:40

Přesně taky bych to tak očekával.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 3. 5. 2019 16:22

Tak jsem výměnu žárovek za led vyřešil přes Ebay. Vyšlo to na 200 Kč i s poštou.
Dal jsem tam tyto :
https://www.ebay.com/itm/NAD-705-Display-Backlight-LED-Lamp-Upgrade-Kit-15V-15x4-5mm-/183371981756

akorát jsem se s prodejcem domluvil aby je upravil na 8 V. Pasujou perfektně. A už se odpor vůbec nehřeje.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků