Starší receiver Sony STR-DE875, jakou FM anténu

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod terminator007 25. 8. 2017 00:14

Zdravím,

mám rychlý dotaz. Dávám si dohromady věž, kterou měl kdysi taťka a potřeboval bych nějakou obyčejnou (doopravdy nic extra, ale aby to hrálo a nemusí být obrovská, zda třeba zvolit nějakou prutovou) FM anténu přes koaxiální kabel. Máte nějaké doporučení?

Já to zkoušel před pár dny a říkám si, proč mi to nejede... Jo, to je když dáte ´loop´ AM anténu a myslíte si, že naladíte FM rádio :-)

Díky předem všem.

Jarda

https://www.cnet.com/products/sony-str-de875/specs/
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 8. 2017 07:39

Louskej, budeš překvapenej - ale funguje to:
viewtopic.php?f=1875&t=1253014&
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Abox 25. 8. 2017 07:44

Dyt to musi hrat i na kus dratu (pokud nebydlis nekde v jeskyni)...
Abox
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 8. 2017 07:54

No, právě že nemusí - ČTÚ stahoval povolený výkony stanic, takže na kus drátu hraje opravdu jen to nejbližší okolí, často vysílače 20km vzdálený už se v panelákovým bytě díky útlumu signálu v panelovejch stěnách nedají na kus drátu za nábytkem vůbec chytit - a když, tak jen mono nebo se značným šumem. Před 20 lety ta situace s příjmem FM vypadala daleko líp, dnešní doba, kdy je éter s prominutím totálně zas.ranej rušením od spínanejch zdojů vší možný žluťácký ojebaný konstrukce (hlavně bez odrušovacích prvků) a anténní vstupy jsou přebuzený signálama všudypřítomnejch wifin a LTE vysílačů je sice dobrá v tom, že přes internet si může kdo chce pustit třeba rádio z Jamajky stejně jako z Austrálie nebo Novýho Zélandu, ale musí na to mít data - kdo pamatuje jak se na konci 80. let dělaly na FM pásmu "déiksy" = dálkový příjmy třeba vysílačů ze Západní Evropy a posílaly se jim poslechový reporty, ten už by si dneska ani neškrtnul. Všecko zarušený a kde není rušení, tam ječí limitérem zprasená empétroska přehrávaná digitálním procesorem tak, aby dala na příjmový straně co nejvyšší hlasitost a tím i co nejvyšší reklamní index ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 26. 8. 2017 06:46

Používám tuto a na to jak je malá má dobrý příjem.
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/mascom-da6350/
budeš potřebovat redukci na připojení :
https://www.tsbohemia.cz/premiumcord-tv ... 10276.html
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod terminator007 31. 8. 2017 12:14

Zdravím,

děkuji moc všem, vyzkouším tu malou anténu s redukcí, ne že bych byl líný, ale tu diskuzi, co jste rozjeli v odkazu až tak nedávám, nejsem takový znalec, to nemyslím jako rýpání, ale jako fakt ;-)

Fajn den všem.

Jarda
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 8. 2017 12:50

Až na to, že vůbec není určená pro příjem FM rádia - DVB-T pásmo se vysílá v pásmu bývalý analogový TV a to konkrétně v pásmu 470MZh až (dneska) přibližně 700MHz - bejvalý TV pásmo označovaný jako "IV." a část pásma "V." s kanálovým odskokem 8MHz. Rozhlas s modulací FM se vysílá celosvětově převážně v pásmu 87,5 - 108MHz s lokálníma odchylkama hraničních kmitočtů až o 0,5MHz, přičemž nosný kmitočty se přidělujou v rastru 0,1MHz, v zámoří je rastr poosunutej o 0,05MHz (Evropa má kmitočty stanic na hodnotách "kulatejch" na stovky kHz - například 89,50MHz, jiná stanice může mít kmitočet buď 87,40 nebo 87,60MHz, v Americe jsou kmitočty "proložený" - jedna stanice má 87,55MHz, jiná může mít 87,45 nebo 87,65MHz). Celkově ale s výjimkou rozhlasu DAB nejsou kmitočty "ef-em rádií" nikdy vyšší, než přibližně 110MHz a anténa určená pro DVB-T (byť pokojová a miniaturní) je pro jejich příjem vhodná asi jako vidle na seno k servírování salátu k večeři - právě proto, že je i svejma rozměrama optimalizovaná spíš pro kmitočty 4x až 7x vyšší.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petison 31. 8. 2017 13:27

To je sice pravda,ale příjem FM je kupodivu na dobré úrovni.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 8. 2017 15:46

A teď jsme narazili na to, čemu říkáš "dobrá úroveň". Jistě, někdo řekne "aby mi naskočilo čistý stereo bez šumu" - ale už nedodá, že to je na jím vybranejch stanicích/vysílačích. A ty má každej z nás jiný, navíc bydlíme každej jinde a tím jsou daný i jiný příjmový podmínky = vzdálenost od konkrétní vysílací antény plus terénní konfigurace, který vytvářejí ztráty signálu "po trase příjmu". Některým přijímačům pak vzhledem k jejich citlivosti a schopnosti odladit od sebe kmitočtově blízký signály stačí i malý zesílení, který ještě v "parazitním pásmu" dává zesilovač tý antény i její samotnej přijímací prvek - obojí optimalizovaný pro pásmo DVB-T. V podstatě tak "kormidluješ pádlem" = využíváš DRUHOTNOU vhodnou vlastnost u něčeho, primárně určenýho k nějakýmu účelu, pro účel jinej. Někdo, kdo ale chce přijímat signály z větší vzdálenosti nebo z vysílače s menším vyzářeným výkonem = v místě příjmu hodně slabým signálem, tahleta pokojovka určená pro příjem frekvencí mnohem vyšších mu vůbec stačit nemusí.

Jinej, možná případnější příklad je základní kontrola funkce IR dálkovýho ovladače pomocí digitálního foťáku nebo kamery mobilu - ani jedno k tomu není určený, ale protože dnešní elektronický CCD a CMOS obrazový snímače velice dobře "vidí" infračervený světlo, jsou kromě svýho primárního určení velice vhodný i pro tenhle druh kontroly, aniž by bylo při orientační kontrole potřeba používat speciální snímací polovodičový fotonky. Servisák, kontrolující ale přesnej průběh vysílanýho signálu kvůli opravě zařízení se ale neobejde bez přesnějšího snímače = člověk snažící se o příjem rádia na větší vzdálenost než cca 15-20km od vysílače už bude jistě potřebovat minimálně externí anténu, "vyhozenou" mimo interiér stavby atd.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod terminator007 4. 9. 2017 11:08

Zdravím,

aha, tak nějaká jiná anténa na doporučení? Prostě nějakou normální, na které mi bude šlapat FM rádio na občasné přehrávání :-)

Narazil jsem například na tuto, je tam i ten rozsah a buď mají se zesilovačem nebo bez (12dB):

https://www.elektro-paloucek.cz/elektro ... 8mhz-75ohm

Díky J.
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 9. 2017 13:03

Začnem od Adama, jo?
Takže stručná definice antény jako přijímacího prvku - je to vodič nebo soustava vodičů, uspořádanejch v prostoru tak, aby v nich docházelo k přeměně elektromagnetický energie na čistě elektrickej signál, svedenej svodem na příslušnej vstup přijímače. V cestě může bejt zařazenej mezilehlej předzesilovač, zvedající úroveň signálu třeba proto, aby se dal zařadit delší kabel s vyšším útlumem nebo aby se dal použít kvalitnější, ale míň citlivej přijímač. Zároveň starý a létama ověřený praktický zkušenosti všech uživatelů elektromagnetickýho vlnění už od doby jeho objevu hovoří dost jasně - nejlepší zesilovač příjmu je dobrá anténa.

Celá soustava vodičů (může to bejt i 1 jedinej prvek) má potom příjmový vlastnosti závislý jak na rozměrech, tak na polohovým umístění vůči zdroji signálu (vysílači). Rozměry se neurčujou libovolně, ale jsou přímo závislý na používaný vlnový dýlce - nejlíp přijímá anténa, která na daným kmitočtu má rozměry srovnatelný s jednou čtvrtinou vlnový dýlky přijímanýho signálu nebo se sudýma násobkama týhle jedný čtvrtiny - takže půlvlna, celá vlna a vyšší násobky.

Pásmo FM rádia pokrejvá kmitočty od 87,5MHz do 108MHz neboli pro tohle pásmo je aritmetickej průměr kmitočtů 97,75MHz při zahrnutí celýho FM pásma. Existuje možnost, že někdo má ve svojí lokalitě možnost nebo i jen přání přijímat jen nižší část celýho pásma nebo naopak tu část vyšší - je potom lepší přepočítat střední kmitočet právě jen podle části pásma, protože celková šířka pásma 20,5MHz je vzhledem ke krajním kmitočtům velmi široká a pro příjem je výhodnější hlavně z hlediska zisku, pokud jsou geometrický rozměry samotný antény co nejbližší právě středu přijímanýho rozsahu kmitočtů. Rozměry prvků antény se pak vypočítávají právě podle toho středního kmitočtu - protože ideální příjmový vlastnosti má anténa jen v pásmu ohraničeným kmitočtovou odchylkou jen asi ±2% od středního kmitočtu, zatímco celá využívaná šířka pásma FM je zhruba desetinásobná. Změna citlivosti antény při jejích rozměrech nesouladících s rozměrama určenýma kmitočtovým pásmem se potom musí dohánět nejrůznějšíma předzesilovačema.

No a přejdeme k praktickým věcem - pro příjem stačí jen jeden přímej kus vodiče o rozměru 1/4 vlnový dýlky určený právě podle středního kmitočtu. Vlnová dýlka se vypočítá jednoduchým vzorcem jako podíl rychlosti šíření elektromagnetickýho signálu daným prostředím a kmitočtu tohoto signálu. Rychlost šíření elektromagnetický vlny ve vzduchu je shodná s rychlostí světla (s minimální odchylkou od rychlosti světla ve vakuu), kmitočty jsou známý. Vlnová dýlka tak vychází na rozmezí od 3,426m u kmitočtu 87,5MHz přes 3,066m na středním kmitočtu pásma 97,75MHz až po 2,775m u kmitočtu 108MHz. Rozdíl dýlek je viditelně značnej. Pro přijímací prvek jak jsem napsal stačí prut dlouhej 1/4 vlny, takže to dělá možnosti od 0,693m až po 0,856m se střední hodnotou 0,766m, v případě použití antény dipólový (má větší zisk proti jednoduchýmu prutu, ale je směrově závislá) pak rozměry dvojnásobný.

A když po tomhle výkladu porovnám tu linkovanou viditelně dipólovou "anténu" a její rozměry udaný jako "390×100×40mm" s těma hodnotama, který jsem napsal a navíc když se vezme její umístění v prodejní sekci "antény pro digitální příjem" (což je u FM naprostej nesmysl), musím se jen smát, jak dokáže někdo oblbovat zákazníka. To už si skutečně radši koupím nějakou anténu skoro doslova náhodně vybranou z tohoto odkazu: https://www.zbozi.cz/auto-moto/autodily ... autoantena s prutem o dýlce kolem 70cm a umístím ji pod úhlem 45° na libovolnou venkovní plochu - u okna, na balkón, pod okraj střechy ... a jediný co dalšího potřebuju, je napájecí výhybka a zdroj 12V zatížitelnej maximálně 100mA (víc není potřeba), který se zapojí do anténního svodu mezi anténu a přijímač. Anténa s vyšším ziskem není bez požadavku na dálkovej směrovej příjem potřeba = kupovat nějaký nástřešní monstra s rozměrama 1,5 x 1metr až 3,6 x 2 x 2metry v dnešní době nemá vůbec význam.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod terminator007 4. 9. 2017 17:08

Díky za poměrně hodně detailní rozbor a veškeré info, celkem čumím :-)

J.
terminator007
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 9. 2017 21:24

Na tom nic složitýho není, jen trošku matiky a v případě složitější antény i geometrie. Na všecko jsou knížky, dneska stažitelný i z netu. Pár antén už mi rukama prošlo, většinou TV na vyšší pásma, dneska nuceně opouštěný kvůli LTE přenosům ... FM rádio pro lokální příjem do 40-50km od vysílače je proti tomu jako kyblíček a lopatička proti bagru na stavbě...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod terminator007 5. 9. 2017 13:49

Jo tak to věřím, pěkně napsáno :-)
terminator007
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků