AV Receiver pro domácí kino, potenciálně multiroom. 10-15K

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Prosper0 10. 8. 2017 11:57

Zdravím, všechny. Jsem v audiu naprostý začátečník, nicméně rád bych začal doma budovat domácí audio systém - primárně okolo TV pro filmy nebo hry, ale i pro poslech hudby. Zajímá mě možnost multi-room/multi-zone. Nejsme audiofilové.

Začínám s AV Receiverem, ale určitě si nechám poradit čím je vhodnější začít (třeba dojdu k tomu, že zvukovou kartou...). Uvádím víc informací, protože si umím představit, že můžou být relevantní třeba kvůli výkonu repráků a tedy i toho, co by měl AVR utáhnout.

Beru to popořadě takto:

1. Naše situace
2. Existující zařízení
3. Budoucí zařízení
4. Co by to mělo umět
5. Budget

Naše situace: Zijeme ve dvou ve 3+kk, centrum zábavy je v obýváku s kk, který má asi 30-32m, přičemž obývací část bude mít okolo 4x4m. V nedaleké budoucnosti nás asi bude víc - díte by spalo přes dvoje dveře. Proto se s audio systémem zase nechci úplně rozvášňovat, kdyby to mělo dítě budit nebo ono samo později mělo něco rozbít:).

Existující zařízení (a jak je používáme): Pro spotřebu obsahu používáme hlavně PC (na filmy a seriály, já někdy hry), které je připojené přes HDMI do TV Philips 8007 40 palců. PC má integrovanou grafiku.

TV je od sedačky asi 3m (kupovaná do menšího bytu, hodila by se větší, ale to třeba později). Za sedačkou je skříň, kam by se daly umístit reproduktory.

Dále máme doma Macbook Air, jeden iPhone, jeden lepší Samsung telefon a Tablet Lenovo Yoga 2.generace. .

Filmy a seriály pouštíme přes TV s jejím integrovaným zvukem, hry někdy tam, někdy na PC do sluchátek. Hudbu někdy do TV, někdy na PC. Drahá polovička, která ji poslouchá víc, používá buď macbook air nebo starší dokinu pro iPhone, nicméně ta je mizerná, takže možnost posílat to do sterea popř.bluetooth sluchátek by bylo fajn.

Do nedávna jsme taky používali TV přímo pro přehrávání videí z Youtube, jenže apce tam teď skončila podpora (to je spíš motivace pro novou TV, nevím jestli AVR nebo třeba NAS tohle umí kompenzovat).

Budoucí zařízení: Do budoucna se chystám koupit PS 4 Pro, nějaké domácí síťové úložiště NAS/DLNA atd. a taky slušná bluetooth sluchátka

Co by to mělo to domácí audio a tedy AVR umět:
-Přidat zvuk k obrazu z TV, který tam půjde nejspíš z PC popř. PS 4 - 5.1 systém bude stačit
-Napojit se na domácí úložiště - je možné skrze AVR ovládat přehrávání nejen hudby ale i třeba videa z NASu?
-Ideálně samo umět streamovat hudbu z webu do repráků a/nebo sluchátek, ale to je asi standard.

Bonus: Multiroom/více zón - přijde mi, že za ten se připlácí, proto bonus. Bylo by fajn, kdyby receiver zvládl třeba to, že jeden bude koukat na něco v TV a druhý přes bluetooth sluchátka koukat na videa nebo pařit na PC, popř.jeden bude pařit na PS 4 nebo na něco koukat na TV a druhý poslouchat hudbu ze Spotify nebo NAS úložiště přes sluchátka nebo příp.další reproduktor.

Všiml jsem si, že multizone mají už Onkya už od 10ti K, ale ty mají na můj vkus dost negativních recenzí s tím, že přestanou fungovat - tady, na amazonu v uk, us, de atd. Proto na tom nebudu bazírovat za každou cenu. Nebylo by špatné, kdyby to o to šlo později rozšířit, pokud by to nešlo teď.

Bonus 2/dotaz: Pochopil jsem, že AVR mají svoje slušné vlastní DA převodníky. Dá se AVR nastavit tak, aby při přehrávání filmů z PC bral digitál z kompu a dekódoval ho on (místo zvukovky) a pak ho poslal do repráků (a k tomu přehrál video z PC přes HDMI na TV:))? Možná chci moc/ptám se na blbosti.

Budget: Celkový budget mám až 40K, pokud to bude třeba. Není nutné ho spotřebovat. Počítal jsem, že to půjde na receiver a sadu repráků, otázka je, jestli nebude potřeba ještě něco dalšího - např.zvukovou kartu pro zvuk z počítače atd.

Na AVR jsem počítal původně 10K, ale umím si představit ca.15. O moc více raději ne.

Jaký AVR byste poradili v kontextu výše?
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod Prosper0 10. 8. 2017 21:27

Zatím se nikdo ničemu nemá, tak nahodím menší update:

Yamaha HTR 4069 vs Denon AVR X1400H? Má cenu si připlatit za ten Denon?
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 11. 8. 2017 10:21

řekl bych, že těch dotazů a témat k odpovědím je tam tolik, že se do toho nikomu nechce... ani mě :)
takže se ptej spíš na jednotlivé věci, to by mohlo být lepší

tak jen k updatu:
zvukově na tom budou oba AVR asi dost podobně, ten příplatek je zřejmě jen za víc kanálů
rozhodně nečekej, že v podobné ceně AVR jedné značky hraje podstatně lépe než jiné...
taky nečekej zázraky, tyto stroje jsou postaveny tak, aby uměly vše, ovšem kvalita zvuku tam není - rozdíl poznáš hlavně ve stereu
multiroom se ti vzhledem k tvým potřebám hodí, ovšem doporučil bych jít s AVR o pár kategorií výš, ideálně hlídat bazary, kde se objevují např. předváděcí vzorky za slušné ceny.
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prosper0 11. 8. 2017 14:41

Okej, díky.

Můžu se zeptat v čem konkrétně by se mi vzhledem k mým potřebám hodila vyšší řada?

Zatím zastávám ten názor, že chci AVR bych chtěl spíš nejeté, aby mělo všechny nejnovější konektory, technologie a způsoby napojení a do budoucna trochu vydrželo.
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod shamp1x 11. 8. 2017 15:28

I v bazaru se da sehnat avr s 2.0 hdmi a zarukou. Staci koukat a mit stesti. Pokud by jsi 2-3 mesice vydrzel, budu mit na prodej onkyo tx-nr646 jeste v zaruce.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 11. 8. 2017 15:57

k čemu se hodí vyšší řada? no k lepšímu zvuku a to je myslím vždy to nejdůležitější!

u levných AVR chybí dynamika, basy, živost... prostě ti v pohodě ozvučí (uřvou) i velkou místnost, ale hlasitost není vše
mám to vyzkoušeno - po prodeji levného AVR (nový asi za 10), jsem koupil bazarový pět let starý za 18 (původně asi 50) a ten rozdíl byl obrovský. dokonce jsem nedávno prodal i sub, kterým jsem se snažil dohnat basy u toho slabého.
řekl bych, že ty levná AVR jsou taková naleštěná pozlátka, která přehrají snad vše a vše umí i připojit, a některé i hezky vypadají... jen slušný zvuk, ten jim chybí :)

taky nevím, jestli plánuješ DK 5.1 (nebo víc). pokud ne, tak by byl lepší sítový stereo receiver - ale to bys musel zapomenout na multiroom
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prosper0 11. 8. 2017 21:02

Rozmyslim. Můžete dát příklad receiveru vyšší řady?

Dneska jsem byl v Basysu na P9, pán mi doporučoval Pioneer VSX 932B. Jak je podle vás na tom ten?

Taky mi hezky ukázal rozdíl mezi levnějším a dražším receiverem, akorát to bylo tuším receivery za 40 a za 100K nebo něco takovýho:). Rozdíl tam byl, souhlasim, nicméně nevim, jestli si to u filmů fakticky vychutnám, když se pak jedná o násobky ceny.

Jinak určitě 5.1
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 11. 8. 2017 22:07

na netu si snad tykáme, ne? :)

jako příklad mohu dát jen Denon 4310, který mám a ani Harman Kardon 435 (měl jsem kdysi) nehrál špatně, jenže byl tak starý, že neměl ani HDMI, takže jsem ho vyměnil za PIONEER VSX-531 a to byla chyba.
o tom Pioneeru VSX 932B si myslím, že to bude podobný průšvih (ale neslyšel jsem ho!) - je modernější, má 7.1, dolby Atmos a možná další +, ale zvuk bych tipoval stejnej - ty peníze navíc budou za všechny ty moderní "ptákoviny"
rozdíl mezi AVR za 40 a za 100 bude menší, než mezi AVR za 15 a 50 (jen domněnka, za 100 jsem nic neslyšel)

a aby to nebylo tak jednoduché, tak hodně záleží na bednách a taky na prostoru (který mimochodem nemáš moc ideální).
pokud budeš mít nějaké mini budky + pořádný sub, tak je možné, že u filmů budeš spokojen, ale hudba bude velká bída

tak jsem narychlo kouknul do bazaru a objevil toto:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... vy-zaruka/
nebál bych se ho doporučit, dává ho za půlku, ale i tak se ti ta cena asi nebude líbit :)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Prosper0 12. 8. 2017 12:28

na netu si snad tykáme, ne?


Dyk jo, ale jste dva ^^ . Tak proto...

Jinak díky za tip, ale receiver za 30 fakt ne. Zeptám se ale jinak.

Mám v podstatě 2 možnosti:
a) koupit "levný" nejmodernější receiver, kde budu spokojený s konektivitou (jak počty HDMI, protokoly pro 4K a HDR, streamování + Denon i Yamaha jsou rovnou i nastavené pro propojování s jejich multiroom systémy), ale ne se zvukem (dlouhodobě).

Můžu k tomu přikoupit nějakou samostatnou hifi krabičku, který by po tom toto zlepšovala, tzn.postarala by se o zvuk? Nějaký samostatný zesilovač, předzesilovač nebo cokoliv. Ten by pak mohl být klidně z bazaru a později.

b) Koupit teď kvalitní AVR z bazaru, který bude třeba 4-6 let starý a bude umět dobře hrát, akorát mu bude chybět zpousta moderních technologií a pohodlí. Dřív nebo později to budu muset nějak řešit. Šlo by to tady kompenzovat také po tom přikoupením nějakého streameru nebo něčeho takového, který by tyto funkce dodal?
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 12. 8. 2017 16:19

no ten AVR CA byl jen příklad něčeho, co by mělo hrát fakt dobře. ale dá se občas sehnat něco do dvaceti, kde ti nebude chybět nic (např. ten starý Denon už má streamování, jen chybí BT a Wifi, ale to jde řešit
krabičkou, případně kabelem) ještě by někomu mohlo chybět do budoucna 4K (pro mě třeba nedůležité)

a) se mi nelíbí, zvuk už těžko doženeš
b) to je lepší (jak už jsem napsal výše)

snažil bych se koupit co nejlepší AVR, tak dva tři roky starý - i za cenu, že budeš chvíli poslouchat nějaké staré repro, než přišetříš na lepší
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Orendas 12. 8. 2017 17:32

Prostuduj si tenhle:
https://www.ebay.de/p/Cambridge-Audio-A ... 4097.l9054
Já ho mám a nic mi nechybí.
Orendas
Junior

Odeslat příspěvekod Prosper0 15. 8. 2017 16:43

Pořád o tom přemýšlím, už jsem dost nalomený na to jít do ojetiny.

viz.update v sekci reproduktory: Kdybych ještě trochu vytunil budget nebo našel super deal a šel do nového nebo zánovního receiveru, dá se najít něco slušného třeba u Marantz nebo Sony, co už bude mít slušný zvuk (pro neaudiofila:)) a hlavně nebude mít technické problémy?

Když čtu různé owners threads na netu, přijde mi to, že ty receivery jsou jako telefon s Androidem. Pořád se něco se*e.
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod Orendas 15. 8. 2017 17:14

Zkus popřemýšlet o tomto:
https://www.excelia-hifi.cz/domaci-kino/04.php
zajeď si to poslechnout a uvidíš, uslyšíš a někam se posuneš
Orendas
Junior

Odeslat příspěvekod Prosper0 18. 8. 2017 09:17

Ha, je dobojováno. Mám na Aukru zabookovanej ani ne rok starej Marantz SR5010 za půlku! Už se těšim:).

Koukám potenciálně na reprosestavy, které mají odpor jen 4 Ohmy (např.https://www.l-e.cz/wharfedale-dx-1-hcp). Tenhle Marantz by to měl zvládnout. Má to nějaký háček, mám si na něco ve spojení s impedancí dát pozor?
Prosper0
Junior

Odeslat příspěvekod petr.5 20. 8. 2017 18:59

Ty Wharfedale jsou chrastítka. Měl jsi vzít ten Harman BDS 885, co ti radil Orendas, zvukově za tu cenu bezkonkurenční a designově nádherná sestava. Marantz a HKTS 65 by taky šlo kombinovat, ale už to ztrácí tu pointu...
petr.5
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků